Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Britská rozvědka podporuje syrské povstalce

Datum přidání 20.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britský týdeník Sunday Times přinesl ve svém pravidelném nedělním vydání důležitou informaci o aktivní roli britské rozvědky v syrské občanské válce. Podle jejich zdrojů, britští agenti pomáhají syrským povstalcům koordinovat útoky proti vládním vojákům.

Aleppo FSA

Foto: Syrští povstalci v boji o město Aleppo / Achilleas Zavallis, AFP/Getty Images

 

Noviny citovaly nejmenovaného úředníka, podle něhož britské úřady „vědí a na 100 % schvalují“ akci britské rozvědky. Podle něj Britové operují ze svých dvou vojenských základen na Kypru. Do Sýrie se pak agenti dostávají přes kooperující Turecko, až k Syrské svobodné armádě (FSA).


Právě s Tureckem má britská rozvědka úzce spolupracovat. „Britové dodávají informace Turkům a Američanům, Turci zase Britům. Je to výhodné pro všechny strany“ dodává úředník oslovený novinami Sunday Times.

 

Největší akcí britské rozvědky bylo sledování pohybů vládních vojsk při bojích o město Aleppo, kde mimochodem stále zuří boje. Zde Britové dokázali obstarat informace o přesunech vládních posil do města. Tyto informace pak předávali syrským povstalcům.

Aleppo (arab. حلب Halab, tur. Haleb, ve starověku Beroea) je město v severozápadní Sýrii, 50 km na jih od tureckých hranic. Aleppo má 1,8 miliónu obyvatel (2008) a jedná se o nejlidnatější město v Sýrii. Aleppo je současně hlavním městem Gouverments Aleppo. Většinu obyvatelstva tvoří Arabové a Kurdové, dále pak Turci a Arméni. 15–20 % obyvatelstva jsou křesťané různých vyznání. Wikipedia

Zpráva říká, že díky britským informacím FSA odhalila dva vládní vojenské konvoje, směřující do Aleppa. „Zaútočili jsme s úspěchem na vládní jednotky v Idibu a Sarqibu (jižně od Aleppa).“ zní oficiální zprávy FSA z počátku srpna. Podle informací od FSA také povstalci s úspěchem zaútočili u Sarqibu na kolonu se 40 tanky a mnoho jich zničili nebo poškodili pomocí reaktivních granátů RPG. Nyní se tak konečně ví, odkud získali informace o trasách přesunů vládních sil.

 

Vypadá to tak, že se boje v Sýrii nyní vedou i o přízeň povstalců - a to mezi islamistickými skupinami a Západem. Ač se může zdát nelogické podporovat povstalce, když se množí zprávy o propojení povstalců s Al Káidou, opak je pravdou. Pokud se povstalci dostanou v boji do kouta, přijmou pomoc od kohokoliv, kdo jim ji nabídne. Může se tak velmi snadno stát, že to budou nejrůznější teroristické a islamistické skupiny, chtějící si posílit svůj vliv v Sýrii.

  

Ptáte se, proč západní země nepodporují rovnou režim Bašíra Assada? Jednoduše proto, že pro západní politiky by podobná podpora znamenala jistou politickou sebevraždu. Podporovat despotický režim, nepřítele Izraele a utlačovatele svobod, kterým vláda Bašíra Assada bezpochyby je, neunese před médii a voliči žádná západní vláda, žádný západní politik.

 

Je vhodné zmínit, že ruská nebo čínská vláda se takových mediálních tlaků obávat nemusí…

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stitch Datum: 25.08.2012 Čas: 23:09

že by tam operoval nějaký nový Lawrence z Arábie ? :)

avatar
sroub Datum: 22.08.2012 Čas: 16:35

Já bych si tam zastřílet docela jel.
Povstalci tam prej nedavno (cca tejden) objevili sklad kde bylo na 5000 ousků Sturmgewehr - 44. Vystřelit si z takový nádhery musí bejt něco, a přivézt si to sem, kde se cena funkční Stg.44 na sběratelskym trhu pohybuje přez 10000 USD, by taky nebylo marný:D
Ale to jen tak na okraj

avatar
Márty Datum: 21.08.2012 Čas: 22:52

Platí to samé jako v Afg. chceš si zastřílet vycestuj do Syrské bašty. Tam bude tolik žoldáků a tolik tajných služeb že by jsme to nespočítali ani na kalkulačce.......

avatar
Standa Datum: 21.08.2012 Čas: 20:18

Jan Grohmann: To by asi chtěli, ale Sunnité už tam mají tolik bojovníků spojených s Al Kaidou, že to pár agentů nezmění. Už je pozdě, teď by měli všichni držet palce Asadovi, aby to ustál, nechat ho tak 5 let ještě u moci a pak ho rychle odstranit, než ty otěže zase převezmou bandy potulných žoldáků. Vypadá to, že žádný menší zlo ohledně Sýrie není. Když to Asad ustojí, tak zůstane osa Írán, Irák,Sýrie s vidinou dalších útoků na Izrael. Když to neustojí, tak vyhrajou militantní Sunnité, který se ale taky začnou víc vměšovat do Iráku s vidinou potlačení Šítů.....nebo spíš takhle, může to dopadnout asi na 100 způsobů :-). V případě, že padne Asad, tak to odnese armáda, tajný služby a policie a dopadne to jako v Iráku.....totálně neschopný represivní složky v boji proti terorismu = ještě větší chaos.

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.08.2012 Čas: 18:17

Syrští povstalce se automaticky nerovnají Al Káida. Britové si chtěji zřejmě naklonit povstalce na stranu Západu a tím zajistit, ať nemá Al Kaida v Sýrii žádný větší vliv.

avatar
Miroslav Čechura Datum: 21.08.2012 Čas: 15:29

Já myslel že syrští povstalci jsou s Al kaidou... znamená to teda že GB zradila NATO ???

arr