Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Vojenská výstroj

Bezpilotní letadla budou pátrat po odstřelovačích

Datum přidání 02.11.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V článku „Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů“ jsme psali o detektoru schopném lokalizovat nepřátelské střelce pouze pomocí zvuku z výstřelu. Dnes si povíme o podobné, ale efektivnější technologii. Nizozemská společnost Microflown Avisa na izraelském veletrhu ISDEF 2011 představila miniaturní detektor střelby, který je určen pro malá bezpilotní letadla (UAV). Bezpilotní letadla tak výhledově získávají schopnost přesně určit postavení nepřátelských střelců a odstřelovačů - splněný sen všech vojáků v poli.

Pod nepřátelskou palbou

Foto: Kde jsou útočníci? Situace jako stvořená pro použití UAV s akustickém detektorem střelby / U.S. Army Sgt. Kee Johnson

 

Microflown Avisa představila na veletrhu ISDEF 2011 vlastně dva detektory. První je schopen přesně určit místo dělostřelecké palby až do vzdálenosti 30 km. Druhý, o kterém si budeme níže povídat, je velmi malý akustický senzor schopný lokalizovat střílející útočníky až do vzdálenosti 7 km.

 

Akustické čidlo firmy Microflown Avisa je založeno na technologii MEMS (Miniature Electro-Mechanical System) a funguje na principu měření rozdílů teplot mezi dvěma extremně citlivými vodiči z platiny. Rozdíly v teplotách mezi dráty, způsobené zvukovou vlnou, pak poslouží k zjištění akustické (objemové) rychlosti částic.

 

Akustický senzor

Foto: Akustický senzor od firmy Microflown Avisa / Microflown Avisa

 

Palubní počítač ze získaných dat spočítá jednak vzdálenost zdroje a  také směr/výšku, a to s úhlovou přesností  0,25-2 stupně. V řeči srozumitelných čísel, pokud je střelec od bezpilotního letadla vzdálen 2 km, dokáže senzor od firmy Microflown Avisa určit pozici útočníka s kruhovou přesnosti od 8 metrů (0,25°) do 69 metrů (2°). Přesnost závisí především na meteorologických podmínkách - vítr, teplota a vlhkost vzduchu.

 

Detektor střelby bez problému funguje v oblasti se zvýšeným akustickým znečištěním (město). Dokáže také bez problému lokalizovat vícenásobné výstřely z různých směrů. Celé zařízení váží pouze 200 gramů, je tak ideální pro malá bezpilotní letadla, jako je i v České Armádě používaný Raven.

 

Pozemním jednotkám se do rukou dostává mocný nástroj, s kterým budou mít perfektní přehled o nepřátelských střelcích. Jednotka přibytá k zemi nepřátelským odstřelovačem nemusí složitě pátrat po útočníkovi - stačí poslat na průzkum malého létajícího pomocníka. O zbytek se už postará dělostřelectvo nebo letectvo.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr