Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty

Datum přidání 09.12.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Komerční sdělení

Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná se o první a nejlepší model z vyvíjené řady profesních, služebních a bojových uniforem, které budou postupně doplňovat nabídku České zbrojovky a.s.

Foto: Bojové kalhoty CZ 4M OMEGA; větší foto / CZ 4M OMEGA 

 

Komplet CZ 4M OMEGA se skládá z bojových kalhot, blůzy, trička pod balistickou vestu a zásahové kombinézy. Důraz při vývoji, který začal v roce 2015, byl od počátku kladen na kompatibilitu s dalšími výstrojními součástkami, jako jsou balistické vesty, opasky nebo pouzdra a zároveň na maximální komfort nošení včetně pohyblivosti, bez použití pružných materiálů. Dnes si podrobněji představíme bojové kalhoty.

 

Kalhoty CZ 4M OMEGA jsou určeny pro armádní nebo bezpečnostní složky, zejména pro jejich zásahové a speciální jednotky. Základ kalhot tvoří nejnovější střih vycházející z nejmodernějších horolezeckých kalhot. Jeho výhodou je maximální hybnost v kolenou a v pase.

 

Při překonávání překážek, použití žebříků, slaňování a dalších mezních pohybech kalhoty nikde netáhnou a neomezují v pohybu. Důležité je, že se tento cíl podařilo splnit bez použití pružných materiálů, které používají jiní výrobci, a který přináší řadu problémů v odolnosti, maskování a ochraně uživatele.


Zvýšený pas je doplněn o zesílená poutka na opasek a poutka umožňující použití kšand. Kalhoty nabízejí k využití celkem 10 různých kapes k uložení materiálu. Klasické přední a zadní kapsy jsou samozřejmostí. Dále se na zadní části stehen nachází dvě malé kapsy pro kapesní nůž nebo drobný materiál.

 

Na přední straně stehen jsou umístěny dvě kapsy otevírané shora. Jejich poloha byla zvolena tak, aby umožňovala použití i v sedě např. ve vozidle apod. Na bocích stehen najdeme dvě hlavní kapsy, s přístupem jak shora pomocí zipu, tak stejným způsobem i z boku. Opět z důvodu použitelnosti v sedě.

 

Kapsy jsou vybaveny organizačním systémem, kdy pomocí suchého zipu lze kapsu rozdělit na dvě menší kapsy, nebo si v ní přichytit držáky na zásobníky, volitelně na PDW a pistoli nebo útočnou pušku. Organizační adaptéry jsou součástí každých kalhot.


Na kolenou jsou vytvořeny kapsy pro vložení kolenních chráničů. Kapsy je možné využít pro chrániče Crye Precision nebo pro jakékoli chrániče od jiných výrobců. Kapsy s chrániči jsou výškově regulovatelné pomocí pružných lanek vedoucích do předních kapes. V kolenní části je možné kalhoty vzadu stáhnout.

 

Video: Základní rysy nejnovějších taktických kalhot CZ 4M OMEGA. / YouTube


Na vnitřní straně nohavic, v místech kde se kalhoty nejvíce otírají o boty, je použit odolný materiál se speciálním vysoce odolným zátěrem. Nohavice jsou tak chráněny před poškozením v nejvíce namáhaných místech. Stahování nohavic kolem boty je skryto pod zipem a je řešeno pomocí pružného lanka a systému dotahování.


Bojové kalhoty CZ 4M OMEGA byly podrobeny dlouhodobému testování příslušníky PČR a AČR a v jejich konstrukci se odrážejí jejich připomínky a požadavky. Jsou vyráběny ze dvou různých typů materiálů, kdy jeden, kombinace bavlny a nylonu s ripstop vazbou vyniká vysokou odolností a ochranou uživatele. Druhý materiál, kombinace bavlny a polyesterového vlákna je určen pro letní období s vyšší prodyšností.


Bojové uniformy jsou vyráběny v černé barvě, Flat Dark Earth, Multicam a Vz. 95 Lesní.


Příště si představíme blůzu a bojové triko z linie CZ 4M OMEGA.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Voodoo Datum: 11.12.2017 Čas: 11:31

Další kopie Crye Precision na českém trhu... hurá.

avatar
KOLT Datum: 10.12.2017 Čas: 18:20

GAVL, a teď tu o Červené Karkulce... ale jsme tu dost OT, takže to nemá moc smysl rozebírat.

avatar
semtam Datum: 10.12.2017 Čas: 18:16

Pro běžné užívání plně postačí kalhoty za litr. Tyto za 4500,- jsou vymazlenější a pro případného uživatele vyvstává otázka zda takové kalhoty opravdu potřebuje. Osobně preferuji spíše levnější alternativy, nemusim se o ně bát, když je zničim. Samozřejmě záleží na každém kdo co preferuje. Jinak výborné kalhoty v podobně cenové výši jako zde prezentované jsou od firmy Fjällräven. Jsou sice civilní, ale užitkovost a kvalita jsou za tuto cenu celkem ospravedlnitelné.

avatar
GAVL Datum: 10.12.2017 Čas: 17:02

No tak pokud by USA a spol neměli masivní dělostřeleckou a leteckou podporu, tak by ti tzv. kozomrdi v těch jejich hadrech měli naprostou převahu a asi by pak mrdali prdele navlečený do maskáčů i třeba pro 21. století.

avatar
raziel87 Datum: 10.12.2017 Čas: 16:10

Docela v článku postrádám info k použitým materiálům. Je to otěru odolné, nepromokavé, větruvzorné, nehořlavé a přesto prodyšné, má textílie zvýšenou pevnost jako třeba motorkářský kalhoty s kterejma se můžeš sáňkovat po asfaltu? očekávám, že voják v 21. století by měl mít uniformu z materiálů, které tyto vlastnosti nabízí - jinak jsou to maskáče od čonga v krejech bojujou kozomrdi v Afhánu

avatar
Rase Datum: 10.12.2017 Čas: 12:08

Libi se mi, že střih vychází z nejmodernějších horolezeckých kalhot. Přeci jen je trochu smutne, ze armada ma horsi vybaveni nez civilni sektor, byt tomu bylo v historii spis opacne.
Netusite za je nejaky posun s vyvojem oficialni nove uniformy pro AČR ?

arr