Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Britský odstřelovač zlikvidoval šest protivníků jediným výstřelem

Datum přidání 01.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Šest bojovníků Tálibánu zabil britský odstřelovač jedinou ranou ze své pušky. Voják výstřelem zasáhl rozbušku na vestě sebevražedného atentátníka. Následný výbuch zabil atentátníka a jeho spolubojovníky.

Foto: Britští odstřelovači v Afghánistánu. Voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson

Foto: Britští a francouzští odstřelovači v Afghánistánu. Britský voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson

 

Událost se odehrála v prosinci minulého roku v provincii Kakaran, jižní Afghánistán. S odstupem nyní o akci informují britská média.

 

V oblasti operují britské síly, které jsou často terčem sebevražedných atentátníků. Tentokrát však měli Britové štěstí a povstalci smůlu.

 

K incidentu došlo při přestřelce britských a afghánských vojáků s asi 15 až 20 bojovníky Tálibánu. Tým odstřelovačů viděl, jak skupina tálibánských bojovníků zaujímá bojové postavení.

 

„Ten chlap měl na sobě vestu. Byl identifikován odstřelovačem, když šel dolu k hranici lesa a přecházel přes příkop," říká plukovník Richard Slack, velící důstojník z 9/12 Královských kopiníků. „Měl na sobě šátek. Vstal a odstřelovač uviděl, že má kulomet.“

 

Britský odstřelovač se rozhodl ke střelbě ze své pušky L115A3 (AW338) komorovánou na náboj .338 Lapua Magnum (8.6×70 mm). Cíl se nacházel 850 metrů daleko.

 

Mimochodem, v roce 2009 se s touto puškou podařilo britskému vojáku Craigovi Harrisonovi vytvořit nový odstřelovačský rekord, když v Afghánistánu zastřelil na vzdálenost 2475 metrů postupně dva nepřátele.

 

„Byli v kontaktu (bojový kontakt – pozn. redakce) a stěhovali se do palebné pozice. Odstřelovač ho zasáhl a on explodoval. Chvíli bylo ticho v rádiu a odstřelovač řekl: "Myslím, že jsem právě zastřelil sebevražedného atentátníka". Zbytek z nich bylo zabito při výbuchu,"  říká v rozhovoru pro noviny The Telegraph plukovník Slack.

 

Podle plukovníka odstřelovač zabránil hlavnímu útoku Tálibánu. Po prozkoumání místa výbuchu byla opodál nalezená druhá vesta s 20 kilogramy trhaviny.

 

Jméno odstřelovače nebylo zveřejněno. Ve svých 20-ti letech má však již za sebou několik úspěšných akcí. Při svém prvním nasazení a akci zabil nepřátelskou obsluhu kulometu na vzdálenost 1350 metrů

 

Zdroj: The Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GhostWarrior Datum: 05.04.2014 Čas: 21:20

Plně souhlasím s adanedhelem a nechápu jak k tomu co napsal může někdo dát palec dolů

avatar
Dotcom Datum: 02.04.2014 Čas: 22:24

nemusel trefit rozbušku, stačí když kulka letí určitou rychlostí.. při nadzvukové rychlosti má stejnou brizanci jako rozbuška a spustí řetězovou reakci v trhavině nebo IED

avatar
jenikdavid Datum: 01.04.2014 Čas: 21:23

No já nejsem odborník přes rozbušky, ale přijde mi to jako pěkný aprílový článek od redakce...:-) nicméně jestli se mýlím, tak plně souhlasím s Adanedhelem....

avatar
Adanedhel Datum: 01.04.2014 Čas: 21:03

Takhle se mají zachraňovat životy. Ten odstřelovač zachránil desítky, možná stovky jiných lidí. Ruce by mu měli pozlatit.

arr