Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bitva o Mosul: M1 Abrams vs. ruská střela Kornet

Datum přidání 03.11.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny ruskými médií proběhla zpráva o zničení iráckého tanku M1 Abrams ruskou střelou Kornet. Irácký tank skončil v plamenech. Avšak slova o “zničení” je třeba brát s rezervou.

Foto: Po zasahu začala explozivně hořet munice tanku Abrams. / YouTube

 

Kornet

Protitanková řízená střela (PTŘS) Kornet byla poprvé zavedená do výzbroje ruské armády v roce 1998. Střelu lze umístit na vozidla nebo odpalovat z přenositelných kompletů. Více než 35 000 střel se dostalo do výzbroje 20 zemí.

 

 

Kornety má ve své výzbroji například Irák, Írán nebo Sýrie. Střely využívají i teroristické organizace Hizballáh a Hamás - ty je pravděpodobně získaly ještě před válkou od syrské armády. Rusko dodalo syrské armádě v posledních letech také 1000 nejnovějších střel Kornet-E.

 

Islámský stát, který stojí za zmíňovaným zásahem tanku Abrams, mohl střely získat z vyrabovaných skladů irácké nebo syrské armády. 

 

Dolet střely Kornet je 5500 m, ve verzi Kornet-EM až 8000 m. V základní verzi je tandemová hlavice schopná prorazit údajně 1000 až 1200 mm válcovaného homogenního pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency). Verze Kornet-E pak dokáže údajně probít 1200 mm RHAe. Případné přídavné moduly reaktivního pancíře (ERA) tanku vyřadí z provozu menší první nálož tandemové hlavice střely Kornet. 

 

Kumulativní nálož střely Kornet probíjí pancíř úzkým proudem horkého plazmatu. Uvnitř tanku ale plazma ničí/zabíjí jen ve směru průniku. Pokud se členové posádky nenacházejí ve směru paprsku, vyváznou většinou jen s lehkým zraněním. Neplatí to však v případě, kdy plazma zasáhne munici nebo hořlavou kapalinu hydrauliky.

 

Je například znám případ z roku 1997, kdy dva izraelské tanky Merkava Mk2 do boků věže (v pozici velitele) zásahly PTŘS. Střely pancíř izraelských tanků penetrovaly. Při útoku byl zabit jeden tankista, ale celá posádka obou tanků, leč zraněná, přežila. Řidiči dokonce vyvázli bez zranění.

 

Video: Protitanková střela zasáhla zadní prostor tanku. Při zásahu jdou vidět odletující "blowout" panely kryjící prostor munice. / YouTube

 

Abrams

Irák nakoupil od Spojených států 140 tanků M1A1 Abrams - 40 tanků již bylo v bojích s Islámisty poškozeno nebo zničeno. Dodejme, že irácké tanky nemají pancíř z ochuzeného uranu - ten je dostupný až od verze M1A2.

 

Čelní pancíř korby tanků Abrams (M1A1 i M1A2) dosahuje fyzicky tloušťky 700 mm. Upozorněme, že se nejedná o hodnotu RHAe, ale o skutečnou tloušťku. Odolnost tanku Abrams vyjádřená pomocí referenční hodnoty RHAe je utajovaná.

 

Balistickou ochranu korby zvyšuje i konstrukční uspořádání. Řidič tanku M1A2 Abrams se nachází v pololežící poloze uprostřed a vedle něj jsou palivové nádrže zvyšující balistickou odolnost.

 

Horní část trupu chrání pancéřová deska o síle 50,8 mm. Horní bok korby chrání pancíř o tloušťce 70 mm, dolní a zadní část kryjící motorový prostor pancíř o tloušťce 20 mm. Dodatečnou a volitelnou ochranu boků zajišťují přídavné moduly s reaktivním pancířem. Čelní pancíř věže (od verze M1A1) má tloušťku 900 až 960 mm a boky věže 370 až 400 mm . 

 

Foto: Odhadovaná fyzická tloušťka pancíře tanku M1A1/M1A2 Abrams. V zadní části věže je dobře patrná dvojice panelů kryjící muniční prostor tanku / AW 

 

Je ale třeba si uvědomit, jak velkou roli hraje úhel zásahu. Při zásahu bočního pancíře věže pod úhlem 30° od podélné osy tanku musí protitanková zbraň překonávat 740 mm pancíře.

 

Odolnost tanku Abrams zvyšuje munice nacházející se mimo prostor posádky. Celkově 36 ks munice je uloženo ve dvou pancéřových boxech (2x18 ks) v zadní části věže. Munici od prostoru posádky dělí pancéřová přepážka, která se otevírá jen při nabíjení (ukázka na YouTube).

 

Muniční prostor je z horní strany krýt panely (blowout panels), které slouží de facto jako přetlakový ventil při explozi munice.

 

Přepážka má větší odolnost než panely - při zásahu munice tedy exploze prorazí slabší horní panely a jde bezpečně mimo prostor posádky. Hasící systém tanku by měl také zajistit přežitelné prostředí v prostoru posádky.

 

Foto: Průřez tanku Abrams. Munice je uložená v zádní části věže. / Public Domain

 

Podle Jaroslawa Wolskieho, polského odborníka na tankovou techniku, žádná známá protitanková zbraň, ať už kumulativní nebo podkaliberní,nedokáže proniknout čelním pancířem M1A2 Abrams. To platí však u amerických tanků, jejichž pancíř je vybaven ochuzeným uranem. Nejsilnější částí předního pancíře údajně odolají i podkaliberním střelám z ruských 125mm tankových kanónů.

 

V případě iráckých tanků M1A1 Abrams (bez pancíře z ochuzeného uranu) je znám minimálně jeden případ, kdy čelní pancíř věže překonala ruská PTŘS Kornet.

 

O celkové odolnosti tanku Abrams se dá dozvědět ze vzorku 47 útoků v Iráku mezi roky 2004 až 2008. I přes použití moderních zbraní, jako jsou střely s tandemovou hlavicí PG-7V nebo PG-29V, byl Abrams pouze ve 2 % případů zničen (resp. nevyplatila se oprava) a v 15 % případů bylo nutné tank evakuovat odtahovým vozidlem.

 

Ke zranění posádky, a to i v případech, kdy nedošlo k penetraci pancíře (jeden z osádky se nacházel například v poklopu), došlo v 36 % případů. K těžkému zranění nebo smrti pak došlo při sedmi útocích (15 % případů).

 

Video: Test balistické přepážky oddělující munici od prostoru posádky tanku Abrams. Ve vloženém videu vidíme, že přepážka je neporušená. / YouTube

 

Video

Inkriminované video ukazuje zásah tanku Abrams střelou Kornet do zadní části věže. Jako u každého tanku je zadní část věže jen slabě pancéřovaná, neboť největší riziko pro tank přichází z přední polosféry.

 

Zásah prorazil zadní pancíř a zapálil munici. Po výbuchu pancíře správně odletěly vrchní panely. Z videa není patrné, zda se exploze dostala až do prostoru posádky. Nicméně je možné, že kumulativní paprsek střely prošel zadním pancířem, municí a propálil také přepážku dělící munici od prostoru posádky. V tom případě byl osud posádky tanku zpečetěn.

 

Je nutné také zdůraznit, že při zásahu do zadní části věže by byl z boje vyřazen jakýkoliv tank, a to i při použití starších PTŘS nebo dokonce RPG. Podobný zásah neustojí ani nový ruský tank T-14 Armata, který má munici uloženou ve stejném místě. Je však pravdou, že u T-14 má posádka sedící v přední pancéřové kapsli rozhodně větší šanci na přežití. 

 

V každém případě se moderní PTŘS stávají čím dál větší problém. Odpovědi na moderní PTŘS jsou především aktivní systémy ochrany tanků, jako izraelský Trophy, který již mnohokrát ukázal své kvality v ostré akci. O zavedení systému Trophy pro své tanky uvažuje také americká armáda.

 

Hlavní nevýhodou Trophy je ale velká cena. Podle izraelských médií těžká verze Trophy (850 kg) pro tanky Merkava 4 stojí 300 000 dolarů

Zdroj: National Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukyi Datum: 09.11.2016 Čas: 17:23

Hele a nemá ona ta T-14 munici uvnitř tanku? ...ta věž je bez zásobníků munice ..resp. je tam munice do kanonů malých ráží
http://i.imgur.com/KzAIqZl.jpg

avatar
jj284b Datum: 07.11.2016 Čas: 11:09

40 je pocet Abramsov poskodenych ci stratenych pocas bojov s ISIS. ISIS dostala do ruk len par lahko poskodenych strojov, ktore vyuzivali na propagandu. Dnes ma Iracka armada vo vyzbroji 120 Abramsov, zvysok je v oprave. vsetky permanentne straty boli nahradzane nakupom novych strojov.

avatar
Vrata Datum: 07.11.2016 Čas: 09:36

Jenom poznamka k poctu vyrazenych Irackych Abramsu:

1. Zde udavany pocet celkem 140 kusu dodanych do Iraku souhlasi s cca rok staryn udajem z WIKI, mohl by tedy byt spravny.
2. v dobe, kdyz zautocil IS v Iraku probehla medii zprava, ze ukoristili cca 30-40 Abramsu. Zpravy se lisily trochu v poctech, nejnizsi tusim byly 30ks, nejvyssi snad az 38 ks (krome toho IS ukoristil cca 50ks tazenych US houfnic a kvanta Humwee).

Takze je mozne, ze vetsina tech ztracenych Abramsu pochazi z udalosti v bode 2 vyse.

avatar
tom75 Datum: 06.11.2016 Čas: 13:35

Hurvo skus si to precist jeste jednou nebo radsi dvakrat pak se zamysli na 10 minut pak reaguj.Pac reagujes na neco o cem sem nepsal a pises tu veci ktere jsou vseobecne zname

avatar
hurvo Datum: 06.11.2016 Čas: 12:53

tom: to bude tym ze hlavnym sposobom boja hizballahu a hlavne hammasu su utoky na civilne obyvatelstvo, ci uz utoky autami hepnarova style, ostrelovanie civilov minometmi , raketami, utoky nozmi, bombami a zbranami. Za toto vsetko boli oznacene za teroristicke uz v dobe ked masakroval civilov assad starsi a assad mladsi este len uvazoval o skole vo svajci aby sa vyucil za zubara, mandelova manzelka upalovala boerskych farmarov v pneumatike, a jasir arafat organizoval utoky na izrael.

avatar
tom75 Datum: 06.11.2016 Čas: 11:47

Střely využívají i teroristické organizace Hizballáh a Hamás
Nechci tyhle skupiny nak obhajovat ale kdyz jsou nazyvani ter.org. tak co ty skupiny co jsou vyzbrojeny Tow strelami v syrii????

avatar
Gloton Datum: 06.11.2016 Čas: 02:25

memo
ještě že ti zítra končí vycházka a vrátíš se opět do ústavu, doufám, že máš vycházku jen 1x měsíčně

avatar
memo Datum: 05.11.2016 Čas: 23:45

Nový ruský tank Armata údajně ještě mnohem odolnější než Abrams.To ale neplatí při zásahu projektily z railgunu.Jejich vývoj úspěšně pokračuje a jejich nasazení proti tankům se dočkáme.Německá osmaosmdesátka byla postrachem všech tanků během 2SV a railguny budou osmaosmdesátkami blízké budoucnosti.Je sice pravdou že jejich nedostatkem je jejich energetická náročnost ale na druhou stranu jejich účinnost na velkou vzdálenost jim dávají obrovskou výhodou nad tanky.

avatar
jj284b Datum: 05.11.2016 Čas: 05:42

danny: jednotkova cena je zavadzajuca koli rozdielnemu systemu ekonomik. co treba pozerat je objem potrebneho materialu,a pracovnych hodin. PzIV bola na vyrobu ovela jednoduchsia, nevyzadovala tolko vzacnych kovov (plus, bol to 23t tank proti 32t T-34) atd atd..

v podstate, ak by si tie tanky vymenil, tak Ruska masineria by bola schopna vyrabat Pz-IV vo vacsich poctoch ako T-34, kym Nemci by T-34 neboli schopni vyrabat v objemoch ktore mali pri Pz-IV.. (a to ani nespominam poslednu verziu Pz-IVj ktora bola tak zjednodusena co to slo a vyrabala sa po kadejakych dielnach kedze fabriky boli toho casu uz davno vyradene bombardovanim..)

avatar
Gloton Datum: 04.11.2016 Čas: 23:53

Prosím adminy, aby v pátek nedávali žádné nové články. Blázince a odmašťovny pouštějí klienty na víkend a ti plní energie tu okamžitě začnou postovat své geniální myšlenky.

Omluvte můj příspěvek sice mimo téma, ale stejně hodnotný, jako většina příspěvků k tomuto článku.

PS:"díky Bohu" za těch několik normálních přispěvatelů

avatar
Sorge-227 Datum: 04.11.2016 Čas: 23:14

To je zase clanek nej nej nej

"Podle Jaroslawa Wolskieho, polského odborníka na tankovou techniku, žádná známá protitanková zbraň, ať už kumulativní nebo podkaliberní,nedokáže proniknout čelním pancířem M1A2 Abrams. To platí však u amerických tanků, jejichž pancíř je vybaven ochuzeným uranem. Nejsilnější částí předního pancíře údajně odolají i podkaliberním střelám z ruských 125mm tankových kanónů"

To su hlupoty...neexistuje ziadna zbran....ach jo....Hlavne ze su fotky z boju v Iraku..."Operace trvala okupace"

avatar
dusan Datum: 04.11.2016 Čas: 22:33

papaHoth

K tej vete "dobře organizovaná a vyzbrojená PVO a vrtulníky neměli šanci"

Na Ukrajine ju tvorila hlavne ruská armáda .... vrátane systémov Buk a Pancir ....žiadna nevycvičená armády by cez to neprešla.

.

avatar
Kozlus Datum: 04.11.2016 Čas: 21:59

Tak jiste, az kazdej vojak ponese na opasku baterku a bude strilet laserovou puskou, ktera za zlomek sekundy protavi do tanku metrovou diru, tak ... Zatim ale ma tank velmi vyznamnou roli na bojisti a jen tak neco jeho kombinaci odolnosti, mobility a vyzbroje nezastoupi. O efektu na bojovniky obou stran nemluve.

avatar
ruleta Datum: 04.11.2016 Čas: 18:26

Mno nevim, Ukrajina 2014 - 2016- ukazuje, ze tanky maji jednoznacne nezastupitelne misto na modernim bojisti - kor v mistech presycenych PVO - kde si letectvo ani neskrtne.

A co se tyce tisicu levnych dronu - tak to je chimera. Zabezpecene komunikacni protokoly, rizeni z remote mist, vyvoj specialnich zbrani na drony, obsluha, vycvik, udrzba a dalsi delaji z levneho drona - drona hodne draheho :D.

avatar
danny Datum: 04.11.2016 Čas: 16:37

jj284b: jednotková cena a servisní náklady sovětských tanků byly opravdu násobně nižší. Důvod byl ale v tom, že na rozdíl do Němců Sověti zvládli pásovou výrobu a standardizaci, která umožňovala kanibalilzaci v polních podmínkách. Obrovskou typovou roztříštěnost (občas by se dalo říct až kusovou výrobu) měl napravit projekt Entwicklung, ten se ale rozjel až v pol. 43 roku a nikdy vlastně nenaplnil stanovené cíle.
MarcusMaximusVictus: na válku právě vždy musíš nahlížet očima ekonoma. Ekonomická výkonnost, zdroje surovin, průmyslová základna a zdroje pro akvizici zahraniční výbavy jsou klíčové prvky určující směr diplomacie (jak asertivně, sebevědomě a agresivně může daný stát působit v zahraniční politice) a jakou taktiku případně volit pro případ, že diplomacie selže.
Tonotime: Tvá úvaha o roli tanků v budoucích konfliktech je zajímavá, ale obávám se, že vychází z chybné premisy (do jisté míry ovlivněné reklamními letáky dodavatelů vyspělých technologií), že jsou drony, roboti, PTŘS apod. levné, a to jak akvizičně, tak na provoz. díval jsem se, kolik stojí např. v Sýrii hojně používaná BGM-71 TOW - cena kusu z dodávky do Saudské Arábie v r. 2010 vychází na $ 250 tis, MQ-9 Reaper $14.75, a to je, samozřejmě, bez nákladů na pozemní logistiku. Dokonce ani letová hodina MQ-9 nevychází levněji, než u letadel s lidskou posádkou.
RPG 7, proti které jsou současné moderní MBT téměř imunní, se dá sehnat již od $100,by naopak mohla být velmi účinným prostředkem proti méně chráněným robotickým prostředkům. Mudžáhíd s RPG má proti robotovi bez autonomie pro řízení palby stále výhodu v časové prodlevě mezi zachycením cíle a povolením k palbě.

arr