Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Black Knight Transformer: Evakuace zraněných pomocí robotů

Datum přidání 12.01.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pentagon pověřil firmu Advanced Tactics prozkoumáním nové koncepce evakuačního dopravního prostředku. Cílem je vytvořit robotický stroj schopný pohybu po zemi i ve vzduchu, který dokáže z bojiště transportovat zraněné vojáky. Podle Advanced Tactics je řešením hybridní stroj Black Knight Transformer.

Foto: Technologický demonstrátor  Black Night Transformer. /  Advanced Tactics

Foto: Technologický demonstrátor  Black Knight Transformer. /  Advanced Tactics

 

Poskytnutí první pomoci a transport zraněného z bojiště je velmi nebezpečná operace. Podle oficiální tiskové zprávy Advanced Tactics, právě při poskytování první pomoci došlo k mnoha zraněním a ztrátám na životech.

 

Mnoho operací je prováděno v městských, nebezpečných a zamořených oblastech, kde konvenční CASEVAC (záchranná evakuace – pozn. redakce) operace jsou obtížně proveditelné. Tento program vyvíjí prostředek, jenž pomůže snížit expozici člověka v nebezpečných podmínkách a situacích,“ dočteme se v tiskové zprávě Advanced Tactics.

 

Pokud je nutný rychlý transport zraněného, nejčastěji se povolává vrtulník. Problémem vrtulníků jsou však velké rozměry, zranitelnost (jak stroje, tak pilotů) a nutnost dostatečně velké přistávací plochy. Často se tak stane, že zraněný musí překonat na cestě do vrtulníku značné vzdálenosti, což je rizikové jak pro něj, tak pro všechny zúčastněné. Cílem koncepce Black Knight Transformer je tuto „mrtvou“ vzdálenost, co nejvíce zkrátit.

 

Foto: Technologický demonstrátor  Black Night Transformer. /  Advanced TacticsFoto: Technologický demonstrátor  Black Knight Transformer. /  Advanced Tactics

 

Klasický vrtulník ke svému pohybu využívá velký rotor (rotující křídlo), které poskytuje potřebný vztlak. Vrtulník ke své stabilizaci potřebuje rovněž ocasní vyrovnávací rotor, případně druhý hlavní rotor. Pohyb je pak zajištěn komplikovanými mechanickými převody, jenž zajišťují naklápění lopatek rotoru.

 

Black Knight Transformer naproti tomu využívá hned osmici rotorů, které jsou spárované se stejným počtem spalovacích motorů. K pohybu vpřed a ke změně směru se využívá dvojice zadních naklápěcích rotorů. Změna výšky se pak děje pouze změnou otáček rotorů. Nenajdeme zde tak komplikované, poruchové a drahé mechanické převody.

 

"Tento design je jednoduchý a robustní díky tomu, že odstraňuje složité a drahé kloubové systémy rotoru, který stabilizuje a řídí konvenční vrtulník a nahrazuje jej vysokorychlostním elektrickým ovládacím systém se zpětnou vazbou,“ vysvětluje Rustom Jehangir, hlavní inženýr Advanced Tactics. "Kromě toho, koncepce neguje potřebu ocasního rotoru nebo motoru s převodovkou."

Foto: Možná podoba budoucího robotického evakuačního prostředku. /  Advanced Tactics

Foto: Možná podoba budoucího robotického evakuačního prostředku. / Advanced Tactics

 

Oproti vrtulníkům Black Knight Transformer potřebuje mnohem menší přistávací plochu (díky menší rotující ploše). Je tedy ideální pro operace ve stísněných prostorech, například v ulicích měst.

 

Jednou z klíčových vlastností Black Knight Transformer je schopnost pohybu po zemi. Jak bylo zmíněno výše, cílem je snížit na minimum vzdálenost a čas nutný k přesunutí zraněného vojáka do transportního stroje. Black Knight Transformer tak dokáže například přistát do bezpečné zóny, mimo dosah nepřátelské palby, a poté pokračovat po zemi.

 

Video: Black Knight Transformer v akci. Do operačně použitelného stroje však vede ještě dlouhá cesta. / YouTube

 

Výsledný stroj má mít objem vnitřního prostoru stejný jako mají vrtulníky UH-60 Blackhawk. Dolet je spočítán na 463 km ve vzduchu a 30 kilometrů na zemi. Maximální rychlost na zemi je 112 km/h a 263 km/h ve vzduchu.

 

Stejně tak lze Black Knight Transformer velmi dobře využít k zásobování vojáků na bojišti. Podle Advnaced Tactics o podobný koncept projevila zájem také americká námořní pěchota.

 

"Laboratoře Warfighting americké námořní pěchoty mají zájem využít vozidlo Black Knight pro bezpilotní nákladní a zásobovací mise," doplňuje Jehangir. „V minulosti prováděli práce s jiným platformami, jako je Lockheed Martin K-Max, ale naše platforma bude mnohem levnější.“

 

Zdroj: Advanced Tactics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 30.04.2014 Čas: 15:54

Vážení,
vynálezcem tohoto systému je Donald Orval Shaw z kalifornského Torrence:

US 20090008499 A1 z roku 2009
https://docs.google.com/viewer?url=patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/US20090008499.pdf

US 8453962 B2 z roku 2013
https://docs.google.com/viewer?url=patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/US8453962.pdf

avatar
mu7705 Datum: 13.01.2014 Čas: 20:29

To je tak škaredé, že by se to mohlo realizovat.

arr