Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Bombardier Global 5000: Civilní tryskáč získal zuby

Datum přidání 09.02.2015    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) vyvinula nový námořní průzkumný a bojový letoun. Jako platforma pro zástavbu bojových systémů posloužilo malé dopravní tryskové letadlo Bombardier Global 5000.

Foto: Představa námořního bojového letounu  Bombardier Global 5000. / IAI

Foto: Představa námořního bojového letounu Bombardier Global 5000. / IAI

 

Izraelci představí „bojové" letadlo Global 5000 kategorie bussines jet za dva týdny na indické vojenské výstavě Aero India 2015. V současné době IAI dokonce již jedná s vážným zájemcem o dodávku několika kusů těchto militarizovaných letadel.


Letoun Global 5000 je především platformou pro izraelský námořní válečný systém ELI 3360. Kromě nejnovější verze letadla Global 5000 firma IAI již ELI 3360 upravila pro menší turbovrtulový letoun Bombardier Dash 8. Problém ale není využít i další malé tryskové nebo turbovrtulové stroje.


Hlavní poslání? Z vojenského hlediska jde o úkoly ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, Reconnaissance), tedy zpravodajství, sledování, sběr informací o cíli a průzkum. Militarizovaný Global 5000 disponuje ale i schopností přímo ničit lodě a ponorky protivníka.


V civilním provozu letoun poskytuje svému majiteli schopnosti pro námořní hlídkování, ostrahu výlučné námořní ekonomické zóny, ostrahu hranic, záchranu a pátraní, boj s drogami, boj s nezákonným rybolovem, piráty nebo monitorování přírodních katastrof.


Pro koho je námořní Global 5000 určen? Podle IAI Global 5000 systém ELI 3360 nabízí nabytí klíčových námořních schopností pro řadu zemí, které si nemohou dovolit výkonnější, ale výrazně dražší specializované námořní letouny. Jde zejména o americký turbovrtulový P-3C Orion a především nejnovější proudový P-8A Poseidon.

Video: Námořní bojový systém ELI 3360 lze uzpůsobit pro nejrůznější letecké platformy. / YouTube

 

Klíčovými prvky ELI 3360 je námořní radar ELM-2022ES se syntetickou aperturou, automatický identifikační systém, elektro-optické průzkumné pouzdro, komplety pro komunikační COMINT (COMmunications INTelligence) a elektronické ELINT (ELectronic INTelligence) zpravodajství, pokročilý systém řízení boje, obranný systém a satelitní komunikace s datalinkem.


Pro boj s ponorkami lze stroj vybavit zařízením pro sledování magnetických anomálií, schopné odhalit ponorky i námořní miny. Z letadla lze také shazovat sonarové boje.


Primárním vojenským úkolem je odhalovat pozice lodí a ponorek protivníka a navádět na ně vlastní hlavní letecké a námořní síly.

 

V případě potřeby však námořní Global 5000 dokáže své cíle také ničit. Slouží k tomu čtyři závěsné body, na které lze umístit lehká protiponorková torpéda nebo protilodní střely kategorie Harpoon.


Kromě zbraní však lze na pylony umístit také „baličky první pomoci", které lze shazovat při provádění záchranných pátracích operací. Dva vnější pylony jsou pak uzpůsobené pro nesení souprav elektronického boje.


Klasickou posádku tvoří dva piloti a pět až šest členů posádky.


Pro představu (parametry upraveného letounu se budou drobně lišit) si načrtněme výkonové parametry bussines jetu Global 5000. Cestovní rychlost je 900 km/h a dolet 9360 km. Dostup letadla činí 15 000 metrů.

Zdroj: Defense-Update, IAI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 11.02.2015 Čas: 18:25

Jj, je mi to jasné. Jen mi to prostě nedalo... Dvěma Evropským státům se prohánějí cizí ponorky kolem pobřeží těsně po té, co se vzdaly schopnosti je efektivně vyhledávat. Poměrně samo-vypovídající, zhruba ve smyslu: "Kdo překová své meče v pluhy, bude jimi brzy orat vlastní zem pro cizí pány." Jeden z těch států ještě nedávno býval námořní velmoc, druhý suverénní neutrální země se silnou armádou. O což je to celé horší.

Omlouvám se za OT.

avatar
CerVus Datum: 11.02.2015 Čas: 17:36

Tak já samo sebou myslel Švédskou armádu. Od vlády stejně jako naše dostavá max 2% hdp za což si specializované zbraně nekoupí a tohle je řešení.
Jinak věřím, že o tohle letadlo bude po světě slušný zájem. Přeci jen ochrana teritoriálních vod je čím dál tím akutnější.

avatar
KOLT Datum: 10.02.2015 Čas: 20:17

CerVus: Striktně řečeno, oni je mají, ale místo do armády je cpou do sociální politiky a na podporu přistěhovalců. Podobně Británie, která ještě relativně nedávno byla námořní velmocí. Holt kdo chce kam, pomůže si tam...

avatar
CerVus Datum: 10.02.2015 Čas: 18:06

Tak tohle je ideální řešení pro Švédy. Těm se tam prohánějí výletní ponorky a oni nemají na specializovaný protiponorkový letoun prostředky.

avatar
KOLT Datum: 10.02.2015 Čas: 16:28

RiMr71: Vám taky nic neunikne ;-)

avatar
RiMr71 Datum: 10.02.2015 Čas: 13:19

"ELI 3360 nabízí nabití klíčových námořních schopností"

...a je ta nabíječka v ceně?

avatar
JirkaCa Datum: 10.02.2015 Čas: 13:08

Pěkné, ale přece jen, nebude to lákat v asymetrickém konfliktu pálit po všem co se na obloze pohne.

avatar
Argonaut Datum: 10.02.2015 Čas: 09:17

Ano, Defense-Update o tom již informoval ;):

http://defense-update.com/20150209_elta_g5000_mpa.html

avatar
Charlie Datum: 10.02.2015 Čas: 07:58

Čtu a co nevidím: "syntetickou aparaturou"... Je to "systetická apertura" a je to specifický režim práce radaru, při kterém se zpracovává velké množství jednotlivých radarových snímků do celkového obrazu, získaného jakoby radarem mnohem větších fyzických rozměrů.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Radar_se_syntetickou_aperturou

arr