Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bitevní A-29 Super Tucano pro Afghánistán

Datum přidání 02.03.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Sierra Nevada Corporation (SNC) znovu vyhrála s letadlem A-29 Super Tucano soutěž na dodávku dvaceti bitevních vrtulových letadel pro afghánskou armádu. Pokud půjde vše dobře, Afghánci dostanou Super Tucana již příští rok.  

Super Tucano

Foto: A-29 Super Tucano je produktem brazilské společnosti Embraer / Embraer

 

První tendr na nákup bitevních vrtulových letadel pro afghánskou armádu proběhla již v roce 2011. Vítězem se stala rovněž firma SNC s letadlem A-29 Super Tucano před americkým letadlem T-6C Texan II od firmy Hawker Beechcraft. Poražený tým ale využil mezery v armádní zadávací dokumentaci a tendr napadl. Odvolací soud nakonec výsledky prvního tendru anuloval.

 

Druhý tendr na nákup lehkých bojových letadel byl spuštěn v minulém roce a opět vyhrál stroj A-29 Super Tucano od SNC, resp. od brazilské společnosti Embraer. Oficiálním důvodem vítězství Supet Tucana nejsou jen lepší výkony, ale i fakt, že byl od počátku navrhován pro asymetrické bojové konflikty a pro protipovstalecký boj. Naopak T-6CTexan II je původně cvičný letoun.

 

Kladné body Super Tucano dostal také za skutečnost, že byl již nasazen v ostrých akcích a jeho systémy, technické řešení a konstrukce jsou ověřeny v reálných bojových podmínkách. Letadla Super Tucana brazilské armády například trvale bojují proti pašerákům drog v amazonském pralese, kde napadají letadla pašeráků a jejich pozemní základny.

 

Video: Super Tucano! / YouTube

 

Američané plánují, že Afgháncům dodají balíček dvaceti letadel A-29 Super Tucano za 430 miliónů dolarů. Součástí balíčku je i dohoda o dodávkách náhradních dílů, logistickém zabezpečení a školení pilotů a pozemního personálu. První stroje mají být do Afghánistánu poslány v létě 2014, poté budou následovat každý měsíc dvě letadla. Poslední bitevníky Afghánci převezmou v dubnu 2015.

 

Nakonec je třeba zmínit politicko-obchodní pozadí celého obchodu. Je zajímavé , že i přes tradičně silné americké zbrojní lobby, vyhrál v americkém tendru letoun cizí konstrukce. Ve skutečnosti může ale zbrojní lobby přicházet úplně z jiné strany. Brazílie plánuje v rámci programu FX 2 nakoupit 36 proudových stíhaček a jedním z kandidátů je i americký F/A-18E/F Super Hornet od firmy Boeing, který úzce spolupracuje právě s brazilskou společností Embraer...

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 04.03.2013 Čas: 07:14

Tak faktem je, že pro celou řadu úkolů v konfliktu tohoto typu jsou velmi vhodné . A pro Afghánistán, který má velmi omezené zdroje, jsou lepší než klasické bitevné letouny (jako třeba Su-25) či těžké bitevní vrtulníky

avatar
martin Datum: 02.03.2013 Čas: 12:53

Myslim ze všeobecně byly vrtulace jako podzvukove bitevní stroje opuštěny úplně zbytecne, kdyz zavladlo proudove nadšení. Tyhle strojky jsou mnohem jednodušší, diky tomu i odolnejsi. A hezčí. Takové mosquito by mohlo klidně fungovat jako letecká podpora i dnes ( poominte vtipnou diakritiku, android se na to diva po svém)

arr