TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Black Hornet - bezpilotní vrtulník do kapsy

Datum přidání 06.02.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britská četa postupuje podél afghánské silnice. Znenadání se ozve střelba a celá jednotka je palbou přibitá k zemi. Tak jako mnohokrát, nikdo z vojáků netuší, z jakého místa střelba přichází a už vůbec, kde se nacházejí protivníci. Nyní to však nebudou mít útočníci tak lehké. Jeden z britských vojáků otevírá sumku na vestě a vytahuje miniaturní průzkumný vrtulník Black Hornet. Během několika sekund stroj vybavený malou kamerkou vzlétá a míří po směru střelby, odhalit skryté útočníky.

Black Hornet

Foto: Black Hornet má opravdu nepatrné rozměry / Prox Dynamics

 

Použití Black Hornetu se nenabízí jen při palebných přepadech, ale všude tam, kde vojáci potřebují prozkoumat zájmový prostor - zavlažovací kanály v Afghánistánu, prostory za zdmi, ulice měst, vesnické domky apod. Hlavní taktickou výhodou je velikost stroje a naprostá jednoduchost použití. Na rozdíl od větších průzkumných letadel nebo vrtulníků může Black Hornet přenášet a obsluhovat jakýkoliv voják, bez omezení vlastního komfortu nebo pohyblivosti.

 

Black Hornet (Černý sršeň) je miniaturní vrtulník klasické konstrukce vybavený malou videokamerou v přední části stroje. Na délku měří 10 cm a průměr rotoru má pouze 12 cm, tedy přibližně na šířku dlaně. Stroj je ovládán pomocí malého tabletu a dokáže zprostředkovat ze zájmové oblasti fotografie nebo "real time" video. Vzdálenost mezi vojákem a vrtulníkem může být maximálně 800 metrů. Li-ion baterie umožňují půlhodinový let při maximální rychlosti 35 km/h.

 

Black HornetFoto: Black Hornet / Prox Dynamics

 

"Sršeň" je součástí průzkumného systému PD-100 PRS (Personal Reconnaissance System) od norské firmy Prox Dynamics. Podle oficiálních informací dokáže Black Hornet operovat v silném větru v různém prostředí (teplo, zima). Od aktivace systému až po vypuštění vrtulníku neuběhne údajně více než 60 sekund. Díky malému rozměru je Black Hornet těžko odhalitelný a jeho obsluha je intuitivní.

 

Video: Zkoušky prototypu (2009) / YouTube

 

V současné době britská armáda vlastní 160 vrtulníků Black Hornet včetně nutného příslušenství (tablet, komunikační prostředky). Stroje byly v Afghánistánu nasazeny již v roce 2012, ale teprve nyní britské ministerstvo obrany potvrdilo jejich nasazení. "Používáme je pro hledání povstaleckých palebných postavení a pro kontrolu exponovaných míst, dřív než tam pozemní jednotky vkročí," vysvětluje seržant Christopher Petherbridge. "Je to velmi snadné na ovládání a nabízí úžasné možnosti hochům na zemi."

 

Zdroj: Armed Forces, Prox Dynamics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 18.08.2013 Čas: 18:15

Ve chvíli, kdy se šetří na uniformách je to značně nepravděpodobné, i když by to určitě BYLO užitečné.

avatar
David Datum: 07.02.2013 Čas: 13:54

Mně osobně to taky připadá jako skvělý fórek - velice užitečná věc. Objeví se i v AČR?

avatar
Serža Datum: 07.02.2013 Čas: 12:29

takže teroristi aby ke Kalašnikovům přibalili brokovnice s nějakými jemnými broky :-)

avatar
Ultramarinus Datum: 07.02.2013 Čas: 09:29

Ted by jeste stacilo k tomu pridelat bombicku s nejakym rychle degradujicim se neurotoxickym plynem, nebo nejaky odlehceny granat a je vystarano. Sice v druhem pripade prijdou i o vrtulnik, ale o ten by pri blizkem kontaktu s pechotou protistrany prisli tak jako tak. A mistnost s utocniky je vycistena...

avatar
Nicolaj Datum: 06.02.2013 Čas: 22:19

Vypadá to velice dobře, zbývá otázka co to vydrží a kolik o stojí. Vzdálenost 800m trochu limituje použití, obávám se že to je velmi chytrá věc, ale nečekejme zázraky.

avatar
Márty Datum: 06.02.2013 Čas: 19:55

paráda, dobrej nápad

avatar
asdf Datum: 06.02.2013 Čas: 17:24

konecne neco podle meho gusta :)

avatar
Peťan Toman Datum: 06.02.2013 Čas: 17:23

Snad to půjde na trh, líbilo by se mi to do práce

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.02.2013 Čas: 17:08

Skvělá věcička :)

arr