Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Datum přidání 27.01.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste aktivita nejrůznějších nestátních útvarů, které často sahají k teroristickým praktikám. Obrovským rizikem je také dostupnost moderních zbraní v oblasti. Ostatně podobný scénář lze přenést na řadu oblastí světa, včetně Evropy.

Foto: Izraelský bezpilotní letoun Hermes 900; ilustrační foto / Elbit

Foto: Izraelský bezpilotní letoun Hermes 900; ilustrační foto / Elbit 

 

Dnešní Blízký východ spojují dva hlavní prvky: válčení proti nestátním subjektům, jako jsou partyzánské a teroristické skupiny, jakožto i umístění pokročilých zbraní v regionu,“ vysvětluje podplukovník Shai z izraelského letectva. „Supervelmoci jako Rusko nebo Spojené státy z různých důvodů vyzbrojovaly své spojence z Blízkého východu pokročilou výzbrojí. Se zhroucením některých režimů je pravděpodobné, že se zbraně dostanou do rukou teroristických organizací.“


Jednou z výzev pro izraelské letectvo je schopnost útočit na protivníka v urbanizovaném prostředí, bez ztrát na civilistech. Podle podplukovníka Shai je dobrým příkladem zabití Ahmeda Jabariho, vedoucího vojenského křídla Hamásu.

 

Operace vyžadovala odhalení a dlouhodobé sledování Jabariho pomocí bezpilotního letounu. K samotnému zničení vozidla, ve kterém jel Jabari, došlo v okamžiku, kdy se v okolí nenacházeli žádní civilisté.

 

Nejdůležitějším pokrokem v posledních letech je snížení času, kdy je informace předána od průzkumných k útočným jednotkám. Existuje-li cíl, jako družstvo odpalující rakety na otevřeném prostranství, musí být označen a informace musí být předány během několika sekund. Byly vyvinuty systémy, které nepotřebují lidský zásah a zkracují celý proces,“ vysvětluje Shai.

 

Pro izraelské obranné síly je přitom klíčová informační nadvláda. Neexistuje jasně daná hranice, neexistuje jeden nepřítel. Protivníků jsou desítky, a jsou velmi aktivní. „Jestliže jsme se v minulosti zabývali několika zpravodajskými informacemi a několika cíli za hodinu, dnes se zabýváme stovkami zpravodajských zpráv a desítkami cílů každou hodinu,“ říká Shai.

 

Naprosto klíčovým prvkem nového bojiště jsou podle podplukovníka Shai bezpilotní letadla UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Za zlomek nákladů s velkou flexibilitou dokáží podávat informace z bojiště, případně útočit na jednotlivé cíle. UAV jsou univerzální, mohou být vyslány do různých oblastí, do různých operací ve velmi krátkém čase.

 

Směr ve kterém musíme řídit moderní bitevní pole je správná kombinace letadel s posádkou a bezpilotních letadel. Musí zde být hluboce provázané vztahy mezi platformami, protože se navzájem doplňují svými schopnostmi. Je možné se vypořádat s jakoukoliv misí prostřednictvím spolupráce mezi UAV a letadly s posádkou,“ vysvětluje penzionovaný major Alon izraelského letectva, přední mezinárodní expert na strategii, vývoj a zavádění bezpilotních letadel do výzbroje.

 

UAV jsou ideální pro provádění dlouhodobých monotoniích sledovacích operací. Ideálním příkladem je boj v nepřehledném urbanizovaném prostředí. Právě zde mohou bezpilotní letadla sledovat po mnoho hodin relativně malou oblast a operativně předávat klíčové informace z bojiště.

 

Bezpilotní letouny se také skvělé hodí pro transportní úkoly. Ať už pro dopravu zásob na bojiště, nebo transport zraněných vojáků z bojiště. „Neexistuje žádný důvod, proč UAV nemohou provádět zásobovací mise včetně dopravy munice a zbraní. Lze tak ochránit životy pilotů. Na druhou stranu, při přepravě jednotek není důvod použít UAV, protože lidé se na misi budou podílet tak nebo tak,“ uzavírá Alon.

 

Zdroj: DefenceTalk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sunakashi Datum: 27.01.2014 Čas: 21:53

O bezpilotnim letounu budocnosti statu izrael jsem si teda moc nepocetl... :-)

arr