Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25

Datum přidání 30.04.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 55 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. Spolu s těžkou pásovou platformou Armata tvoří klíčový prvek modernizace ruských pozemních obrněných sil.

Foto: Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25; větší foto / RussiaDefense.net

Foto: Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25; větší foto / RussiaDefense.net

 

Původní ruská vozidla BMP-1/2/3 svou konstrukcí vycházela z doktríny masivního útoku obrněných formací. Společně s tanky měla vozidla BMP prorazit nepřátelskou obranu a vysadit vojáky. Charakteristickým znakem vozidel BMP-1/2/3 se stal extrémně skloněný přední pancíř, který odolával zásahům z 25mm kanónu vozidel Bradely.


Nová vozidla Kurganěc-25 však představují novou konstrukční linii. Výše položený podvozek lépe chrání vozidlo proti minám nebo improvizovaným výbušným systémům. Na rozdíl od BMP-1/2/3 je kladen důraz na celo-kruhovou balistickou ochranu.


Kurganěc-25 vznikne ve dvou základních verzích - bojové vozidlo pěchoty a obrněný transportér „Bojový Kurganěc-25" je osazen bezosádkovou věží Epoch s 30mm rychlopalným kanónem 2A42 a koaxiálním 7,62mm kulometem. Pro boj s obrněnými cílí je určená čtveřice raket 9M133 Kornet s dosahem až 5500 m.


Věž jen minimálně zasahuje do vnitřních prostor a umožňuje tak vozidlu převážet větší počet vojáků (trojčlenná posádka + osmičlenný výsadek) i munice. Stejnou věží je možné osadit také nové kolové obrněné vozidlo Bumerang nebo těžké bojové vozidlo T-15 Armata.

 

Video: Strany vozidla jsou osazeny bloky reaktivního pancíře ERA od firmy NII Stali. / YouTube

 

Druhou verzí je obrněný transportér Kurganěc-25 s dálkově ovládanou věžičkou s 7,62mm nebo 12,7mm kulometem. Do budoucna se počítá také s vývojem samohybného minometu nebo vozidla palebné podpory (lehkého tanku), jako je například současný Sprut-SD. Podobně jako Stryker MGS (M1128 Mobile Gun System) získá vozidlo palebné podpory Kurganěc-25 velkorážní kanón umístěný v dálkově ovládané bezosadkové věži.


Pravděpodobný je ale vznik cele řady verzí – velitelské, průzkumné nebo vyprošťovací. Nelze ani zapomenout na možnou náhradu vozidel BMP-3F určených pro námořní pěchotu, ostatně Kurganěc-25 je konstruován jako obojživelný.


Zveřejněné snímky z poslední doby také odhalily některé podrobnosti. Oproti původním zprávám o velké podobnosti (tedy modularitě) platforem Kurganěc-25 a Armata, se zdá být realita odlišná. Pancéřování, pásy i pohonná jednotka jsou podle vojenského magazínu Defense-Update odlišné.

Foto: Věž Epoch / neznámý autor, CC BY-SA 2.0

Foto: Bezosádková věž Epoch. Všimněte si boxů se řízenými střelami Kornet a níže dvojicí dvoj-tubusů s anti-municí systému Drozd.  / Neznámý autor, CC BY-SA 2.0 

 

Platformy Armata a Kurganěc-25 nebudou pravděpodobně sloužit vedle sebe. Tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Arma jsou určené pro obrněné jednotky, Kurganěc-25 naopak pro mechanizované jednotky.


Oficiální úroveň pancéřové ochrany vozidla Kurganěc-25 není známá. Boční strany jsou však osazené přídavnými moduly pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starších propagačních videiích firmy lze dohledat, jak bloky ERA odolávají reaktivním granátům i zásahům munice až do ráže 30 mm.


Vozidlo navíc získá aktivní ochranný sytém Drozd. Na úvodním obrázku můžeme systém vidět zakrytý plachtou. Čtveřice malých radarů je umístěná v rozích vozidla a anti-munice v zakrytých malých tubusech na čelním pancíři.


Drozd je jedním z nejstarších aktivních ochranných systémů. Nasazen již byl na konci 70. let minulého století a od té doby je neustále zdokonalován. Drozd chrání vozidlo před protitankovými střelami a reaktivními granáty.

Video: Vozidla Kurganěc-25 cvičí na moskevskou přehlídku. / YouTube

 

O elektronické výzbroji nejsou prakticky žádné informace. Standardem jistě budou nezávislé denní/noční senzory pro velitele, střelce a řidiče. Velitel pravděpodobně získá termovizní senzor. Posádka bude mít přehled o okolí díky řadě kamer.


Vozidlo pohání motor o výkonu 588 kW (800 koní) umístěný v přední pravé části. Motor dokáže 25 tun těžkému vozidlu Kurganěc-25 udělit maximální rychlost 80 km/h. Pomocí vodních trysek dokáže obojživelný Kurganěc-25 plout rychlostí až 10 km/h.


Za účelem testů dostane od roku 2016 ruska armáda zhruba 100 vozidel Kurganěc-25. Armáda začne testovat vozidla v různých regionech, podmínkách a prostředích. Zpětné připomínky vojáků se promítnou do konstrukce vozidla.


Začátek sériové výroby je naplánován na roky 2019 až 2020. Připomeňme, že výzvou není jen konstrukce, ale také technologické a organizační zvládnutí velkosériové výroby zcela nového obrněného vozidla.

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 12.05.2015 Čas: 21:28

sroub

Kurgan je město v Rusku, kde sídlí Kurganmašzavod. Firma, která stojí za výrobou vozidel BMP-1, 2, 3. Název je odvozen od jména firmy.

avatar
sroub Datum: 12.05.2015 Čas: 21:21

Tuší někdo proč se to vozidlo jmenuje zrovna Kurganěc?
Pokud si dobře pamatuju, kurgan je hrob, mohyla, u stepních národů na jihu současnýho Ruska, v Kazachstánu apod.
Asi nejznámější je Mamajův Kurgan ve Volgogradu, exStalingradu. Chán Mamaj byl v letech 1361 - 1380 vůdce Zlaté hordy

avatar
Adanedhel Datum: 05.05.2015 Čas: 22:30

Tak ta věž hlavně není hotová :-) V těch výklencích a podobných šachticích budou ty systémy teprve instalovány.

avatar
Charlie Datum: 05.05.2015 Čas: 19:02

Deutschmann: tipuji, že zásoba munice je v karuselu pod věží a v převisu bude munice pro kulomet(kanon) zbraňové stanice, případně další vybavení, a zároveň vyvažuje kanon.

avatar
RiMr71 Datum: 05.05.2015 Čas: 15:07

Ten tank je nádgerný. Minimálně jako projekt, uvidíme jak bude někdy vypadat "sériovka". Jen mi přijde, že z čelního profilu je tam dost velká část plochy sloužící jako "lapač střel" které by se jinak možná odrazily...
Ale pěkné, moc.

avatar
Sorge-227 Datum: 05.05.2015 Čas: 14:54

Skoda ze neviem rusky. Zaujimala by ma vybava tanku. Su to pekne masiny.

avatar
Deutschmann Datum: 05.05.2015 Čas: 13:24

Jak se tak dívám, tak mě zaráží absence axiálního kulometu ve věži. Ta horní věžička je dost náchylná na zničení.
Dále by mě zajímalo množství vezené munice pro kanón. Protože v zadním převisu věže bude místo tak na 10-15 ks střel. Jedině že by byla část munice i uvnitř věže.

Celkově tank vypadá velmi moderně a je na rusko dost velký.

avatar
Radim K Datum: 05.05.2015 Čas: 12:15

Tak pořádné fotky z blízka:

http://mother-russia.org/blog/photoset/1470.html

avatar
pet.rok Datum: 05.05.2015 Čas: 00:43

tak konecne bez plachty :)

avatar
Rošťák Datum: 04.05.2015 Čas: 19:02

Left: Má chyba, mělo tam být CV90.
Když Marder, tak jedině v modernizaci Evolution.
V podstatě, každé moderní BVP by bylo oproti BVP-2 přínosem.

avatar
RiMr71 Datum: 04.05.2015 Čas: 17:43

Shania - výýýýborný dokument, opravdu jsou to teda týpci :)

avatar
KOLT Datum: 04.05.2015 Čas: 11:12

skelet: To máte pravdu, a nic proti Marderu nemám. Jen se obávám, že nákupem staré platformy omezujeme modernizační potenciál. A zatímco Mardery má pouze Německo, Indonésie a Chile, přičemž největší vlastník, Bundeswehr, přechází na Pumu, tak CV90 má celá Skandinávie a dost států kontinentální Evropy (včetně bohatých jako Nizozemí a Švýcarsko). Je tedy výrazně větší pravděpodobnost, že na CV budou i v budoucnu nabízeny rozsáhlé modernizace. Pro ASCOD pak mluví již probíhající spolupráce s výrobcem (ale je to i argument proti – všechna větší PV bychom měli od jedné firmy, což může být strategicky rizikové), jednak (byť zatím jen teoretická) možnost pořídit i ShH na stejném podvozku – Donar.

Mám to zas v souvětích, že by jeden potřeboval kvantový počítač na jejich rozluštění. Omlouvám se.

avatar
dusan Datum: 03.05.2015 Čas: 19:11

Ročne sa predstavujú desiatky nových typov obrnených vozidiel či väčších modernizácií .....

Táto ruská "komédia" je len o tom, že už Rusi nič dlho nepredstavili ..... reálne potrebujú vymeniť naozaj reálne takmer všetko .... a na tom to všetko skončí ...

Jednoducho Rusko nemá na masívne zbrojenie zdroje ... a nič na tom nemení ani dnešné "zúrivé" demonštrovanie sily ... resp. skôr zakrývanie slabosti ....

Rusi by sa mali prestať hrať s armádou a radšej by mali modernizovať zastaralú na surovinách závislú ekonomiku ....

avatar
skelet Datum: 03.05.2015 Čas: 12:04

Marder sice není nejnovější, ale balistickou ochranu má na úrovni a dokáže nám pokrýt potřebu OT, BVP a LT

avatar
KOLT Datum: 03.05.2015 Čas: 11:34

Jenže ty Mardery už taky nejsou zrovna nejnovější, myšleno platformu. Mám dojem, že vybírat se bude mezi ASCOD a CV90, ale je to vážně jen dojem :-) Samozřejmě představa 7. mb vybavené Pumami, Leopardy A PzH 2000 je úžasná, ale to bychom museli uvolňovat skutečně celá 2 % HDP, což nehrozí.

arr