Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bombardování Islámského státu pokračuje

Datum přidání 06.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Spojenecká letadla v minulých dnech provedla největší koordinovaný útok na pozice Islámského státu v Sýrii do dnešních dní. Pří vlně leteckých úderů zemřelo pravděpodobně několik desítek militantů.

F/A-18

Foto: Letecké údery na pozice Islámského státu provádějí mimo jiné letadla F/A-18E Super Hornet startující z letadlových lodí; větší foto / U.S. Navy

 

Spojenci ze sobotu na neděli provedli minimálně 16 leteckých úderů v syrském městě Rakka. Město Rakka s 200 000 obyvateli je od roku 2014 de facto sídlem Islámského státu. Útoky mířily na klíčové struktury Islámského státu ve městě.


„Byly provedeny rozsáhlé letecké údery s cílem potlačit schopnosti Deash (Islámský stát – pozn. red.) provádět vojenské operace v Iráku a Sýrii," uvedl plukovník Thomas Gilleran, mluvčí koalice států provádějící letecké údery v Iráku a Sýrii.


„Šlo o jeden z největších cílených útoků provedených do dnešních dní, který bude mít oslabující vliv na schopnosti Deash," uvedl dále tiskový mluvčí koalice. Gilleran v komentářích používá arabské označení „Deash" pro Islámský stát.


Výsledky útoků lze ověřit jen s obtížemi. Útoky potvrdil na svých stránkách Islámský stát a přiznal deset mrtvých bojovníků. Zpravodajská síť s názvem Rakka je tiše zabíjená (RSS), působící zpravodajsky proti Islámskému státu, potvrdila mimo jiné smrt osmi civilistů. Síť RSS je složená z bývalých novinářů žijících ve městě.

 

Foto: Útok na pozice Islámského státu v centru města Rakka. / YouTube


Podle organizace Syrian Observatory for Human Rights se sídlem v Londýně zemřelo minimálně 23 militantů a šest civilistů. Gilleran uvedl, že „koalice si není vědoma žádných civilních obětí."

 

Dle informací londýnské organizace koaliční letadla zničila velící střediska Islámského státu, městskou továrnu, kontrolní body, některé mosty a pozemní techniku Islámského státu. „Údery byly vedeny na koridory (dopravní, komunikační – pozn. red) používané Islámským státem k vysilání bojovníků a vojenské techniky s cílem destabilizovat region," uvedl v tiskovém prohlášení Gilleran.


V následujících dnech a týdnech se uvidí, jak nálety ovlivní schopnost Islámského státu provádět koordinované vojenské útoky v Sýrii a Iráku. V současné době například zuří boje mezi syrskými vládními vojsky a kurdskými milicemi na jedné straně, a Islámským státem na straně druhé, o klíčové syrské město Hasaka.

 

Video: Koaliční letecký úder na jeden z mostů ve městě Rakka. / YouTube

 

Syrská státní tisková agentura SANA oznámila útok sebevražedných útočníků na městskou elektrárnu v Hasaka. Útočníci zaútočili na elektrárnu v nákladním voze naloženým výbušninami. SANA potvrdila ztráty na životech a materiální škody v elektrárně.


Hasaka je převážně kurdské město, které Islámský stát napadl na začátku června. V bojích proti Islámskému státu bojují Kurdové a vládní vojska, avšak nezávisle na sobě. Z města již uprchlo několik desítek tisíc lidí.


V Iráku Islámský stát v posledních dnech útočí na město Haditha a nedalekou přehradu v provincii Anbar. Spojenecká letadla podpořila irácké vládní vojska leteckými údery. Při neúspěšném útoku zemřelo minimálně 20 militantů.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 08.07.2015 Čas: 13:22

"...ak teda erdogan nesniva o rozsireni turecka..."

Což by mě ovšem nikterak nepřekvapilo... Nicméně z pohledu Turků je skoro nejlepší, když se tam všichni mlátí. SA a Kurdové jsou nepřátelé, takže jedině dobře, že jsou oslabováni. IS je sice potenciální nepřítel, jenže v tuhle chvíli je to zdroj levné ropy. A pokud by se IS pokusil rozšířit do Turecka, tak by asi rychle narazil. Nestáli by proti nim masivně dezertující vojáci, kteří se svojí technikou neumějí zacházet.... Navíc Turci by si rozhodně nedělali zdaleka takovou hlavu s civilními ztrátami jako NATO či Izrael.

avatar
lorgarius Datum: 08.07.2015 Čas: 11:54

peter123x: turci bombardovali kurdov už v iraku, pár rokov dozadu. Neochota USA a neschonost novej irackej vlady zastavit suseda, irackych kurdov vtedy dost nastvala.
o nejakej akcii na hraniciach sa hovori uz nejaky cas, zatial nic konkretne, len posilovanie armady na hraniciach/napr patrioty z nemecka. Turci by mohli ostrelovat pozicie jednej zo stran, pripadne obsadit niekolko dolezitych pohranicnych miest a vytvorit buffer ak by o to mali zaujem ale prijde mi to nepravdepodobne.Tam sa mlatia kurdi, syrska armada a uteraci. Pre syrsku armadu a kurdov by turci boli dalsim nepriatelom a nechať sa zatiahnuť do vojny u susedov mi nepride prilis vyhodne, ak teda erdogan nesniva o rozsireni turecka
turci by sa s uterákmi, asi nemlatili ved s nimi kseftaria s ropou.

avatar
peter123x Datum: 07.07.2015 Čas: 19:29

Ja som niekde zachytil, ze turci maju v umysle utocit na pozicie kurdov. Vie to niekto potvrdit?

avatar
Superme Datum: 06.07.2015 Čas: 12:16

Jen dodám pár dalších zpráv.

Hasaka - Tam to nevypadalo moc dobře. IS postupoval, ale připojily se jednotky NDF a podařilo se konečně alespoň částečně zkoordinovat útok s kurdskými YPG. Výsledkem je vyhnání IS z většiny území, které obsadil a především více než 600 zabitých teroristů.

Zabadani - SAA a Hizballáh už postoupili do okruhu 200 metrů od centra města. Město dostávají pod kontrolu a to včetně přilehlého okolí.

Kurdské jednotky znovu osvobodily město Tall Brak v Hasace, které před pár dny ovládl IS. A u hranic s Tureckem Kurdové odrazili útok IS na město Tall Abyad.

arr