Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Britský odstřelovač zlikvidoval šest protivníků jediným výstřelem

Datum přidání 01.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Šest bojovníků Tálibánu zabil britský odstřelovač jedinou ranou ze své pušky. Voják výstřelem zasáhl rozbušku na vestě sebevražedného atentátníka. Následný výbuch zabil atentátníka a jeho spolubojovníky.

Foto: Britští odstřelovači v Afghánistánu. Voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson

Foto: Britští a francouzští odstřelovači v Afghánistánu. Britský voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson

 

Událost se odehrála v prosinci minulého roku v provincii Kakaran, jižní Afghánistán. S odstupem nyní o akci informují britská média.

 

V oblasti operují britské síly, které jsou často terčem sebevražedných atentátníků. Tentokrát však měli Britové štěstí a povstalci smůlu.

 

K incidentu došlo při přestřelce britských a afghánských vojáků s asi 15 až 20 bojovníky Tálibánu. Tým odstřelovačů viděl, jak skupina tálibánských bojovníků zaujímá bojové postavení.

 

„Ten chlap měl na sobě vestu. Byl identifikován odstřelovačem, když šel dolu k hranici lesa a přecházel přes příkop," říká plukovník Richard Slack, velící důstojník z 9/12 Královských kopiníků. „Měl na sobě šátek. Vstal a odstřelovač uviděl, že má kulomet.“

 

Britský odstřelovač se rozhodl ke střelbě ze své pušky L115A3 (AW338) komorovánou na náboj .338 Lapua Magnum (8.6×70 mm). Cíl se nacházel 850 metrů daleko.

 

Mimochodem, v roce 2009 se s touto puškou podařilo britskému vojáku Craigovi Harrisonovi vytvořit nový odstřelovačský rekord, když v Afghánistánu zastřelil na vzdálenost 2475 metrů postupně dva nepřátele.

 

„Byli v kontaktu (bojový kontakt – pozn. redakce) a stěhovali se do palebné pozice. Odstřelovač ho zasáhl a on explodoval. Chvíli bylo ticho v rádiu a odstřelovač řekl: "Myslím, že jsem právě zastřelil sebevražedného atentátníka". Zbytek z nich bylo zabito při výbuchu,"  říká v rozhovoru pro noviny The Telegraph plukovník Slack.

 

Podle plukovníka odstřelovač zabránil hlavnímu útoku Tálibánu. Po prozkoumání místa výbuchu byla opodál nalezená druhá vesta s 20 kilogramy trhaviny.

 

Jméno odstřelovače nebylo zveřejněno. Ve svých 20-ti letech má však již za sebou několik úspěšných akcí. Při svém prvním nasazení a akci zabil nepřátelskou obsluhu kulometu na vzdálenost 1350 metrů

 

Zdroj: The Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GhostWarrior Datum: 05.04.2014 Čas: 21:20

Plně souhlasím s adanedhelem a nechápu jak k tomu co napsal může někdo dát palec dolů

avatar
Dotcom Datum: 02.04.2014 Čas: 22:24

nemusel trefit rozbušku, stačí když kulka letí určitou rychlostí.. při nadzvukové rychlosti má stejnou brizanci jako rozbuška a spustí řetězovou reakci v trhavině nebo IED

avatar
jenikdavid Datum: 01.04.2014 Čas: 21:23

No já nejsem odborník přes rozbušky, ale přijde mi to jako pěkný aprílový článek od redakce...:-) nicméně jestli se mýlím, tak plně souhlasím s Adanedhelem....

avatar
Adanedhel Datum: 01.04.2014 Čas: 21:03

Takhle se mají zachraňovat životy. Ten odstřelovač zachránil desítky, možná stovky jiných lidí. Ruce by mu měli pozlatit.

arr