Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Blast Gaude - traumatické poranění mozku pod kontrolou

Datum přidání 02.06.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Traumatické poranění mozku je závažný zdravotní problém. I když moderní přilby zastaví střepiny z výbuchů, tlaková vlna může způsobit vážné fyzické poškození mozkové tkáně vojáka. Nebezpečné především je, že poranění nejde na první pohled poznat a může nastat i v situacích, které bude voják později bagatelizovat.

Blast Gaude

Foto: Traumatické poranění mozku - nejhorší nepřítel je takový, který nejde vidět / US Army

Rizika traumatického poranění mozku

Připomeňme, že mozek člověka je v hlavě volně uložen v mozkomíšním moku. Ten jednak chrání mozek proti infekci a jednak ho fyzicky odděluje od lebky.  Pokud je však náraz do přilby příliš silný (tlaková vlna z exploze, náraz puškové střely do přilby), hlava sebou prudce škubne a lebka díky rozdílnému zrychlení svou vnitřní stěnou narazí do mozkové tkáně a poškodí ji. Při opravdu silném nárazu jsou pak následky fatální.  

 

Video: Názorná ukázka mechanismu traumatického poranění mozku / YouTube

 

Problém je, že traumatické poranění mozku (TBI), nemusí být na první pohled vůbec patrné. Pacient nemá viditelné zranění, ale jeho mozek je fyzicky poraněn. Výsledkem můžou být později velmi vážné a nebezpečné fyzické, psychické, sociální, emociální a společenské problémy.

Traumatické poranění mozku (TBI z anglického Traumatic brain injury), také intrakraniální poranění nebo jednoduše poranění hlavy, je poranění mozku způsobené fyzickým traumatem, které poničí mozek. TBI může vzniknout uzavřeným poraněním hlavy (není porušená lebka) nebo penetrujícím poraněním hlavy (poranění kůže, lebky i tvrdé pleny (dura mater)). Poničeny jsou různé části mozku, mozkové hemisféry, cerebellum (mozeček) nebo mozkový kmen (truncus encephali). Wikipedia

Nejzávažnější symptomy traumatického poranění mozku:

  • ztráta vědomí

  • změna osobnosti

  • těžká, trvající nebo zhoršující se bolest hlavy

  • opakované zvracení a nausea („mořská nemoc“)

  • záchvaty

  • neschopnost probudit se

  • špatná sebekontrola

  • zlostné a impulsivní chování

  • myšlenky na sebevraždu

Diagnóza TBI

Plně ochránit hlavu vojáka proti nárazu nedokáže ani nejlepší tlumící systém uvnitř přilby. Může ho výrazně snížit, ale nedokáže ho zcela eliminovat. Pokud však nedokážeme vymýtit riziko TBI, je třeba zaměřit se na jeho včasné odhalení.

 

Donedávna se medici a lékaři spoléhali na ne příliš spolehlivou vizuální kontrolu zraněného. Avšak nyní díky americké agentuře DARPA nastává obrat. Američanům se podařilo vyvinout specializované zařízení, tlakový senzor, schopné určit stupeň rizika poranění mozku při traumatické události.

 

TBIFoto: Jedním z příznaků TBI je i rozdílná velikost pravé a levé zorničky / Wikipedia

 

Tlakové měřidlo (Blast Gaude) je malý elektrický přístroj umístěny na zátylku pod přilbou vojáka. Obsahuje mikroprocesor a senzory schopné zachytit a změřit náhle změny tlaku a zrychlení spojené s výbuchem. Vestavěný software ukládá údaje spojené s traumatickou událostí na drobný pevný disk. Data pak mohou být stáhnutá do počítače přes Micro-USB port.

"DARPA Blast Gaude poskytuje lékařům informace o tom, co jejich pacient skutečně zažil během expozice. Po výbuchu zdravotníci jednoduše zkontrolují zařízení o velikosti náramkových hodin. Zelené, žluté nebo červené světlo pak naznačují stupeň rizika zranění. To je zcela nová funkce, jež pomůže medikům a lékařům v léčbě zraněných bojovníků“ Jeff Rogers, programový manažer DARPA

Součástí zařízení jsou i trojbarevné světelné indikátory schopné okamžitě upozornit na závažnost situace. Indikátory svítí zeleně, žlutě a červeně, kdy červená barva značí extrémní riziko TBI. Přístroj sice není schopen sám od sebe odhalit traumatické poškození mozku, ale má upozornit vojáka i lékaře na stupeň závažnosti situace.

 

Blast GaudeFoto: Zařízení Blast Gaude - číslicemi 0,1,2 jsou označeny barevné indikátory ukazující stupeň rizika / DARPA

 

Blast Gaude byl vyvinut za 11 měsíců při rozpočtu kolem 1 mil dolarů. Každé zařízení stojí cca 45 dolarů, což je zhruba 945 Kč podle současného kurzu. Vzhledem k závažnosti celého problému, snad toto chytré zařízení neunikne české armádě nebo českým vojákům.

TBI – smrtelná epidemie válečných veteránů

V polovině března proběhla českými médii zpráva o zcela nepochopitelném masakru 16 afghánských civilistů, včetně 9 dětí. Viníkem byl 38-letý americký seržant, který již čeká na svůj soud ve Spojených státech.

 

Nové události však naznačují, že dotyčný voják utrpěl a byl také v minulosti léčen na následky traumatického poškození mozku, a to hned několikrát. Ač to samo o sobě samozřejmě nemůže být důvodem k „vražednému šílenství“, v kombinaci s válečným stresem a např. s vrozenou agresivní/labilní osobností to mohla být ta pověstná „poslední kapka“. 

 

Avšak dotyčný seržant na tom není sám, odhaduje se, že ve Spojených státech je zhruba 200 000 iráckých a afghánských veteránů trpící TBI, přesněji řečeno, kterým byla diagnostikována. Skutečný počet bude asi mnohem větší.

 

Blast GaudeFoto: Těla několika mužů a děti zabitých americkým seržantem / AP / Allauddin Khan

 

Pokud vás napadá, proč se problém s TBI vyskytuje v takové míře až v současných válkách, odpověď hledejte v moderní medicíně. V dnešní době má voják bezkonkurenčně nejlepší šanci na přežití na bojišti. Zranění, kterému by ještě před deseti lety podlehl, může díky současné moderní medicíně přežít.

 

Avšak s tím jde v ruku v ruce i rostoucí počet traumatických poškození mozku u přeživších vojáků. Pacient sice přežije své zranění (např. výbuch IED) a vyléčí své tělo, ale poškozený mozek mu už lékaři opravit neumí. Jedinou pomocí pro pacienta trpící TBI je dlouhodobá psychologická terapie a rehabilitace.

 

Zdroj: IAVA, Wikipedia, Wired, Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 03.06.2012 Čas: 01:10

Velmi prospěšná novinka, opravdu dobrý nápad

avatar
Pavel Datum: 02.06.2012 Čas: 19:00

Úlevu při poškození mozku poskytuje "Kraniosakrální terapie". Tato terapie pomáhá odhalovat a napravovat nevyváženosti kraniosakrálního systému, které mohou být příčinou smyslových, motorických či neurologických dysfunkcí....

arr