Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Letecká technika

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Datum přidání 13.02.2018    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 646 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala Generálním štábu (GŠ) vypracovat seznam potenciálních kandidátů na nový víceúčelový vrtulník pro Armádu ČR. Na seznamu se může objevit nová bitevní verze amerického víceúčelového vrtulníku S-70i Black Hawk.

Foto: Bitevní vrtulník S-70M Black Hawk; větší foto / Lockheed Martin 

 

Armáda ČR hleda univerzální vrtulník

AČR plánuje nakoupit dvanáct víceúčelových vrtulníků. Podle ministryně obrany AČR dva roky prováděla marketingový průzkum, ale k zahájení samotného akvizičního procesu nedošlo. Šlechtová mimo jiné uvedla, že vojáci požadují stroj s takovými parametry ve spektru vlastností (výzbroj, vybavení, avionika atd.), který není na komerčním trhu běžně dostupný .


„Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ uvedla Šlechtová. Náčelník GŠ generál Josef Bečvář kritiku ministryně odmítl s tím, že se musí armáda dívat také na možnost budoucího nasazení vrtulníků a ctít příští trendy ve vývoji bojové techniky. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction a že si vojáci něco vymýšlejí. Víme o tom, že podobné vrtulníky  je v současnosti  možné koupit a jejich pořízení se stane jen otázkou výběrového řízení,“ oponoval Bečvář.


Po pátečním jednání (9. února)  na žádost ministryně Šlechtové upřesnil GŠ bližší specifikace ohledně nových vrtulníků. „Po dvou letech je nutné se pohnout z místa,  k tomu jsem vydala jasné pokyny. Zásadní je pro mě jistota, že budeme dobře připraveni. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se při dnešním jednání shodli, je správným krokem ve správný čas,“ komentovala upravené požadavky Šlechtová.


Podrobnější specifikace nových vrtulníků nebyly veřejnosti sděleny. Obecně má ale jít o víceúčelové vrtulníky schopné přepravovat vojáky a materiál, evakuovat  z bojiště raněné, provádět průzkum a poskytovat přímou palebnou podporu pozemním silám. V případě potřeby by měly být stroje schopny působit i v rámci integrovaného záchranného systému na území ČR (např. v případě povodní).


Největší výzvou je integrace zbraní, protože AČR požaduje schopnost odpalovat řízené střely vzduch–země. Není ale známo, jaké typy řízených střel AČR požaduje. V principu se nabízejí lehké řízené střely Hydra (APKWS) ráže 70 mm a těžší výkonnější laserem naváděné protitankové řízené střely (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Pokud má mít vrtulník schopnost ničit tanky a nejmodernější bojová vozidla pěchoty (BVP), v úvahu připadají pouze střely Hellfire, případně izraelské střely Spike.


Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.


V případě zájmu dokáže výrobce vrtulník pochopitelně osadit v podstatě jakoukoliv výzbrojí, ale integrace zbraní si vyžádá roky vývoje a zkoušek a bez přehánění (podle typu zbraní) stovky milionů korun. Jen k dokreslení – samotná střela AGM-114 Hellfire stojí více než 100 tisíc dolarů.


Finanční náklady za vývoj a testy, jakož i riziko protahování vývoje a certifikace samozřejmě  na sebe bere zákazník. Na zákazníkovi také bude, aby se s tímto novým strojem naučil pracovat, ověřil ho v provozu a vypracoval taktiku nasazení. Pokud tedy AČR případně zažádá o vývoj nové verze, tak celý proces vývoje a plná integrace do jednotek AČR (výcvik posádek a provozního personálu, osvojení všech schopností vrtulníků, vypracování taktiky nasazení atd.) potrvá bez nadsázky určitě nejméně deset let od podpisu smlouvy.

 

Video: S-70M se sestavuje v polské firmě PLZ Mielec a je nabízen polským speciálním silám. / YouTube

 

Podle Šlechtové, která 5. února vystoupila v pořadu Interview 24, žádná z obou dosavadních nabídek (UH-1Y Venom a AW139M) požadavkům AČR nevyhovuje. „Ani jedna nabídka nesplnila Armádou ČR požadované specifikace. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni zadat takové, aby to bylo reálné,“ řekla Šlechtová.

 

„Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní, a ještě potřebujeme, aby tam na těch platformách zespodu vrtulníku nesl kanon, kulomet a řízené i neřízené střely,” uvedla Šlechtová v Interview 24 s tím, že podle generála Bečváře si armáda nevymýšlí, když tvrdí, že takové vrtulníky existují.

 

„Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace (armády – pozn. red.) to nesplňuje,” sdělila Šlechtová. „Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci, a ne takový, který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let.“

 

S jistotou můžeme říct, že klasických víceúčelových vrtulníků, které jsou vybaveny kanony (ráže 20 mm a výše), řízenými střelami, mají certifikovanou výzbroj a jsou přitom ověřeny v boji, není na komerčním trhu mnoho. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je bezpodmínečně nutné mít vrtulník ověřený bojem. Vždyť ani nové zbraňové systémy nemohou být ověřeny bojem, avšak tomu odpovídá i časová, finanční a organizační náročnost vývoje a testování.

 

Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

 

Video: Po roce 2000 Sikorsky nabízel variantu S-70 Battle Hawk australské armádě. Battle Hawk byl vyzbrojen mimo jiné kanónem ráže 20 mm. Austrálie ale dala přednost vrtulníku Eurocopter Tiger. Battle Hawk ale byl pouze vývojovým programem a není v nabídce firmy Sikorsky. / YouTube

 

Bitevní S-70M Black Hawk

Nebudeme se pouštět do výpisu všech možných univerzálních vrtulníků pro AČR, ale podíváme se na čerstvou novinku, která teoreticky podmínky AČR splňuje, tedy kromě ověřeného bojového nasazení a možnosti lafetace automatických kanonů.

 

Americká firma Sikorsky v těchto dnech oznámila ukončení kvalifikačních testů kulometné a raketové výzbroje pro vrtulníky S-70i Black Hawk. Ozbrojená verze nese označení S-70M Black Hawk.

 

Samotný neozbrojený S-70i je odvozen od varianty UH-60M Black Hawk americké armády. S-70i a UH-60M jsou prakticky identické stroje, ale S-70i chybějí některé citlivé americké technologie především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je avionika u S-70i a UH-60M asi z devadesáti procent shodná. 

 

UH-60M je verze určená pro americkou armádu a veškerá práva k vrtulníku vlastní americká vláda. Proto UH-60M nemůže nabízet k prodeji Sikorsky, ale pouze americká vláda na podkladě programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Naopak veškerá práva k S-70i vlastní společnost Sikorsky, která tak může vrtulník snadno nabízet na zahraničních trzích bez složitého souhlasu americké vlády.

 

Podle tiskové zprávy zbrojovky Lockheed Martin, která vlastní firmu Sikorsky, ukončení kvalifikačních testů zbraňových systémů S-70M je vyvrcholením šestiletého vývojového programu. V rámci vývoje po dobu dvou let probíhaly testovací střelby ve výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně.

 

Základním rysem S-70M je kulové zaměřovací termovizní elektrooptické pouzdro (včetně denní kamery a laserového značkovače) a sada univerzálních pylonů ESSS (External Stores Support System). Pod pylony lze zavěsit kulomety ráže 12,7 mm, rotační kulomet ráže 7,62 mm, řízené i neřízené střely Hydra a PTŘS Hellfire. Stejně tak ESSS pojme i přídavné nádrže (až 4× 870 l).

 

Video: Účinek řízené 70mm střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) s bojovou hlavicí M282. Hlavice prorazila boční pancíř transportéru M113 a explodovala uvnitř. Otázkou je, jak by si vedla proti nejnovější generaci BVP, především při útoku z přední polosféry. / YouTube

  

Do avioniky S-70M byl integrován systém řízení palby, který může ovládat každý ze dvou pilotů. Při použití hlavňové výzbroje nebo raket jsou na displejích pilotních přileb zobrazeny cílové údaje, které umožňují pilotům manévrovat vrtulník tak, aby získal vhodnou pozici pro palbu proti statickým i pohyblivým cílům.

 

„Sikorsky značně zjednodušil složitý úkol zničení cíle z velké vzdálenosti tím, že avionika vypočítá komplexní balistiku požadovanou pro efektivní vedení palby,“ uvedl Bill Gostic, viceprezident divize pro světové vojenské systémy a služby firmy Sikorsky. „Jakmile jsou zbraně a infračervený elektrooptický senzor integrovány s existujícími ovládacími prvky a avionikou vrtulníku Black Hawk, mohou mezinárodní armády přidat externí křídla (ESSS – pozn. red.) a zbraně za méně než tři hodiny, aby mohly provádět středně náročné bojové mise.“

 

Dlužno dodat, že již před několika lety dokončil Izrael integraci PTŘS Spike-ER na vrtulníky Black Hawk. Stejně tak se kolumbijská armáda  rozhodla na své „černé jestřáby“ umístit střely Spike-LR, Spike-ER a Spike-NLOS (s rozsahem 25 a více kilometrů). Není ale jasné, zda jde o čistě národní řešení, nebo takto upravené vrtulníky lze dodávat i zahraničním zákazníkům (např. AČR).

 

Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire.

 

V každém případě česká ministryně obrany plánuje spustit nové výběrové řízení na nákup víceúčelových vrtulníků. Kromě původních uchazečů mohou své nabídky předložit také další firmy, teoreticky tedy i firma Sikorsky s vrtulníkem S-70M.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TF_HU Datum: 01.03.2018 Čas: 08:13

skelet

Na té úrovni kde jsem se pohyboval a pohybuju, jsem o nespokojenosti neslyšel. V době kdy se W3A zaváděl byl přístrojově trochu napřed. Jak jsem řekl, nálet hodin, počet nehod, úkoly...

avatar
skelet Datum: 01.03.2018 Čas: 08:03

TF_HU: ono to tu díky semtamovi a kazdovi asi zapadlo. Ptal jsem se na spokojenost AČR se Sokoly. Přesněji (ne)spokojenost leteckého a pozemního personálu s tímto typem.

avatar
skelet Datum: 28.02.2018 Čas: 21:39

ano ať nejsme jak u blbečků na dvorku

ad a) pokud je to nadmíru jasné, tak proč to používat proti TF:HU, který to zde píše od počátku?
ad c) pravdu má takřka ve všem. AW139m má většinu vlastností na papíře, viz šlechtové i ten tvůj link
ad d) H-force je stále v pracovním procesu, není ukončen.
ad e) nevyhověl, ale na rozdíl od AW139 není papírový drak, ale praktik. Proto byl upřednostňován

Takže jsi nedal napít nikomu nic. Jen tu furt a stále trolíš.

avatar
ALCR Datum: 28.02.2018 Čas: 14:00

www.euro.cz 27. února 2018
Berlín chce nadále prodat své helikoptéry H145M české armádě.
https://www.euro.cz/byznys/zajem-trva-berlin-chce-nadale-prodat-sve-helikoptery-ceske-armade-1395796?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

avatar
TF_HU Datum: 28.02.2018 Čas: 08:45

semtam

Fakt nechápu co byste chtěl slyšet? Já si žádnou auru nebuduju, jediná má aura je v tom, že já na rozdíl od vás u vrtulníků sloužil, byl jsem i na prvních jednáních a prezentacích ohledně nového vrtulníku, tedy to o čem vy tu spekulujete, já znám z první ruky. nemohu za to, že mé informace jsou časově ohraničeny.

Takže:

a) k článku. Ne S70M to nebude.
b) pochybuju, že to bude některá z verzí UH60 (nabízena Pinnacle...)
c) co se týče AW139 řekl jsem vám, že představitel firmy sám řekl, že zbraně nemají integrované. Tedy už v tom roce 2015, vojáci kroutili hlavami, že nechtějí něco testovat, být první atd. (tohle z novin nevyčtete, toto máte pohled from inside)
d) Ani H145M v roce 2015 neměl integrovanou výzbroj, tedy navíc asi ani vládní garanci.
e) vzhledem k tomu jak to civilní část vedla, zůstal poslední v nabídce UH1Y s naším trapným požadavkem na PTŘS.

Jinak v reakci odmítám paušální tvrzení, že za vše může GŠ AČR.
Jinak v diskuzi reaguje na nesmysly popisující jakože reálný stav u jednotek. Třeba v taktice použití, způsobu nasazení atd.
A pak reaguji na nesmysly jako píšete často vy osobně. Jako například s bojovou zkušeností, problémy s dodávkami od LOM atd.

Jak jsem řekl, nejsem a nebyl jsem u všeho. Tedy mé informace jsou ohraničené časem a místem. Tedy ani já vám nedám ty nejpřesnější informace.

Co se týče hodnocení spolehlivosti W3A, armáda hodnotí provoz z pohledu technických závad, nehod, letových hodin, výcviku atd. Jistě je tam i ekonomické hledisko, ale to musíte srovnávat s něčím ve stejné kategorii. No, to srovnáte jen doma, nebo venku. Z mého pohledu, ekonomické hledisko srovnáme, ale co pak, kdy nic jiného nemáte a úkol plnit máte. Armáda brání a cvičí s tím, co k tomu má. Přestože by vojáci htěli nejmodernější techniku, náš politicko-průmyslový komplex nám modernizuje technologické vraky, rozhoduje úplně jinak. Tak si vyberte.

avatar
semtam Datum: 27.02.2018 Čas: 23:50

KOLT

Nechápu to vaše neustálé poštěkávání. Ekonomika provozu je pro každého i pro armádu klíčová. AČR s touhle položkou určitě spokojena není.

skelet a asi i Rase chtěli slyšet poněkud hlubší pohled do provozu Sokolů. Skeletovi jsem v diskuzi naznačil, že odpovědi se jen tak jednoduše nedočká.

Absolutně se nechci navážet do TF_HU, ale auru jakou si tady vytvořil je neúměrná tomu, jaké informace zde vypustil. Vesměs se jedná o notoricky známé věci. Oproti ostatním diskutujícím, je dokáže sesumírovat. Projel jsem hopem celou diskuzi a že by TF_HU obohatil diskuzi něčím opravdu zajímavým či vnesl vyjasnění do problematiky se nekoná. Samozřejmě, že dokáže obohatit ty, co se o tuto problematiku nezajímají a každé info je pro ně prakticky jako nové.

Jsou tu ale tací, co se zajímají více a těm zatím TF_HU nedokázal odpovědět.
TF_HU neberte to jako útok na vaši osobu, ale jen a pouze jako podnět. Zopakování frází sice není na škodu, ale nyní je již poptávka po hlubších věcech.

avatar
TF_HU Datum: 27.02.2018 Čas: 22:18

Kazd

Dobra teorie.
Jedine s cim bych souhlasil, ze byl cas a prilezitost vymenit W3A.
Zbytek mi prijde tak nejak ohnuty pro nejakou potrebu.

avatar
kazd Datum: 27.02.2018 Čas: 21:54

H force má několik vrstev typyu plug and play.
Podle info Srbsko koupilo option 1 nebo 2
strana 4:
http://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/publications/brochures/Brochure_HForce_2016.pdf

Vzhledem k tomu, že smluvně je podvázána weaponizace i již dodaných H145M do Thajska tak to asi nebude udělat ex.post žádný problém, kromě peněz.

HForce is scalable to any commercial helicopter in the Airbus Helicopters portfolio, including the H125, H145, and H225. The HForce offer comprises three tiers of weapon configuration: “armed reconnaissance,” “ballistic light attack,” and “ballistic and guided light attack.” Serbia is taking the light attack option.
The company delivered five H145s to the Royal Thai Navy (RTN) in 2016, and similar helicopters are also already in service with the Royal Thai Army (RTA). “The weaponization of the H145 was part of the initial contract negotiations with the RTN,” Christian Fanchini, head of operational marketing, told AIN. “But the issue is always the budget,” he continued.

avatar
kazd Datum: 27.02.2018 Čas: 21:54

H force má několik vrstev typyu plug and play.
Podle info Srbsko koupilo option 1 nebo 2
strana 4:
http://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/publications/brochures/Brochure_HForce_2016.pdf

Vzhledem k tomu, že smluvně je podvázána weaponizace i již dodaných H145M do Thajska tak to asi nebude udělat ex.post žádný problém, kromě peněz.

HForce is scalable to any commercial helicopter in the Airbus Helicopters portfolio, including the H125, H145, and H225. The HForce offer comprises three tiers of weapon configuration: “armed reconnaissance,” “ballistic light attack,” and “ballistic and guided light attack.” Serbia is taking the light attack option.
The company delivered five H145s to the Royal Thai Navy (RTN) in 2016, and similar helicopters are also already in service with the Royal Thai Army (RTA). “The weaponization of the H145 was part of the initial contract negotiations with the RTN,” Christian Fanchini, head of operational marketing, told AIN. “But the issue is always the budget,” he continued.

avatar
kazd Datum: 27.02.2018 Čas: 21:30

Skelet: jen by mě zajímalo jak se podle vás spokojenost s vrtulníkem hodnotí. Podle mého je to spokojenost s plněním úkolů, které má. Pokud máte info, že se sokol používá % významně na plnění jiných úkolů než jsem napsal, tak diskusi doplňte.
Plnění úkolů můžete hodnotit porovnáním proti jiným typům používaným v AČR (v AČR ale nemá smysl hodnotit zda hotovost SAR je lepší sloužit se sokolem nebo Mi 17, protože Mi17 na SAR je z nouze ctnost) nebo jiným subjektům plnícím stejné úkoly.
Takže prostě nevím na základě čeho má být spokojenost se sokolem... že nespadnul, má nižší provozní náklady... rád se dozvím něco nového.

K narážkám na CLV a sokol.
Byli jsme v situaci, kdy 2 sokoly byly generálkované a 3 bez GO stále provozuschopné. Zbylých 5 bylo dolítaných do GO v hangáru. Jediné efektivní řešení bylo dát ty 2+3 sokoly dolítat CLV jako se předtím daly Mi2 a Mi17 (protože peníze v sokolech již byly a nedaly se vrátit zpět).
AČR by tím přestala provozovat 1 základnu LZS (náklady by přešly do kapitoly MZ, zajištění na vnitro nebo soukromníky jako zbylých 9 základen.) Využití sokolu pro výcvik by nadále probíhalo akorát místo Kbel v Pardubicích.
Výběr 12 LUH pro AČR by se doplnil o 6 pro CLV, protože sokol by v CLV byl jen na dolítání (to neznamená, že mělo jít o 18 stejných mixérů)

Místo toho se sokoly za 1,25 miliardy protáhly do r. 2021 a tím se pouze prodloužila jejich agónie.
CLV pak jako státem vlastněný/zřízený podnik koupil vrtulníky Enstrom přes DSA (nic proti DSA) tedy nikoli u výrobce jak by se na státní kontrakt slušelo a bez jakékoli synergie na vrtulníky a dodavatele servisu pro AČR. Pak ty nakoupené Enstromy pronajme AČR, která je jeho hlavní zákazník...Ekonom si pak samozejmě klade otázku, proč by měl být LOM (CLV) státní podnik....

avatar
TF_HU Datum: 27.02.2018 Čas: 21:24

Kolt

...k tomu sporu o LZS, zda to ma delat civil nebo Armada...a k tem ekonomickym analyzam. Znam osobne pet pilotu, co odesliod Armady a letaji civilni LZS. Jsem si jist, ze cenu jejich vycviku civilni LZS do ekonomicke analyzy nezahrnula. Tech pilotu bude vice...takze to nebude zas takove nejake marginalni cislo. Musim se podivat, kde jinde nabere pilota civilni LZS a jaky vycvik podstupuji.

Luky

HForce jako komplet jeste neni hotov. Takze usuzuji ze Srbove brali nejakou nizsi verzi HForce, nebo cekaji na dodani vyzbroje po integraci.

avatar
Lukas Datum: 27.02.2018 Čas: 18:00

Ja widzę dwie możliwości - dwie różne koncepcje

1. W3 Sokół - jako transportowy / medevac +
12-16 H225M (w tym cześć uzbrojona ) - jako CSAR / SOF (następca Mi 24 i Mi 17)

2. Mi171 jako transportowy / SOF + 12-16 S70i (w tym cześć uzbrojona) - jako następca W3, Mi24

To nie są "podobne" propozycje
Możliwości obu rozwiązań są inne...

avatar
Luky Datum: 27.02.2018 Čas: 17:38

Ale vždyť má i HMS a spoustu dalších fíčurek, co chybí tomu taliánovi.
Mě tedy přijde neuvěřitelně sexy v pouštní kamufláži (i když se mi taky moc líbí tmavé vzory němců). By mě zajímalo, zda by jim naši taky dali na břicho ten velký, stylizovaný výsostný znak v odstínech šedi po vzoru sousedovic kříže.

Jinak ve starším článku na http://www.pilotinfo.cz psali:
Airbus Helicopter H145M je osvědčený dvoumotorový vrtulník, který dnes používají ozbrojené síly USA, Německa, Švýcarska, Iráku, Jordánska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Bolívie a Albánie. Nejnovějšími potvrzenými zákazníky se staly ozbrojené síly Thajska a Srbska...

...dále potom v článu z podzimu:
“Další kroky, které nyní předcházejí dokončení certifikace, zahrnují zkušební střelby kanóny a neřízenými raketami v Maďarsku a testy laserem řízených raket ve Švédsku ještě před koncem roku,” řekl Jean-Luc André, manažer programu HForce u společnosti Airbus Helicopter. Ten také uvedl, že “prvním odběratel vrtulníků H145M se zbraňovým systémem HForce se stala Republika Srbská, která objednala celkem devět vrtulníků H145M, z toho čtyři ve verzi víceúčelových útočných vrtulníků vybavených systémem HForce“.

Takže Srbové vzali H-force na skoro polovinu strojů. Naši by mohli i na víc, pokud to vyjde :)

avatar
KOLT Datum: 27.02.2018 Čas: 16:55

Luky, mám dojem, že jsou to tu už psal ;-) Ono by to bylo vcelku logické, ačkoliv osobně nejsem zrovna příznivcem H145M....

avatar
KOLT Datum: 27.02.2018 Čas: 16:54

kazd, vy furt nechápete, že Sokoly prostě jsou, tak se využívají. Nikdo nerozporuje, že by jejich úkoly zastaly i lehčí a levnější mašiny. Nikdo nerozporuje, že by LZS šla levněji řešit pomocí civilní služby. Jenže a) Sokoly prostě politici "nakoupili", čili je armáda provozuje (stejně jako LOM provozuje Mi-2 prostě proto, že už je měl); b) jsou to vojenské stroje, což má pro armádu svoji váhu; c) armáda by stejně potřebovala stroje pro MEDEVAC a cvičit s nimi, čili ta ekonomika není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Koneckonců, spousta zemí řeší či řešila LZS pomocí armády. Pravdou ovšem je, že se od toho spíše upouští. Takže je klidně možné, že až Sokoly dolétají, převede se LZS na civilní službu a armádě se pořídí menší počet již zavedených vrtulníků na MEDEVAC, jak píše TF_HU.

Nic z toho ovšem nemá nic společného s tím, jak je armáda se Sokoly spokojená...

arr