Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Bezpilotní letadla budou pátrat po odstřelovačích

Datum přidání 02.11.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V článku „Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů“ jsme psali o detektoru schopném lokalizovat nepřátelské střelce pouze pomocí zvuku z výstřelu. Dnes si povíme o podobné, ale efektivnější technologii. Nizozemská společnost Microflown Avisa na izraelském veletrhu ISDEF 2011 představila miniaturní detektor střelby, který je určen pro malá bezpilotní letadla (UAV). Bezpilotní letadla tak výhledově získávají schopnost přesně určit postavení nepřátelských střelců a odstřelovačů - splněný sen všech vojáků v poli.

Pod nepřátelskou palbou

Foto: Kde jsou útočníci? Situace jako stvořená pro použití UAV s akustickém detektorem střelby / U.S. Army Sgt. Kee Johnson

 

Microflown Avisa představila na veletrhu ISDEF 2011 vlastně dva detektory. První je schopen přesně určit místo dělostřelecké palby až do vzdálenosti 30 km. Druhý, o kterém si budeme níže povídat, je velmi malý akustický senzor schopný lokalizovat střílející útočníky až do vzdálenosti 7 km.

 

Akustické čidlo firmy Microflown Avisa je založeno na technologii MEMS (Miniature Electro-Mechanical System) a funguje na principu měření rozdílů teplot mezi dvěma extremně citlivými vodiči z platiny. Rozdíly v teplotách mezi dráty, způsobené zvukovou vlnou, pak poslouží k zjištění akustické (objemové) rychlosti částic.

 

Akustický senzor

Foto: Akustický senzor od firmy Microflown Avisa / Microflown Avisa

 

Palubní počítač ze získaných dat spočítá jednak vzdálenost zdroje a  také směr/výšku, a to s úhlovou přesností  0,25-2 stupně. V řeči srozumitelných čísel, pokud je střelec od bezpilotního letadla vzdálen 2 km, dokáže senzor od firmy Microflown Avisa určit pozici útočníka s kruhovou přesnosti od 8 metrů (0,25°) do 69 metrů (2°). Přesnost závisí především na meteorologických podmínkách - vítr, teplota a vlhkost vzduchu.

 

Detektor střelby bez problému funguje v oblasti se zvýšeným akustickým znečištěním (město). Dokáže také bez problému lokalizovat vícenásobné výstřely z různých směrů. Celé zařízení váží pouze 200 gramů, je tak ideální pro malá bezpilotní letadla, jako je i v České Armádě používaný Raven.

 

Pozemním jednotkám se do rukou dostává mocný nástroj, s kterým budou mít perfektní přehled o nepřátelských střelcích. Jednotka přibytá k zemi nepřátelským odstřelovačem nemusí složitě pátrat po útočníkovi - stačí poslat na průzkum malého létajícího pomocníka. O zbytek se už postará dělostřelectvo nebo letectvo.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr