Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bostonský útok – afghánská stopa

Datum přidání 17.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Přede dvěma dny došlo při Bostonském maratonu k bombovému útoku na diváky a běžce. Podle amerických vyšetřovatelů byla bomba umístěna v tlakovém hrnci. Je to velice oblíbená taktika iráckých a afghánských povstalců, kteří podobně konstruované bomby nastražují na spojenecké pěší jednotky.

Tlakový hrnec IED bomba

Foto: Zabavené improvizované nástražné systémy / USMC


Včera oznámil Randy McCaul, představitel americké rozvědky, že byl za základ bomby použit  tlakový hrnec. Vyšetřovatelé FBI následně potvrdili, že pracují s hypotézou "tlakového hrnce". Připomeňme jen, že technologii bomb v tlakových hrncích vyvinuli a zdokonalili povstalci v Iráku a Afghánistánu.

 

Afghánistánu se k "tlakovým bombám" uchylovali především ti členové Tálibánu (nebo jiné teroristické skupiny), kteří neměli zdroje nebo odborné znalosti ke konstrukci speciálních IED- náloží schopných ničit vysoce odolná vozidla MRAP. Zmiňované bomby proto můžeme v podstatě označit za "zbraň chudých teroristů".

 

Úvodní fotografie zachycuje improvizované nálože zabavené americkými mariňáky v roce 2011 v Afghánistánu. Na obrázku je jasně vidět právě bomba v tlakovém hrnci. Mariňáci uvedli, že jeden hrnec našli ukrytý dokonce i na stromě.

 

Proč je vlastně použití tlakových hrnců výhodné? Kromě nenápadného vzhledu (od včerejška je s touto výhodou konec) jsou to zejména ocelové tělo sloužící jako zdroj střepin, možnost naplnit hrnec dalšími zdroji střepin (hřebíky, keramickými kuličkami, kamením), precizní uzavíraní hrnce a snadný transport.

 

Teroristé provádějí odpal nejčastěji po drátě, mobilem nebo třeba klíčenkou na otevírání garážových vrat. Když je bomba aktivována, výbuch si hledá cestu nejmenšího odporu. Většina síly jde tudíž ven krytem hrnce. Tlakový hrnec funguje de facto jako bomba se směrovým účinkem – podobně jako mina Claymore.

 

Technika výroby "tlakových bomb" se běžně vyučuje v afghánských výcvikových táborech al-Káidy a Tálibánu. Roku 2010 byl však návod na výrobu podobných bomb dán k dispozici i na internetu, a to v anglicky vydávaném magazínu Inspire, jejž vydává pro své nearabsky mluvící příznivce al-Káida.

 

V článku nazvaném "Vyrobte si bombu v kuchyni své mámy" se třeba dočteme: "Připevněte šrapnely dovnitř tlakového hrnce, poté jej naplňte výbušným materiálem." Svým stoupencům al-Káida například radí, že mají používat rukavice, aby nezanechali otisky prstů, atd.

 

EDIT: Vyšetřovatelé již mají tip na prvního podezřelého. Brzy se dozvíme, jak to s afghánskou stopou je, či není.


Zdroj: DefenseTech, iHned

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 20.04.2013 Čas: 08:01

At uz Iram nabozensky uznava terorismus jako zpusob chovani nebo ne, ruzne "povstalce" tipu Palestinska nevinatka, podporuji proste pod rukou, protoze se jim to hodi, nabozenska moralka nemoralka. Okamzite vytloukani koliku kulem, misto aby ti co muzou, resili (a PLATILI RESENI) skutecne problemy ve svete, je zjevne moderni trend. Mocni asi jeste veri na konec sveta, takze jim neprijde pitomy system "po nas potopa"... Ale to je jen odhad.

avatar
obcan Datum: 19.04.2013 Čas: 09:35

Clvoek to v pohode zbucha doma http://pyrotechnika-a-dalsi.webnode.cz/news/hmtd/

avatar
hovorka11 Datum: 18.04.2013 Čas: 20:55

"Bomboví povstalci v Iráku a Afghánistánu" neexistují, existují jen teroristé proti obyvatelstvu ( např v Bostonu), nebo povstakci kteří bojují proti okupaci např. v Afgánistánu. Co se děje v Sýrii je přímá podpora bombovým islamistům sunitského vyznání západem. Sunitská náboženská větev je konzervativní náboženská větev, která uznává teror jako jeden z prostředků boje za islámskáý kálifát (jsou to naši nerozborní přátelé na věčné časy ze Saudské arábie, Kataru, Bahrajnu atd). Šítská větev (Írán)je umírněnější, která neuznává terorismus za učelový prostředek k velkému kálifátu (sunité šíty opovrhují a likvidují mešity bombovým terorem - např.v Íráku).
Pokud se jedná o bombové útoky v Bostonu, tak je to rukopis sunitských islamistů cvičených pro "osvobozenecký bombový boj" v Sýrii Tureckem a USA. Tito islamisté nenávidí USA více jak Asada.
Jsou cvičeni na používání nejjdenodušších prostředků na výrobu výbušnin.
USA si tak pěstuje kvůli zdrojům a zlikvidování Sýrie nejtvrdší teroristy proti USA a Evropě. Je to politický hnus.

arr