Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Bezpilotní letoun poprvé přistál na letadlové lodi

Datum přidání 11.07.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve středu se udál významný milník v historii letectví - bezpilotní letoun poprvé a co je nejdůležitější, úspěšně přistál na letadlové lodi. Pokoření další letecké hranice má na svědomí bezpilotní letoun X-47B UCAS-D (Unmanned Combat Air Systém Demostrator), který dosedl na palubu letadlové lodi USS George H. W. Bush plující 113 kilometrů od pobřeží Virginie. 

přistání X-47B

Foto: Přistání X-47B na USS George H. W. Bush / US Navy

 

Americké námořnictvo doufá, že své letadlové lodě v rámci programu UCLASS (Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike) vybaví bezpilotními průzkumnými a bojovými drony. Technologický demonstrátor X-47B ve středu dokázal, že zavedení bezpilotních letadel do výzbroje letadlových lodí již nestojí nic v cestě.

 

Stroj X-47B od společnosti Northrop Grumman přistál na palubě USS George H. W. Bush v 13:40 místního času. Civilní tajemník amerického námořnictva Ray Mabus nešetřil slova chvály. Podle něj jde o stejně významný milník, jako když pilot Eugene Ely s dvojplošníkem poprvé přistál na lodi. „Co jste zde viděli, je první z nové generace námořních letadel a to, jaké úžasné možnosti nám mohou poskytnout.“ řekl Ray Mabus.

 

X-47B UCAS

Foto: Infografika / US Navy

 

Letoun nestartoval z letadlové lodi, ale z pozemní základny Patuxent v Marylandu vzdálené 230 kilometrů. Přistání však neproběhlo zcela hladce, neboť při prvním pokusu letoun zaregistroval chybu ve svém softwaru a přistál na záložním letišti Wallops Island. Teprve při třetím pokusu letoun zdárně „strefil“ palubu USS George H. W. Bush.

 

Přistáním úspěšně skončil osmiletý společný program US Navy a Northrop Grumman X-47 UCAS-D, jenž měl demonstrovat schopnost dronů operovat z palub letadlových lodí. Celý program vyšel americké námořnictvo na 1,4 miliardy dolarů. 

 

Video: Reportáž US Navy o přistání X-47B na USS George H. W. Bush. Ještě je co ladit. X-47B se zachytil až o poslední třetí zachytné lano. / YouTube

 

V srpnu letošního roku americká armáda osloví několik předních amerických leteckých firem, aby předložilo své nabídky v rámci program UCLASS. Na konci roku 2014 si pak US Navy vybere jediného vítěze, který jí dodá bojové a průzkumné drony pro letadlové lodě.

 

Northropg Grumman však nemá nic jisté. V soutěží potká takové giganty jako je Lockheed Martin se strojem Sea Ghost, Boeing s Phantom Ray and General Atomics se Sea Avenger. Především poslední jmenovaný má dlouholeté zkušenosti s výrobou a provozem bezpilotních strojů MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper.

 

Zdroj: Military

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr