Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Brigádní generál Emil Boček opět ve Spitfiru

Datum přidání 22.07.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech. Z nejmladšího pilota RAF se rázem stal jeden z nejstarších mužů, kteří kdy do kokpitu Spitfiru usedli. 

Foto: Brigádní generál Emil Boček v legendární stíhačce druhé světové války. / Česká mincovna

 

Od realizace přání uběhl bezmála rok. Poprvé ho Boček vyslovil na podzim v České mincovně. Ta letos ve spojitosti s čs. letci vydává nové sady mincí, na kterých jsou, kromě Spitfiru, vyobrazeny další tři letouny, s nimiž udatní Čechoslováci za války létali.

 

Boček nejprve usedl společně s početnou delegací do lavic letecké kaple sv. Jiří, ve které sloužil mši kardinál Dominik Duka a připomenul hrdinství mladých pilotů, kteří po vypuknutí války odešli od svých rodin bojovat do neznáma za svobodnou Evropu.

 

Vzdušné síly Armády České republiky nezůstaly projektu stranou a rozhodly se vypravit pro generála Bočka letecký speciál CASA na letiště Biggin Hill v Londýně, které má ve svých hangárech nejvíce Spitfirů ve Velké Británii – sedmnáct funkčních strojů z padesátky po celém světě.

 

V Historickém hangáru v Biggin Hillu byl Emil Boček zvláštním hostem. Absolvoval tam předletovou přípravu, sedl za knipl Spitfiru, naroloval na dráhu a vzlétl.


Emil Boček sice za války na Biggin Hillu nesloužil, všechno ostatní mu ale už přišlo zcela autentické. Spitfire je původní – dělá pořád stejný rámus, z jeho motoru vychází stále stejná oblaka dýmu, když nastartuje a v jeho kokpitu je stále stejný nedostatek místa. S tím rozdílem, že nyní měl generál v letadle kameru a na zemi ho sledovalo několik televizních štábů.

  

Foto: Brigádní generál Emil Boček / Česká mincovna

 

Generál byl po svém půlhodinovém letu nadšen i unaven zároveň. Jedním slovem – šťasten. „Najednou se zatřásl knipl, což bylo znamení, že mám převzít pilotáž. Byl to skvělý pocit, tohle nemůžete mít jen rád, to musíte milovat," nechal se slyšet Boček. Jeho let osobně sledovali současný velitel Vzdušných sil AČR, generál Libor Štefánik, který mu také jako první po přistání gratuloval, kardinál Dominik Duka a další představitelé.

 

„Toto je nejlepší příležitost, jak se mohou Vzdušné síly AČR ukázat v tom nejlepším světle. Nezapomínejme, že to, co děláme, děláme pro bezpečí a budoucnost naší krásné země," uvedl Štefánik, kterému patří nemalé díky. Celou akci totiž posvětilo samotné ministerstvo obrany v čele s Martinem Stropnickým.

 

Velká Británie na svou vděčnost vůči československým pilotům RAF nezapomíná. Odpoledne u památníku Bitvy o Británii na Viktoria Embankment v Londýně Emila Bočka pozdravil současný velitel RAF, generál Stephen Hillier. Vedli spolu uvolněný rozhovor, který představoval unikátní setkání dvou generací pilotů RAF.

Foto: Emil Boček sloužil u 310. československé stíhací peruťe RAF (№ 310 Fighter Squadron) - jedné ze čtyř československých perutí RAF. / Česká mincovna

 

Velitel RAF pak dostal symbolický dar – sadu stříbrných mincí z Jablonce nad Nisou s motivy znaků československých perutí RAF. Právě když Mincovna minulý rok tuto sadu vydávala, vyřkl generál Emil Boček své přání se znovu proletět. Ode dneška se tak řadí mezi vůbec nejstarší piloty Spitfira.

 

V letošním roce emise mincí pokračuje, razit se budou do zlata a stříbra čtyři letadla, se kterými naši piloti za války létali. „Nechybí mezi nimi Supermarine Spitfire, který dnes v Británii sehrál společně s Emilem Bočkem hlavní úlohu důstojné vzpomínky na chrabrost hrstky mužů, jejichž příběh hrdinného odporu proti nacistickému zlu chceme na mincích připomenout," uzavřel Aleš Brix z České mincovny.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 25.07.2016 Čas: 08:23

Skvěle vitální pán ve svém věku. Ani se nechce věřit, že je poslední, resp. jeden z posledních žijících pilotů čs. jednotek RAF. Dosud v Anglii žije i M. Liškutín (97let), který kupodivu zatím nedostal Řád Bílého lva, ačkoliv se poslední roky často dává spíš za dožití se vysokého věku a on přitom má na kontě asi 5 sestřelů, takže by si ho i zasloužil.

avatar
Magister_Peditum Datum: 23.07.2016 Čas: 06:56

Na to, že mu je 93, je v úžasné kondici. Gratulace ke splnění snu a přeji ještě mnoho spokojeně strávených let, pane generále.

avatar
mikojan29 Datum: 22.07.2016 Čas: 21:29

Videl som to v hlavných správach STV - pánovi generálovi želám také pevné zdravie, aké má doteraz a ešte veľa takýchto letov. Má môj obdiv a úctu!!! Letu zdar!

avatar
Jaroslav35 Datum: 22.07.2016 Čas: 20:44

Jedna z posledních žijících legend ukázala, že má pořád ještě koule. S úctou smekám.

avatar
Superme Datum: 22.07.2016 Čas: 19:54

Nádherný stroj a pan Boček má můj velký obdiv. Do budoucna snad jen přání, aby zdravíčko vydrželo co možná nejdéle a mohl se v tom stroji proletět alespoň ještě jednou :)

avatar
RiMr71 Datum: 22.07.2016 Čas: 16:51

...kdybych nebyl tak bachratý... tak do toho vlezu taky, dokud to jde. Ale jsou tam striktní váhové limity kvůli centráži... :(

arr