Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Bojové vozidlo Kurganěc-25 se chystá na vojskové zkoušky

Datum přidání 12.07.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V letech 2019 až 2021 ruská armáda získá neurčitý počet prototypů bojových vozidel Kurganěc-25. Armáda podrobí vozidla dvouletému testování s cílem v roce 2021 zařadit platformu Kurganěc-25 do výzbroje.

Foto: Kurganěc-25 ve verzi BVP s bojovým modulem Bumerang-BM; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0 

 

Nové informace o dodávkách platformy Kurganěc-25 se objevily ve výroční zprávě Kurganských strojírenských závodů (Kurganmašzavod). Ruská firma dodá k testům Kurganěc-25 ve verzi bojové vozidlo pěchoty (BVP; označení B-11) a ve verzi obrněný transportér (OT; označení B-10).

 

„V současnosti jsou prototypy strojů dokončeny a připraveny pro komplexní testy, které předcházejí přijetí této techniky do výzbroje. Kurganmašzavod uzavřel smlouvu na dodávky prototypů pro roky 2019 až 2021. V konečném důsledku bude vše dokončeno v roce 2021, a to přijetím bojových vozidel do výzbroje ozbrojených sil Ruské federace (jako BVP a OT) a následným vývojem a výrobou celé rodiny lehkých obrněných pásových vozidel pro různé účely,“ píše se ve výroční zprávě Kurganmašzavodu.


“Sériová výroba začne v roce 2021, ale to neznamená, že usneme na vavřínech. Máme čas identifikovat všechny problémy, testovat vozidla za účelem zjistit všechna technická rizika spojená s doladěním motoru, automatické převodovky a zaměřovacího systému,” uvedl již na podzim minulého roku Jurij Borisov, tehdejší náměstek ruského ministra obrany pro vyzbrojování a nynější místopředseda ruské vlády pro problematiku ruského vojensko-průmyslového komplexu.


“Testování (průmyslové – pozn. red.) je v posledním stádiu. Samotný stroj má všechny funkce, které má sériový stroj mít. ... V příštím roce nebo dvou stroj dorazí na testy do armády,” uvedl ve stejné době Alexej Losev, náměstek výkonného ředitele firmy Kurganmašzavod.


Nejnovější verzi Kurganětc-25 uvidí návštěvníci na vojenské výstavě Armija 2018 na konci letošního srpna. V ruské armádě Kurganěc-25 nahradí všechny generace bojových vozidel pěchoty BMP (BMP-1, BMP-2 a BMP-3), výsadková vozidla BMD a obrněné transportéry MT-LB.


Kurganěc-25 je v podstatě BVP/OT klasické konstrukce, se samonosnou pancéřovou korbou, s pohonnou jednotkou (turbodiesel) umístěnou v přední části a s tříčlennou posádkou. Verze B-10 (OT) má místo pro osmičlenný výsadek, B-11 (BVP) pro sedmičlenný výsadek. Kurganěc-25 je určen pro mechanizované i výsadkové jednotky. Podvozek unese celou plejádu zbraní, až po děla ráže 125 mm nebo minomety ráže 120 mm.


Pásová platforma Kurganěc-25 se svou hmotností 25 tun je téměř dvakrát lehčí, než těžce obrněná platforma Armata. Oproti BMP-1 a BMP-2 (14 t) i BMP-3 (20 t) však jde o značný nárůst hmotnosti. Ruská armáda původně požadovala hmotnost nového BVP v rozmezí 15 t až 20 t, ale při takových váhových podmínkách nebylo možné dosáhnout požadované úrovně balistické a protiminové ochrany. Nízká hmotnost a slabší pancíř například neumožňuje použít moduly dynamického pancíře, protože ten při své aktivaci může poškodit i samotné (slabě pancéřované nebo malo robustní) vozidlo.


Klíčovým uzlem verze BVP Kurganěc-25 je nový bezosádkový bojový modul Bumerang-BM, který najdeme také na kolových obrněných vozidlech Bumerang. Věž je zcela izolovaná od prostoru posádky a vybavená moderními senzory pro vedení bojové činnosti ve dne i noci. Základní výzbroj tvoří automatický kanón ráže 30 mm, spřažený kulomet ráže 7,62 mm a čtyři protitankové řízené střely (PTŘS) Kornet-EN s dosahem 5500 m.


Foto: Kurganěc-25 ve verzi OT s bojovým modulem Kornet; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0 

 

Věž je navíc osazená aktivním systémem ochrany Afganit. Podle Rusů je Afganit účinný nejen proti PTŘS a reaktivním granátometům (RPG), ale i proti podkaliberním střelám.

 

Stále nezodpovězenou otázkou je rychlost zavádění vozidel Kurganěc-25 do výzbroje, resp. kolik vozidel ruská armáda nakoupí. V Rusku existuje názorová skupina odborníků, která chce upřednostnit nákup těžkých BVP T-15 Aramata před nákupem BVP Kurganěc-25 a kolových BVP Bumerang.

 

Ostatně ruská armáda plánuje modernizovat minimálně několik stovek bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2. Armáda již získala 16 modernizovaných vozidel BMP-2M pro vojskové zkoušky. Podle informací IHS Janes z října minulého roku, ruská armáda postupně modernizuje 540 BVP-2 a BMD-2. Celý modernizační projekt potrvá podle stránek ruského ministerstva obrany deset let.

 

Modernizace BMP-1 a BMP-2 souvisí i s potřebou zajistit Kurganmašzavodu pracovní náplň a udržet si schopnosti vývoje a výroby středních BVP.

 

Přechod firmy z programu výroby a modernizace vozidel BMP na novou platformu Kurganěc-25 tak potrvá bezpochyby minimálně do roku 2030. Otázkou také je, zda objednávky vozidel Kurganěc-25 dokáží plně vykrýt opuštění programu BMP.

 

Zdroj: TASSBMPD

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
BoudiSVK Datum: 16.07.2018 Čas: 14:09

Flader:

Vo francúzsku pouzivaju obrnene brigady VBCI a Leclerc, a v podpore este VAB. No a volaju to proste obrnena brigada.

avatar
Flader Datum: 15.07.2018 Čas: 17:32

Ospravedlňujem sa vopred za trochu OT

Starlight, ako by vlastne podľa štandardov NATO bola zaradená brigáda na BTR s tankami v zostave? Na ľahkú brigádu by tam asi nesedeli tie tanky, na ťažkú zase slabšia ochrana a výzbroj BTR. Takže stredná?

avatar
Starlight Datum: 15.07.2018 Čas: 11:13

Na doplnění:
Ruské pozemní síly měly v roce 2010 celkem 45 samostatných manévrových brigád. Z toho 4 tankové, 34 motostřeleckých, 3 průzkumné a 4 výsadkové (většina výsadkových sil ale byla u samostatného druhu vojska VDV, který nespadá pod pozemní síly). 34 motostřeleckých brigád se dělilo na 17 vyzbrojených BVP řady BMP-1/2/3, 9 motostřeleckých brigád vyzbrojených kolovými OT řady BTR a 8 motostřeleckých brigád vyzbrojených pásovými OT typu MT-LB.

Tedy ruské pozemní síly měly v roce 2010 celkem 38 obrněných brigád, z toho 21 těžkých (4 tankové a 17 motostřeleckých jsou vyzbrojeny pásovými BVP) a zbytek, 17 brigád, bylo středních s OT (s kolovými BTR-8x nebo pásovými MT-LB, ale stále mají ve výzbroji tanky).

Početně má:

- samostatná tanková brigáda cca 94 tanků, 37 BMP a nějaké OT a obrněná průzkumná vozidla

- samostatná motostřelecká brigáda s pásovými BVP má 41 tanků, 120 BMP a 50+ dalších OT a obrněných průzkumných vozidel (BTR, MT-LP,…)

- samostatná motostřelecká brigáda s pásovými MT-LB má 41 tanků, 159 MT-LB a 10+ dalších OT a obrněných průzkumných vozidel (BTR,..)

- samostatná motostřelecká brigáda s kolovými BTR má 41 tanků, 130 BTR-8x a 30+ další OT a obrněných průzkumných vozidel (BTR, MT-LB,..).

Od roku 2010 proběhly další reorganizace, kdy se některé brigády začali zase slučovat do divizí, ale pro základní představu to asi stačí.

avatar
Rase Datum: 15.07.2018 Čas: 09:20

pak by asi mělo smysl, aby počty T-14 a T-15 byly vyrobené v poměru jen 1:1, tedy aby T-15 plnily funkci přímého doprovodu T-14. Přeci jen už tohle by znamenalo velké množství stejných podvozků, navíc by na nich byly i houfnice a podobně. Už tohle znamená neskutečně velký počet vozidel. Kurganěts bude určitě levnější, ale taky jich bude muset být víc. Bude to ještě hodně zajímavé, jelikož se bavíme o velkém množství vozidel v řádech tisíců - velké ambice se plánovačům určitě nedají upřít.

avatar
Jura99 Datum: 15.07.2018 Čas: 08:53

semtam: že si BMP-3 našel nějaké zákazníky se nedivím. Je to zčásti setrvačnost v oblibě BMP-1,2, které svého času byly na úrovni doby a zvýšením korby to už není taková plechovka na sardinky. Větě, že podle mě má mít místo technika 60-80let nerozumím. Naopak kritizuju používání a modernizaci BMP z té doby, kvůli malé odolnosti a stísněnosti korby a věcí typu nádrží ve dveřích apod. Vyřešit malou odolnost a stísněnost korby se nedá, protože to narazí na nosnost podvozku a výkon motoru. Zásah do podvozku a výměna motoru a zvýšení korby je totéž, co vyrobit novou korbu, takže modernizace nedává smysl. Nakonec Slováci modernizovali věž a vnitřní vybavení. Dostali se na cenu až 1/2 nového vozidla. Ušetřili, ale mají vozidlo s nevyhovující korbou.

avatar
semtam Datum: 14.07.2018 Čas: 22:08

Rase

Můj názor je ten, že T-15 nedosáhne počtu Kurgance. Přikláním se k Kozlusovi. Armáda RF potřebuje nahradit BVP v masovém měřítku, navíc vzhledem k geografickým poměrům RF je žádáno lehčí a nebo spíše střední BVP (jak jsi pojmenoval a docela dobře). geografie nemyslím jen podloží, kde všeobecně lehčí technika má výhodu, ale také, že lehčí technika je méně náročná na logistiku, stačí se jen podívat na spotřebu pohonných hmot. T-15 bude asi používán v nejexponovanějších místech, pokud bude přítomen.

Co vidím u Kurgance jako nevýhodu (jen od pohledu), je to, že nejspíš nemůže být osazen osádkovou věží. Tedy ano, ale poté by se výrazně snížil počet převáženého mužstva. Možná se mýlím. Nevíš o tom něco, byli již zveřejněny fotky vnitřního prostoru? Zatím jsem viděl spíše útržky, kde toho bylo vidět minimum.

Jinak modernizace BMP-1/2 sice neřeší absenci moderního BVP, ale řeší to, že do 20 let, kdy lze předpokládat, že Kurganec bude již dostatečně zastoupen nebude armáda používat techniku na úrovni 70.-80.let 20.století.

Jura99

Tak asi podle tebe má v armádě místo technika z 60-80. let minulého století, ok nebudu ti to brát.
Jen připomenu, že zavádění nového BVP většinou není jak mávnutím kouzelného proutku a nějaký efekt v rámci celku to bude mít nejdříve za 10 let.

Píšeš, že rodina BMP nemá smysl modernizovat, asi zapomínáš, že do té rodiny patří též BMP-3 který si i v současné době dokáže najít zahraniční zákazníky. Sice má nevýhodu v netradičním vstupu pro výsadek, ale funkci jako takovou (BVP) to nenarušuje. Kupodivu si našel poměrně hojně vlastníků a modernizace je v tomto případě samozřejmostí.

avatar
Jura99 Datum: 14.07.2018 Čas: 11:25

Kurganěc vypadá slušně a Rusové by snad měli mít dost peněz na pořízení aspoň 500-1000ks u takto základního bojového prostředku pozemních sil. Modernizace rodiny BMP smysl nemá, jen pokud tím řeší zaměstnanost ve svém zbrojním průmyslu. BMP nemá v moderní armádě místo.

Arthur: osádku 3+7 sardinek má BVP-2 standardně. Ale není to žádná výhra, do Pumy si taky může 10 lidí lehnout. O modernizaci BVP-M už se psalo a už bych ten nechytrý nápad příliš nekomentoval.

avatar
Kozlus Datum: 13.07.2018 Čas: 14:23

Rase:
Celkem souhlas, jen je nutno prihlednout k cenam nove techniky, poctum techniky, co provozujou a k delce vyroby. Je mozne, ze to dopadne tak, ze T14+T15 se pouzijou na "nejohrozenejsim" prostoru a ve zbytku budou jeste dlouho soucasne tanky a BVP.
Jen je nutno si uvedomit, ze tech BVP potrebuji mraky, takze ten Kurganec je potreba vyrabet uz ted, aby se jich, v nejakem rozumnem case, vyrobilo dost na nahrazeni toho kvanta soucasnych BVP. Moderizaci a GO uplne nevyresi, ze ty stroje proste starnou a opotrebovavaji se a za 20 let na tom budou podstatne hur. Ta nahrada musi probehnout postupne a rozlozit tak i financni zatez, nez aby se pak narychlo budovalo dalsich 5 vyrobnich linek na nejakou rychlovyrobu. Taky by bylo fajn jich zaradit co nejvic (a co nejvic verzi), jako reference, ze to maji zavedeno a je to super vyrobek a prodat jednu linku Iraku, dalsi Iranu a dasli Syrii, nebo jeste lip to pro ne vyrabet doma :)

avatar
Arthur Datum: 13.07.2018 Čas: 11:23

Slovenská modernizácia BVP - M je úplne niekde inde ako fínska modernizácia BVP.

Inak v najnovšom ATM č. 7/2018 (str. 24 - 25 Slovenské ozbrojené sily prevzali 21 modernizovaných BVP) sa uvádza 10-členné obsadenie BVP - M (traja posádka + 7 výsadok).
zdroj: https://www.vydavatelstvo-mps.sk/atm/580-2018-7.html

avatar
Rase Datum: 13.07.2018 Čas: 11:15

Kurganěc se mi hodně líbí, pro svoji univerzálnost - když plácnu, je to takové střední BVP. Čím dál víc se rozumím hlasů, že by bylo lepší mít jako nové BVP, jen těžké T-15 v kombinaci s modernizovanými, lehkými BMP-1/2 a BMD-2. Osobně si tak myslím, že pokud začnou rusové ve větším vyrábět T-14 a ideálně v kombinaci s T-15, zůstane Kurganěc u ledu (ve zkušební sérii) uložený do doby, dokud se nerozpadnou zmodernizované BMP-1/2 - tedy ještě hodně dlouho.
ps. pokud by se T-14 vyráběl jen jako tank, tak tím přijdou o výhodu jednotné platformy a nejsem si jistý, zda by pak nebylo lepší zůsta u levnějších a ověřených podvozků T-72/90.

avatar
PavolR Datum: 13.07.2018 Čas: 11:13

KOLT:
Avšak bez výmeny veže možno zmysluplne modernizovať iba BVP-2 (pozor, aby si u vás teraz komouši nevynútili fínsku cestu ;-p ), nie však BVP-1, takže fínsku a slovenskú modernizáciu nemožno porovnávať.

avatar
semtam Datum: 13.07.2018 Čas: 10:59

KOLT

Ne, můj názor je úplně jiný než popisujete. Podívejte se do diskuze, kde se to řešilo. Spor tam začal tak, že Jara začal tvrdit, že BVP je nemodernizovatelné a začal předhazovat jednotlivé celky, které nejdou modernizovat. Bohužel pro něj neúspěšně, protože mu bylo dokázáno, že se mýlí. Poté již obrátil a mluvil, že ok, kdo neustále připomínal cena/výkon jsem byl já. Podívejte se do diskuze a dokonce tam uvidíte, jak vhodnou modernizaci jsem si představoval já, popisuju to tam.

Proto jeho poznámku vnímám tak, že je mimo mísu. Pokud si nadále myslíte něco jiného, tak vás poprosím, potažmo i Járu, aby jste reagoval v diskuzi ohledně modernizace BVP na Slovensku, ať tu nevytváříme off-topic. Děkuji

avatar
KOLT Datum: 13.07.2018 Čas: 10:44

semtam, jen se furt točíme kolem toho, do jaké míry má prostě smysl cpát peníze do platformy BMP. Jara i já si myslíme, že maximálně na úrovni o něco lepšího situačního povědomí a komunikační techniky. Měnit věž, neřkuli motor či převodovku, je pro jeho evropské uživatele holé plýtvání. Finská modernizace fajn, Slovenská ne. Ačkoliv, Slováci tu věž následně mohou použít na KOT, čímž se finanční stránka modernizace o něco zlepší. Toť vsjo :-) Vy máte jiný názor, víme, ale nesouhlasíme :-)

V Rusku je situace ovšem jiná. Jednak tam má nízká váha vozidla větší výhody než u nás, jednak jich mají tolik, že nejsou schopní ekonomicky utahnout jejich nahrazení v dostatečně krátkém čase. Nehledě na to, že se jim vývoj následovníků drobet protahuje. Je tedy logické, že se je snaží alespoň trochu posunout dopředu.

avatar
Jara Datum: 13.07.2018 Čas: 08:26

Semtam
Předně, měl by jste ostatním diskutérům projevit aspoň tolik úcty, že si jejich komenty poradně dočtete, než na ně reagujete.( v případě nepochopení se před “útočnou”reakcí raději zeptejte)

A teď, nikde nejsem proti modernizacim komunikačních a pozorovacích prostředku, při dnešním tempu vývoje těchto oborů je to spíše nutnost, kdo to nedělá každých řekneme 5-10let?
Tyhle nutné “upgrady” se, ale nedají srovnat s výměnou věže a generální opravou korby s výhledem používání této platformy dalších min 20 let, kdy tato platforma na dnešním a budoucím bojišti očividně nemá místo pro svoji řekněme “křehkost” , to tvrdím a vypadá to, že i výrobce má stejný názor.

avatar
lorgarius Datum: 13.07.2018 Čas: 08:18

ruská armáda postupně modernizuje 540 BVP-2 a BMD-2. - ako chapem modernizaciu BMP2, ale oplati sa im modernizovat aj BMD2? maju ho zavedene az v takych poctoch, ze sa im ich oplati modernizovat a nie nahradit BMD3 alebo 4?

arr