Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Bojový oblek TALOS nereálnou sci-fi?

Datum přidání 23.04.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké Ozbrojené síly pracují na revolučním bojovém obleku TALOS (Tactical Assault Light Operators Suit). Vývoj obleku potvrdil také prezident Barack Obama. Z obranného průmyslu se však ozývají pochybovačné hlasy o technologické reálnosti projektu.

TALOS

Foto: Sci-fi nebo realita blízké budoucnosti; ilustrační foto / Autor: Alex Jessup

 

 

Bojový oblek TALOS vzniká pod patronátem amerického Velitelství pro speciální operace USSOCOM (U.S. Special Operations Command). Cílem je vybavit operátory speciálních sil především nebývalou úrovní balistické ochrany a situačního povědomí.

 

Duchovním otcem projektu je velitel USSOCOM admirál William McRaven. Podle generála má být první prototyp obleku TALOS k dispozici již v polovině letošního roku. První generace operačně nasaditelného obleku TALOS pak podle plánů operátoři speciálních sil získají v roce 2018.

 

"Tento oblek, pokud se postaví správně, přinese revoluční zlepšení přežití a schopností pro speciální operátory," řekl McRaven v únoru. V současné době se do projektu přihlásilo 56 společností, 16 vládních agentur, 13 univerzit a 10 amerických národních laboratoří.

 

Mezi zájemci najdeme takové giganty jako je Boeing, Lockheed Martin, Honeywell, Raytheon nebo Thales. V seznamu se však vyskytují také oděvnické firmy Adidas a Nike.

 

Průběžně se však objevují pochybovačné hlasy o reálnosti celého projektu. Odborníci (jejich totožnost však není známa) citováni serverem Military.com pochybují, že USSOCOM má potřebné vědomosti nebo finanční prostředky k dotažení projektu do konce.

 

Velitelství USSOCOM vyčlenilo na projekt TALOS na následují 4 roky 80 milionů dolarů (cca 1,6 miliard Kč). Na první pohled astronomická suma. Avšak pro vývoj tak komplexní a složité technologie jde o nedostatečné finance.

 

"Chcete-li to udělat správně, potřebujeme několik miliard dolarů," řekl za podmínky anonymity zkušený úředník, který pracuje pro velkou obrannou firmu. "Dvacet milionů dolarů ročně v rozpočtu na výzkum a vývoj – za to nemůžeme vyvinout ani průpisku."

 

Jde samozřejmě o poněkud nadneseně skeptické konstatování. Pro názornost si však můžeme vzít americký projekt Land Warrior – chceme-li americký voják 21. století. Program Land Warrior odstartoval v roce 1996.

 

Teprve v roce 2006 se podařilo dořešit všechny problémy s vývojem. Program Land Warrior přitom spolykal 500 milionů dolarů. Podle oslovených lidí z průmyslové sféry je technologie obleku TALOS dosažitelná, avšak ne dříve než v roce 2026.

 

Problémem však není jen technická náročnost (např. zdroj elektrické energie), ale také dořešení ergonomie. Můžete mít oblek za miliony dolarů, který však bude uživateli více na škodu, než k užitku.

 

"Všechno může fungovat skvěle, než to všechno dáte na chlapce a zjistíte, že jeho pravé rameno je o čtvrt palce nižší než levé rameno a tělový senzor (tělové senzory budou součástí obleku – pozn. redakce) v obleku rozedře rameno do krve,„ píše Military.com.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 24.04.2014 Čas: 06:25

Cpu spojujici senzory a dodavajici jim "chytre" reakce, i zdroj energie ktery by to utahl dele jak dve hodiny, nebo vic jak 10 km chuze jeste k dispozici neni. To jsou ale klicove subkomponenty, bez kterych to nepujde. Je ale fakt, ze uz vyresene typy exoskeletonu a future/land warior naklady i tak vyrazne snizi.

avatar
shal Datum: 23.04.2014 Čas: 21:08

80 miliónů je málo na to, aby to vyvinuli od začátku, ale pokud ten program používá různé technologie, které byly vyvinuty samostatně a třeba i navazuje na LandWariora, tak by to snad mohlo i stačit. Zvlášť, když už mají testovací verzi, takže teď se budou spíše odstraňovat neduhy a vychytávat problémy, takže už asi něco mají.

avatar
hurvo Datum: 23.04.2014 Čas: 21:02

Aj ta neviditelnost ma mozno sancu.
Guy Cramer sa ohlasil ze coskoro zverejni civilnu verziu svojej kamuflaze Quantum stelth ktora ma objekt zneviditelnit. (Je dost mozne ze to bude kacica, pokial nie tak by to bolo ako stvorene pre talos)

avatar
pepe420 Datum: 23.04.2014 Čas: 19:44

Tak ta částka je určitě velmi nízká na to, co všechno má TALOS umět, taky bych si tipl, že to bude stát pár miliard dolarů, stačí se podívat na projekt F-35, ale TALOS může být opravdu revoluční, jinak myslím, že tady ještě nebylo video, kde ukazovali pár vychytávek pro oblek:
http://youtu.be/ePl9TC2ySUY
Jinak většina technologií, které by TALOS měl využívat, už v nějaké podobě existuje (XOS 2 od Raytheon, HULC Lockheed Martin, ještě zmíním, že oblek zahrnuje exoskeleton, který dodá nositeli sílu a vytrvalost (zřejmě usnadní pohyb v náročném terénu atd), osobně si myslím, že dostane přednost Lockheed Martin, protože má silnější lobby, ale mně se více líbí ten oblek od Raytheon. Budoucnost je v technologiích, už nikdy nebude platit "nás mnógo"

Dobře celý projekt shrnuje tento článek:
http://singularityhub.com/2013/10/21/us-army-to-build-an-armored-talos-suit-that-merges-man-and-machine/

Jinak Obama v této souvislosti mluvil o tom, že je to jako oblek Iron Mana, ale já bych to spíše přirovnal k obleku ze hry Crysis, už chybí jen ta neviditelnost :-)

arr