Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Bojový kontejner LOOK

Datum přidání 05.08.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Kontejner nemusí sloužit jen k přepravování materiálu, nebo jako ubytovací buňka pro vojáky, ale také k průzkumu a boji. S nápadem využít unifikované NATO kontejnery jako základ pro mobilní bojové a průzkumné stanice přišla polská zbrojařská firma Strojírenské závody Tarnow (TMW). Projekt nese název LOOK (Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener) a jde o lehce přepravitelný, mobilní a pancéřovaný kontejner vybavený průzkumnými a zbraňovými systémy.

LOOK

Foto: Bojový kontejner LOOK / ZMT

 

Kontejner LOOK je samozřejmě pancéřován proti střelám z ručních zbraní a má několik pozorovacích oken s neprůstřelnými skly. Posádku tvoří tři osoby, které provádějí obranné a pozorovací úkoly. K tomu jim mimo jiné slouží dálkově ovládaná zbraňová stanice a sada senzorů v otočném kulovém pouzdře na střeše.

 

Velkou výhodou je, že bojový kontejner LOOK může pracovat samostatně. K tomu slouží (dle potřeby) integrovaný benzínový generátor, topení a klimatizace. Celé zařízení může být dovozeno na místo nákladními automobily a okamžitě začít plnit svou funkci. Není třeba žádná elektrická přípojka ani inženýrské sítě.

 

Přepravní skříň může být v závislosti na druhu mise vybavena kompozitním pancéřováním, které se jednoduše přišroubuje na vnější stěny. Není problém také použít výkonnější izolaci pro operace v zimních podmínkách, nebo použít ochranou klec „SLAT“ proti RPG granátům.

 

Co se týče zbraňových a průzkumných senzorů, zde záleží výlučně na zákazníkovi. Můžou to být kulomety až do ráže 12,7 mm nebo 40 mm granátomety. Poklop ve střeše kontejneru LOOK umožňuje použít také ručně ovládané zbraně.

 

Poláci počítají s rozsáhlým elektronickým vybavením. Na kontejneru LOOK mají být umístěny denní/infračervené kamery nebo přehledový radar. Vnitřní uspořádání pak bude vybaveno digitálním a přehledovým pultem pro velitele stanice a pultem pro obsluhu zbraňových systémů.

 

LOOK může sloužit k rychlému vybudování kontrolních „checkpointů“, jako kontrolní stanoviště při vjezdu na základnu nebo jako obranné věže na perimetru základny.  Místo dlouhého a nebezpečného „pytlování“ kontrolních stanovišť lze za použití kontejneru LOOK celou práci zvládnout doslova za pár desítek minut.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
sroub Datum: 07.08.2012 Čas: 08:54

Do kontejneru se plánujou schovávat i tatický balistický rakety, stejně jako sem viděl v kontejneru umístěný třeba protilodní střely. Dost blbý překvapení pro piráty, když se najednou kontejner otevře, a vyletí z něj raketa :D To pak můžou bejt třeba na křižníku, a stejně mj smůlu....

avatar
liberal shark Datum: 06.08.2012 Čas: 18:40

Standardní kontejner je geniální vynález, protože není vidět dovnitř. Může být použit jako kryt pro lidi, skladiště zásob, středisko C4I nebo i platforma zbraňových systémů. V těch kvantech ostatních kontejnerů ho nikdo nenajde.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.08.2012 Čas: 15:44

Dobrej nápad :) Od poláků dobrá práce..

avatar
HU Datum: 06.08.2012 Čas: 08:00

..myšlenka dobrá, ale být uvnitř, trochu bych se cítil jako holátko, stejně bych to opytloval :-)

arr