Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bezpilotní letadla v Pákistánu: Mýty a realita

Datum přidání 23.05.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Útoky bezpilotních letadel v Pákistánu mají mnoho odpůrců. Jednou z hlavních výtek je, že letecké údery ve skutečnosti „vyrábějí“ další a další militantní extrémisty. Avšak bruselský think tank International Crisis Group (ICG) zveřejnil studii, která obavy odpůrců mírní.

Bojový dron

Foto: Bezpilotní letadla hrají klíčovou roli v boji s militantním extrémismem, ilustrační foto / US Army


Podle britské organizace investigativních novinářů Bureau of Investigative Journalism pakistánská kampaň bezpilotních letadel zabila dosud 3578 lidí. Dle administrativy Baracka Obamy (dříve George Bushe) hrají bezpilotní letouny klíčovou roli v boji s Tálibánem a Al Káidou.

 

Při útocích bezpilotních letadel však zemřely pravděpodobně i stovky nevinných civilistů, což podle odpůrců ulehčuje nábor nových extrémistů. ICG však tento argument bagatelizuje. „Přínos pro extremistické skupiny (útoky bezpilotních letadel – pozn. redakce), pokud mluvíme o náboru, se jeví jako minimální,“ píše se ve zprávě.

Mezinárodní krizová skupina (anglicky International Crisis Group, zkracováno ICG) je mezinárodní nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. To činí formou analýz a z nich vycházejících rad jak jednotlivým vládám, tak mezinárodním organizacím, mimo jiné Organizaci spojených národů, Evropské unii a Světové bance. Je považována za nejvýznamnější analytickou a poradenskou agenturu v této oblasti, která není závislá na nějaké vládě. Wikipedia

Zpráva Bezpilotní letadla: Mýty a realita v Pákistánu (Drones: Myths and Reality in Pakistan) jako hlavní důsledek bojovnosti extrémistů neoznačuje útoky bezpilotních letadel, ale vnitřní problémy regionu. „Absence státu a nejistota, vzhledem k politickému, právnímu, ekonomickému a bezpečnostnímu vakuu, poskytuje útočiště a klid pro militantní skupiny,“ komentuje zpráva situaci na afghánsko-pákistánské hranici.

 

Video: „Čistá válka“ z pohledu bezpilotních letadel. POZOR! NA VIDEO BY SE NEMĚLI DÍVAT LIDÉ MLADŠÍ 18 LET NEBO OSOBY S CITLIVOU POVAHOU. / YouTube


Podle zprávy se má současný pakistánský prezident Nawáz Šaríf zaměřit na šíření zákonů a práva, právě v kmenových oblastech u hranice s Afghánistánem. Poněkud tragikomické je, že v příhraničních oblastech se pořád aplikuje tvrdé právo pocházející z dob Britské koloniální správy (1860), jde o tzv. Pakistan Penal Code (PPC).

 

PPC má například nulovou toleranci k homosexuálním nebo lesbickým párům, zakazuje „agresivní“ shromáždění více než pěti osob nebo zakazuje „obscénní“ pouliční písně, texty nebo poezii.

 

Podle ICG (mimojiné) zrušení 150 let starých PPC zákonů a nastolení moderní právní ochrany pro obyvatele povede k omezení militantního extrémismu v oblasti. V konečném důsledku tak dojde i k omezení útoků bezpilotních letadel.

 

Na druhou stranu ICG naléhá na Washington, aby zpřísnil kontrolu nad leteckými údery bezpilotních letadel. Zpráva kritizuje především skutečnost, že útoky bezpilotních letadel v Pákistánu má na svědomí „nekontrolovatelná“ CIA a ne americké ministerstvo obrany.

 

Zdroj: DefenceTalk, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kolčak Datum: 28.05.2013 Čas: 18:18

Velice pravdivé: http://eretz.cz/2013/05/izraelsti-experti-islam-prebira-vladu-nad-evropou-evropa-muze-sama/

avatar
J.Pechal Datum: 28.05.2013 Čas: 15:21

Radime, já nechci, aby moje děti a vnuci museli do mešit a modlit se x krát denně k Alláhovi, protože se nikdo nedokázal postavit islámskému radikalismu a včas ho zastavit. Stejně jako Hitlera nebo předtím bolševiky v Rusku.
Pokud by byli jak bolševici nebo Hitler zastaveni včas, tak by to stálo daleko méně obětí a zničených hodnot a nemusela být 2.světová válka a nemuselo v minulém století umřít 150 milionů lidí jako oběti nacismu a komunismu po celém světě.
Ono to Vaše heslo neplést se do toho, co mě bezprostředně nepálí Vám moc nepomůže, až Vám od souseda chytne barák, protože jste mu nepomohl předtím hasit.
A co je potom správné a spravedlivé? Budeme diskutovat a až nás někdo přijde podříznout, podáme nótu, že je primitiv? Kde by dnes byl např. Izrael, kdyby nepoužíval na svoji obranu ono primitivní (?!) právo. Týden po jeho vzniku by ho neprimitivní (?!) arabové spláchli do moře. Tak dlouho v minulosti neprimitivně nechali šílence na pospas demokracii, až rozpoutal (zatím druhou) světovou válku.

avatar
nesher Datum: 27.05.2013 Čas: 20:03

To RimR
Jenom v Grozném okolo 30 000 lidí, pokud by tohle někde udělali Američané, tak se místní anti ami klika pose...., ovšem když to udělá Putin a jeho kágébácká junta, tak je to OK, to je vnitřní ruská záležitost. Stejně tak se USA nebo Izraeli neustále předhazuje imperialismus, že je Rusko poslední klasické impérium počátku 20. století, to nějak místním levičákům nevadí.

avatar
RiMr Datum: 27.05.2013 Čas: 18:50

"......Pořád lepší než bombardovat např. Groznyj raketometama a dělostřelevtvem. Kilo tam zahynulo civilistů?...."

To sem ale netahejte, to jsou "našinci".
Kdežto amící jsou zlí zlí zlí a úplně nejhorší jsou ti izraelští psi! Jejich bohatství a úspěch, tfuj, chtěl jsem říct agresivita a zákeřnost, jsou nesnesitelné!!

avatar
Nicolaj Datum: 24.05.2013 Čas: 23:12

Nebojte Karle, že nebudou nasazeny u nás zajistí armáda ČR.

avatar
Radim Datum: 23.05.2013 Čas: 23:37

A níže uvedená jména jsou snadno dohledatelná ve výročních zprávách ICG. Ale to by jste musel umět využívat internet. Ale co očekávat od osob, které znají maximálně webovou vrstvu a to množství dat za "oponou" už nevidí. Obdobní jako Vy ještě nedávno tvrdili, že i ten Bilderberg je jenom pouhým výmyslem "konspiračních teoretiků"
Na rozdíl od většiny, Já beru své informace od lidí skutečně znalých problematiky. V otázce terrorismu bude stačit když zmíním Michaela Scheura. Co se týče USA, jsou nejlepší přenosy z kongresu, to je panečku zábava.

A srandovní by bylo tady vytáhnout poslední průzkumy vedené v USA, kde většina obyvatel US přiznává, že se více bojí federální vlády, než nějakých terroristů. A kam zmizelo 9+2.3 biliónů $ stále nikdo neví...Hlavně, že je CASH na zahraniční výboje.

avatar
Radim Datum: 23.05.2013 Čas: 22:38

Copak ? Fakta Vám smrdí? Nastudujte si co vyvádělo US Navy v 50. letech při operaci ve Frisku, Vy jeden ezoteriku. Slepě levá dva...

avatar
Shal Datum: 23.05.2013 Čas: 22:12

Radime, ty bys neměl číst Armádní noviny, ale spíše nějaký Ezoterický věstník nebo Průvodce po Tarotu.

avatar
Radim Datum: 23.05.2013 Čas: 19:07

Are non-governmental people leading ICG?

No, they are not. Among its board members we find Gareth Evans President & CEO, Former Foreign Minister of Australia and Lord Patten of Barnes, former European Commissioner for External Relations, Co-Chairman. Two pro-Kosovo-Albanian Americans, Morton Abramowitz, former U.S. Assistant Secretary of State and former U.S. Ambassador to Turkey, Stephen Solarz, former U.S. Congressman. And George Soros. Among other names that catch the “independent, non-governmental” eye you find: ambassador Kenneth Adelman (US), Wesley Clark (former NATO-commander who lead the destruction of Yugoslavia in 1999) (US), Zbigniew Brzezinski, former U.S. National Security Advisor to the President, Ruth Dreifuss, former President, Switzerland, Leslie H. Gelb, former President of Council on Foreign Relations, U.S.


Ale chápu, že Armádní noviny musí "poslouchat"...

avatar
Radim Datum: 23.05.2013 Čas: 18:54

ICG nezavislé na nějaké vládě? Stačí se podívat na stránku http://www.crisisgroup.org/en/support/who-supports-crisisgroup.aspx

Vládní uskupení, největší "západní" korporace, Rockefeller Brothers Fund a další perličky....

Skutečně "nestranný" think-thank.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 23.05.2013 Čas: 18:50

Nevim, proč bych měl proti bezpilotním letounům něco mít..?
- vždycky je za tím člověk
- samo to nikdy nezaútočí
- šetří to peníze kvůli levnýmu provozu oproti pilotovaným letounům
- při vlastním pádu či sestřelení to šetří život posádky
- průzkum k nezaplacení + možnost nesení munice a likvidace cílů
- je efektivní a funguje

avatar
K4rl Datum: 23.05.2013 Čas: 15:15

Útoky by měly být pouze pod kontrolou americké armády ne CIA. Ted' jsou letouny nasazeny v Afghanistánu kdo ale zaručí že zítra nebudou u nás. Tohle není jen protiteroristická hračka ale také slouží jako varování spojencům.

arr