Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Britské střely Brimstone pro bezpilotní letouny

Datum přidání 24.03.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britská pobočka firmy MBDA úspěšně otestovala protizemní střely Brimstone na bezpilotním letadle MQ-9 Reaper. Během testování střely ničily jak stacionární cíle, tak cíle pohybující se vysokou rychlostí.

Foto:  Dual Mode Brimstone na RQ-9 Reaper. / MBDA

Foto: Dual Mode Brimstone na RQ-9 Reaper. / MBDA

 

Původně střela Brimstone patřila do kategorie zbraní „vystřel a zapomeň.“ Brimstone používá k zaměření cíle milimetrový radar s velkým rozlišením. Díky počítačové databázi zbraň dokáže přesně určit cíl, rozpoznat ho a případně zvolit optimální místo k útoku.

 

Zkušenosti z Afghánistánu však přiměly konstruktéry přidat do naváděcího systému laserové navádění. V Afghánistánu nebylo možné původní Brimstone používat, protože odporovaly Pravidlům ozbrojeného střetu ROE (Rules of Engagement).

 

Pravidla ROE vyžadují mít pří používání řízených střel v Afghánistánu „člověka na drátě.“ Jednoduše nejde vystřelit řízenou střelu, „zapomenout na ní“ a doufat, že zasáhne správný cíl.

 

Upravená střela je označována jako Brimestone s duálním módem DMB (Dual Mode Brimstone). Pilot nebo operátor bezpilotního letadla může vybrat jeden z naváděcích módů, nebo dokonce kombinace obou.

 

Foto:  Dual Mode Brimstone na RQ-9 Reaper. / MBDAFoto: Dual Mode Brimstone zasahuje cíl pohybujcí se přes 100 km/h. / MBDA

 

Takové řešení se hodí například v chaotickém městském prostředí s množstvím cílů a v blízkostí civilistů, typické pro Irák, Afghánistán nebo Libyi. Operátor může laserem „pojistit“ radarem ozářený cíl, převést raketu na jiný cíl (pokud radar uzamkne špatný cíl), odvolat útok nebo vést střelu na cíl hned od počátku.

 

Do dnešních dní britské Královské letectvo RAF (Royal Air Force), kde je střela zavedená, odpálilo v Libyi a Afghánistánu 300 střel Brimstone DMB. Úspěšnost zásahu dosáhla 98 %.

 

Velkou výhodu rakety Brimstone je také její velmi jednoduché použití. Brimstone provádí většinu náročných úkonů (vyhledávání, automatické sledování, rozpoznávání druhu cíle, apod.) zcela automaticky. Připomeňme, že Brimstone má hmotnost 48,5 kg, měří na délku 1,8 m, při průměru 0,18 m.

 

Předností Brimstone je také pokročilá tandemová hlavice typu HEAT (High-Explosive Anti-Tank) s nízkou fragmentací. První malá 300g nálož propálí pancíř a poté dojde k aktivaci 6kg kumulativní nálože.

 

Video: Dual Mode Brimstone v akci. / YouTube

 

Bojová hlavice účinně ničí tanky, obrněná vozidla, nákladní nebo osobní automobily. Díky nízké fragmentaci lze střelu použít také ve větší blízkosti civilistů a civilních objektů.

 

Britské letectvo nyní plánuje pokročilé střely Brimstone přenést z pilotovaných letounů na bojové drony. Britové pro transfér vybrali svůj nejpokročilejší bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

 

Testování střel DMB na dronech MQ-9 Reaper probíhalo na přelomu roku na kalifornské testovací střelnici US Naval Air Weapons Station v China Lake. Drony působily ve své typické výšce 6000 metrů a postřelovaly cíle 7 až 12 kilometrů vzdálené.

 

Celkově při testech dron odpálil devět střel na stacionární i vysoce pohyblivé cíle. Během testů střely Brimstone úspěšně zasáhly dva automobily pohybující se rychlostí 112 km/h. Operátoři používali k ničení cílů různé kombinace radarového a laserového navádění, a to za hranici přímé viditelnosti s letounem (beyond line of sight) – pomocí satelitní komunikace (SATCOM).

 

Zdroj: MBDA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr