Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bezpilotní letoun nad Boleticemi sestřelen

Datum přidání 17.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

„Cíl zničit!“, zaznělo celkem osmkrát ve středu 25. září na střelnici Podvoří ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice během střeleb z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Jejich cílem bylo nejen prověřit schopnosti střelců – operátorů z 252. protiletadlového raketového oddílu, nýbrž i testování nových druhů imitovaných vzdušných cílů, určených pro výcvik vojáků.

RBS-70 Armáda ČR

Foto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

 

„Hledáme optimální variantu cíle, která co nejvěrněji simuluje reálný soudobý prostředek vzdušného napadení nepřítele a nejsou s ní spojené vysoké finanční náklady na výcvik,“ řekl řídící střeleb kapitán Jiří Pokorný. Řízené střely byly odpáleny na prostředky imitující bezpilotní letoun (UAV) a vrtulník manévrující výškou.

 

Cesta operátorů k pomyslnému profesnímu vrcholu – odpálení řízené střely z kompletu RBS-70 na cíl, není snadná. Vojáci absolvují náročný výcvik na trenažéru. Pro střelby jsou vybíráni pouze ti, kteří prokážou vysokou kvalitu svých schopností. Požadovanou ambicí je, aby střelbou z kompletů RBS-70 prošli všichni operátoři.

 

RBS-70 Armáda ČRFoto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

 

Součástí cvičení byl i nácvik střeleb na nový typ IVC – vlečný rukáv, který byl vyhodnocen jako perspektivní a ekonomicky výhodný prostředek. „Jen za letošní rok mají vybraní operátoři odstříleno na trenažéru od 800 do 1200 cílů,“ zdůraznil kapitán Pokorný a pokračoval: „Jedná se o příslušníky, kteří u našeho oddílu slouží alespoň dva až tři roky. Počet jimi odsledovaných cílů na trenažéru se tak pohybuje v tisících.“

 

Veškerý průběh střeleb byl zaznamenáván na zařízení objektivní kontroly, které snímá průběh střeleb a slouží k vyhodnocení činnosti obsluh. Stanovené úkoly byly splněny. Všechny cíle byly postřelovány a operátoři dosáhli výtečného hodnocení.

Poznámka Armádních novin
Připomeňme, že právě role bezpilotních prostředků na bojišti v budoucnu nadále poroste. S rozvojem potřebných technologií si výkonné bezpilotní letouny mohou dovolit i nestátní útvary nebo dokonce jednotlivci. V nesprávných rukou se pak bezpilotní letadlo nebo vrtulník, se správným nákladem, mění ve velmi efektivní zbraň.

Fotogalerie

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

Zdroj: 25. plbr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr