Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól

Datum přidání 06.11.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K severnímu poli se letoun vydal 27. října, aby otestoval své nejnovější hardwarové a softwarové vybavení. Celá mise trvala 18 hodin a byla pro letoun B-2 výjimečná. Ač technici mnohokrát na stroji simulovali extremní prostředí severního pólu, teprve nyní byla tato severní výspa letounem fyzicky „dobyta“. Pojďme se tedy podívat do dalekého severu a povědět si o misi něco bližšího.

B-2 Spirit

Foto: B-2 Spirit v letu / USAF

 

Úvodem pár slov o letounu. Bombardér B-2 Spirit (Duch) je globální strategický bombardér, který veřejnost poprvé viděla v roce 1988. B-2 je považován za nejdražší letoun v historii. Jeho cena je zhruba 1,5 miliardy dolarů, což je mimochodem více, než je roční rozpočet vlády Spojených států na boj s rakovinou.

 

B-2 Spirit Block 30, jak je modernizovaná verze označovaná, se vyznačuje několika vylepšeními. Jde především o instalaci satelitní komunikace SATCOM, technologie pro laserové skenování povrchu LIDAR a nového softwaru pro nejnovější generace GPS naváděných pum a raket.

 

Významné je také vylepšení datové komunikace mezi letounem a velícím střediskem. Nyní může bombardér B-2 přenášet data z bojiště až 100x rychleji než doposud.

 

B-2 Spirit

Foto: Zleva doprava: F/A-18 Hornet, B-2 Spirit a dvojice F-16 Fighting Falcon / USAF

 

Nyní k samotnému letu. Testovací mise měla za úkol předejít nepříjemnostem, které se na bombardérech vyskytovaly po každém novém upgradu. Nebylo výjimkou, že problémy s vybavením se objevily až přímo na bojové misi.

„Je to poprvé, kdy B-2 působí v těchto extremních zeměpisných šířkách. Zároveň jde o nejdelší let s novým elektronickým vybavením. Jako globální bombardér, může B-2 výhledově operovat v těchto zeměpisných šířkách, buď z důvodu útoku na cíl, nebo kvůli přeletu“

Slova majora Michaela Deavera, z 31. testovacího křídla, není těžké přeložit. Severní pól se stává dějištěm mocenských her mezi několika státy. Důvodem jsou předpokládané obrovské naleziště ropy v oblasti. Není divu, že zúčastněné státy ukazují své odhodlání o tyto zdroje soupeřit.

 

Vrcholem samotné mise byl shoz čtyř neřízených bomb BDU-38. Jde o tréninkovou munici simulující nukleární bomby B61. Jaderná puma B61 je 760 kg těžké zařízení, schopné vyvolat jaderný výbuch o síle od 0,3 do 340 kilotun. Ničivý dosah bomby B61 je tedy mezi 0,5 až 6 km od epicentra výbuchu.

 

Na severní pól je to z USA zhruba 5000 km. B-2 Spirit má dolet až 12 000 km, takže teoreticky mohl na pól doletět vlastními silami. Jelikož však cílem mise byl i vytrvalostní let, muselo být zajištěno vzdušné tankování. Doplnění paliva obstaraly dva tankovací letouny KC-135 Stratotanker.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr