Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Britská rozvědka podporuje syrské povstalce

Datum přidání 20.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britský týdeník Sunday Times přinesl ve svém pravidelném nedělním vydání důležitou informaci o aktivní roli britské rozvědky v syrské občanské válce. Podle jejich zdrojů, britští agenti pomáhají syrským povstalcům koordinovat útoky proti vládním vojákům.

Aleppo FSA

Foto: Syrští povstalci v boji o město Aleppo / Achilleas Zavallis, AFP/Getty Images

 

Noviny citovaly nejmenovaného úředníka, podle něhož britské úřady „vědí a na 100 % schvalují“ akci britské rozvědky. Podle něj Britové operují ze svých dvou vojenských základen na Kypru. Do Sýrie se pak agenti dostávají přes kooperující Turecko, až k Syrské svobodné armádě (FSA).


Právě s Tureckem má britská rozvědka úzce spolupracovat. „Britové dodávají informace Turkům a Američanům, Turci zase Britům. Je to výhodné pro všechny strany“ dodává úředník oslovený novinami Sunday Times.

 

Největší akcí britské rozvědky bylo sledování pohybů vládních vojsk při bojích o město Aleppo, kde mimochodem stále zuří boje. Zde Britové dokázali obstarat informace o přesunech vládních posil do města. Tyto informace pak předávali syrským povstalcům.

Aleppo (arab. حلب Halab, tur. Haleb, ve starověku Beroea) je město v severozápadní Sýrii, 50 km na jih od tureckých hranic. Aleppo má 1,8 miliónu obyvatel (2008) a jedná se o nejlidnatější město v Sýrii. Aleppo je současně hlavním městem Gouverments Aleppo. Většinu obyvatelstva tvoří Arabové a Kurdové, dále pak Turci a Arméni. 15–20 % obyvatelstva jsou křesťané různých vyznání. Wikipedia

Zpráva říká, že díky britským informacím FSA odhalila dva vládní vojenské konvoje, směřující do Aleppa. „Zaútočili jsme s úspěchem na vládní jednotky v Idibu a Sarqibu (jižně od Aleppa).“ zní oficiální zprávy FSA z počátku srpna. Podle informací od FSA také povstalci s úspěchem zaútočili u Sarqibu na kolonu se 40 tanky a mnoho jich zničili nebo poškodili pomocí reaktivních granátů RPG. Nyní se tak konečně ví, odkud získali informace o trasách přesunů vládních sil.

 

Vypadá to tak, že se boje v Sýrii nyní vedou i o přízeň povstalců - a to mezi islamistickými skupinami a Západem. Ač se může zdát nelogické podporovat povstalce, když se množí zprávy o propojení povstalců s Al Káidou, opak je pravdou. Pokud se povstalci dostanou v boji do kouta, přijmou pomoc od kohokoliv, kdo jim ji nabídne. Může se tak velmi snadno stát, že to budou nejrůznější teroristické a islamistické skupiny, chtějící si posílit svůj vliv v Sýrii.

  

Ptáte se, proč západní země nepodporují rovnou režim Bašíra Assada? Jednoduše proto, že pro západní politiky by podobná podpora znamenala jistou politickou sebevraždu. Podporovat despotický režim, nepřítele Izraele a utlačovatele svobod, kterým vláda Bašíra Assada bezpochyby je, neunese před médii a voliči žádná západní vláda, žádný západní politik.

 

Je vhodné zmínit, že ruská nebo čínská vláda se takových mediálních tlaků obávat nemusí…

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stitch Datum: 25.08.2012 Čas: 23:09

že by tam operoval nějaký nový Lawrence z Arábie ? :)

avatar
sroub Datum: 22.08.2012 Čas: 16:35

Já bych si tam zastřílet docela jel.
Povstalci tam prej nedavno (cca tejden) objevili sklad kde bylo na 5000 ousků Sturmgewehr - 44. Vystřelit si z takový nádhery musí bejt něco, a přivézt si to sem, kde se cena funkční Stg.44 na sběratelskym trhu pohybuje přez 10000 USD, by taky nebylo marný:D
Ale to jen tak na okraj

avatar
Márty Datum: 21.08.2012 Čas: 22:52

Platí to samé jako v Afg. chceš si zastřílet vycestuj do Syrské bašty. Tam bude tolik žoldáků a tolik tajných služeb že by jsme to nespočítali ani na kalkulačce.......

avatar
Standa Datum: 21.08.2012 Čas: 20:18

Jan Grohmann: To by asi chtěli, ale Sunnité už tam mají tolik bojovníků spojených s Al Kaidou, že to pár agentů nezmění. Už je pozdě, teď by měli všichni držet palce Asadovi, aby to ustál, nechat ho tak 5 let ještě u moci a pak ho rychle odstranit, než ty otěže zase převezmou bandy potulných žoldáků. Vypadá to, že žádný menší zlo ohledně Sýrie není. Když to Asad ustojí, tak zůstane osa Írán, Irák,Sýrie s vidinou dalších útoků na Izrael. Když to neustojí, tak vyhrajou militantní Sunnité, který se ale taky začnou víc vměšovat do Iráku s vidinou potlačení Šítů.....nebo spíš takhle, může to dopadnout asi na 100 způsobů :-). V případě, že padne Asad, tak to odnese armáda, tajný služby a policie a dopadne to jako v Iráku.....totálně neschopný represivní složky v boji proti terorismu = ještě větší chaos.

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.08.2012 Čas: 18:17

Syrští povstalce se automaticky nerovnají Al Káida. Britové si chtěji zřejmě naklonit povstalce na stranu Západu a tím zajistit, ať nemá Al Kaida v Sýrii žádný větší vliv.

avatar
Miroslav Čechura Datum: 21.08.2012 Čas: 15:29

Já myslel že syrští povstalci jsou s Al kaidou... znamená to teda že GB zradila NATO ???

arr