Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Bitevní A-29 Super Tucano pro Afghánistán

Datum přidání 02.03.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Sierra Nevada Corporation (SNC) znovu vyhrála s letadlem A-29 Super Tucano soutěž na dodávku dvaceti bitevních vrtulových letadel pro afghánskou armádu. Pokud půjde vše dobře, Afghánci dostanou Super Tucana již příští rok.  

Super Tucano

Foto: A-29 Super Tucano je produktem brazilské společnosti Embraer / Embraer

 

První tendr na nákup bitevních vrtulových letadel pro afghánskou armádu proběhla již v roce 2011. Vítězem se stala rovněž firma SNC s letadlem A-29 Super Tucano před americkým letadlem T-6C Texan II od firmy Hawker Beechcraft. Poražený tým ale využil mezery v armádní zadávací dokumentaci a tendr napadl. Odvolací soud nakonec výsledky prvního tendru anuloval.

 

Druhý tendr na nákup lehkých bojových letadel byl spuštěn v minulém roce a opět vyhrál stroj A-29 Super Tucano od SNC, resp. od brazilské společnosti Embraer. Oficiálním důvodem vítězství Supet Tucana nejsou jen lepší výkony, ale i fakt, že byl od počátku navrhován pro asymetrické bojové konflikty a pro protipovstalecký boj. Naopak T-6CTexan II je původně cvičný letoun.

 

Kladné body Super Tucano dostal také za skutečnost, že byl již nasazen v ostrých akcích a jeho systémy, technické řešení a konstrukce jsou ověřeny v reálných bojových podmínkách. Letadla Super Tucana brazilské armády například trvale bojují proti pašerákům drog v amazonském pralese, kde napadají letadla pašeráků a jejich pozemní základny.

 

Video: Super Tucano! / YouTube

 

Američané plánují, že Afgháncům dodají balíček dvaceti letadel A-29 Super Tucano za 430 miliónů dolarů. Součástí balíčku je i dohoda o dodávkách náhradních dílů, logistickém zabezpečení a školení pilotů a pozemního personálu. První stroje mají být do Afghánistánu poslány v létě 2014, poté budou následovat každý měsíc dvě letadla. Poslední bitevníky Afghánci převezmou v dubnu 2015.

 

Nakonec je třeba zmínit politicko-obchodní pozadí celého obchodu. Je zajímavé , že i přes tradičně silné americké zbrojní lobby, vyhrál v americkém tendru letoun cizí konstrukce. Ve skutečnosti může ale zbrojní lobby přicházet úplně z jiné strany. Brazílie plánuje v rámci programu FX 2 nakoupit 36 proudových stíhaček a jedním z kandidátů je i americký F/A-18E/F Super Hornet od firmy Boeing, který úzce spolupracuje právě s brazilskou společností Embraer...

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 04.03.2013 Čas: 07:14

Tak faktem je, že pro celou řadu úkolů v konfliktu tohoto typu jsou velmi vhodné . A pro Afghánistán, který má velmi omezené zdroje, jsou lepší než klasické bitevné letouny (jako třeba Su-25) či těžké bitevní vrtulníky

avatar
martin Datum: 02.03.2013 Čas: 12:53

Myslim ze všeobecně byly vrtulace jako podzvukove bitevní stroje opuštěny úplně zbytecne, kdyz zavladlo proudove nadšení. Tyhle strojky jsou mnohem jednodušší, diky tomu i odolnejsi. A hezčí. Takové mosquito by mohlo klidně fungovat jako letecká podpora i dnes ( poominte vtipnou diakritiku, android se na to diva po svém)

arr