Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Datum přidání 24.10.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence Severoatlantické aliance, která v libyjském konfliktu stála na straně povstalců. Důvody pro a proti intervenci nechme pro tentokrát stranou a pojďme se podívat na technickou stránku samotné letecké kampaně. Tak jako v případě Iráku a Afghánistánu západní země opět dokonale využily svou technickou převahu a nedaly libyjské protivzdušné obraně či armádě šanci podniknout jakékoliv protiopatření.

Eurofighter Typhoon

Foto: Eutofighter Typhoon v plné zbroji / Eurofighter GmbH

 

Od 31. března podniklo NATO celkově 26 089 bojových letů a 9618 útoků na jednotky věrné plukovníkovi Kaddáfímu. Ještě den před Kaddáfího koncem podniklo NATO 16 bojových letů nad Libyí.

 

Jaké byly ztráty spojenecké techniky? Američané přišli z důvodu technické závady o moderní těžkou stíhačku F-15E Strike Eagle. Kaddáfího síly si tak mohly připsat jediný úspěch, a to sestřel bezpilotního průzkumného vrtulníku MQ-8 Fire Scout.

 

Spojenci použili v Libyi to nejlepší, co měli. Jako první na vlastní pěst zaútočili Francouzi s letouny Rafale, následované americkými dalekonosnými bombardéry B-2 Spirit, stíhačkami F/A-18E/F Super Hornet a evropskými stroji Eurofighter Typhoon.

 

MQ-8B Fire ScoutFoto: V důsledku bojové činnosti nepřítele přišli spojenci pouze o průzkumný bezpilotní vrtulník MQ-8B Fire Scout  / US Navy

 

Pro elektronický boj byly vyčleněny stroje EA-18G Glower. Kromě letadel se na Kaddáfího síly také vrhla nejnovější generace střel s plochou dráhou letu Tomahawk IV.

 

Po zničení nepřátelské obrany se do pozemních útoků zapojily pomalejší bitevní letouny a vrtulníky. Jednalo se především o „dělový“ Hercules AC-130, bitevní vrtulníky AH-64 Apache a Eurocopter Tiger či protilodní a protiponorkové P-3 Orion.

 

Na své si také přišly bezpilotní útočné stroje Predator. Letouny se zaměřovaly na malé jednotky nepřátel, které se ukrývaly blízko civilních obyvatel. Díky dlouhé výdrži a pomalé rychlosti mohly bezpilotní stroje tyto jednotky účinně eliminovat.

 

Významným milníkem letecké kampaně byl měsíc duben, kdy americká armáda předala velení nad operací Francii a Velké Británii. Zároveň začali v Libyi působit západní operátoři speciálních sil, kteří mentorovali povstalce a pomáhali s naváděním leteckých útoků na cíle.

 

Tak nebo tak, válka v Libyi je u konce a Kaddáfí je mrtev. Nyní můžeme jen doufat, že společnost a vláda, která vzejde po Kaddáfího období, nezapomene, kdo jí v boji pomohl.

 

Fotogalerie

F/A-18E/F Super Hornet EA-18G Glower P-3C Orion
Rafale Eurocopter Tiger Tomahawk IV

 

Zdroj: Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 09.06.2012 Čas: 17:09

..no to mě...já čekal jakousi analýzu z nasazení. Ne seznam letecké techniky, která se účastnila. Co třeba zkušenosti se švédským gripenem, he? To jsou informace, které se dají najít i na netu. Začíná mi připadat, že články píšou amatéři a ještě horkou jehlou...Aspon smažte to technická rekapitulace..to je dost zavádějící...

avatar
minh Datum: 31.01.2012 Čas: 20:51

", kdo jí v boji pomohl" Vsak NATO to cele vybojovalo, povstaci samotni by nemali najmensiu sancu.

avatar
Oko Datum: 31.10.2011 Čas: 02:16

Jéé, a já myslel, že jde západu jen o ropu, no to jsem ale hlupáček. :-))
Určitě na jejich "pomoc" nezapomenou hooodně dlouho.

avatar
Jan Grohmann Datum: 25.10.2011 Čas: 21:14

Pro Ontos. Člověk věří tomu, v to co chce věřit.
Jinak o miliónovém davu. "Miliónový" dav Čechů byl i na Václavském náměstí po atentátu na říšského protektora Heydricha.

avatar
Ontos Datum: 25.10.2011 Čas: 17:13

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=mqB7Quvbpdg

avatar
Jirka Datum: 25.10.2011 Čas: 08:58

Obávám se, že rychle zapomenou kdo jim v boji pomohl.

arr