Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Blízký východ se třese v základech: Kurdové dezertují z irácké armády

Datum přidání 12.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na pozadí syrské občanské války se odehrává další dramatická dějová linie. Z irácké armády před pár dny dezertovalo více než 1000 kurdských vojáků. Rozbuškou se stala operace v sunitském městě, kde kurdští vojáci odmítli bránit své pozice proti sunitským rebelům. Připomeňme, že v Iráku tvoří 70 % obyvatel šítové, kteří také drží klíčové posty v irácké vládě.

Irácká armáda

Foto: Iráckou armádu trápí národnostní a náboženské problémy / Wikipedia

 

Informaci o dezerci Kurdů přinesl pakistánský deník The International News. Celkově 1070 kurdských vojáků z 16. Brigády irácké armády se vzbouřilo poté, co odmítlo bránit dvě města v severním Iráku proti sunitským rebelům.

 

Kurdští vojáci byli dislokováni ve dvou severoiráckých městech Sulaiman Bek a Tuz Khurmatu, převážně obývaná sunitskými Araby. Podle slov dezertérů, která tlumočil ministr kurdských ozbrojených sil (tzv. péšmarga), nechtěli kurdští vojáci zvyšovat napětí mezi Kurdy a Araby na sporných územích. Jedná se o území nárokovaná vládou v Bagdádu a kurdskými vládními orgány.

Kurdové jsou íránský kmen z Blízkého východu, který žije v odlehlých oblastech dnešního Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Jsou spřízněni s Peršany a jinými íránskými kmeny ve svém okolí. Početně nejzastoupenější jsou v Turecku (cca 11,4–14 milionů), Íránu (4,8–7 mil.), Iráku (4–6,5 mil.) a Sýrii (1,6 milionu). Wikipedia

Po neuposlechnutí rozkazu irácká armáda vyměnila tři kurdské velitele jednotky za arabské. Jako trest navíc musela celá jednotka podstoupit disciplinární rekvalifikaci. Vojáci však nejen, že ani tento druhý rozkaz neuposlechli, ale od té doby ignorují všechny příkazy od irácké armády a také od ní nepřijímají peníze, ani zásoby.

 

Foto: Bojovníci péšmarga ve městě Kirkúk. Kurdové bojovali s Američany proti Saddámu Husajnovi v irácké válce / YouTube

 

Podle některých zvěstí se vojáci chtějí připojit ke kurdským ozbrojeným silám, tzv. péšmarga.  Kurdský ministr pro síly péšmarga potvrdil, že od nich rebelující kurdští vojáci dostávají zásoby, ale odmítl, že jsou kurdskou vládou placeni. „Budeme diskutovat o jejich situaci ve společném bezpečnostním výboru (mezi Bagdadskou vládou a vládou autonomní oblasti Kurdistán),“ řekl Halkurd Mullah Ali, kurdský ministr pro síly péšmarga.

 

Národnostní rozdělení Iráku:

+ Arabové 75 - 80 %

+ Kurdové 15 - 20 %

+ Ostatní národy cca 5 %

Náboženské rozdělení Iráku:

+ Šíité 65 - 70 %

+ Sunnité 30 - 35 %

+ Ostatní náboženství (křesťané, židé, atd.) 3 %

 

Ministr však dodal, že pokud nedojde k dohodě s Bagdádem, rebelující vojáci mají dveře v kurdských ozbrojených silách otevřené. 

 

Připomeňme, že péšmarga jsou příslušníci bývalých kurdských milicí, kteří řadu let bojovali proti režimu Saddáma Husajna.  Kurdové mají v rámci Iráku širokou autonomii – vlastní vládu a ozbrojené složky péšmarga.

 

Kurdové Sýrie

Role Kurdů v Sýrii je nejasná. Syrská opozice obviňuje Kurdy, že se přidávají na stranu Bašára Asada. Situace je chaotická, už jen kvůli roli Turecka v Sýrii – „úhlavního“ nepřítele Kurdů. Na obrázku Kurdský bojovník v syrském městě Afrin / Wikipedia

 

Není také tajemstvím, že se Kurdové snaží o vytvoření vlastního státu Kurdistánu. Jejich územní nároky se týkají pěti států – Iráku, Íránu, Turecka, Arménie a Sýrie. Právě v Sýrii tvoří 10 % obyvatel Kurdové a de facto tvoří třetí bojující frakci, soupeřící o moc jak s režimem Bašára Assada, tak i se syrskou opozicí.

 

Ostatně kurdsko-syrský konflikt má již vlastní stránku na Wikipedii. Konflikt si vyžádal na všech stranách již 150 obětí. Existují tak čím dál větší náznaky, že se syrská občanská válka začíná pomalu rozlévat do okolních zemí.

 

Zdroj: The International News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nicolaj Datum: 14.06.2013 Čas: 16:27

Pravda, přesto jsou mi kurdové z místních obyvatel jedni z nejmilejších, hlavně že se nepřidali k někomu horšímu.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.06.2013 Čas: 13:47

No ono je tam vůbec problém. Máme tam narodnosti Kurdy, Araby a Peršany a pak také náboženství, šíity a sunnity. Řeznivost neni jen mezi státy, ale i mezi národy a naboženskými proudy.

Zajímavé je, že Kurdové bojovali po boku američanů proti Sadámovi. Ale teď jsou obviňování, že stojí s Asadem, prtože ten zase je na ostří nože s Tureckem, úhlavním nepřítelem Kurdů.
Asada podporuje také Irák, ale Kurdové jsou na ostří nože s centrální vládou v Baghdádu.

avatar
Nicolaj Datum: 14.06.2013 Čas: 13:20

Ale jsou odjakživa umírnění v otázce islámu, a často bojují po boku západních států proti radikálnímu islámu, tedy z našeho pohledu to až takový problém není. Ale máte pravdu že iráčané to asi vidí jinak.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.06.2013 Čas: 12:48

Pro nicolej. Právě naopak. Kurdové dlouhodobě usilují o samostatný stát, nezávislý na Iráku. A s Araby nejsou zrovna v lásce.

avatar
Nicolaj Datum: 14.06.2013 Čas: 12:34

Nechci říkat že to je dobré, ale není to žádná katastrofa. Vždyť nezměnili stranu, jen budou bojovat za to samé pod jinou vlajkou.

avatar
David Khol Datum: 14.06.2013 Čas: 10:40

Každopádně v Iráku i do budoucna nebude klid, jaký někteří čekali, Irák se nestane nějakou baštou demokracie. Národnostní problémy budou i do budoucna, vláda je bude řešit silově, ale to vyvolá jen další kontroverze. A tak můžeme jen čekat na nějakou další krizi

avatar
Pjotr Datum: 14.06.2013 Čas: 08:45

Těžko uvěřit, že je to kolébka civilizace, dnes to vypadá spíš na hrob....

avatar
Rimr Datum: 13.06.2013 Čas: 15:48

Ježiš tam je bordel... Když vidím ty mudžahediny navlečené v těch "zápaďáckých" uniformách s emerickou výzbrojí... Mám neodbytný pocit, že by se jim ty bouchačky měly spíš sebrat...

arr