Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Biologická a chemická ochrana v uniformách

Datum přidání 09.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

S rostoucí dostupností moderních technologií a díky rozsáhlému sdílení informací neustále stoupá riziko použití (zneužití) chemických a biologických zbraní. Nejohroženější skupinou jsou samozřejmě vojáci, kteří jako přímou ochranu proti těmto zbraním používají protichemický oblek, neboli v českém vojenském slangu „atombordel“.

chemický oblek

Foto: Současné chemické obleky jsou poněkud nepohodlné / Wikipedia

 

Použití protichemických obleků je však časově omezeno, navíc je extrémně nepohodlný, těžký, ze své podstaty neprodyšný (špatná tepelná regulace), nemluvě o tom, že je nutné ho komplikovaně oblékat. Je navíc nereálné, aby vojáci měli protichemický oblek neustále při sobě ve všech situacích.

 

Tyto neduhy má ambice odstranit projekt nové generace uniforem se zabudovanou protichemickou a protibiologickou ochranou, na kterém pracují ve Spojených státech, konkrétně na University of Massachusetts Amherst (UMass Amherst). Vědci z této univerzity získali před nedávnem 5 letý grant ve výši 1,8 miliónů dolarů na rozpracování konceptu uniforem (resp. látky) založených na uhlíkových nanotrubicích.

 

Výzkum je součástí širší investice ve výši 13 mil dolarů (254 mil. Kč), jejímž cílem je do deseti let zavést do výzbroje americké armády uniformy rezistentní proti bojovým chemickým látkám a smrtelným virům a bakteriím, čili proti biologickým látkám.

 

Výzkumníci z massachusettské univerzity tvrdí, že jejich látka bude za normálních okolností prodyšná, ale při přítomnosti chemických látek se její póry uzavřou a látka se stane neprodyšnou. „Uniforma bude jako inteligentní druhá kůže, která bude reagovat na prostředí,“ uvádí Francesco Fornasiero, výzkumník z laboratoří LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory), jenž vede výzkumný tým na UMass Amherst.

 

vojenské nanotrubice

Foto: Stěny nanotrubic tvoří atomy uhlíku poskládané do jakéhosi pletiva / Wikipedia


Jak bude tedy oblek fungovat? Vědci chtějí využit jedinečných vlastností uhlíkových nanotrubic, jež mají být umístěny svisle k povrchu látky. Jednou z velkých předností tohoto řešení je, že nanotrubice dokáží transportovat plyny (třeba vodní páry vznikající při pocení) až dvakrát rychleji než současné membránové látky, jako je GoreTex. Výsledkem je mnohem lepší odpařování potu při fyzické námaze.

 

Toto řešení navíc automaticky poskytuje ochranu proti biologickým látkám, jako jsou viry a bakterie. Ty totiž mají obvykle velikost minimálně 10 nanometrů, což je o několik nanometrů více než je vnitřní průměr uhlíkové nanotrubice. Látka složená z nanotrubic je tak pro viry a bakterie nepropustná.

 

Problém je však s chemickými látkami. Látky jako nervový plyn nebo yperit může otvory v nanotrubicích projít. Vědci proto pracují s dvěma systémy, jak zamezit průchodu agresivním chemickým látkám k uživateli.

 

V prvním případě, zmíněném již výše, chtějí vědci povrch nanotrubic upravit tak, aby dokázaly poznat přítomnost bojových chemických látek a pomocí chemické reakce se doslova uzavřely, nebo zásadně zmenšily svůj vnitřní průměr.

 

Druhou možností je vybavit uniformu speciální povrchovou vrstvou, schopnou reagovat s chemickými látkami.  Taková speciální vrstva by na sebe vázala nebezpečné chemické sloučeniny, neutralizovala je a pomalu se z uniformy „odlupovala“ jako stará odumřelá kůže.

 

Že podobná speciální vrstva není sci-fi, dokazují již dnešní civilní technologie, které využívají ionty stříbra. Tyto nanočástice, zanesené v oblečení nebo v krycích nátěrových barvách, dokáží proniknout dovnitř bakterie a viru a účinně je likvidovat.

 

Svět se mění a dříve elitní technologie se dostávají do rukou čím dál většího počtu lidí. Bohužel otázka, „zda se někdy použijí chemické nebo biologické zbraně“ není správná. Lépe je si položit otázku:“ Kdy se použijí?“ Je proto dobré být připraven.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
bark Datum: 09.12.2012 Čas: 16:00

Krátce a stručně. S velkou parádou se u nás používá OPCH-90. No ano. Je fajn. Neomdlíte v něm horkem. Ale když by šlo o krk se skutečným sarinem, tak si raději obléknete OPCH-70. Jistota je jistota.

Víte, ono je sice pěkné, že máte na sobě cosi inteligentního a hi-tech, ale když jde o život s něčím ostrým, sáhnete na celogumový skafandr prověřený léty při práci s ostrými látkami na cvičáku. Protože víte, že ten materiál nepustí nic.

...autor nějakou dobu sloužil u chemické jednotky.

avatar
Ultramarinus Datum: 09.12.2012 Čas: 11:02

Nemusí být celý z nanotrubiček, stačí když má jednu vrstvu z nanotrubiček. Ty mají sice dobré a zajímavé vlastnosti, ale třeba před chladem, nebo žárem zas tolik asi neochrání. Vojenské uniformy se dělají pokud možno nehořlavé a zároveň aby vojáka dokázaly v rámci možností zahřát, když zrovna nelítá v tropech.

avatar
Ondra Datum: 09.12.2012 Čas: 10:25

Oblek z nanotrubek je zatím hodně sci-fi, minimálně kvůli ceně kolem 250 - 500 dolarů za gram, podle typu nanotrubky.

avatar
Ultramarinus Datum: 09.12.2012 Čas: 10:23

Deadog: Nové látky se "netrhají". Tak leda že by je někdo seknul nožem, nebo střelil, že by uniformu "otevřel". Na druhou stranu, asi by takovou díru (V UNIFORMĚ, nikoliv ve člověku) řešila klasická izolepa. NBC obleky stejně jinak "opravit" nejde, alespoň co vím. No a po návratu na základnu fasung nového mundůru, za předpokladu, že je ještě na koho.

avatar
Ultramarinus Datum: 09.12.2012 Čas: 10:20

Zajímavá a nová technologie, ale bylo k ní směřováno už dlouho. Jak se budou řešit části těla, které nejsou uvnitřn uniformy? Tvář, ruce... Maskou a rukavicemi místo celého atombordelu?

avatar
Deadog Datum: 09.12.2012 Čas: 10:12

tak jeste vyresit aby si uniformu nekde nenatrhli a je to OK:)

arr