Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bulharská policie zřejmě zná spolupachatele atentátu v Burgasu

Datum přidání 04.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že znají skutečnou totožnost jednoho ze spolupachatelů muže, který letos 18. července u leteckého terminálu v bulharském Burgasu vyhodil do povětří autobus s izraelskými turisty. S odvoláním na tiskovou mluvčí bulharské policie Stanelii Karadžovou to ve čtvrtek uvedl v angličtině informující bulharský zpravodajský server Novitate. Bohužel samotná identita atentátníka je stále neznámá.

Burgas pachatel

Foto: Portrét pravděpodobného spolupachatele atentátu v Burgasu / bulharské ministerstvo vnitra

 

Interpol již na svých stránkách zveřejnil podobiznu tohoto člověka, jeho jméno a národnost však zatím veřejnosti oznámeny nebyly. Jak server Novitate již v říjnu s odvoláním na bulharského ministra vnitra Cvetana Cvetanova informoval, vyšetřovatelé dospěli k závěru, že pravděpodobný sebevražedný atentátník měl nejméně tři, ale možná až pět kompliců.

 

Karadžovová nyní podle tohoto zdroje uvedla, že se policii podařilo zjistit, že se dva z nich v zemi pohybovali pod falešnými jmény Jacque Felipe Martin a Ralph William Rico a že se prokazovali padělanými americkými řidičskými průkazy, vydanými údajně ve státě Michigan.

 

Burgas pachatelFoto: Muž v modrém tričku uprostřed fotografie přinesl do autobusu bombu / bulharské ministerstvo vnitra

 

Pokud jde o stanovení identity muže, považovaného za sebevražedného atentátníka, vyšetřovatelé v uplynulých měsících příliš nových poznatků nezískali. Jak server Novitate informoval, znepokojení nad touto skutečností vyjádřil počátkem listopadu generální tajemník Interpolu Ronald Noble.

 

Ten v rozhovoru pro bulharskou televizi prohlásil, že je zarážející, že se doposud nepodařilo odhalit, o koho jde, i když všechny členské země této mezinárodní policejní organizace obdržely jeho podobiznu (AN ji společně s informacemi o vyšetřování zveřejnily 5. srpna loňského roku).

 

Server Novitate také uvedl, že z ohledání atentátníkových ostatků a jeho pitvy, které v říjnu provedla koronerka Galina Milevavová pouze vyplynulo, že tento muž byl míšencem s arabsko-evropskými rysy. Milevavová současně jednoznačně vyloučila, že by zkoumané ostatky mohly náležet militantnímu islamistovi švédského původu Mehdi Ghezalimu.

 

Foto: Atentátník v Burgasu zabil minulý rok šest izraelských turistů / YouTube

 

Ten byl pro napojení na mezinárodní extremistickou scénu několik let vězněn na americké vojenské základně Guantanámo. A pro podobnost s pravděpodobným sebevražedným atentátníkem byl zpočátku považován za pachatele tohoto teroristického útoku.

 

I když otázka, kdo konkrétně bombu u autobusu odpálil, zůstává stále nezodpovězená, server Novitate již v září citoval izraelského premiéra Benjamin Netanjahua, který během návštěvy Bulharska prohlásil, že izraelští vyšetřovatelé, stejně jako bezpečnostní služby USA a Velké Británie jsou přesvědčeni, že iniciátorem tohoto teroristického útoku byl Írán a militantní islamistické hnutí Hizballáh.

 

Mezinárodní rozměr tohoto atentátu přitom dokládá skutečnost, že proti obvinění Hizballáhu z podílu na tomto bombovém útoku se během listopadové návštěvy Bulharska ohradil libanonský premiér Najib Mikati.

 

Zdroj: Novinite, Novinite, Novinite

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr