Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Blue Devil 2 - vzducholoď pro bojiště zítřka

Datum přidání 27.10.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vzducholodě se opět vracejí do módy. Nemá to nic společného s nostalgií po dávných časech, kdy obří vzducholodě kralovaly obloze, ale jde o čistě pragmatické rozhodnutí. Vzducholodě mají mnoho předností. Dokáží vydržet ve vzduchu mnoho dní, jsou levné na provoz, mohou kolmě startovat i přistávat a mají teoreticky obrovskou nosnost. Jednou z nové generace vzducholodí je i Blue Devil 2 (Modrý ďábel), který se v příštím roce chystá do Afghánistánu. Blue Devil 2 je létající průzkumná platforma schopna nést na palubě řadu elektro-optických a komunikačních systémů.

Blue Devil 2

Foto: Blue Devil 2 / Mav6

 

Blue Evil 2 je výrobkem americké společnost Mev6. Měří na délku 126 metrů a zabírá objem 37 000 m3. V těchto dnech je první sériový exemplář dokončován v Severní Karolíně. Po osazení všemi komunikačními a pozorovacími senzory bude stroj vyslán přímo do Afghánistánu.

 

Blu Evil 2 je de facto nízko letící špionážní a komunikační satelit. Vzducholoď bude lítat ve výšce 6 km po dobu až 9 dní. Z této výšky vzducholoď dohlédne až do vzdálenosti 279 kilometrů.

 

Na rozdíl od družice může se vzducholoď vznášet přesně nad místem kde je potřeba. Nemluvě o zanedbatelných nákladech, rychlosti nasazení a možnosti přizpůsobit náklad dle konkrétní mise.

 

Vzducholoď je vybavena třemi elektrickými vrtulemi - dvěma po stranách a jednou zadní. Vrtule slouží  pro dopředný pohyb maximální rychlostí 170 km/h, manévrování a pro vyrovnávaní síly větru - pokud je třeba stroj udržovat na místě. Elektrickou energii pro pohon a palubní elektroniku obstarává dieselový generátor o výkonu 96 kW.

 

Blue Devil 2Foto: Koncept systému Blue Evil 2 / Mav6

 

Součásti vzducholodě bude i rozměrná gondole, která bude mít moduly pro 10 až 40 palubních senzorů. Může jít o nejrůznější elektro-optické senzory, jako jsou infračervené kamery, denní kamery s vysokým rozlišením, fotoaparáty pro snímkování zemského povrchu, laserové dálkoměry nebo meteorologické přístroje.

 

Armáda počítá rovněž s využitím radaru se syntetickou aperturou (SAR) pro dálkový průzkum zemského povrchu a mapování. Dále také s radarem pro indikaci pozemních pohyblivých cílů (GMTI), nejrůznějšími komunikačními systémy a datalinkem pro přenos informací.

 

Součásti elektrické výstroje vzducholodě je výkonný počítač a velký pevný disk pro ukládání senzorových dat. Počítač bude informace ze senzorů zpracovávat, třídit a zajímavé data posílat přímo datalinkem do velícího střediska nebo jednotkám v poli.

 

Počítá se rovněž se získáváním živých obrazů ze vzducholodi v reálném čase. V praxi to bude vypadat tak, že jednotka (s potřebným vybavením) nacházející se v dosahu vzducholodě, si může požádat o živý video přenos z několika kilometrů vzdáleného objektu. Třeba z vesnice, údolí, horského masivu apod. Vojáci tak budou mít v ruce doslova křišťálovou kouli, ve které uvidí vše co se děje v mnoha kilometrů vzdáleném místě.

 

Blue Evil 2 je dalším příspěvkem nové generace vojenských vzducholodí. Americká armáda ale nespí a v rámci programu LEMV (Long-Endurance Multi-intelligence Vehicle) počítá se stavbou mnohem větší vzducholodě. Ta bude mít mnohem větší nosnost, výdrž ve vzduchu až 21 dní a dolet až 3500 km. Doufejme, že tyto vynikající pozorovací a komunikační platformy si najdou cestu i do jiných armád světa.

 

Zkoušené i vyvíjené vzducholodě si můžete prohlédnout v naší galerii.

Technicko-taktické informace

Blue Evil 2

Rozměry

Délka 126 m / Objem 37 000 m3

Rychlost

170 km/h

Dostup

6 000 m

Elektrický výkon

120 kVA

Výdrž ve vzduchu

9 dní

Nosnost / Výdrž ve vzduchu

max 3400 kg / 3 dny

Řízení

Autonomní, dálkově řízené, pilotované

 

Fotogalerie

LEMV Aeroscraft HALE-D
ISIS HiSentinel80 Navy MZ-3A Manned Airship
Sanswire-TAO STS-111 Persistent Threat Detection System (PTDS) Pelican Airship

 

Zdroj: UAS Vision, Defense Update, Mav6

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Q Datum: 04.06.2012 Čas: 13:00

Ech, "ten čeština" teda dostává na frak... Mimochodem, jemenuje se ta věc "Blue DEVIL", nebo "Blue EVIL"?

arr