Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty

Datum přidání 18.01.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího z konstrukce tanku T-64. Obnovení vývoje je víceméně reakcí na neúměrné ztráty bojových vozidel pěchoty ukrajinské armády v bojích na východě Ukrajiny.

Foto: BMP-64 /  Ukroboronprom

Foto: BMP-64 /  Ukroboronprom

 

Papírová armáda

Ukrajinská pozemní armáda má papírově úctyhodné množství tanků a bojových vozidel pěchoty. Je však otázkou, kolik techniky je schopno bojového nasazení. Roky „marasu" v ukrajinské armádě se podepsaly na nedostatku náhradních dílů i na nízkém stupni údržby obrněné techniky.

 

Rovněž dohledat se přesného počtu kusů obrněné techniky je obtížné. Vždyť jen na poloostrově Krym zůstalo množství obrněné techniky, jejíž status je nejasný.

 

Nejmodernějším hlavním bojovým tankem ukrajinské armády je T-84 Oplot-M. V ukrajinské armádě najdeme 10 kusů, ale v letošním roce se rozjede, s ohledem na pokračující boje, sériová výroba.

 

Páteř ukrajinských tankových jednotek tvoří typ T-64. Konkretně jde přibližně o 250 kusů T-64BM „Bulat", 350 kusů T-64BV a 1000 kusů T-62B. V rezervě najdeme 167 tanků T-80UD a 1032 tanků T-72.

 

Z bojových vozidel pěchoty se ukrajinská armáda papírově opírá o 994 vozidel BMP-1, 458 vozidel BMP-1K, 1434 vozidel BMP-2 a 4 kusy BMP-3.

 

Ukrajinská armáda při bojích na východě země utrpěla masivní ztráty na obrněné technice. Podle magazínu IHS Janes Ukrajinci ztratili při bojích s proruskými povstalci přibližně 150 tanků a 350 bojových vozidel pěchoty.

 

Během bojů se ukázala naprostá nedostatečnost balistické ochrany vozidel BMP-1 a BMP-2, která způsobila ukrajinské straně nejen těžké ztráty na technice, ale především na životech. BMP-1/2 spolehlivě vyřadí kumulativní střely (RPG), dělostřelecká palba nebo dokonce průbojná munice velkorážních kulometů.

 

Foto: BMP-64 se vyznačuje těžkou balistickou ochranou. / Ukroboronprom

 

BMP-64

Charkovská konstrukční kancelář strojírenství A. A. Morozova před časem pracovala na těžkém bojovém vozidle pěchoty BMP-64 (někdy BMPV-64) využívající podvozku tanku T-64. Původně se počítalo se zahájením sériové výroby v roce 2010.

 

Práce na vozidle byly před několika lety zastaveny, ale Ukroboronprom, pod kterou kancelář A. A. Morozova patří, nyní oznámila znovuzahájení vývoje. Podle Ukrajinců je možné počítat se sériovou výrobou ještě na konci letošního roku.

 

Ukrajinci se vydali stejnou cestou, jako před časem Izraelci. V Izraeli vzniklo na podvozku tanku T-55 těžké bojové vozidlo pěchoty Achzarit a později na podvozku tanku Merkava vozidlo Namerah.

 

Zásadní změnou BMP-64 oproti T-64 je přesunutí motoru a převodovky do přední části. Tím se násobně zvýšila čelní ochrana a vytvořil se v zadní části potřebný prostor pro výsadek. Ve výrazně modifikované korbě vzniklo místo pro tříčlennou posádku a až 12 členný výsadek.

 

Zásadní bylo zvýšení balistické ochrany. Vrstvené pancéřování BMP-64 doplňuje dynamická ochrana převzatá z T-64BV. Na požádaní lze vozidlo vybavit i ukrajinským reaktivním pancířem Nož a kompletem aktivní ochrany Zaslon.

 

Úroveň ochrany dobře ilustruje hmotnost vozidla. BMP-64 má hmotnost 34,5 tuny, BMP-2 14,3 tuny. Americký Bradley M2A3 přitom na váze ukazuje hodnotu 32,7 tuny.

 

Impozantní je výzbroj vozidla. Ukroboronprom nabízí BMP-64 s 30mm automatickým kanonem a spřaženým 7,62mm kulometem. Na levé straně je místo pro dvě protitankové řízené střely. Velitel má pak k dispozici na střeše dvojici rychlopalných kanónů Gš-23 a 30mm granátomet.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hyena Datum: 11.01.2018 Čas: 09:44

Rase: Idealnym samohybnym minometom, na ktory si zabudol (hlavne pre OSSR) by bol finsky Nemo, ktory uz je osadeny na Patrii ( a verim, ze aj Pandur by ho zvladol). Navyse ma namer od -3 stupnov. Co sa tyka urovne ochrany neviem, ale prinajmensom je to o dost mensia veza ako tazkopadny RAK.

avatar
semtam Datum: 22.01.2015 Čas: 00:18

KOLT

Vždyť ano, kritické myšlení, pokud se nepřehání není nikdy na škodu ;)
Oproti veřejnoprávním médiím, je stále bílý jak sníh, ale záleží opět na názoru. I AN jsou dle mého soudu mnohem lepší než veřejnoprávní media...

avatar
KOLT Datum: 22.01.2015 Čas: 00:09

semtam: Mně právě přijde, že je to načichlé pořádnou propagandou ;-) Ale máte asi pravdu, že to není žádný troll. Prostě jen komentuje nějaké události a vidí to svým pohledem. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, že kupříkladu kolem sestřelení letu Malaysian Airlines byl jeho výběr zdrojů setsakra selektivní. Čímž se dle mého defnivně zařadil mezi neseriózní zdroje informací, ergo kladívko budu mít k jeho informačním sdělením vždy velkou nedůvěru.

avatar
semtam Datum: 21.01.2015 Čas: 22:30

KOLT

Díky, také si vážím některých přispěvatelů (jste mezi nimi) i když třeba nemáme úplně stejný názor. Ale od toho diskuze jsou :)
K Vlkovi, ne že bych mu ve všem věřil. Ale zase úplné bláboly nepíše a své zdroje uvádí a nejedná se o konspirační weby, nejčastěji světová media (hlavně německé). Také jsem u něho viděl blud, když se podivoval, že armáda chce nahradit SVD....
Ale zase ruku na srdce, kdo u nás dělá obdobnou práci? Ano z Vlkových komentářů k situaci hned víme koho je fanda. Když měli opolčenci zle, tak u psaní své svodky snad brečel :) Načichlé menší propagandou to má, ale myslím, že objektivita vede. Pokud znáte jiný zdroj, který se uceleně zabývá touto problematikou a je pravidelně obnovován sem sním.

avatar
KOLT Datum: 21.01.2015 Čas: 21:23

Chyba v názvu serveru je pouze omyl, omlouvám se.

avatar
KOLT Datum: 21.01.2015 Čas: 21:23

semtam: Jestli je pro Vás vlkovoblokuje důvěryhodné médium, tak zcela chápu, proč se těžko v něčem shodneme :-) Ale nic ve zlém, Vy aspoň umíte diskutovat, uvádíte argumenty ap, často je to i obohacující.

avatar
semtam Datum: 21.01.2015 Čas: 20:47

Takeda

Bohužel ano, zrovna na můj odkaz se dívám tak 2x do měsíce. Jednou jsem se na to díval asi týden v kuse. Na stránkách se uvádělo, že opolčenci tlačí zpět UA army. V TV nic, jen že se UA army připravuje převzít Doněck. Až poté zareagovali. Navíc je to denní přísun, proto některé věci nemůžou být až tak vytrženy z kontextu a admin, pokud čtenáře uvede v omyl, nebojí se na to upozornit a chybu opravit. Ohledně bojů na Donbase to považuji za nejvěrohodnější medium. Navíc cituje i obě strany, tak si názor může udělat každý.

avatar
Takeda Datum: 21.01.2015 Čas: 20:29

A tomu říkáte objektivní zpravodajství? Možná, že mají informace dříve, ale není to ověřené. Netvrdím, že aktualne, nebo ČT jdou ideální, to zdaleka ne, ale tohle nemůže soudný člověk považovat za alternativu.

avatar
semtam Datum: 21.01.2015 Čas: 14:09

Dám zde český odkaz. Pán se problematikou bojů zabývá od počátku konfliktu a docela velmi objektivně. musím potvrdit, že někdy předběhl o několik dní naše media. Ale pořád to nesleduju. Tak pro zajímavost.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/

avatar
Luky Datum: 21.01.2015 Čas: 12:57

Také ta vlákna na palbě sleduji od začátku konfliktu. Předtím bylo ještě vlákno Konflikt na Ukraině:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=6151
a Boje na Ukraině...

Dobré jsou zejména statické mapy. Občas se vyskytují idkazy na interaktivní online mapy se zakreslením a popisem jednotek. Bývá to ale pomalé a nepřehledné...

avatar
Kozlus Datum: 21.01.2015 Čas: 12:24

Nezvladnu polstinu, rustinu ani ukrajinstinu.:) Proto prave chodim na palbu, kde jsou na tohle vlakna a kazda dezinformace se driv nebo pozdeji provali. I proto, ze jsou tam zastanci obou taboru. Obecne se ale da rict, ze cim vic UA armada oslavuje uspechy v boji, tim vic tam dostali napraskano.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=6308&start=2620 Aktuality, neni dovolena diskuze.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=4&t=6306&start=1940 pozadejte si o pristup sem. Max 6 prizpevku za den, ale diskutuje se tam o vsech tech ruznych vyjadrenich.

avatar
juhelak Datum: 21.01.2015 Čas: 12:04

Kozlus: ok uz asi chapu jak si to myslel. No ja muzu maximálně sdílet info. Jestli je to pravda nebo propaganda to už nemam jak ověřit. Ale je pravdou ze zkrašlování a upravování pravdy je na obou stranach. Vidíš třeba ty Pisky. Polaci na twittru piší že sou porad tam a žádní separatisti tam nejsou..To neni moje ani tvoje hloupost ze ty info sou dost zavadějící.

https://twitter.com/p-pieniazek jestli zvladnes polštinu.

avatar
Garza Datum: 21.01.2015 Čas: 11:31

Poprosím ten odkaz potom :)

avatar
Kozlus Datum: 21.01.2015 Čas: 11:11

Tvoje info z Datum: 19.01.2015 Čas: 17:53 Je totalni nesmysl.V te dobe bylo letiste vycistene od UA sil az na malou jednotku zalezlou v terminalu. Ta jednotka se pravidelne stridala pod dohledem OBSE. V te dobe opravdu UA sily podnikly nekolik tankovych utoku, ale zadny cesty k letisti zajisteny nebyly. Separatisticke delostrelectvo melo celou oblast dobre zastrilenou, takze z toho byl jen dalsi masakr, protoze UA vedeni poslalo nesmyslne jednotky do prehledneho terenu. UA armadni tanky mela podporovat pechota z tech slavnych batalionu, ale ta je tam nechala chcipat a hrdinove zase zdrhli. Zadne boje na predmesti Donecku neprobihali, pokud letiste nepovazujeme za predmesti. Separatisti se z letiste rozhodne nestahli. Ani ted, ani za posledni mesice. Naopak, diky naslednemu ustupu UA sil se ted docistuje obec Pisky. BTW, ta obec byla celou dobu v drzeni UA sil a presto nas UA propaganda (a i nase novinarske onuce) chtela presvedcit, ze separatisti strili na Doneck z te dediny!

V podstate vsechno, co jste napsal se stalo presne opacne. Ukrajinskym zdrojum opravdu neverte

avatar
juhelak Datum: 21.01.2015 Čas: 10:11

Kozlus: no dival sem se na tu palbu. pulka info je viceméně stejná, a i stejné zdroje včetně twitterů dobrovolnickych praporů, akorat mají na palbě víc proruských info. Tak nechápu pojem absolutní nesmysl. Ale neminim se tu s nekym dohadovat protože internet sežere všechno.

arr