Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Bezpilotní prostředky amerického námořnictva

Datum přidání 27.02.2015    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jakub Harašta

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje ve vývoji vlastních bezpilotních prostředků. V různých fázích přípravy nebo operačního nasazení je hned několik modelů. Zvláštní pozornost je věnována modelům MQ-4C Triton, MQ-8B Fire Scout a MQ-8C Fire Scout.

Foto: MQ-4 Triton; větší foto / Alex Evers, U.S. Navy

Foto: MQ-4 Triton; větší foto / Alex Evers, U.S. Navy

 

MQ-4C Triton představuje ve své podstatě kopii „suchozemského“ bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. S doletem až 15 000 km a výdrží ve vzduchu až 36 hodin půjde o klíčový letecký senzor amerického námořnictva.

 

Úkolem Tritona je zejména lov ponorek. Vývoj je v současné době ve fázi ladění senzorového zařízení. Elektronickou výzbroj letadla tvoří především radar AN/ZPY-3 typu AESA (Active Electronically Scanned Array), elektro-optický sensor AN/DAS-3 a systém elektronického boje AN/ZLQ-1.

 

Právě propojení všech senzorů ve fungující systém je hlavním úkolem. Konec vývojových prací je naplánován na rok 2016. Nicméně vzhledem k napjaté rozpočtové situaci není jasné, kdy námořnictvo Triton zavede do výzbroje. V současné době námořnictvo poptává 68 strojů.

 

Námořnictvo plánuje MQ-4 nasazovat i s jinými bezpilotními stroji, jako je UCLASS (Unmanned Carrier-Launched Airborne Surveillance and Strike). V současné době se však stále hledá výsledný koncept letounu UCLASS. Ve hře je čistě průzkumná verze nebo průzkumná s bitevními schopnostmi.

 

Video: První přistání lodi MQ-8C na lodi USS Jason Dunham. / YouTube

 

Také bezpilotní stroje MQ-8B Fire Scout a MQ-8C Fire Scout, které přímo vycházejí z vrtulníků Schweizer 333 a Bell 407, za sebou mají významné milníky. V listopadu 2014 došlo k prvnímu nasazení MQ-8B na palubě lodi USS Fort Worth kategorie LCS (Litoral Combat ship).

 

Zároveň došlo i k prvnímu společnému cvičení MQ-8B s vrtulníky MH-60R Seahawk. Současné testování na plavidlech LCS je součástí plánu amerického námořnictva na vyřazení třídy Oliver Hazard Perry, které se má uskutečnit do září letošního roku.

 

Větší MQ-8C Fire Scout pak prošel v prosinci testy na palubě torpédoborce USS Jason Dunham (třída Arleigh-Burke) a má postupem času MQ-8B Fire Scout plně nahradit. Důvodem je i zde rozpočet – MQ-8C Fire Scout má pro námořnictvo výhodnější poměr cena/výkon z hlediska pořízení i samotného provozu.

 

V současné době námořnictvo využívá 23 MQ-8B při operacích a 7 strojů pro testování. Plánem je pořídit postupem času 40 MQ-8C Fire Scout společně se 3 testovacími platformami.

Zdroje: C4ISR, Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.02.2015 Čas: 11:58

Všetky fregaty budú nahradené loďami typu LCS tried Freedom a Independence.

Najväčšie zastúpenie v USN majú torpédoborce triedy Arleigh Burke. Prvá loď nastúpila do služby USS Arleigh Burke v roku 1991, posledná USS Michael Murphy v roku 2012 ako 62 v poradí z plánovaného počtu 75 lodí tejto triedy.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.02.2015 Čas: 11:32

Posledná loď triedy Oliver Hazard Perry vstúpila do služby v roku 1989 USS Ingraham a vyradená 2014, dnes už zošrotovaná. Dnes je v aktívnej službe posledných 5 lodí, všetky budú vyradené ešte tento rok, ako posledná USS Kauffman v septembri tohoto roku.

avatar
Jakub Mareš Datum: 28.02.2015 Čas: 08:31

Možná se pletu, ale proč by lodě třídy Perry mělo USN vyřazovat, když poslední plavidlo třídy zařadili do výzbroje tak před 3 lety. Navíc je to hlavní plavidlo zařazeno v největším počtu.

avatar
harasta Datum: 27.02.2015 Čas: 17:25

Left: opravdu byl (zřejmě) sestřelen model B. Model B není v současné době zaváděn, ale spíše se jedná o testování jeho souhry s pilotovanými stroji a také s LCS loděmi. V tom je právě to jádro pudla, resp. ten milník.

avatar
Left Datum: 27.02.2015 Čas: 15:37

Na webu se ale většinou píše o sestřelení (tedy pravděpodobném sestřelení) MQ-8B Fire Scout. (Někde není uvedeno ani A ani B)

avatar
Sgt Murphy Datum: 27.02.2015 Čas: 15:03

Nad Líbyou bol zostrelený zrejme MQ-8A

avatar
Left Datum: 27.02.2015 Čas: 14:43

Nějak mi nesedí ty roky zavádění Fire Scouta do výzbroje. Pokud se nepletu, tak Fire Scout byl jediný prostředek NATO sestřelený na Libyí během operace v roce 2011. Zde se ale píše o roce 2012 a později... Má někdo nějaké bližší info?


P.S. Hyperlink "bezpilotní stroje MQ-8B Fire Scout" je nefunkční.

arr