TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Pozemní technika

BigDog a ocelová paže

Datum přidání 04.03.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika lety představila firma Boston Dynamics robotického čtyřnohého mezka BigDog. Později vývoj převzala armádní agentura DARPA, která v současnosti projekt rozvíjí pod názvem LS3 (Legged Squad Support System). Avšak ani Boston Dynamics nezahálí a projekt robota BigDog dále rozvíjí. Nyní už robot není jen sofistikovanější nosič zavazadel, ale získal novou, opravdu nečekanou dovednost.

BigDog a ocelová paže

Foto: BigDog drží ve své ocelové paži betonovou tvárnici a je připraven ji hodit několik metrů daleko / YouTube, Boston Dynamics

 

Boston Dynamics totiž BigDoga vybavil robotickou rukou, která mu umožňuje provádět prudké a výbušné pohyby. Při testu BigDog například uchopil betonovou tvárnici a švihem ji hodil za sebe. Ač to zní jednoduše, ve skutečnosti šlo o rafinovanou souhru ruky, těla i nohou BigDoga.
 
"Cílem je použít sílu nohou a trupu k vylepšení pohybové síly ruky," stojí v oficiálním prohlášení společnosti Boston Dynamics. "Tento druh dynamiky a koordinace celého těla je běžný pro lidi a zvířata, nyní posílí schopnosti pokročilých robotů."
 
Vědci se podobnými pokusy učí, jak robotům dát schopnost provádět dynamické, výbušné pohyby. Nejde o nic lehkého, protože při prudkém a rychlém pohybu se mění těžiště robota a vznikají velké síly působící v různých směrech proti robotu. Důsledkem může být samozřejmě pád, poškození, případně pohyb nebude mít potřebnou dynamiku.

 

Foto: OK, zde přestává všechna legrace. Možna mají lidé z Human Right Watch přeci jen pravdu... / Youtube

 

Podobný výzkum umožní robotům získat více lidských schopností - běhat, vyskakovat, seskakovat, případně používat končetiny k akčnějším věcem - sražení protivníka, vyražení dveří nebo boxování. Roboti se tak nestanou jen nemotornými figurami, ale rychle se pohybujícími, mrštnými a silnými stroji… pravda, ve vzdálenější budoucnosti.
 
BigDog je jeden z mnoha chodících robotů vyvinutých firmou Boston Dynamics. Větší a modernější AlphaDog je schopen přenášet 200 kilogramů nákladu na vzdálenost 36 kilometrů, oproti 170 kilogramům a 20 kilometrům u BigDoga.
 
Boston Dynamics je také tvůrcem nejrychlejšího robota s nohami. Jejich čtyřnohý Cheetah dokáže vyvinout rychlost 45,5 km/h, což je více než nejrychlejší muž planety Usain Bolt.

 

Zdroj: Armed Forces International, Boston Dynamics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr