Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Bezpilotní letoun nad Boleticemi sestřelen

Datum přidání 17.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

„Cíl zničit!“, zaznělo celkem osmkrát ve středu 25. září na střelnici Podvoří ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice během střeleb z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Jejich cílem bylo nejen prověřit schopnosti střelců – operátorů z 252. protiletadlového raketového oddílu, nýbrž i testování nových druhů imitovaných vzdušných cílů, určených pro výcvik vojáků.

RBS-70 Armáda ČR

Foto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

 

„Hledáme optimální variantu cíle, která co nejvěrněji simuluje reálný soudobý prostředek vzdušného napadení nepřítele a nejsou s ní spojené vysoké finanční náklady na výcvik,“ řekl řídící střeleb kapitán Jiří Pokorný. Řízené střely byly odpáleny na prostředky imitující bezpilotní letoun (UAV) a vrtulník manévrující výškou.

 

Cesta operátorů k pomyslnému profesnímu vrcholu – odpálení řízené střely z kompletu RBS-70 na cíl, není snadná. Vojáci absolvují náročný výcvik na trenažéru. Pro střelby jsou vybíráni pouze ti, kteří prokážou vysokou kvalitu svých schopností. Požadovanou ambicí je, aby střelbou z kompletů RBS-70 prošli všichni operátoři.

 

RBS-70 Armáda ČRFoto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

 

Součástí cvičení byl i nácvik střeleb na nový typ IVC – vlečný rukáv, který byl vyhodnocen jako perspektivní a ekonomicky výhodný prostředek. „Jen za letošní rok mají vybraní operátoři odstříleno na trenažéru od 800 do 1200 cílů,“ zdůraznil kapitán Pokorný a pokračoval: „Jedná se o příslušníky, kteří u našeho oddílu slouží alespoň dva až tři roky. Počet jimi odsledovaných cílů na trenažéru se tak pohybuje v tisících.“

 

Veškerý průběh střeleb byl zaznamenáván na zařízení objektivní kontroly, které snímá průběh střeleb a slouží k vyhodnocení činnosti obsluh. Stanovené úkoly byly splněny. Všechny cíle byly postřelovány a operátoři dosáhli výtečného hodnocení.

Poznámka Armádních novin
Připomeňme, že právě role bezpilotních prostředků na bojišti v budoucnu nadále poroste. S rozvojem potřebných technologií si výkonné bezpilotní letouny mohou dovolit i nestátní útvary nebo dokonce jednotlivci. V nesprávných rukou se pak bezpilotní letadlo nebo vrtulník, se správným nákladem, mění ve velmi efektivní zbraň.

Fotogalerie

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

Zdroj: 25. plbr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr