Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

Datum přidání 05.10.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) představila technologický demonstrátor nového bojového vozidla Bradley NG (Bradley Next Generation). Demonstrátor zástupcům americké armády ukazuje modernizační potenciál vozidel Bradley

Foto: Bradley NG; větší foto / BAE Systems

 

Rozhodující palebnou sílu americké armády představují hlavní bojové tanky M1A2 Abrams, bojová vozidla pěchoty M2 Bradley a samohybné houfnice M109 Paladin - soustředěné do obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team).

 

V minulosti se americká armáda několikrát snažila vyměnit hlavní bojovou techniku ABCT za zcela nová vozidla.

 

Revoluční a ambiciozní programy FCS (Future Combat Systems) a GCV (Ground Combat Vehicle) však skončily nezdarem.


V současné době osud vozidel M2 Bradley (případně průzkumných M3 Bradley) řeší program FFV (Future Fighting Vehicle). “Nízkorozpočtový” FFV zkoumá především možnost modernizace M2 Bradley, případně nákup zahraničního typu.

 

Nezávazně studována je také reálnost (technická, rozpočtová) vývoje zcela nového bojového vozidla pěchoty.


Pro případ modernizace vozidel M2 Bradley BAE Systems nabízí vylepšenou variantu Bradley NG, kterou si mohli zástupci americké armády prohlédnout na výstavě AUSA 2016.

 

V každém případě má pásová platforma Bradley v americké armádě světlou budoucnost. Podvozkovou platformu Bradley využijí nové pásové obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), které nahradí transportéry M113, i nové samohybné houfnice M109A7 Paladin.


Foto: Bok Bradley NG chrání masivní moduly reaktivního pancíře; větší obrázek není k dispozici / BAE Systems

 

O demonstrátoru Bradley NG je minimum technických informací. Ví se pouze, že Bradley NG získal vylepšenou korbu s výrazně lepší ochranou proti minám/IED, lepší balistickou ochranu posádky a výsadku, robustnější ochranu munice a paliva, více užitného prostoru a větší elektrický výkon pro instalaci náročnějších elektrických přístrojů (senzory, prostředky elektronického boje, drony, atd.).

 

Avšak ani Bradley NG neřeší kritizovaný malý prostor pro výsadek. V současných M2 Bradley je místo maximálně pro šest osob, ale ve skutečnosti se do bojového prostoru vejdou sotva čtyři plně vyzbrojeni a vystrojeni vojáci. Družstvo americké armády má přitom devět vojáků - dva palebné týmy po čtyřech vojácích a jednoho velitele.

 

Bradley NG přebírá řadu technologií a součástek z nových obrněných transportérů AMPV (upravenou korbu, přídavný pancíř, palivové nádrže, poklop řidiče) a ze samohybné houfnice M109A7 Paladin (600V elektrickou síť, pohon náprav).


 Video: M2 Bradley; ilustrační video / YouTube / YouTube

 

“V současném rozpočtovém prostředí americká armáda často volí mezí údržbou současné flotily vozidel a vývojem nových schopností,” říká Deepak Bazaz, ředitel programů dělostřelectva a vozidel Bradley v BAE Systems. “Investovali jsme do výzkumu a vývoje, abychom ukázali cenově efektivní možnost pro americkou armádu, která zacelí současné mezery ve schopnostech.”  

 

Podle BAE Systems lze Bradley NG osadit nejmodernějšími senzory, stejně jako nejmodernějšími prostředky velení, řízení, spojení, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).

 

Vystavený demonstrátor si ponechal původní (ač vylepšenou) věž s 25mm automatickým kanónem M242 Bushmaster. V případě zájmu je ale možné původní věž vyměnit za novou.

 

Foto: Experimentální M2 Bradley s norskou věří Kongsberg MCT-30. / YouTube

 

V roce 2014 americká armáda na vozidle Bradley například testovala norskou dálkově ovládanou věž Kongsberg MCT-30 s 30mm automatickým kanónem ATK XM813.

 

V každém případě podle modernizační strategie americké armády CVMS (Combat Vehicle Modernization Strategy) mají v modernizačních projektech přednost brigádní bojové týmy vozidel Stryker SBCT (Stryker Brigade Combat Teams) a lehké brigádní pěchotní bojové týmy IBCT (Infantry Brigade Combat Team).

 

Především vysoce mobilní IBCT týmy získají novou techniku pro provádění výsadkových a aeromobilních operací na dlouhé vzdálenosti.


Podle strategie CVMS americká armáda získá nové tanky, bojová vozidla pěchoty a samohybné houfnice v letech 2031 až 2046. Do té doby bude hlavní bojová technika ABCT týmů založena (podle současných plánů) především na modernizované podvozkové platformě Bradley.


Zdroj: BAE Systems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 10.10.2016 Čas: 11:13

TomScharf: takže poukázaní na to že se jedná komedii a ne dokument, je obhajoba zkorumpovaných politiků a úředníků?

Pokud chceš být realitě blíž, tak si přečti knížku z které film vychází, aspoň to tedy uvidíš jak to viděla autor (Burton) a ne Holywood.

https://www.amazon.com/Pentagon-Wars-Reformers-Challenge-Guard/dp/1612516009

avatar
Nikdo Datum: 10.10.2016 Čas: 10:32

TomSchart: doporučuji https://www.youtube.com/watch?v=VCxniHeUu_U nebo https://www.youtube.com/watch?v=VCxniHeUu_U tohle všechno vysvětluje

avatar
TomScharf Datum: 09.10.2016 Čas: 10:49

shania: člověk nestačí žasnout jak se může najít pablb, kterej bude obhajovat zkorumpované politiky a úřední shnilou mašinérii.

avatar
RiMr71 Datum: 06.10.2016 Čas: 13:05

Celé mi to svou vysokobludností připomíná Tommx cookery vysoká monstra jako Sherman či Lee... :)
Ten prostor pro výsadek je tristní..

avatar
Rase Datum: 06.10.2016 Čas: 12:04

Není mi jasné, proč ukazují modernizovaný Bradley s tou podivně hnusnou věží Kongsberg MCT-30, když se můžou v pohodě inspirovat u britské modernizace Warriorů, které budou osazené novou věží s 40mm CT kanónem, od Lockheed Martin UK. Pokud jse jen o zásoby munice ráže 30mm, tak by se určitě našlo lepší řešení i tady.

avatar
black hole Datum: 06.10.2016 Čas: 10:44

Na videu, 3:34, asi zaparené armádne spodky

avatar
black hole Datum: 06.10.2016 Čas: 10:44

Na videu, 3:34, asi zaparené armádne spodky

avatar
black hole Datum: 06.10.2016 Čas: 10:44

Na videu, 3:34, asi zaparené armádne spodky

avatar
hurvo Datum: 05.10.2016 Čas: 18:33

Shania : ale má, presne popisuje vývoj sakala :)

avatar
Shania Datum: 05.10.2016 Čas: 17:43

Civil: ten film nemá s realitou nic spolecneho.

Je to jen komedie....

avatar
Civil Datum: 05.10.2016 Čas: 17:05

K tematu Bradley mohu jedine doporucit ke shlednuti:
http://www.csfd.cz/film/19476-valky-pentagonu/prehled/

arr