Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Datum přidání 24.10.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence Severoatlantické aliance, která v libyjském konfliktu stála na straně povstalců. Důvody pro a proti intervenci nechme pro tentokrát stranou a pojďme se podívat na technickou stránku samotné letecké kampaně. Tak jako v případě Iráku a Afghánistánu západní země opět dokonale využily svou technickou převahu a nedaly libyjské protivzdušné obraně či armádě šanci podniknout jakékoliv protiopatření.

Eurofighter Typhoon

Foto: Eutofighter Typhoon v plné zbroji / Eurofighter GmbH

 

Od 31. března podniklo NATO celkově 26 089 bojových letů a 9618 útoků na jednotky věrné plukovníkovi Kaddáfímu. Ještě den před Kaddáfího koncem podniklo NATO 16 bojových letů nad Libyí.

 

Jaké byly ztráty spojenecké techniky? Američané přišli z důvodu technické závady o moderní těžkou stíhačku F-15E Strike Eagle. Kaddáfího síly si tak mohly připsat jediný úspěch, a to sestřel bezpilotního průzkumného vrtulníku MQ-8 Fire Scout.

 

Spojenci použili v Libyi to nejlepší, co měli. Jako první na vlastní pěst zaútočili Francouzi s letouny Rafale, následované americkými dalekonosnými bombardéry B-2 Spirit, stíhačkami F/A-18E/F Super Hornet a evropskými stroji Eurofighter Typhoon.

 

MQ-8B Fire ScoutFoto: V důsledku bojové činnosti nepřítele přišli spojenci pouze o průzkumný bezpilotní vrtulník MQ-8B Fire Scout  / US Navy

 

Pro elektronický boj byly vyčleněny stroje EA-18G Glower. Kromě letadel se na Kaddáfího síly také vrhla nejnovější generace střel s plochou dráhou letu Tomahawk IV.

 

Po zničení nepřátelské obrany se do pozemních útoků zapojily pomalejší bitevní letouny a vrtulníky. Jednalo se především o „dělový“ Hercules AC-130, bitevní vrtulníky AH-64 Apache a Eurocopter Tiger či protilodní a protiponorkové P-3 Orion.

 

Na své si také přišly bezpilotní útočné stroje Predator. Letouny se zaměřovaly na malé jednotky nepřátel, které se ukrývaly blízko civilních obyvatel. Díky dlouhé výdrži a pomalé rychlosti mohly bezpilotní stroje tyto jednotky účinně eliminovat.

 

Významným milníkem letecké kampaně byl měsíc duben, kdy americká armáda předala velení nad operací Francii a Velké Británii. Zároveň začali v Libyi působit západní operátoři speciálních sil, kteří mentorovali povstalce a pomáhali s naváděním leteckých útoků na cíle.

 

Tak nebo tak, válka v Libyi je u konce a Kaddáfí je mrtev. Nyní můžeme jen doufat, že společnost a vláda, která vzejde po Kaddáfího období, nezapomene, kdo jí v boji pomohl.

 

Fotogalerie

F/A-18E/F Super Hornet EA-18G Glower P-3C Orion
Rafale Eurocopter Tiger Tomahawk IV

 

Zdroj: Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 09.06.2012 Čas: 17:09

..no to mě...já čekal jakousi analýzu z nasazení. Ne seznam letecké techniky, která se účastnila. Co třeba zkušenosti se švédským gripenem, he? To jsou informace, které se dají najít i na netu. Začíná mi připadat, že články píšou amatéři a ještě horkou jehlou...Aspon smažte to technická rekapitulace..to je dost zavádějící...

avatar
minh Datum: 31.01.2012 Čas: 20:51

", kdo jí v boji pomohl" Vsak NATO to cele vybojovalo, povstaci samotni by nemali najmensiu sancu.

avatar
Oko Datum: 31.10.2011 Čas: 02:16

Jéé, a já myslel, že jde západu jen o ropu, no to jsem ale hlupáček. :-))
Určitě na jejich "pomoc" nezapomenou hooodně dlouho.

avatar
Jan Grohmann Datum: 25.10.2011 Čas: 21:14

Pro Ontos. Člověk věří tomu, v to co chce věřit.
Jinak o miliónovém davu. "Miliónový" dav Čechů byl i na Václavském náměstí po atentátu na říšského protektora Heydricha.

avatar
Ontos Datum: 25.10.2011 Čas: 17:13

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=mqB7Quvbpdg

avatar
Jirka Datum: 25.10.2011 Čas: 08:58

Obávám se, že rychle zapomenou kdo jim v boji pomohl.

arr