Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil ... Více

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS ... Více

Pozemní technika

BigDog a ocelová paže

Datum přidání 04.03.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika lety představila firma Boston Dynamics robotického čtyřnohého mezka BigDog. Později vývoj převzala armádní agentura DARPA, která v současnosti projekt rozvíjí pod názvem LS3 (Legged Squad Support System). Avšak ani Boston Dynamics nezahálí a projekt robota BigDog dále rozvíjí. Nyní už robot není jen sofistikovanější nosič zavazadel, ale získal novou, opravdu nečekanou dovednost.

BigDog a ocelová paže

Foto: BigDog drží ve své ocelové paži betonovou tvárnici a je připraven ji hodit několik metrů daleko / YouTube, Boston Dynamics

 

Boston Dynamics totiž BigDoga vybavil robotickou rukou, která mu umožňuje provádět prudké a výbušné pohyby. Při testu BigDog například uchopil betonovou tvárnici a švihem ji hodil za sebe. Ač to zní jednoduše, ve skutečnosti šlo o rafinovanou souhru ruky, těla i nohou BigDoga.
 
"Cílem je použít sílu nohou a trupu k vylepšení pohybové síly ruky," stojí v oficiálním prohlášení společnosti Boston Dynamics. "Tento druh dynamiky a koordinace celého těla je běžný pro lidi a zvířata, nyní posílí schopnosti pokročilých robotů."
 
Vědci se podobnými pokusy učí, jak robotům dát schopnost provádět dynamické, výbušné pohyby. Nejde o nic lehkého, protože při prudkém a rychlém pohybu se mění těžiště robota a vznikají velké síly působící v různých směrech proti robotu. Důsledkem může být samozřejmě pád, poškození, případně pohyb nebude mít potřebnou dynamiku.

 

Foto: OK, zde přestává všechna legrace. Možna mají lidé z Human Right Watch přeci jen pravdu... / Youtube

 

Podobný výzkum umožní robotům získat více lidských schopností - běhat, vyskakovat, seskakovat, případně používat končetiny k akčnějším věcem - sražení protivníka, vyražení dveří nebo boxování. Roboti se tak nestanou jen nemotornými figurami, ale rychle se pohybujícími, mrštnými a silnými stroji… pravda, ve vzdálenější budoucnosti.
 
BigDog je jeden z mnoha chodících robotů vyvinutých firmou Boston Dynamics. Větší a modernější AlphaDog je schopen přenášet 200 kilogramů nákladu na vzdálenost 36 kilometrů, oproti 170 kilogramům a 20 kilometrům u BigDoga.
 
Boston Dynamics je také tvůrcem nejrychlejšího robota s nohami. Jejich čtyřnohý Cheetah dokáže vyvinout rychlost 45,5 km/h, což je více než nejrychlejší muž planety Usain Bolt.

 

Zdroj: Armed Forces International, Boston Dynamics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr