Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól

Datum přidání 06.11.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K severnímu poli se letoun vydal 27. října, aby otestoval své nejnovější hardwarové a softwarové vybavení. Celá mise trvala 18 hodin a byla pro letoun B-2 výjimečná. Ač technici mnohokrát na stroji simulovali extremní prostředí severního pólu, teprve nyní byla tato severní výspa letounem fyzicky „dobyta“. Pojďme se tedy podívat do dalekého severu a povědět si o misi něco bližšího.

B-2 Spirit

Foto: B-2 Spirit v letu / USAF

 

Úvodem pár slov o letounu. Bombardér B-2 Spirit (Duch) je globální strategický bombardér, který veřejnost poprvé viděla v roce 1988. B-2 je považován za nejdražší letoun v historii. Jeho cena je zhruba 1,5 miliardy dolarů, což je mimochodem více, než je roční rozpočet vlády Spojených států na boj s rakovinou.

 

B-2 Spirit Block 30, jak je modernizovaná verze označovaná, se vyznačuje několika vylepšeními. Jde především o instalaci satelitní komunikace SATCOM, technologie pro laserové skenování povrchu LIDAR a nového softwaru pro nejnovější generace GPS naváděných pum a raket.

 

Významné je také vylepšení datové komunikace mezi letounem a velícím střediskem. Nyní může bombardér B-2 přenášet data z bojiště až 100x rychleji než doposud.

 

B-2 Spirit

Foto: Zleva doprava: F/A-18 Hornet, B-2 Spirit a dvojice F-16 Fighting Falcon / USAF

 

Nyní k samotnému letu. Testovací mise měla za úkol předejít nepříjemnostem, které se na bombardérech vyskytovaly po každém novém upgradu. Nebylo výjimkou, že problémy s vybavením se objevily až přímo na bojové misi.

„Je to poprvé, kdy B-2 působí v těchto extremních zeměpisných šířkách. Zároveň jde o nejdelší let s novým elektronickým vybavením. Jako globální bombardér, může B-2 výhledově operovat v těchto zeměpisných šířkách, buď z důvodu útoku na cíl, nebo kvůli přeletu“

Slova majora Michaela Deavera, z 31. testovacího křídla, není těžké přeložit. Severní pól se stává dějištěm mocenských her mezi několika státy. Důvodem jsou předpokládané obrovské naleziště ropy v oblasti. Není divu, že zúčastněné státy ukazují své odhodlání o tyto zdroje soupeřit.

 

Vrcholem samotné mise byl shoz čtyř neřízených bomb BDU-38. Jde o tréninkovou munici simulující nukleární bomby B61. Jaderná puma B61 je 760 kg těžké zařízení, schopné vyvolat jaderný výbuch o síle od 0,3 do 340 kilotun. Ničivý dosah bomby B61 je tedy mezi 0,5 až 6 km od epicentra výbuchu.

 

Na severní pól je to z USA zhruba 5000 km. B-2 Spirit má dolet až 12 000 km, takže teoreticky mohl na pól doletět vlastními silami. Jelikož však cílem mise byl i vytrvalostní let, muselo být zajištěno vzdušné tankování. Doplnění paliva obstaraly dva tankovací letouny KC-135 Stratotanker.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr