Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Britská armáda provedla největší virtuální cvičení na světě za pomocí českého softwaru

Datum přidání 05.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny britská armáda provedla vůbec největší vojenské cvičení pomocí počítačové simulace. S použitím interaktivního výcvikového programu VBS2 (Virtual Battlespace 2) od české firmy Bohemia Interactive vytvořila počítačový model francouzského města, kde v jednu dobu bojovalo až 220 opravdových vojáků.

VBS2

Foto: Na obrázku simulace bojiště v Iráku pomocí softwaru VBS2, ilustrační obrázek / Bohemia Interactive


Simulace neměla jen výcvikový charakter. Ve dvouhodinovém scénáři chtěli Britové zjistit, jakým způsobem se budou vést konflikty zítřka a do jakého vybavení mají investovat peníze z armádního rozpočtu. Asistent šéfa pro rozvoj armády plukovník Tim Law říká: „Cílem je pochopit, jak různé změny na bojišti mají vliv na rychlost, při které může být vykonán rozkaz.“ Také dodal, že je třeba pochopit, kde a jak bojovat, abychom uspěli v budoucích válkách.

 

Plukovník jako příklad změn uvedl měnící se počty jednotek na bojišti (ztráty jednotek), rozsah pokrytí bojiště pomocí průzkumných prostředků (změna přehledu nad bojištěm) nebo dostupnost komunikačních kanálů mezi jednotkami. Pomocí simulace pak měli vojáci zjistit, jak v takových situacích nejlépe reagovat.

 

Video: Ukázka možností simulace VBS2. Bohemia Interactive je také známým výrobcem komerční hry ArmA2, která využívá mechanismy a grafiku z VBS2 / YouTube


Projekt největšího virtuální bojiště nese název Urban Warrior 5 a počítá s rozpočtem 1 milión liber. Založen je právě na simulačním programu VBS2, který dokáže vytvořit nejrůznější vojenské a krizové scénáře. VBS2 obsahuje realistické modely vojenských vozidel a zbraní, ale dokáže do scénáře zabudovat také civilní prvek.  

 

Projekt Urban Warrior 5 bude pokračovat celou řadou cvičení až do června letošního roku.

Samozřejmě je naivní si myslet, že jen pomocí počítačové simulace Britové rozhodnou o budoucím směřování své armády, ale podle jejich slov jim podobné cvičení má ukázat „úzká“ místa, na které je třeba se ve výzbroji a výcviku zaměřit.

 

Připomeňme, že VBS2 je propracovaná interaktivní trojrozměrná vojenská simulace. Vytvořila ji české firma Bohemia Interactive, resp. její australská pobočka Bohemia Interactive Australia. Vydána byla v roce 2007 a od té doby si VBS2 našla cestu mimo jiné do britské, americké, kanadské nebo australské armády.

 

Zdroj: Wikipedia, Armed Forces

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
asdf Datum: 06.02.2013 Čas: 17:22

ne normalne sedi za kompama a hrajou... maji TrackIR, volanty, joysticky atd....

avatar
vanhouten Datum: 06.02.2013 Čas: 15:33

ac ARMA2 znam duverne, nejak si nedovedu predstavit jak funguje ten VBS2. to jako sedi 220 vojaku pred PC nebo maji na sobe neco ve stylu motion capture a obraz jim promitaji na platno pred ne?

arr