Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Budoucnost námořního válčení: Roje robotických lodí

Datum přidání 13.10.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká Kancelář pro námořní výzkum ORF (Office of Naval Research) testuje technologii umožňující kontrolovat velké počty bezosádkových hladinových plavidel USV (Unmanned Surface Vehicle). V budoucnu mohou cele roje malých lodí chránit mateřské lodě, nebo synchronizovaně napadat nepřátelská plavidla.

Foto: Jeden z robotických člunů během srpnového testu. / U.S. Navy

Foto: Jeden z robotických člunů během srpnového testu. / U.S. Navy

 

Americké námořnictvo se v rámci nové koncepce, neoficiálně nazývané „robotická přední line", snaží přenést bojové operace, co nejdále od lodí s námořníky. „Cílem je snížit lidskou, cenovou a politickou" cenu vojenských operací.

 

Podle vizí amerických námořních stratégů každá větší loď nebo námořní svaz bude disponovat velkým počtem robotických leteckých, hladinových i podvodních prostředků. Roboti na „přední linii" zajistí nejen průzkumné a zpravodajské informace, ale mohou zaměřovat cíle nebo na ně útočit organickou výzbroji.

 

Kancelář pro námořní výzkum ORF v srpnu na řece James River ve Virgini vyzkoušel technologii umožňující robotickým lodím si mezi sebou předávat informace a synchronizovat svojí činnost – vše bez zásahu lidské obsluhy. Během srpnového testu roje robotických lodí chránily mateřskou loď nebo zasahovaly, opět koordinovaně, proti podezřelému plavidlu.

 

Robotická loďFoto: Robotická realita. Každá loď zná přesnou pozici další lodě roje a má také k dispozici její výstupy z čidel. / U.S. Navy

 

Testované robotické lodě byly v podstatě běžné čluny osazené senzorovým a řídícím systémem CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing). Modulární CARACaS lze bez problémů umístit prakticky na jakoukoliv loď. Původně CARACaS vznikl v NASA pro řízení robotického vozítka Curiostiy na planetě Mars.

 

Během dvoutýdenního testování 13 člunů vybavených systémem CARACaS prokázalo schopnost spolupracovat na řešení jednotlivých úkolů – např. obraně mateřské lodě nebo naopak na útoku na nepřátelské plavidlo. „Tato demonstrace datově provázaných bezosádkových plavidel byl nákladově efektivní způsob, jak integrovat řadu malých, levných a robotických schopností, které mohou výrazně vylepšit naše bojové schopnosti," řekl admirál Jonathan Greenert, náčelník námořních operací US Navy.

 

Během cvičení například robotický roj doprovázel velkou loď přes úžinu a zajišťoval její ochranu. Na nebi mezitím kroužilo bezpilotní letadlo, které zachytilo podezřelou loď. Robotické lodě se dokázaly zorientovat, naplánovat trasu a vydat se synchronizovaně směrem k podezřelému plavidlu. Samozřejmě veškerý pohyb kontroloval (jistil) personál na mateřské lodi.

 

Vidoe: Záznam z testování robotických lodí. / Youtube

 

Skrz robotické lodě si mohli námořníci na mateřské lodi prohlédnout podezřelé plavidlo na svých monitorech. V reálné misi pak je možné dát robotickým lodím povel k zastrašení, zajmutí nebo dokonce ke kinetickému útoku, například pomocí palubních kanónů. Nemluvě o to, že do roje je možné zapojit letecké nebo podvodní robotické prostředky.

 

Ač CARACaS lze umístit na jakékoliv plavidlo, v budoucnu lze očekávat stavbu malých specializovaných robotických lodí. Ty mohou být navrhnuty čistě jako robotické, bez nutnosti komplikovat konstrukci životním a pracovním prostorem posádky. Výsledná robotická loď tak bude kompaktnější, lehčí a lépe pancéřována. Avšak jedno se stále nezmění – rozkaz k smrticímu útoku vždy vydá člověk, nikoliv stroj.

 

Počítá se jak s instalací smrticích, tak nesmrtících zbraní. V úvahu připadají osvětlující lasery, mikrovlnné zbraně, nebo generátory velmi silného hluku a světla.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 13.10.2014 Čas: 22:38

Docela zajímavý nápad. Říkám si, že by to měli zkusit aplikovat na obojživelné prostředky, aby tak mohli poslat alespoň část roje "na břeh". Quadski se senzorovým stožárem, věží, bez řídítek a s větší nádrží (optimálně zároveň víc obrněné) by tohle všechno mohlo nabídnout...

http://www.youtube.com/watch?v=FIzOcJwQ7WA
http://www.youtube.com/watch?v=HsHhVcRx560

Možná dokonce i raketovou výzbroj do velikosti protitankových střel & (nebo) protivzdušných stingerů a hlavňovou výzbroj do 20mm kanónu, nebo 40 mm granátometu, případně 7.62 rotačního kulometu. S něčím podobným krýt výsadek a(nebo) ústup do moře by mohlo být docela jiné. Navíc quadski je přesně ten typ kompaktního výkonného vozidla, které si podle jejich slov představovali...

avatar
RiMr71 Datum: 13.10.2014 Čas: 18:31

...tak to máme průšvih všichni, protože ten Linux je VŠUDE...

avatar
Jezevec Datum: 13.10.2014 Čas: 13:38

Nevím jestli ty okna jsou W7, ale ve virtuálu to skutečně vypadá na Ubuntu.

avatar
Bystroushaak Datum: 13.10.2014 Čas: 11:48

Zdá se mi to, nebo na tom screenshotu skutečně běží windows 7, ve kterých je virtuální ubuntu s unity?

arr