Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Budoucnost stíhačky F/A-18 Hornet

Datum přidání 21.11.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stíhačka F/A-18 Hornet bojuje v posledních letech doslova o život. Velkou konkurencí je především stíhačka F-35 Lightning II, jenž má postupně nahradit stroje F/A-18 v amerických ozbrojených silách. Taktéž na mezinárodním trhu není pod tlakem evropské a ruské konkurence jednoduché uspět. Znamená to zastavení výroby a konec stíhačky F/A-18?

Foto: Stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva / US Navy

Foto: Stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva / US Navy

 

Výkonný ředitel Boeingu, Jim McNerney, řekl reportérům na výstavě Dubai Airshow, že je těžké předvídat budoucnost stíhačky F/A-18, zejména kvůli klesajícímu americkému armádnímu rozpočtu. "Nedokážu přesně předvídat budoucnost, ale myslím, že je dobrá šance získat více objednávek (na F/A -18 – pozn. redakce) od vlády Spojených států," řekl McNerney.

 

Stíhačka F/A-18 má také dobré šance uspět v Brazílii. Brazilská vláda chce v rámci programu F-X2 nakoupit 36 moderních stíhaček. Celou věc však zkomplikovala špionská aféra, ve které měla americká NSA odposlouchávat brazilskou vládu včetně prezidentky. Kromě Američanů bojují o zakázku také Švédové, Francouzi a rovněž Rusové se svým moderním T-50.


Firma Boeing má čas do konce roku 2016, kdy jsou nasmlouvány dodávky nejnovějších stíhaček F/A-18E/F Super Hornet pro americké námořnictvo a australské letectvo. US Navy plánuje v nejbližších letech odebrat 66 strojů F/A-18E/F a 58 EA-18G Glower (verze pro elektronický boj). Nová objednávka F/A-18 se uskutečnila v roce 2010, kdy bylo jasné, že US Navy se tak rychle stíhaček F-35 Lightning II nedočká.


Současně běží také dodávka „super hornetů“ pro australské letectvo. Australané odeberou 24 strojů F/A-18F Super Hornet a 12 EA-18G Glower. Důvod nákupu je stejný jako v případě US Navy – zdržení v dodávkách F-35 Lightninig II.

 

Boeing však bojuje na více frontách. V letošním roce uzavře své výrobní závody Long Beach v Kalifornii a Wichita, Kansas, kde se montují obří dopravní letouny C-17 Globemaster III. O práci přijde tisíce zaměstnanců. Ušetřené peníze chce Boeing investovat do dalšího vývoje a rozvoje stíhačky F/A-18, včetně udržení výrobní linky.

 

"Chceme vkládat R&D (výzkum a vývoj – pozn. redakce) do této platformy (F/A-18 – pozn. redakce), protože jsme přesvědčeni, že má dlouhodobý potenciál pro naše zákazníky," řekl Dennis Muilenburg, ředitel obranné divize Boeingu, s odvoláním na speciální modernizační balíčky vyvinuté pro stíhačku F/A-18 a také F-15.

 

Muilenburg však neupřesnil částku, kterou chce Boeing investovat do programu stíhačky F/A-18. „Je to jedna z našich největších investic“ říká Muilenburg . „Myslíme si, že kombinace schopností, ceny a rychlosti výroby jsou nyní poptávané jistoty, které bude zákazník vyžadovat v tomto i příštím desetiletí.“

 

Boeing rozhodne o budoucnosti F/A-18 v polovině příštího roku, kdy bude jasné, zda se rýsují další zákazy nebo nikoliv. Podle Muilenberga je v plánu prodej desítek letounů, jejichž počet může vzrůst až ke sto kusům.

 

Zdroj: Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adesítka Datum: 22.11.2013 Čas: 20:53

Správně je "stíhačka F-35 Lightning II, JEŽ má postupně nahradit stroje F/A-18 v amerických ozbrojených silách."

arr