TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Bulharská policie zřejmě zná spolupachatele atentátu v Burgasu

Datum přidání 04.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že znají skutečnou totožnost jednoho ze spolupachatelů muže, který letos 18. července u leteckého terminálu v bulharském Burgasu vyhodil do povětří autobus s izraelskými turisty. S odvoláním na tiskovou mluvčí bulharské policie Stanelii Karadžovou to ve čtvrtek uvedl v angličtině informující bulharský zpravodajský server Novitate. Bohužel samotná identita atentátníka je stále neznámá.

Burgas pachatel

Foto: Portrét pravděpodobného spolupachatele atentátu v Burgasu / bulharské ministerstvo vnitra

 

Interpol již na svých stránkách zveřejnil podobiznu tohoto člověka, jeho jméno a národnost však zatím veřejnosti oznámeny nebyly. Jak server Novitate již v říjnu s odvoláním na bulharského ministra vnitra Cvetana Cvetanova informoval, vyšetřovatelé dospěli k závěru, že pravděpodobný sebevražedný atentátník měl nejméně tři, ale možná až pět kompliců.

 

Karadžovová nyní podle tohoto zdroje uvedla, že se policii podařilo zjistit, že se dva z nich v zemi pohybovali pod falešnými jmény Jacque Felipe Martin a Ralph William Rico a že se prokazovali padělanými americkými řidičskými průkazy, vydanými údajně ve státě Michigan.

 

Burgas pachatelFoto: Muž v modrém tričku uprostřed fotografie přinesl do autobusu bombu / bulharské ministerstvo vnitra

 

Pokud jde o stanovení identity muže, považovaného za sebevražedného atentátníka, vyšetřovatelé v uplynulých měsících příliš nových poznatků nezískali. Jak server Novitate informoval, znepokojení nad touto skutečností vyjádřil počátkem listopadu generální tajemník Interpolu Ronald Noble.

 

Ten v rozhovoru pro bulharskou televizi prohlásil, že je zarážející, že se doposud nepodařilo odhalit, o koho jde, i když všechny členské země této mezinárodní policejní organizace obdržely jeho podobiznu (AN ji společně s informacemi o vyšetřování zveřejnily 5. srpna loňského roku).

 

Server Novitate také uvedl, že z ohledání atentátníkových ostatků a jeho pitvy, které v říjnu provedla koronerka Galina Milevavová pouze vyplynulo, že tento muž byl míšencem s arabsko-evropskými rysy. Milevavová současně jednoznačně vyloučila, že by zkoumané ostatky mohly náležet militantnímu islamistovi švédského původu Mehdi Ghezalimu.

 

Foto: Atentátník v Burgasu zabil minulý rok šest izraelských turistů / YouTube

 

Ten byl pro napojení na mezinárodní extremistickou scénu několik let vězněn na americké vojenské základně Guantanámo. A pro podobnost s pravděpodobným sebevražedným atentátníkem byl zpočátku považován za pachatele tohoto teroristického útoku.

 

I když otázka, kdo konkrétně bombu u autobusu odpálil, zůstává stále nezodpovězená, server Novitate již v září citoval izraelského premiéra Benjamin Netanjahua, který během návštěvy Bulharska prohlásil, že izraelští vyšetřovatelé, stejně jako bezpečnostní služby USA a Velké Británie jsou přesvědčeni, že iniciátorem tohoto teroristického útoku byl Írán a militantní islamistické hnutí Hizballáh.

 

Mezinárodní rozměr tohoto atentátu přitom dokládá skutečnost, že proti obvinění Hizballáhu z podílu na tomto bombovém útoku se během listopadové návštěvy Bulharska ohradil libanonský premiér Najib Mikati.

 

Zdroj: Novinite, Novinite, Novinite

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr