Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Datum přidání 06.12.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském prostředí a o vítězství Filipín se zasloužily především jejich speciální jednotky. Boje o Marawi se staly nejdelší bitvou v novodobých filipínských dějinách, která se odehrávala převážně v zastavěném prostředí.  

Foto: Filipínské speciální síly v Marawi; větší foto /  AFP

 

První muslimská povstání na Filipínách vypukla již v 70. letech 20. století. Mezinárodní extrémistické skupiny s dostatkem finančních prostředků se jejich součástí ovšem staly teprve nedávno. Jak je vysvětleno na videu níže, na filipínské území nakonec pronikli i stoupenci Islámského státu.

 

V Indonésii a v Malajsii nastala podobná situace jako na Filipínách. K muslimským povstalcům se začali přidávat náboženští fanatici a společně pak odpřisáhli věrnost Islámskému státu. Prostřednictvím této sítě se na ostrov Malawi, jehož součástí je i město Marawi, pašovalo vybavení, zbraně a zahraniční bojovníci.

 

Islámský stát se spojil s dvěma filipínskými ozbrojenými skupinami Maute a Abú Sajjáf, které sdružovaly radikální muslimy v jižní části země. S jejich pomocí zahájil útok na Marawi.

 

Ozbrojené jednotky místních speciálních složek nepřátelskou aktivitu včas zaznamenaly a pokusily se zajmout několik teroristických vůdců. Neměly tušení, že se chystají proniknout mezi stovky dobře vyzbrojených a odhodlaných muslimských bojovníků.

 

Postup filipínských ozbrojených sil se stal signálem pro útok Islámského státu na město. Příslušníci teroristické skupiny Maute se posléze nechvalně proslavili vypalováním budov, ničením kostelů a zadržováním křesťanských rukojmí. Komunikační spojení mezi městem a vnějším světem přestalo v průběhu konfliktu existovat a cesty vedoucí do Marawi zablokovali a střežili ostřelovači.

 

Filipínští vojáci dlouhé měsíce bojovali o každou ulici, o každý dům a o každou místnost. Nakonec se jim podařilo vytlačit nepřátelské bojovníky z jejich pozic. Bitva o Marawi skončila 23. října porážkou Islámského státu. Během konfliktu přišlo o život asi 1000 povstalců a 165 filipinbských vojáků. 

 

Video: Bitva o Marawi. / YouTube

 

Celkově se bitvy v jeden okamžik účastnilo 6500 filipinských vojáků a 1000 islámistů. Americké speciální síly filipínské armádě zajišťovaly technickou a porádenskou podporu. Při bojích zemřelo 87 civilistů. 

V tomto bodě si můžeme dovolit malou odbočku do ČR. Armáda ČR má reálně 5000 vycvičených a bojeschopných vojáků. Dá se tedy říct, že Armáda ČR nezvládne městský boj proti více než 1000 islámistům. 

 

V průběhu několika posledních desetiletí se filipínští vojáci soustavně zabývali výcvikem poskytovaným americkými speciálními jednotkami. Na rozdíl od jiných spojenců USA se filipínské ozbrojené síly dostaly na velmi vysokou úroveň. Jejich velení, plánování a taktiku lze srovnávat s těmi nejlepšími vojenskými útvary na světě.

 

Filipínám se v rámci boje proti Islámskému státu podařilo získat podporu celé řady států. Čína, Izrael a USA Manile poskytly významné dodávky zbraní. Austrálie ostrovnímu státu pomohla především se zpravodajskou činností a s výcvikem vojáků.

 

Zdroje: Funker530, Philstar, ABC News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zdenoušek Datum: 08.12.2017 Čas: 07:24

No já bych se raději poklonil a uctil ty kluky co to dokázali a určitě by bylo dobré se z toho poučit.

avatar
sposchl Datum: 07.12.2017 Čas: 10:45

Danny, Brno je moc velké, u nás odpovídá velikostně Marawi tak Plzeň, která má o cca 30 tisíc obyvatel méně. Dokážete si představit, že by třeba 1000 dovolenkářů zaútočilo na Plzeň? Já si myslím, že v současném stavu by armáda ani ve spolupráci s policií Plzeň zpět nezískali. Znamenalo by to totiž zamezení přístupu posil a dodávek zásob (zbraně, munice, jídlo) a na toto nemá naše armáda ani policie kapacity. Všechno co má ruce a nohy by velení armády a policie poslalo na obklíčení města a pak by si mohli ostatní dovolenkáři ve zbytku republiky dělat co chtějí. Bylo by to totiž jako kdybychom po lese, který hoří, běhali s kýblem a lili vodu tam, kde se objeví plameny.

avatar
danny Datum: 07.12.2017 Čas: 09:01

PavolR: Nemůžeš být tak náročný. Ona vůbec představa, že by se nám v Brně zabarikádovala tisícovka islamistů nebo libovolných vzbouřenců je dost sci-fi, že. Jako provokativní příklad pro rozproudění diskuse, jestli máme dostatečný počet jednotek schopných nasazení při speciálních operací to stačí. Jako modelová situace určitě ne.

avatar
PavolR Datum: 06.12.2017 Čas: 17:26

No, tak ono je vcelku úspešne spochybniteľné aj samotné autorovo logické salto mortale, kde z toho, koľko sa na operácii zúčastnilo filipínskych vojakov, vyvodzuje, že od toho menej by to už nezvládlo, čo je samozrejme nezmysel.
(o tom, že by sme takúto situáciu nemuseli riešiť sami ani nehovorím)

Zmysluplnejšie by bolo poukázať na nízke počty vojakov, ktorí majú v AČR bojové spôsobilosti špeciálne na boj náročnom teréne a horliť povedzme za vytvorenie jedného či dvoch horských alebo hraničiarskych práporov, ktoré by (aj) takýto výcvik mali.

avatar
Mattauch Datum: 06.12.2017 Čas: 14:09

Danny: ta hloubka fronty se spíš týkala povzdechu nad tím kolik máme my vojáků nasaditelných na frontě a toho že taková "fronta" je dost vágní termín... ;)

avatar
Mattauch Datum: 06.12.2017 Čas: 14:07

Danny: Ale to je zas nic neříkající. Voják nasazený do bojové akce je co? Jen ten s puškou, nebo i řidič vozidla? Je to i ten co zajišťuje odsun zraněných? Na základě takovýchhle informací se opravdu moc nedá udělat rozumný závěr... Součástí bojové akce je i odizolování prostoru, takže bch osobně počátal do účastníků i ty CP.

avatar
danny Datum: 06.12.2017 Čas: 13:58

V Marawi byla hloubka fronty definována spíš domovními bloky. Pár podrobností je tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Marawi
Rozsah bojů je dobře vidět na satelitní mapě v článku, kde jsou vyznačeny oblasti se zástavbou zničenou boji.

avatar
danny Datum: 06.12.2017 Čas: 13:46

Mattauch: co jsem četl dříve z jiných zdrojů, tak to číslo odpovídá maximálnímu počtu vojáků nasazených do bojových akcí v jednom okamžiku. Bez týlu a podpory. Celkové číslo bylo samozřejmě mnohem vyšší, a to i u bojových jednotek, když se započítají rotace. Myslím, že číslo taky nezahrnuje vojenskou policii a síly nasazené na ostrahu objektů + check pointy, protože hlídky po městě taky aspoň spoluzabezpečovala armáda..

avatar
Mattauch Datum: 06.12.2017 Čas: 13:43

Grull: A co je to strategický objekt? A musí je všechny hlídat armáda? A nemají náhodou některé z těch objektů nějakou ochranu už v době míru? Jsem si celkem jistý, že zrovna střežení kritické infrastruktury, ODOS, atd... by byla spíš věc, která by byla řešena z větší části pomocí záloh - ostatně to tak bylo vždy. Otázka by tedy spíš byla, jestli by nám při nutnosti zajistit obranu oblasti velké XY zbylo dost vojáků pro posílení ochrany zájmových objektů.

avatar
Mattauch Datum: 06.12.2017 Čas: 13:38

Argel: Váš pohled na armádu je skutečně unikátní... zvláště s tou zdravotní klasifikací.

CO je to fronta? Ono to fakt není zákop kde stojí chlap vedle chlapa s nasazenými bodáky. Fronta má hloubku vyšších jednotek až nižších desítek kilometrů a v tomto pásmu se samozřejmě nachází i jednotky bojové podpory a podpory ať uak jako souchást bojových útvarů, nebo jko samstatné specializované útvary. Třeba takoví ženisti jsou bojová podpora ikdyž jsou často na předním okraji, stejně tak pozorovatelé dělostřelectva... celé tohle dělení na "frontové", "bojovníky", atd... je značně omezené a zavádějící... A na frontu rozhodně mohou i ti co mají kvalifikaci B, nemluvě o tom že v případě konfliktu se ty pravidla zase doest razantně změní...

avatar
Mattauch Datum: 06.12.2017 Čas: 13:27

hmm... závěr je pěkná slátanina. To si jako někdo myslí, že tam bylo 6500 vojáků kteří tam jěn běhali s puškou? Nebyli mezi nimi náhodou obsažni také vojáci poskytující bojovou dporu a podporu (tedy vše od palebné podpory až po dodávku toaleťáku)? Ono třeba na takovém mechanizovaném praporu je na mechanizovaných rotách jen cca 50% vojáků útvaru, další polovinu tvoří právě bojová podpora, podpora a štáb (ten štáb má něco mezi 5 až 10% stavu útvaru,neřekl bych tedy že je přebujelý). Nicméně 6500 voják je spíš brigádní úkolové uskupení které obsahuje i specializované utvary bojové podpory a podpory. Osobně bych hádal, že z těch 6 500 vojáků kteří tam byli nasazeni bylo bojovníků (tak jak to chápe mainstreem) tak 2 000 - 2 500 a to včetně těch kteří náleží k ochranným jednotkám útvarů bojové podpory a podpory.

Nicméně bez toho abychom znali složní nasazaných sil tu můžeme tak akorát hádat. Rozhodně mi přijde od autora značně nekorektní vyřknout o naší armádě jakýkoliv soud na základě tak dalece nekompletních informací a s evidentně jen omezeným chápáním fungování armády.

avatar
Grull Datum: 06.12.2017 Čas: 12:23

Jako zajímavý článek.
I když jsem si myslel, že je to nějaké cvičení, pak že je to shrnutí nějaké bitvy z 80-90let. A až pak jsem to našel na netu, že to bylo letos.

Je fakt, že TV noviny moc nesleduji, ale že jsem to úplně prošvih je divný. Bylo o tom něco ve zprávách? Přeci je 5 měsíční bitva o město...

Jinak bych chtěl vidět, jak by tu proběhla mobilizace i když v rámci tréninku. By to překonalo i tu srandu okolo voleb :-)

Dotaz:
V případě hrozícího konfliktu tady u nás. Zbyli by nějací vojáci na frontu, když by se odečetli ti, kteří by museli hlídali strategické objekty?

avatar
SeaWolf Datum: 06.12.2017 Čas: 11:18

Tak tenhle článek je přesná ukázka dezinformace pomoci čísel. Pokud si s tím trochu doplníme do tabulky některá podstatná čísla už to pro AČR nevypadá vůbec zle.

Filipínská republika 104 000 000 obyvatel / Armáda 164 000 osob
Česká republika 10 500 000 obyvatel / Armáda 25 000 osob

Filipínská armáda má tedy 1 vojáka na 634 obyvatel a Česká armáda má 1 vojáka na 450 obyvatel :-D Jo matematika je mrcha

*Do čísel jsem se snažil z dostupných zdrojů nezahrnovat civilní zaměstnance. A samozřejmě zde nezohledňuji poměr 1:3-4 bojující voják : logistika.

avatar
Arassuil Datum: 06.12.2017 Čas: 10:47

Clanek, Argel: Spíš to vypadá, že někdo počítal jen s "bojovými silami" - což jsou ve skutečnosti dvě brigády (4. v Žatci a 7. v Hranicích), takže to by těch cca. 5000 dát mohlo. Všechno ostatní (dělostřelecký, ženijní, logistický pluk atd.) jsou "jen" síly bojové podpory nebo síly bojového zabezpečení. Několik tisíc ti taky sebere letectvo, které organizačně spadá pod armádu.

Což nic nemění na tom, že je to trošku zavádějící. Dělostřelci jsou sice řazeni do podpory, ale zrovna v bojích s islámisty nebo povstalci všeho druhu bych je počítal 2x. Podobně je na tom letectvo atd...

avatar
Argel Datum: 06.12.2017 Čas: 10:27

Clanek
Myslím, že mezi těmi 23k vojáky jsou i technici, logistici, personalistky, učitelé na UO, IT oddělení apod. 5k vojáků, co dostalo v nemocnici kvalifikaci A a tím pádem mohou na frontu

arr