Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bude mít 601. skupina horší vozidla než VP?

Datum přidání 26.01.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Redakce AN

601. skupina speciálních sil (601. skss) je vzhledem ke svému určení nejlépe vybavenou jednotkou Armády ČR. Od té doby, co nákupy materiálu pro tento elitní útvar přešly z akviziční agentury Vojenského zpravodajství na Sekci vyzbrojování MO ČR, je však tento status ohrožen. Důkazem je aktuální tender na čtveřici pancéřovaných SUV TOYOTA Land Cruiser 200.

Foto: Člen Vojenské policie se kryje za obrněným vozidlem Toyota Cruiser při nácviku útoku na chráněnou osobu (duben 2017); větší foto; ilustrační foto / Vojenská policie

 

Účelem těchto vozidel určených dle zveřejněné dokumentace (dokument 1dokument 2) pro 601. skss mají být skryté doprovody a přeprava V.I.P. osob. Logickým místem nasazení těchto vozidel je Afghánistán a konkrétněji jeho metropole Kábul, kam špičkoví čeští politici i generalita Armády ČR jezdí relativně často. Je pravděpodobné, že tuto cestu si nenechá ujít ani současná ministryně obrany Karla Šlechtová.

 

Paní ministryni asi nepotěší informace, že dle zadávací dokumentace, kterou její úředníci na Sekci vyzbrojování vypsali, může dostat 601. skss vozidla s výrazně nižší balistickou ochranou, než v několik měsíců starém tenderu získala vojenská policie. Z veřejně dostupných informací navíc vyplývá, že došlo u požadavku na balistickou ochranu toyot ke změně výkladu podmínek přímo během soutěže, a to ke škodě uživatele.


Pokud by to byla pravda, organizátor soutěže by měl na krku jednak porušení zákona, protože změna podmínek ovlivňujících soutěž během jejího procesu není možná, jednak by došlo ke značnému zvýšení rizika pro příslušníky speciálních sil, kteří budou vozidly jezdit, i VIP osob, které v nich budou přepravovat.

 

LEVEL 2 vs VR9

Na úvod vysvětlíme dvě balistické normy, které pro zjednodušení nazýváme zkráceně LEVEL II a VR9 (přehled norem). Pro splnění normy LEVEL II se střílí na testovanou balistickou ochranu zbraní ráže 7,62×39 mm (požívané např. u klasického ´kalacha´, tedy útočné pušky AK-47). Pálí se tři rány na rovnoramenný trojúhelníček, kde každá strana měří 120 mm. Asi netřeba vysvětlovat, že trojúhelník musí palbu vydržet. Nesmí dojít k proniknutí projektilu skrz balistickou ochranu.


Pro splnění normy VR9 se střílí na testovanou balistickou ochranu zbraní ráže 7,62×51 mm (požívané např. u útočné pušky M-14). Pálí se opět tři rány na rovnoramenný trojúhelníček, kde každá strana měří 120 mm.

Poučenému laikovi asi netřeba vysvětlovat, že ´naťácká´ ráže 7,62×51 mm je výrazně výkonnější než ´varšavská´ 7,62×39 mm.


Sekce vyzbrojování do zadávací dokumentace napsala požadavek na balistickou ochranu čtyř toyot pro speciální síly tímto způsobem:
„Balistická ochrana prostoru posádky podle STANAG 4569, Ed. 3 (odpovídá úrovni VR9, což je nejvyšší stupeň balistické ochrany):
Min. LEVEL II


Takto napsaná dokumentace působí zmateně a nabízí dva výklady: a) ministerstvo logicky požaduje pro speciální síly nejvyšší stupeň balistické ochrany VR9, b) mu stačí LEVEL II, jak se píše na posledním řádku. Co vlastně platí, když jeden řádek odporuje druhému?


Kamenem úrazu ministerského zadání je, jak jsme si výše popsali, že VR9 je výrazně vyšší standard ochrany než LEVEL II, a ve větě se na jednom řádku požaduje splnění nejvyšší úrovně VR9, hned na dalším řádku se ale méně srozumitelnou formou (min. LEVEL II) tvrdí, že stačí úroveň LEVEL II.

 

Změna výkladu podmínek během soutěže

Pokud jste nepochopili, co ministerstvo vlastně chce za stupeň pancéřování, nebyli jste asi jediní. Sekce vyzbrojování totiž musela zveřejnit vysvětlení, co vlastně chtěl tímto zadáním ´básník říci´.


V tomto vysvětlení ale, z pohledu většiny asi překvapivě, tvrdí, že kvalitnější pancéřování není třeba, že stačí LEVEL II, ale vyšší stupeň nevadí.


Vzhledem k tomu, že logicky by se většina z nás domnívala, že pro speciální síly se požaduje nejvyšší možná ochrana, dá se tento ministerský výklad považovat za de facto změnu podmínek v průběhu soutěže. A to by byla praxe protizákonná i důvod ke zrušení celého tenderu.

 

Co si vyberou dodavatelé?

Klasifikace a názvosloví balistické ochrany není zcela jednoduchá, předpokládá se ale, že Sekce vyzbrojování pro tento účel disponuje odborníky a pokud si nejsou něčím jisti, určitě se dokážou doptat u kolegů v armádě či přímo vojáků v ´šestsetjedničce´, o jejich potřeby by mělo ministerskému úředníkovi v prvé řadě jít.


Co z toho si tedy má dodavatel vybrat? Vzhledem k tomu, že při splnění zadávacích parametrů rozhoduje cena, tak vyrobí pancéřování na horší úrovni LEVEL II, protože se jedná o levnější balistickou ochranu, než je VR9.


V praxi to znamená riziko zásadní snížení odolnosti toyot pro 601. skss, kdy jedním z pravděpodobných způsobů útoku je právě palba z útočné pušky v městském prostředí z relativní blízkosti (několik metrů až několik málo desítek metrů).

 

Vojenští policisté mají VR9

Paradoxní je, že vojenská policie, která rovněž může plnit úkoly skryté přepravy osob nebo VIP, si před několika měsíci v soutěži nakoupila čtyři landcuisery ve standardu VR9. Situace, kdy by 601. skss měla méně chráněná vozidla než čeští ´empíci´, by byla prostě absurdní.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 29.01.2018 Čas: 08:27

Njn, to do značné míry je. Tedy v Astánu možná až tolik ne, protože tam je to jednak dost průserové, jednak oni budou s pracovníky ambasády jezdit i do méně bezpečných oblastí, kde se zkušený profík rozhodně hodí. Ambasády USA v rizikových oblastech také kolikrát pomáhají chránit příslušníci SEALs či Delty. Případně tam plní i zpravodajskou činnost.

avatar
niko Datum: 28.01.2018 Čas: 19:45

Pouzivat 601.sk na strazenie ambasad a transport VIP je plytvanie jej potencialom.

avatar
KOLT Datum: 27.01.2018 Čas: 23:44

Josef, právě od někoho z bývalého SOGu jsem četl nářky, že Šestka teď dělá jejich práci – a týkalo se to právě hlídání zastupitelského úřadu v Kábulu. Ale nejsem insider, jak jsem koupil tak prodávám.

avatar
Josef Datum: 27.01.2018 Čas: 23:07

Tohle SOG nikdy dělat neměl.

Nemusí jít nutně o aktuální nasazení. Pokud tuto schopnost mají v úkolech, měli by být připraveni ji pokrýt.

Tento typ vozidel se nepoužívá jen pro ochranu VIP. Má širší využití.

avatar
KOLT Datum: 27.01.2018 Čas: 19:52

Přesně tohle měl dělat SOG, jenže ten jsme chytře zrušili...

601. momentálně nic oficiálního nemá, ale nevíme, jestli se neděje něco pod pokličkou, ani jestli letos nemají jet třeba do Mali. Úplně nevím, jak je to teď s utajenými operacemi, když nejsou součástí VZ.

avatar
niko Datum: 27.01.2018 Čas: 13:06

Flader to je skor mozne, kdeže VP ACR probi prave takuto VIP Protection v Kabule. 601. sk (kludne ma opravte) ziadnu vlastnu misiu nemá.

avatar
Flader Datum: 27.01.2018 Čas: 12:30

Niko, alebo je VP vyťažená až moc.

avatar
niko Datum: 27.01.2018 Čas: 11:57

Taketo veci sa kupuju, kde je na obzore nejake nasadenie. Chysta sa 601. sk. zase robit ochranu VIP ? Preco nieco také nerobi v ACR vojenska policia ako vsade inde ? To je 601. sk tak nevytazena ?

avatar
Marthy Datum: 27.01.2018 Čas: 03:54

Nechápu proč je kupovat,nestačí zavolat na CIA,prý je rozdávají zdarma,třeba taky nějaké dostanem :)
Jinak,k balistické ochraně-z jaké vzdálenosti se střílí?To taky může být docela podstatné.Munice hádám klasická...

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.01.2018 Čas: 20:00

když už píšete: "Poučenému laikovi asi netřeba vysvětlovat, že ´naťácká´ ráže 7,62×51 mm je výrazně výkonnější než ´varšavská´ 7,62×39 mm."

Bylo by asi dobré zmínit, že protivníkem ve stejné kategorii je 7,62x54R.

avatar
Josef Datum: 26.01.2018 Čas: 18:21

To: on.sedl

Za mně souhlas. Dle mého laického názoru postačuje Level 2 při zachování ostatních kritických parametrů vozidla.

Jiné požadavky na ochranu může mít prezidentský speciál provozovaný v na pevných komunikacích, avšak třeba v městské zástavbě a jiné požadavky může mít primárně taktické vozidlo určené k ochraně osob na nezpevněných komunikacích.

avatar
on.sedl Datum: 26.01.2018 Čas: 17:50

Chyba v zadávací dokumentaci to sice asi je, ale tvrdit že STANAG 4569 level 2 je nedostatečná ochrana proti útočným puškám mně osobně přijde jako velmi odvážné tvrzení. Tato úroveň balistické ochrany zastaví téměř jakékoliv standardně používané vojenské střelivo pro útočné pušky. Střelivem na proražení takovéto balistické ochrany většinou disponují jenom speciální jednotky (ať už vojenské či policejní). Ono je na blízkém východě výrazně jednodušší a levnější sehnat střelu pro RPG7 než pořídit zásobník střeliva s WC jádrem.

avatar
Josef Datum: 26.01.2018 Čas: 17:48

Osobně nejsem znalec a STANAG 4569 nastudovaný nemám, nicméně zde je link
https://en.wikipedia.org/wiki/STANAG_4569 , kde je výše uvedená ráže 7,62x51 NATO zahrnuta dokonce do Level 1 (část kinetická energie). Ochrana proti výše zmíněné ráži 7,62x51NATO je ve specifikaci rovněž uvedena.

Ano, rychle jsem tu dokumentaci nakonec projel.

avatar
Josef Datum: 26.01.2018 Čas: 17:33

Nevím, co je v uvedených dokumentech - nechce se mi to studovat. Nicméně STANAG 4569 se nerovná VR9. STANAG je norma, VR9 je úroveň normy (jiné , než STANAG). Tedy VR9 je vyšší míra ochrany než Level2 STANAGu 4569.

Posuzovat vozidlo výhradně dle těchto norem může být velmi zavádějící. Míra bezpečnosti nemusí být úplně kritickým faktorem. Co když hmotnost balistické ochrany VR9 je o 500kg vyšší než Level2 a vozidlo je tímto přetížené či má zcela jiné jízdní vlastnosti, což se projeví zejména v terénu (zde zmíněn Afghanistan)?

Dle mého názoru Level 2 stačí při zachování jiných klíčových parametrů vozidla, pokud je úroveň VR9 potlačuje z hlediska nárůstu hmotnosti či z jiných důvodů.

Velmi jednostranně pojatý článek bez znalosti hlubších okolností. Třeba má pravdu, třeba je úplně mimo.

avatar
Lupen.pupen@email.cz Datum: 26.01.2018 Čas: 17:23

601 to je jedno protoze uz stejne zadnou misi na ochranu osob nema

arr