Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Budoucnost stíhačky F/A-18 Hornet

Datum přidání 21.11.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stíhačka F/A-18 Hornet bojuje v posledních letech doslova o život. Velkou konkurencí je především stíhačka F-35 Lightning II, jenž má postupně nahradit stroje F/A-18 v amerických ozbrojených silách. Taktéž na mezinárodním trhu není pod tlakem evropské a ruské konkurence jednoduché uspět. Znamená to zastavení výroby a konec stíhačky F/A-18?

Foto: Stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva / US Navy

Foto: Stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva / US Navy

 

Výkonný ředitel Boeingu, Jim McNerney, řekl reportérům na výstavě Dubai Airshow, že je těžké předvídat budoucnost stíhačky F/A-18, zejména kvůli klesajícímu americkému armádnímu rozpočtu. "Nedokážu přesně předvídat budoucnost, ale myslím, že je dobrá šance získat více objednávek (na F/A -18 – pozn. redakce) od vlády Spojených států," řekl McNerney.

 

Stíhačka F/A-18 má také dobré šance uspět v Brazílii. Brazilská vláda chce v rámci programu F-X2 nakoupit 36 moderních stíhaček. Celou věc však zkomplikovala špionská aféra, ve které měla americká NSA odposlouchávat brazilskou vládu včetně prezidentky. Kromě Američanů bojují o zakázku také Švédové, Francouzi a rovněž Rusové se svým moderním T-50.


Firma Boeing má čas do konce roku 2016, kdy jsou nasmlouvány dodávky nejnovějších stíhaček F/A-18E/F Super Hornet pro americké námořnictvo a australské letectvo. US Navy plánuje v nejbližších letech odebrat 66 strojů F/A-18E/F a 58 EA-18G Glower (verze pro elektronický boj). Nová objednávka F/A-18 se uskutečnila v roce 2010, kdy bylo jasné, že US Navy se tak rychle stíhaček F-35 Lightning II nedočká.


Současně běží také dodávka „super hornetů“ pro australské letectvo. Australané odeberou 24 strojů F/A-18F Super Hornet a 12 EA-18G Glower. Důvod nákupu je stejný jako v případě US Navy – zdržení v dodávkách F-35 Lightninig II.

 

Boeing však bojuje na více frontách. V letošním roce uzavře své výrobní závody Long Beach v Kalifornii a Wichita, Kansas, kde se montují obří dopravní letouny C-17 Globemaster III. O práci přijde tisíce zaměstnanců. Ušetřené peníze chce Boeing investovat do dalšího vývoje a rozvoje stíhačky F/A-18, včetně udržení výrobní linky.

 

"Chceme vkládat R&D (výzkum a vývoj – pozn. redakce) do této platformy (F/A-18 – pozn. redakce), protože jsme přesvědčeni, že má dlouhodobý potenciál pro naše zákazníky," řekl Dennis Muilenburg, ředitel obranné divize Boeingu, s odvoláním na speciální modernizační balíčky vyvinuté pro stíhačku F/A-18 a také F-15.

 

Muilenburg však neupřesnil částku, kterou chce Boeing investovat do programu stíhačky F/A-18. „Je to jedna z našich největších investic“ říká Muilenburg . „Myslíme si, že kombinace schopností, ceny a rychlosti výroby jsou nyní poptávané jistoty, které bude zákazník vyžadovat v tomto i příštím desetiletí.“

 

Boeing rozhodne o budoucnosti F/A-18 v polovině příštího roku, kdy bude jasné, zda se rýsují další zákazy nebo nikoliv. Podle Muilenberga je v plánu prodej desítek letounů, jejichž počet může vzrůst až ke sto kusům.

 

Zdroj: Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adesítka Datum: 22.11.2013 Čas: 20:53

Správně je "stíhačka F-35 Lightning II, JEŽ má postupně nahradit stroje F/A-18 v amerických ozbrojených silách."

arr