Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Bezpilotní prostředky amerického námořnictva

Datum přidání 27.02.2015    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jakub Harašta

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje ve vývoji vlastních bezpilotních prostředků. V různých fázích přípravy nebo operačního nasazení je hned několik modelů. Zvláštní pozornost je věnována modelům MQ-4C Triton, MQ-8B Fire Scout a MQ-8C Fire Scout.

Foto: MQ-4 Triton; větší foto / Alex Evers, U.S. Navy

Foto: MQ-4 Triton; větší foto / Alex Evers, U.S. Navy

 

MQ-4C Triton představuje ve své podstatě kopii „suchozemského“ bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. S doletem až 15 000 km a výdrží ve vzduchu až 36 hodin půjde o klíčový letecký senzor amerického námořnictva.

 

Úkolem Tritona je zejména lov ponorek. Vývoj je v současné době ve fázi ladění senzorového zařízení. Elektronickou výzbroj letadla tvoří především radar AN/ZPY-3 typu AESA (Active Electronically Scanned Array), elektro-optický sensor AN/DAS-3 a systém elektronického boje AN/ZLQ-1.

 

Právě propojení všech senzorů ve fungující systém je hlavním úkolem. Konec vývojových prací je naplánován na rok 2016. Nicméně vzhledem k napjaté rozpočtové situaci není jasné, kdy námořnictvo Triton zavede do výzbroje. V současné době námořnictvo poptává 68 strojů.

 

Námořnictvo plánuje MQ-4 nasazovat i s jinými bezpilotními stroji, jako je UCLASS (Unmanned Carrier-Launched Airborne Surveillance and Strike). V současné době se však stále hledá výsledný koncept letounu UCLASS. Ve hře je čistě průzkumná verze nebo průzkumná s bitevními schopnostmi.

 

Video: První přistání lodi MQ-8C na lodi USS Jason Dunham. / YouTube

 

Také bezpilotní stroje MQ-8B Fire Scout a MQ-8C Fire Scout, které přímo vycházejí z vrtulníků Schweizer 333 a Bell 407, za sebou mají významné milníky. V listopadu 2014 došlo k prvnímu nasazení MQ-8B na palubě lodi USS Fort Worth kategorie LCS (Litoral Combat ship).

 

Zároveň došlo i k prvnímu společnému cvičení MQ-8B s vrtulníky MH-60R Seahawk. Současné testování na plavidlech LCS je součástí plánu amerického námořnictva na vyřazení třídy Oliver Hazard Perry, které se má uskutečnit do září letošního roku.

 

Větší MQ-8C Fire Scout pak prošel v prosinci testy na palubě torpédoborce USS Jason Dunham (třída Arleigh-Burke) a má postupem času MQ-8B Fire Scout plně nahradit. Důvodem je i zde rozpočet – MQ-8C Fire Scout má pro námořnictvo výhodnější poměr cena/výkon z hlediska pořízení i samotného provozu.

 

V současné době námořnictvo využívá 23 MQ-8B při operacích a 7 strojů pro testování. Plánem je pořídit postupem času 40 MQ-8C Fire Scout společně se 3 testovacími platformami.

Zdroje: C4ISR, Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.02.2015 Čas: 11:58

Všetky fregaty budú nahradené loďami typu LCS tried Freedom a Independence.

Najväčšie zastúpenie v USN majú torpédoborce triedy Arleigh Burke. Prvá loď nastúpila do služby USS Arleigh Burke v roku 1991, posledná USS Michael Murphy v roku 2012 ako 62 v poradí z plánovaného počtu 75 lodí tejto triedy.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.02.2015 Čas: 11:32

Posledná loď triedy Oliver Hazard Perry vstúpila do služby v roku 1989 USS Ingraham a vyradená 2014, dnes už zošrotovaná. Dnes je v aktívnej službe posledných 5 lodí, všetky budú vyradené ešte tento rok, ako posledná USS Kauffman v septembri tohoto roku.

avatar
Jakub Mareš Datum: 28.02.2015 Čas: 08:31

Možná se pletu, ale proč by lodě třídy Perry mělo USN vyřazovat, když poslední plavidlo třídy zařadili do výzbroje tak před 3 lety. Navíc je to hlavní plavidlo zařazeno v největším počtu.

avatar
harasta Datum: 27.02.2015 Čas: 17:25

Left: opravdu byl (zřejmě) sestřelen model B. Model B není v současné době zaváděn, ale spíše se jedná o testování jeho souhry s pilotovanými stroji a také s LCS loděmi. V tom je právě to jádro pudla, resp. ten milník.

avatar
Left Datum: 27.02.2015 Čas: 15:37

Na webu se ale většinou píše o sestřelení (tedy pravděpodobném sestřelení) MQ-8B Fire Scout. (Někde není uvedeno ani A ani B)

avatar
Sgt Murphy Datum: 27.02.2015 Čas: 15:03

Nad Líbyou bol zostrelený zrejme MQ-8A

avatar
Left Datum: 27.02.2015 Čas: 14:43

Nějak mi nesedí ty roky zavádění Fire Scouta do výzbroje. Pokud se nepletu, tak Fire Scout byl jediný prostředek NATO sestřelený na Libyí během operace v roce 2011. Zde se ale píše o roce 2012 a později... Má někdo nějaké bližší info?


P.S. Hyperlink "bezpilotní stroje MQ-8B Fire Scout" je nefunkční.

arr