Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení ... Více

Pozemní technika

BOV 8×8: Nové slovenské bojové vozidlo pěchoty

Datum přidání 07.12.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 99 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) v rámci průmyslového dne předvedlo zástupcům médií prototyp nového slovenského kolového bojového vozidla pěchoty (KBVP) BOV 8×8 (Bojové Obrnené Vozidlo 8×8). V rámci průmyslového dne se předvedla také taktická vozidla 4×4.

Foto: BOV 8×8 na finské platformě AMV; větší foto / MO SR 

 

Výrobci z několika zemí na polygonu Vojensko-technického a zkušebního ústavu v Zahorie předvedli deset taktických vozidel 4×4. Zástupci médií si rovněž prohlédli prototyp finsko-slovenského bojového vozidla pěchoty 8×8. Celkově se průmyslového dne zúčastnilo 40 společností a bylo předvedeno 19 kusů těžké techniky.


"Dnešní akci jsme připravili především pro vojáky, protože oni jsou ti, kteří budou s novou technikou pracovat a garantovat bezpečnost naší země," zdůraznil šéf resortu obrany Peter Gajdoš. Kromě vojáků se akce zúčastnili zástupci slovenského obranného průmyslu, členové výboru Národní rady SR pro obranu a bezpečnost a zástupci médií.


Gajdoš zdůraznil, že cílem resortu obrany je do modernizace Ozbrojených sil SR (OS SR) v maximální možné míře zapojit slovenský obranný průmysl ",aby slovenské společnosti dostali co největší prostor a zbrojařská výroba na Slovensku opět ožila.” “Pokud domácí obranný průmysl nepodpoříme právě my, zaváděním jeho produktů do výzbroje našich ozbrojených sil, budou to mít slovenské firmy o to těžší s prosazením v zahraničí," připomněl Gajdoš.


Náčelník Generálního štábu OS SR generál Milan Maxim zdůraznil, že průmyslový den považuje za významný krok ve snaze resortu modernizovat ozbrojené síly."Máme možnost odzkoušet si a získat první zkušenosti z různých typů a druhů vozidel, o které bychom mohli mít zájem, což samozřejmě vítáme. Máme připravené týmy expertů zastoupených všemi druhy vojsk, které si nezávisle vyzkouší tato vozidla a později zkušenosti z testovací jízdy mohou využít při vojskových zkouškách," vysvětlil Maxim.


Největší pozornost na sebe strhávalo nové KBVP. Ač oficiální zprávy mluvily o využití nejnovější finské platformy AMV XP, minimálně designově se vozidlo podobá původnímu provedení AMV. Je však otázkou, zda finská Patria nepovažuje AMV XP pouze za technologický demonstrátor. V tomto případě slovenské vozidlo mohlo získat některé klíčové mechanické uzly AMV XP, například vylepšený podvozek. To ale zjistíme až z takticko-technických údajů (nosnosti).


"Je to určitý prototyp (vozidlo 8x8 - pozn. red.), určitá úroveň vývoje do dnešního dne. Samozřejmě, ještě neprošel vojskovými zkouškami a až následně, když se odstraní všechny nedostatky, budeme vědět, co to vozidlo musí mít na sobě navěšené (zbraně, senzory, vybavení - pozn. red.)," řekl o vozidle 8×8 Gajdoš. Ministr zopakoval, že resort obrany předpokládá, že 70 % vozu se bude vyrábět na Slovensku. Není ale jasné, zda se jedná o 70 % z ceny, 70 % z “hmoty” vozidla nebo 70 % z počtu všech dílů.  


V tomto bodě je nutné se mít na pozoru, protože podobné hodnoty jsou často jen “patriotickou potravou” pro média a širokou veřejnost. Rozhodně není neobvyklé, aby výrobci, za cenu dosáhnutí požadovaného procentního podílu na výrobě, výrazně nadhodnotí výrobní náklady.

 

Video: Testování vozidel v rámci průmyslového dne. / YouTube

 

Podle neoficiálních informací Armádních novin například polský výrobce nákladních vozů JELTZ pětinásobně předražoval svá vozidla a například za pumpování kol si účtoval 6000 Kč za hodinu práce. Jmenované a další “drobnosti” uměle navyšovaly podíl polského průmyslu na výrobě daného zbraňového systému.

 

Výrobci na akci také představili vozidla 4×4, která musela při dynamických ukázkách zdolat náročnou trať. "Tyto vozy, které jsou zde, určitě splňují část požadavků. Chceme vozidlo kolové, pancéřované, které bude chránit posádku na určitém stupni protiminové ochrany. Říkali jsme, že tato vozidla musí být adaptabilní na to, aby nebylo jen podpůrně bojové, ale možná i zdravotnické, chemické a velitelské. Toto byly zhruba naše požadavky. A pak jsou zde požadavky na rychlost, plavbyschopnost, překonávat nějaké překážky. To jsou požadavky, které dnes ozbrojené síly ve světě běžně uplatňují," uvedl náčelník generálního štábu Ozbrojených sil (OS) SR Milan Maxim.

 

Na průmyslovém dni mohli návštěvníci vidět turecká vozidla Cobra a EJDER YALCIN, švýcarské Eagle, francouzské Sherpa, slovenské ALIGATOR MASTER II, vozidla SPARTAN a Ajban 440 A ze Spojených Arabských Emirátů, polské TUR-V a Patriot (na tatrováckém podvozku) a německé Dingo 2.

 

Slovenská vláda 15. listopadu souhlasila s nákupem 81 kusů KBVP 8×8 a 404 kusů taktických vozidel 4×4 pro potřeby OS SR. Slovenská armáda vozidla 8×8 postupně získá v letech 2018 až 2024.

 

Slovenský průmysl bude zapojen i do výroby vozidel 4×4. "Vývoj vlastního vozidla skončí v roce 2018 s využitím potenciálu domácího průmyslu s podílem více než 80 procent," uvedl v listopadu Gajdoš.

Názor Armádních novin
Slovenský, jako každý jiný podobný tendr, je typický svým mediálním důrazem na “domácí výrobu”. Často se v tendru skloňuje pojem “vývoj” s cílem vyvolat dojem, že půjde prakticky o slovenské zbraně a jde o obnovu slovenského obranného průmyslu. Obdobně tomu je v Polsku i ČR.  
V reálném světě jsou ale nejdražší klíčové uzly vozidel - pohonná soustava, řešení podvozku, elektronika a optika - vyráběny v zahraničí a na domácích výrobcích často zůstává výroba “železných” částí a montáž, kterou je třeba notně nákladově nafouknout, aby se podíl “domácí výroby” patřičně zvedl. 

Zdroj: MO SR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stirling Datum: 13.12.2017 Čas: 11:43

Rase: no to je taky divný projekt ten Perun, tady mají šanci minimálně o sobě dát vědět a na předváděčku nepřijedou, tak moc nechápu co čekají...

avatar
Rase Datum: 13.12.2017 Čas: 11:10

stirling:
Vega je mrtvý projekt, to už spíš s vozidlem Perun. Kategorie je to stejná. Je škoda, že se tendru neúčastní i JLTV, přeci jen by bylo pěkné si je porovnat vedle sebe. Osobně tuhle kategorii "vojenských aut" ve velikosti Avie, fakt nemusím a přijde mi trochu přehnaná.

avatar
stirling Datum: 13.12.2017 Čas: 11:04

Koukám, že tam měli i corsac tak škoda, že ho také neprotáhli po té střelnici jako AMV aspoň trochu by bylo srovnání i když chápu, že je rozhodnuto tak by tím mohli jen ztratit.
Ten husar pokud se teď otestuje a dovyvine pro slováky tak by nemuselo být vůbec špatné ho zavést i do ačr, přece jen by to byla další vozdilo na tatra podvozku, strnad by mohl dodat jen podvozek a zbytek by mohl vyrábět někdo jiný. Ostatně bylo by zajímavé srovnat husara a vegu 4x4, základ mají stejný, ale husar bude posazen asi níže, aby více zapadl do této kategorie.

avatar
Ibertax Datum: 13.12.2017 Čas: 10:44

https://www.facebook.com/msmgroupSK/photos/a.870269253155441.1073741830.659031844279184/870269926488707/?type=3&theater
V tomto linku je vidieť na niektorých fotkách PTRS Hornet od MSM. Viete niekto čo to je za strelu?

avatar
Lukas Datum: 12.12.2017 Čas: 07:58

Niestety - XX wiek dostarczył ogromnej ilości wiedzy o tym jak można sterować ludźmi.
I służby poprzez różne narzędzia mogą i potrafią kreować zamieszki / bunty...


W państwach komunistycznych było to jeszcze prostsze i wiele wskazuje na to że "ulica" była wykorzystywana do rozgrywek wewnątrz partii.

Komitety centralne partii komunistycznej to nie był jednomyślny monolit.

avatar
mikojan29 Datum: 12.12.2017 Čas: 07:01

https://mytrencin.sme.sk/c/20716312/tatra-slovakia-v-trencine.html?ref=tit
https://slovensko.hnonline.sk/1081257-v-trencine-budu-vyrabat-vojenske-tatry-pracu-dostne-vyse-sto-ludi

Žeby nejaké náznaky?

avatar
PavolR Datum: 11.12.2017 Čas: 22:12

Tonotime:
Ukazujete prstíkom na nesprávnu stranu.
Ak niekto na nejakého politika niečo má, tak iba pre to, že ten politik niečo urobil a teda je bezpečnostným rizikom v prvom rade ten politik.
A nepokoje (ak nie rovno občiansku vojnu) možno vyvolať iba v spoločnosti, ktorá nie je dostatočne zdravá a sebavedomá, kde už prv niečo nie je v poriadku, kde sú prítomné nenávisť, strach a nedôvera - negatívne rozkolné emócie. Tu ste pre zmenu bezpečnostným rizikom pre spoločnosť hlavne vy sám, aj tým, že sa snažíte šíriť pochybnosti a neistotu, čím aktívne podporujete rozvratné procesy a idete na ruku akémukoľvek nepriateľovi, ktorý vami šírené postoje môže zneužiť vo svoj prospech ... a fakticky proti vašej krajine.

avatar
Tonotime Datum: 11.12.2017 Čas: 21:39

KOLT
...Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka?...
Nepísal som iba o zlých chlapcov z Vólstrýtu. Vôbec neospravedlňujem ani komunistov, či hitlerovcov. Každá veľmoc často bezohľadne obhajuje najmä svoje záujmy.
Z historie naše národy veľmi pocítili ako je nebezpečne príliš sa spoliehať na veľkých bratov. V čom sklamali naši politici, elity, generáli v rokoch 1938, 1968?
Až ták sa nedá kritizovať naše vojenské elity danej doby za nekvalitnú prípravu proti intervenciám a destabilizácie ČSR alebo ČSSR. Naše elity vôbec netušili zradu v prípade Mnichovskej zrady 1938 kde sa rozhodovalo o naich národov o nás bez nás.
Naša armáda bola v celku dobre pripravená aj v roku 1968. Naši politici a generáli si ale vôbec nevedeli ani predstaviť, že nás napadne vymenený veľký brat a spojenecký bratia z Varšavskej Zmluvy. Obrana bola vynikajúca pripravená voči západu. Ale v obranných plánov vôbec nerátali, že nás môžu napadnuť naši spojenci a veľký vymenený brat. Viem, že satelitné snímky, že sa blížia k hraniciam našich štátov mal americký prezident na stole. Viem, že dnes považujú za najväčšie úspechy nemeckých tajných BND, že asi dva mesiace dopredu vedeli o intervencii do ČSSR v roku 1968. Tak prečo aspoň nevarovali našich politikov a podobne pred inváziou? Ospevovali pokusy v našom štáte o ľudskejšie usporiadanie falošne? Jeden z lepších českých agentov danej doby to komentoval...
V USA prevládal názor... Ak USA majú problém pred svetovou verejnosťou za Vietnam, tak nech ZSSR ma problém za ČSSR...
Tak poučte sa poniektorí chlapci aj z histórie našich národov. Až tak slepo znovu nenaletíme svojím vymeneným bratom a spojencom. Až naše elity rátaju aj s možnosťou zrady a podobne.
Všetke veľmoci sa stali súčasnými veľmocami aj na krvi a zrade, či bezohľadnému postupu voči slabším alebo nepripaveným štátom. Všetkým veľmociam nájdete aféry o plošnom špehovaní aj svojích spojencov. Napríklad Merkelovej mobil ale aj Nemcom prepukli rôzne špehovacie aféry spojencov. Určite nevykladajú toľké miliárdy a pracovníkov. Napríklad iba Čína ma vyčlenených podľa Amnesty dva miliony pracovníkov na špehovanie na Internete. Určite to nerobia naše veľmoci z lásky k naším národom. V prípade slabosti by som nerád zažil zneužitie nevinných protestov v našich štátov na občiansku vojnu a podobne iba preto, že sme zasa naleteli na slepú dôveru v propagandu. To špehovanie a archivovanie často slúži aj na ovplyvňovanie politikov v našich štátov. Nerobme si falošné ilúzie.

avatar
tryskac Datum: 11.12.2017 Čas: 19:22

Rad by som upozornil na nasledujucu linku, nenechajte sa odradit fejsbukom!

https://www.facebook.com/msmgroupSK/photos/a.870269253155441.1073741830.659031844279184/870269926488707/?type=3&theater

avatar
KOLT Datum: 11.12.2017 Čas: 14:49

Tak už i za korupci v našich bramboristánech můžou zlí chlapci z Vólstrýtu? A ne komunistickým režimem zdegenerovaná morálka? No to se podívejme, za fšecko prostě můžou VONI!

avatar
RiMr71 Datum: 11.12.2017 Čas: 14:37

to Alpacino ...je to jasné... je..

avatar
Tonotime Datum: 11.12.2017 Čas: 14:29

Alpacino36
Ak už chceš humanitárne radiť, môžeš tie ukľudňujúce lieky dodávať postihnutým ľuďom na Ukrajine, v Sýrii, Iraku, Lýbie, Jemene, do niektorých štátov Juhoslavie a podobne. Cez nejaké charitatívne organizácie môžeš posielať lieky aj tým statisicom utečencom, možno niečo dostanú aj nejakí teroristi a nenarobia toľko krvavých útokov. Možno príliš veríš propagandam súčasných veľmoci a ich mierovým žvastom. Asi ani neveríš, že ti niektoré tvoje články a aktivity na Internete, či mobilov snímajú tajné služby našich podarených veľmoci. Je jedno či sú to NSA, Rusi, Čína, Briti, ktorí nám monitorujú aj naše deti na Internete. Určite to robia z lásky a starostlivosti o naše národy. Potom stačí šikovne rozpútať nejaké nepokoje,financovať nejakých štváčov, najať nejaké mafie, pustiť nejaké falošné obvinenia a ďalšia občianska vojna alebo embarga sú na svete. Možno cez to plošne špehovanie sveta majú podchytených dosť našich politikov a ľudí v štátnych správach a preto taká korupcia, nepochopiteľné škody SR.
Alebo možno iba neznášaš iné názory. Alebo máš vygumovanu hlavu slepo poslúchať, nevidieť a nepočuť, nemať svoje myslenie odlišné od svojích pánov, sponzorov.

avatar
Alpacino36 Datum: 11.12.2017 Čas: 13:05

Tonotime:
Prepáč ale nie si na liekoch?

avatar
Lukas Datum: 11.12.2017 Čas: 12:51

Aha..
"Podobne ako to dopadlo na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu, niečo ako náraznikový štát. "
To samo może powiedzieć Warszawa (patrz doktryna Giedroycia - https://en.wikipedia.org/wiki/Giedroyc_Doctrine)

Ukraina to złożony problem
Rosja, USA i Niemcy. (Kto zna historie ten wie dlaczego Niemcy mają tam mocne wpływy - i dlaczego do dziś interesuje ich Odessa bardziej niż nas Lwów)
My akurat (paradoksalnie) mamy najmniej do powiedzenia

avatar
Tonotime Datum: 11.12.2017 Čas: 11:57

Slovenská armáda potrebuje väčší počet kvalitnejších dronov. Vôbec nepočujem ani sa nedočítam o vyzbrojenie SR armády nejakými kvalitnejšími dronmi. Alebo aspoň o ich vývoji.
Treba si uvedomiť, že bezpilotné lietadla a rôzne robotické zbrane sa budú v blízkej budúcnosti čoraz viac presadzovať a tvoriť podstatnú silu armád vo svete. Drony nepotrebujú niesť ľudskú biosféru a ochranu. Dron môže navádzať odniekiaľ z bezpečia vojenský programátor. Dron môže byť využitý hoc aj na samovražedné misie. Drony sa používajú nielen na prieskum ale aj špionáž. Drony ide aj zatajiť. Ak ho zostrelia na nejakej trestnej, či špionážnej výprave, proste to nebol ich dron. Drony môžu slúžiť aj obrnencom ako predlžená ruka a monitoring. Ťažko vidieť s obrneného vozidla niekde za kopec. Ale takí obrnenci môžu kľudne niesť zo pár dronov, ktorí sa im za ten kopec, či iné prekážky pozrú, poprípade budú navádzať paľbu. Dokonca môžu aj zaútočiť na nejaké ciele.
Ak už chcú prezbrojiť Slovenskú armádu obrnenými vozidlami, tak ja by doporučoval nakupovať obrnené vozidla schopné operovať s ľudskými posádkami, ako aj bez nich.
Slovensku nehrozí až tak Ruská hrozba. Neviem si dobre predstaviť, že by Putinovci boli tak padnutí a riskovali tretiu svetovú vojnu. Riskovali reakciu NATO. Veď do EU vyvážajú kopec ropy a plynu a na miliárdach s takých obchodov im šlape najviac Ruská ekonomika.
SR viacej hrozia elektronické, kybenetické, EMP hrozby. Alebo skôr hybridné druhy vojen za účelom pokúsiť sa vyvolať v SR nepokoje či občianskú vojnu. Nejaké teroristické hrozby.
Proti týmto hrozbám by som prioritne prezbrojil SR armádu. Tiež registrujem ako silno zbrojí susedné Poľsko. Dokonca plánujú vybudovať protiraketový štít, niečo na štýl Izraelskej železnej kupoly. Snažili sa nakúpiť aj drony od USA ale nepochodili. Hoc rakety Tomahawk im dodajú. Až tak je pre USA ochrana tajomstiev technológií dronov prioritná. Dokonca Poliaci zavádzajú aj monitorovanie satelitov na obežnej dráhe Zeme. V tom ich chválim. Na obežnej dráhe ma už kde kto rôzne satelity a niektoré môžu slúžiť ako EMP zbrane, či niesť systémy schopné dočasne ochromiť protivzdušnú obranu. V USA ani nedráždia až tak rakety a jadrové zbrane Severnej Kórey. Tie im raz dva zlikviduje PVO USA. USA elity najviac dráždia dva Severokorejské satelity na obežnej dráhe, ktoré môžu byť použité ako EMP zbrane. Rýchlo tak napríklad vyradiť aj bankovníctvo v USA a podobne.
Vynára sa otázka, načo potrebujú Poliaci až tak silno zbrojiť oproti ostatným štátom V4? Kto ich tak výhľadovo v blízkej budúcnosti ohrozuje?
Hádam nikto nechce uveriť, že s pár desiatkami Tomahawkov s konvenčnými náložami, nejako citlivo ohrozia Rusov. Odpoveď by bola pre nich krutá.
Nerátajú s rozpadom EU? Alebo odchodom z EU ako Briti? Nerátajú s možným rozpadom Ukrajiny a nejakými územnými nárokmi, alebo skôr závislými satelitmi na Poľsku, čo tam potencionálne môžu vzniknúť? Ani Lukašenko nebude pri moci v Bielorusku večne. Situácia po odchode, alebo skone Lukašenka sa môže v danom regióne rýchlo destabilizovať. Asi ani niektorí jastrabi v USA si nenechajú ujsť takú príležitosť na oslabenie Ruska o ďalšieho satelitného spojenca na západných hraniciach. Zasadia tak aj ďalší klín do Rusko EU vzťahov, aby týmto veľmociam ani nenapadlo príliš sa kamarátiť, či ekonomickí zbližovať. EU zatiaľ neschopná založiť si svoju armádu bude potom stále silno satelitne odkázaná na vojenskú pomoc USA, alebo NATO v ktorom aj tak dominujú USA. Podľa niektorých geostratégov v USA ako G. Friedman je zbližovanie sa Nemecka a Ruska, alebo EU a Ruská jediná veľká hrozba pre USA v blízkej budúcnosti. Nemecké vyspelé technologie a obrovské nerastné zdroje Ruska, či jeho veľká rozloha, lacná pracovná sila a podobne. Zosilnia tak Pilsudského sanitárny koridor čo je vlastne historickí Poľská idea. Podobne ako to dopadlo na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu, niečo ako náraznikový štát. Rusi tam nepotrebovali vyvolávať nepokoje a chaos. Reagovali ako reagovali, ak si chceli zachovať štatút veľmoci a dať nejakú stopku rozšírovaniu sa NATO smerom k Ruským hraniciam.
Možno niektorí rátajú aj s rozpadom Ruskej federácie. Čítal som už niečo na danú tému aj od Poľských autorov a geostratégov. Situácia by bola potom veľmi neprehľadná a chaotická. Ktoré nástupnické štáty by mali právo na raketové a jadrové technológie? Už by sa tak hlúpo nedali jadrovo odzbrojiť ako Ukrajina výmenou za Krym.
Ako by po rozpadu Ruskej federácie dopadla Ruská oblasť Kaliningradu vklinená medzi Poľsko a Litvu? Najviac ma teda zaujímajú budúce Poľské geopolitické hry a smerovanie, či možná destabilizácia Bieloruska.

arr