Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Britové získali druhou útočnou ponorku třídy Astute

Datum přidání 03.04.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejen Rusové zavádějí do výzbroje nové jaderné ponorky, také Britské královské námořnictvo (Royal Navy) obdrželo před nedávnem nejnovější útočnou ponorku HMS Ambush třídy Astute. Britové mají ve výzbroji v současné době již dvě plavidla, dalších pět hodlají získat do roku 2024.

 

Astute

Foto: Námořní zkoušky HMS Astute / BAE Systems

 

První ponorka HMS Astute byla spuštěna na vodu v roce 2007 a Royal Navy začala sloužit v srpnu 2010. Jak je u námořnictva zvykem, byla podle názvu první ponorky pojmenována celá třída.

 

Druhá ponorka HMS Ambush vyplula k první plavbě roku 2011 a o rok později dorazila do přístavu HM Naval Base Clyde, který je domovem všech ponorek třídy Astute. Zde byla podrobena námořním zkouškám, včetně ostrých střeleb, a letos se stala součástí britského Royal Navy.

 

Astute

Foto: Bojové stanoviště v ponorce HMS Astute / BAE Systems


Ponorky třídy Astute jsou 97 metrů dlouhé a mají výtlak 7800 tun. Jaderný reaktor Rolls-Royce PWR 2 a dvě turbíny Alstom dovolí plout ponorce pod vodou rychlostí až 29 uzlů. Ponorka si vystačí s jaderným palivem na celou dobu své životnosti. Jediným, co omezuje její dosah, je pouze převážený proviant.

 

Výzbroj ponorky sestává ze šesti 533mm torpédometů pro britská těžká torpéda Spearfish. Ta mají dosah až 65 kilometrů a na cíl útočí s 300kilogramovou náloží. Dost na to, aby poslala ke dnu, anebo zcela vyřadila z boje kterékoliv současné plavidlo.

 

Video: Hlavní údernou silou ponorek třídy Astute jsou střely s plochou

dráhou letu Tomahawk / YouTube

 

Hlavní útočnou sílu ponorek Astute jsou střely s plochou dráhou letu Tomahawk, s doletem přes 2000 kilometrů. Bojová hlavice střely má hmotnost 450 kg, existuje však také verze s jadernou náloží o síle 200 kt.

 

Posádku ponorky tvoří 110 členů, z toho 12 důstojníků. V těchto ponorkách jako prvních v britském námořnictvu má každý člen posádky svou kóji. Doposud se několik členů posádky, vyjma důstojníky, muselo podělit o jednu postel.

 

Kromě ponorek Astute budou sloužit v Royal Navy ještě čtyři strategické raketonosné ponorky Vanguard. Zatímco Astute jsou určeny ke konvenčním útočným a speciálním akcím, ponirky Vanguard ponesou šestnáct mezikontinentálních jaderných raket Trident.

 

Zdroj: Defense-Update, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jugg Datum: 05.04.2013 Čas: 11:18

Rád by som videl porovnanie britských ponoriek s inými. Nejaké zmienky kde porovnávajú ruské a americké sa nájdu a o britských som nič veru nenašiel.

avatar
Kolčak Datum: 03.04.2013 Čas: 17:54

Nejlepší ponorkáři na světě, jsou prý Britové. Tohle neumím posoudit. ale říká se to.

arr