Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Bezpilotní sonda HoverMast

Datum přidání 10.03.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vidět a nebýt viděn. Základní pravidlo každé vojenské jednotky nebo vojáka. Vojenský výzkum, především v zemích NATO, se soustřeďuje právě na získávání absolutní informační převahy nad protivníkem. Satelity, průzkumné bezpilotní letouny nebo detektory střelby. Vše má jediný cíl - najít, přesně určit pozici a úmysly protivníka. Pro dosažení jmenovaných cílů je určena také bezpilotní sonda HoverMast, která funguje de facto jako výšková průzkumná platforma.

HoverMast

Foto: Sonda HoverMast bude mít dokonalý přehled o okolí až do vzdáleností 25 km / SkySapience

 

Qaudrokoptéra HoverMast není bezpilotní letadlo v klasickém slova smyslu. Může být vypouštěna z lehkého vozidla nebo pozemní základny. Operační výška je až 50 metrů, ale stroj bude vždy se zemí spojen elektrickým a datovým kabelem.

 

Z výšky 50 metrů mají průzkumné přístroje na palubě stroje HoverMast skvělý přehled. Z této výškové pozice lze ideálně dohlédnout až do vzdálenosti 25 kilometrů.

 

HoverMast je schopen se do operační výšky dostat během 10-15 sekund od startu (stoupavost 5 m/s), kde může působit až do rychlostí větrů až 25 km/h. Přístroj není třeba speciálně připravovat ke startu, operátor ve vozidle jednoduše zmačkne tlačítko a celý stroj automaticky vystoupá do požadované výšky.

 

HoverMastFoto: Sonda HoverMast vystopá do operační výšky 50 metrů za 10-15 s  / SkySapience

 

Ač bude letoun pevně fixován se svou pozemní základnou, propojení kabelem má své výhody. Elektromotory bezpilotního stroje mohou být vodičem napájeny prakticky po neomezeně dlouhou dobu. Navíc lze stroj propojit optický kabelem, takže datový tok z průzkumných přístrojů k pozemnímu operátorovi není nějak omezen.

 

Není problém použít kamery a optiku s obrovskou rozlišovací schopností, která je u dálkově ovládaných strojů (z důvodu nízké rychlosti bezdrátového přenosu) nepoužitelná.

 

Denní/noční kamery s vysokým rozlišením jsou schopné dodávat obraz v reálném čase. HoverMast unese užitečné zatížení o hmotnosti 6-9 kg, kromě jmenovaných kamer to mohou být další speciální elektro-optické přístroje, radary nebo dokonce laserové značkovače. Přístroj tak může označovat cíle pro dělostřelectvo nebo letecké útoky.

 

HoverMast je ideální k ostraze hranic, základen nebo jakýchkoliv zájmových oblastí. Zajímavý bude také pro jednotky speciálního určení, které v něm mohou získat silný nástroj k provádění dálkového a skrytého průzkumu nebo k zaměřování jednotek protivníka.

Zdroj: sUAS News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr Kundrata Datum: 15.03.2012 Čas: 15:11

50m vysoko s minimální pohyblivostí = skvělý terč, také umožní dost přesně zjistit pozici řídícího vozidla

arr