Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Námořní technika

Bezpilotní letoun poprvé přistál na letadlové lodi

Datum přidání 11.07.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve středu se udál významný milník v historii letectví - bezpilotní letoun poprvé a co je nejdůležitější, úspěšně přistál na letadlové lodi. Pokoření další letecké hranice má na svědomí bezpilotní letoun X-47B UCAS-D (Unmanned Combat Air Systém Demostrator), který dosedl na palubu letadlové lodi USS George H. W. Bush plující 113 kilometrů od pobřeží Virginie. 

přistání X-47B

Foto: Přistání X-47B na USS George H. W. Bush / US Navy

 

Americké námořnictvo doufá, že své letadlové lodě v rámci programu UCLASS (Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike) vybaví bezpilotními průzkumnými a bojovými drony. Technologický demonstrátor X-47B ve středu dokázal, že zavedení bezpilotních letadel do výzbroje letadlových lodí již nestojí nic v cestě.

 

Stroj X-47B od společnosti Northrop Grumman přistál na palubě USS George H. W. Bush v 13:40 místního času. Civilní tajemník amerického námořnictva Ray Mabus nešetřil slova chvály. Podle něj jde o stejně významný milník, jako když pilot Eugene Ely s dvojplošníkem poprvé přistál na lodi. „Co jste zde viděli, je první z nové generace námořních letadel a to, jaké úžasné možnosti nám mohou poskytnout.“ řekl Ray Mabus.

 

X-47B UCAS

Foto: Infografika / US Navy

 

Letoun nestartoval z letadlové lodi, ale z pozemní základny Patuxent v Marylandu vzdálené 230 kilometrů. Přistání však neproběhlo zcela hladce, neboť při prvním pokusu letoun zaregistroval chybu ve svém softwaru a přistál na záložním letišti Wallops Island. Teprve při třetím pokusu letoun zdárně „strefil“ palubu USS George H. W. Bush.

 

Přistáním úspěšně skončil osmiletý společný program US Navy a Northrop Grumman X-47 UCAS-D, jenž měl demonstrovat schopnost dronů operovat z palub letadlových lodí. Celý program vyšel americké námořnictvo na 1,4 miliardy dolarů. 

 

Video: Reportáž US Navy o přistání X-47B na USS George H. W. Bush. Ještě je co ladit. X-47B se zachytil až o poslední třetí zachytné lano. / YouTube

 

V srpnu letošního roku americká armáda osloví několik předních amerických leteckých firem, aby předložilo své nabídky v rámci program UCLASS. Na konci roku 2014 si pak US Navy vybere jediného vítěze, který jí dodá bojové a průzkumné drony pro letadlové lodě.

 

Northropg Grumman však nemá nic jisté. V soutěží potká takové giganty jako je Lockheed Martin se strojem Sea Ghost, Boeing s Phantom Ray and General Atomics se Sea Avenger. Především poslední jmenovaný má dlouholeté zkušenosti s výrobou a provozem bezpilotních strojů MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper.

 

Zdroj: Military

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr