Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Boeing představil nový vysoce účinný laser

Datum přidání 19.08.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma Boeing se před pár dny pochlubila nejnovějším úspěchem ve vývoji výkonných bojových energetických zbraní. Její nejnovější laser Thin Disk Laser se vyznačuje velkou účinností a vysoce překonává požadavky programu amerického ministerstva obrany RELI.

Foto: Jeden z mnoha laserových testů v americké armádě, tentokráte v režii amerického letectva; ilustrační foto / Wikipedia

Foto: Jeden z mnoha laserových testů v americké armádě, tentokrát v režii amerického letectva; ilustrační foto / Wikipedia

 

Ve Spojených státech běží řada vojenských programů, mající za cíl vytvořit cenově dostupné a bojově efektivní laserové zbraně. Jedním z nich je od roku 2010 i iniciativa RELI (Robust Electric Laser Initiative).

 

Na rozdíl od dalších projektů, RELI nesleduje hrubý výkon, ale účinnost laserů. Například americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS chce již příští rok zavést do výzbroje 150kW laser. Problém však je, že účinnost celého laseru HELLADS je pouze 20 %.

 

Jinak řečeno, k vytvoření laserového svazku o výkonu 150 kW, je nutno vytvořit elektrický výkon 750 kW. Potíž není jen vyrobit tak velké množství elektrické energie, ale také zvládnout teplo (výkonné chlazení) vznikající v laserové zbrani.

 

Program RELI tak nesleduje hrubý výkon, ale účinnost laseru – cíl je minimálně 35 %. Požadovaný výkon laseru v rámci projektu  RELI je „pouze“ 25 kW. „Důvodem, proč se vracíme zpět na 25 kW je, že chceme vidět velké zlepšení v celkové účinnosti architektury laseru,“ vysvětluje Mark Neice, ředitel armádní centra pro výzkum výkonných laserů HEL-JTO (High Energy Laser Joint Technology Office).

 

Právě nejnovější kombinovaný diskový laser Thin Disk Laser od Boeingu má podmínky iniciativy RELI splňovat. Podle tiskové zprávy nový laser překračuje požadavky nejen, co se týče výkonu, ale i účinnosti. Díky velké účinnosti laser potřebuje menší zdroj elektrické energie. Menší vstupní energie pak snižuje nároky na chlazení celého systému.

 

Diskový laser používá jako aktivní prostředí (místo, kde se tvoří samotný paprsek), tenký malý krystalický disk. Obvyklý rozměr disku je 10 mm na průměru a 0,25 mm na síle. Laserový paprsek se tvoří v disku a odráží se od parabolického zrcadla zpět do disku. Po mnohonásobném odražení pak laser uniká ven otvorem v parabolickém zrcadle.

 

Diskové lasery se běžně používají například v průmyslu pro řezání kovových materiálů. Vtip je v tom, že Boeing jednoduše spároval několik průmyslových laserů do jediného zařízení. Thin Disk Laser dokáže jednotlivé paprsky z průmyslových laserů spojit do jediného hlavního laserového paprsku.

 

Zdroj: Boeing, Military & Aerospace

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 06.09.2013 Čas: 19:10

Shal:
Hezké, ale já myslel spíš využití toho konkrétního tipu laseru o kterém byla řeč. Je dost "slabý." Jinak jako zbraň pro bodovou obranu před měkkými cíli - tj to o čem ses zmínil, se s lasery počítá už minimálně desítky let. I na to ale potřebují slušnější výkon. U tohohle bych čekal, že přinejlepším člověka oslepí, ale s jeho zabitím, nebo zničením pohyblivého oplechovaného dronu bude mít větší problém.

avatar
shal Datum: 20.08.2013 Čas: 21:52

Nějak se mi nedaří napsat slovo LASER :)

avatar
shal Datum: 20.08.2013 Čas: 21:51

Qassam raketa stojí palestince 800 dolarů. Jedna raketa Iron Dome Izraelské armády stojí 35-50.000 dolarů. To je trochu neefektivní. A jak jsem psal, tak jeden "výstřel" lsaru stojí asi 50 centů.

avatar
shal Datum: 20.08.2013 Čas: 21:43

Lasery se skvěle hodí pro ničení nepřátelských raket krátkého doletu. Izrael silně investuje do laserové technologie. Především kvůli její ceně. Klasická protiraketová obrana je velmi drahá a převyšuje cenu samotných útočících raket spíchnutých palestinci na koleně. Zničení takové rakety laerem příjde asi na 10 korun.

avatar
Ultramarinus Datum: 20.08.2013 Čas: 11:31

Zajimave, ale bylo by to jeste zajimavejsi, kdyby bylo ve clanku naznacene mozne vyuziti.

arr