Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků ... Více

Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace ... Více

IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR

Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu ... Více

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné ... Více

Pozemní technika

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Datum přidání 05.04.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 146 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) na základě nabídek letos vypíše výběrové řízení na nákup minimálně 210 nových BVP.

Foto: Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW 

 

Nová BVP pro Armádu ČR

O modernizaci BVP-2 nebo nákupu použitých/nových BVP se oficiálně mluví od roku 2013. Přes počáteční úvahy o modernizaci BVP-2 nakonec převládl názor nakoupit nová BVP.

 

V minulém roce MO ČR poslalo devíti firám žádost o informaci RFI (Request for Information). Na žádost MO ČR odpovědělo sedm firem:

 

 + GDELS nabízí rakousko-španělský ASCOD

 + BAE Systems Hägglunds švédské CV90

 + PSM německou Pumu

 + Rheinmetall německý Lynx 31/41

 + FFG německý PMMC G5

 + FNSS turecký Kaplan 20

 + OTOKAT turecký Tulpar


Nereagovali Italové s vozidlem Dardo a Izraelci s vozidlem Namer.


Podle Daniela Koštovala, náměstka ministra obrany, v půlce letošního roku proběhne představení vozidel. V rámci tzv. průmyslových dnů vozidla předvedou své schopnosti zástupcům MO ČR i armády.


Výběrové řízení odstartuje letos na podzim a vítěze se dozvíme v roce 2018. V roce 2019 dojde k podpisu smlouvy a v roce 2020 začnou dodávky nových BVP. Pro rok 2019 jsou již na nákup BVP vyčleněny peníze z rozpočtu MO ČR. Přitom ještě před několika měsíci se počítalo se zaváděním nových BVP až před rokem 2025. 


MO ČR plánuje pořídit minimálně 210 pásových vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu, zbraňové systémy (věž s 30mm kanónem), vnitřní vybavení vozidel, munici, provozní (logistika, údržba, opravy) a výcvikové zázemí, nakoupit náhradní díly a zajistit si dlouholetou servisní podporu výrobce. Na nákup BVP a vybudování komplexního zázemí je vyčleněno 50 miliard Kč.


“V tuto chvíli vypadají nejzajímavěji tři až čtyři vozidla. Musíme se dívat na stáří, zajímá nás i modernizační potenciál v dalších čtyřiceti letech. Nelze říct, že je to jednoznačný favorit (CV90 pozn. red.). Vozidla chceme vidět v akci. A to včetně rozdílů, pokud jde o použití osádkové a bezosádkové věže,” komentoval možnosti uchazečů Koštoval pro magazín Euro.

 

Video: Puma / YouTube


Dlužno dodat, že u takto strategických nákupů zbraní nelze výběr “smrsknout” pouze do prostého porovnání technických parametrů. Snad kromě “exotického” PMMC G5, které je spíše obrněný transportér než BVP, jsou si všichni kandidáti víceméně ve svém určení, technice a výkonech podobní.


Klíčové je proto zapojení českého průmyslu do výroby, možnost provádět maximální servis a údržbu na území ČR, transfer know-how a technologií do ČR, možnost modernizovat vozidla českým průmyslem, bojová nasaditelnost (perfektní a cenově dostupná údržba a servis), provozní náklady, možnost výcviku, dostupnost náhradních dílů a munice, modernizační potenciál do budoucna (podvozek snášející větší zatížení), atd. atd.


Samozřejmě při takto strategickém obchodu je nutno pečlivě zvážit i politické aspekty, lapidárně řečeno - pečlivě zvážit, “které zemi uděláme radost a které ne”.


Kromě obrněného transportéru PMMC G5 můžeme s velkou jistotou vyřadit oba turecké kandidáty. V současné politické/bezpečnostní atmosféře je navázání užší vojenské spolupráce s Tureckem silně nepravděpodobné.

 

Video: Lynx / YouTube

 

Hlavni kandidáti

Mezi hlavní kandidáty patří vozidla Puma, Lynx 31/41, CV90 a ASCOD.


Zřejmě nejvíce sofistikovaným BVP současnosti je německá Puma od PSM (joint venture německých firem KMW a Rheinmetall).


Cena za “holé” vozidlo Puma ale dosahuje 7 milionů euro. Německo plánuje za 350 vozidel Puma utratit 4,3 miliardy euro (116 miliard Kč) - tj. prostým dělením 12,3 milionu za vozidlo. Téměř polovina ceny nepůjde na nákup samotných vozidel, ale na vybudování komplexního provozního zázemí.

 

Puma je například vybavena “tunou” elektroniky a senzorů, které je samozřejmě nutno nejen umět ovládat (náročný výcvik), ale také udržovat (vyškolení technici, nástroje, přípravky) a mít dostatek (drahých) náhradních dílů.


Německý Lynx 31 (resp. větší Lynx 41) od Rheinmetallu je neoficiálně nabízen jako levnější alternativa k Pumě.


Cena není známa, protože Lynx nebyl prozatím dodán žádnému zákazníkovi. V současné době se Lynx uchází např. o přízeň australské armády. Pořizovací a provozní náklady vozidla Lynx ale mají být oproti Pumě výrazně menší.

 

Video: Britský Ajax je postaven na základě vozidla ASCOD. / YouTube


Firmy PSM ani Rheinmetall prozatím oficiálně žádné strategické partnerství s českou stranou nenavázaly. Nicméně v březnu se uskutečnilo historicky první oficiální jednání mezi asociacemi obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a německou BDSV (Bundesverband der Deutschen Sicherheits und Verteidigungsindustrie). Setkání se účastnily firmy KMW, MBDA, Diehl, Rheinmetall nebo Dynamit Nobel Defence.

 

V současné době největší šanci na úspěch v programu mají zřejmě vozidla ASCOD a CV90, především díky navázání spolupráce s předními zástupci českého průmyslu. S vozidlem ASCOD je svázaná skupina Czechoslovak Group (CSG), s vozidlem CV90 podnik VOP CZ a Meopta.


Podle Jana Šafaříka, marketingového ředitele VOP CZ, jednání o spolupráci ale probíhají i s firmami Rheinmetall, PSM i GDELS.

 

„Aktuálně se snažíme spolupracovat s firmami Rheinmetall, General Dynamics European Land Systems (GDELS - pozn. red.) a BAE Systems, kde již existuje určitý smluvní vztah. Před uzavřením smlouvy jsme s dalším zájemcem, firmou PSM,“ popisuje aktuální stav Jan Šafařík, marketingový ředitel VOP CZ.

 

Video: Nizozemské CV9035 / YouTube


Jak si ASCOD a CV90 vedou cenově? V roce 2004 Španělsko objednalo 212 vozidel ASCOD (170 ks BVP, 5 ks velitelských, 28 ks pro dělostřelecké návodčí, 8 ks odtahových a 1 ks inženýrského vozidla) za 845 milionů euro (22,8 mld) Kč - tj. 3,9 milionu za vozidlo. Nicméně španělská armáda již měla pro vozidla z dřívejška vybudované potřebné provozní zázemí, což vysvětluje “příznivou” cenu.  


V případě CV90 je možné porovnat několik nákupů. V roce 2005 Dánsko objednalo 45 vozidel CV9035 za 188 milionů euro (5 miliard Kč), tedy 4,18 milionu euro za vozidlo. Ve stejném období Nizozemsko objednalo 184 bojových CV9035 (+ 8 výcvikových) vozidel za 749 milionů euro (20,2 mld Kč) - 3,9 milionu za vozidlo.


Všechny ceny je však nutno brát se značnou rezervou - podle úrovně vybavení cena všech vozidel bez problémů poklesne nebo vzroste o stovky tisíc až jednotky milionů euro. Navíc další stovky milionů eur bude stát vybudování komplexního provozního zázemí a nákup munice.


Obecně se dá ale říct, pořízení samotných vozidel představuje 50 % až 75 % z celkové ceny programu.

 

Zdroj: AOBPEuroČeská televize

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
juhelak Datum: 23.04.2017 Čas: 11:53

Taky docela síla. to asi bude louskat všechno :) https://www.youtube.com/watch?v=ndVJx8YQTa4

avatar
ALCR Datum: 14.04.2017 Čas: 23:14

CV90
https://www.youtube.com/watch?v=IPa2mofufPE

avatar
Marcus Datum: 12.04.2017 Čas: 13:33

Katz
Na letosni IDET jsem hodne zvedavy. Predpokladam ze tam ta uvazovana BVP budou. Nebo aspon ty nej favorite. Ja to bude se vstupem na IDET? Soukrome tam je moznost navstevy kdykoliv nebo jen v urcity den?

avatar
Rase Datum: 11.04.2017 Čas: 09:07

juhelak:
myslím, že bylo osazené i na T-72M1, při Zemanově návštěvě v Excaliburu, tak není problém jí oplácat cokoliv. Není potřeba navazovat smlouvy se všemi subdodavateli, to už si zařídí stát nebo přes VOP CZ. Nemá smysl tím zatěžovat uchazeče, prostě v požadavku může být, že nové BVP bude osazeno českým přídavným pancířem, maskovací sítí a třeba i tuzemskou aktivní ochranou.

avatar
juhelak Datum: 10.04.2017 Čas: 09:02

Nemá někdo informace ze panceřování, které kontinuálně vyvíjí VVU by šlo i na nové bvp nebo to je jen pro pandury? Nikde sem si nevsiml že by navázali firmy spolupraci i z výzkumákem. To by totiž znamenalo že by nabízeli bvp bud jen v základu a ACR by si je obložila sama..a nebo by je nabízeli už s pancéřováním v ramci spolupráce. To same nikde nepsali že by je v lete predstavili rovnou už s tou naší aktivní ochranou..to by asi taky ACR dodělávala až sama..což je taky zvláštní...aby to tam vůbec slo nandat.

avatar
Katz Datum: 08.04.2017 Čas: 19:31

To Marcus
Domnievam sa, že sa jedným z tých 18ks modernizovaných BVP budú chcieť na veľtrhu IDET 2017 predviesť, takže zrejme 31.5. - 2.6. 2017 budeme múdrejší, predsa len od 04/2016 už ubehol rok a mali by byť schopný dodať OS SR pár kusov z tých osemnástich.

avatar
Rase Datum: 08.04.2017 Čas: 15:57

PavolR: tohle je uvaha, ktera by ospravedlnila ucast Tulparu a dala smysl snaze Zetoru vyrabet vojenskou techniku. Puvodne jsem cekal, ze predstavi prekopane Dardo. Akorat bych cekal, ze o vozidlu budou mluvit jako o "Wolfdogu" ne jako o Tulparu

avatar
royal Datum: 08.04.2017 Čas: 15:35

to MALI:
já bych to osadil plánovanou bezosádkovou věží z plánovaného BVP/MBT PL-01

avatar
MALI Datum: 08.04.2017 Čas: 13:50

To Marcus:
K těm vozidlům palebné podpory (na ty jsem v tom příspěvku pozapomněl, i když je doporučuji):
Být plánovačem AČR, zrušil bych u těch zamýšlených těžkých pásových vozidel verze spojovací a velitelsko-štábní a dal bych jim k dispozici Titusy (řekl bych, že by vojáci určitě nenadávali). K těmto uvolněným podvozkům by stačilo přikoupit ještě jedno vozidlo, tyto podvozky osadit věžemi s pořádným kanónem a u každé roty bychom tak mohli mít jedno vozidlo palebné podpory, což sice není nic moc, (optimální by byly tři taková vozidla), ale pořád by to bylo lepší, jak zamýšlený stav.

Otázkou zůstává, zda zvolit věž se 120 mm TK a mít tak bojové vozidlo s palebnou schopností tanku (ne však tank), nebo ten podvozek osadit multifunkční věží (např. DRACO od OTO Melary), která má sice jen 76 mm vysokovýkonný kanón, ale zase má nejen optoelektronický, zaměřovač ale také radiolokátor, takže by byla schopná ničit vše od těžkých BVP, lehkých tanků, starších středních tanků, až po bojové vrtulníky, částečně i podzvukové bitevníky a prostředky pro útok z odstupu. PT schopnost jednotky by byla řešena již dříve zmiňovanými způsoby. No ale už slyším armádní logistiky, jak budou řvát, že je to další typ munice a další zbraňový systém navíc.

avatar
PavolR Datum: 08.04.2017 Čas: 13:24

Rase:
Len pre zaujímavosť - bol Tulpar vôbec niekde minulý rok vystavovaný? Lebo napríklad na Eurosatory 2016 bol, čo ja viem, iba Tulpar-S ... čo som si samozrejme okamžite zahrnul do svojej zetoráckej konšpiračnej teórie. :-D

avatar
juhelak Datum: 08.04.2017 Čas: 12:19

Rase: díval sem se ještě jaká verze byla na dnech nato. On ten ascod 35,42 není od ajaxu až tak daleko a urcite to bude o dost lepší stroj než ulan a pizzaro. Takže třeba ta 42 by se mi líbila. Ajax sem si vsiml že má asi vyšší ochranu třeba v poklopech a dveřích..ten reaktivni bude podobny.

avatar
Kozlus Datum: 08.04.2017 Čas: 11:24

MALI, ja s tebou souhlasim, jen to chce vic te munice, no:) A at nikdo netvrdi, ze nejsou peniza na par stovek raket, kdyz se za posledni dva roky vracelo cca 10 miliard.

avatar
Marcus Datum: 08.04.2017 Čas: 11:20

MALI
Naprostý souhlas, to si myslím že je ta nejlepší cesta. Za vše co jsi napsal bych dal ruku do ohně. Jen bych BVP doplnil ještě vozidly palebné podpory. Rozhodně mi to přijde smysluplnější než pořizování např. nových drahých MBT.
Pozemní jednotky vybavené doprovodnými zbraněmi (pro které bude dostatek munice) by měli být základ armády, který dnes nemáme. Viz Pandury, kde se upustilo od podpůrných vozidel :(

avatar
Marcus Datum: 08.04.2017 Čas: 11:12

Katz
S IFV CORSAC 8x8 a ALIGATOR MASTER II 4x4 u OS SR souhlas, ale opravdu to u vás vypadá na BVP ŠAKAL / BVP MEXA???

avatar
MALI Datum: 08.04.2017 Čas: 11:02

To Kozlus:
Každý PTRK se skládá z rakety, odpalovacího (naváděcího zařízení) a kontrolního příslušenství (to není u zbraně ale jsou jím vybaveny útvary a muniční základny).
Pravdou je, že těch raket moc nemáme, mimochodem - nějaké Javeliny se prý právě dokupují. Jde o to ke stávajícím OZ a příslušenství dokoupit příslušný počet munice (raket) + rozšířit počet OZ. Kdybychom zavedli nový typ PTRK, tak bychom museli nakupovat všechno znovu. Přitom jak SPIKE, tak Javelin jsou v současnosti výborné PTRK.


Pokud bychom chtěli zvýšit protitankovou schopnost pozemních jednotek AČR, měli bychom u PozS jít podle mého názoru následující cestou:
1. na PBVP osadit SPIKE-LR (případně s možností osazení SPIKE-ER, kompatibilní s vrtulníky, není ale podmínkou), k tomu dokoupit dostatečný počet munice (PTŘS);

2. dokoupit potřebné Javeliny (už probíhá) - ty dát lehkým jednotkám;

3. každé nové pásové bojové vozidlo vybavit 1x tarasnicí Carl Gustav + cca 15 ks vezené zásoby munice, ve které by byla cca polovina PT munice (pro PT boj v zastavěných oblastech, kde je použití klasického PTRK omezené (SPIKE, Javelin - všechny 3G), nebo neefektivní (2G, 2G+). Následně doplnit CG i do KBVP (tam by však asi nevešla tak velká vezená zásoba munice);

4. PozS AČR vybavit dalšími PT prostředky, jako jsou například PT minometné miny (81 mm Merlin, 120 mm STRIX), použitelné ve stávajících minometech na dálkách ještě větších, než je dostřel PTRK hlavně za hranicí přímé viditelnosti, což ale musí být provázáno s kvalitním a hlavně akčním průzkumem pomocí UAV propojených doo architektury C4ISTAR, případně "loitering" drony, jako je například protitankový HERO 120 (s ještě větším dosahem).

Tímto způsobem bychom získali schopnost protitankového boje od cca 50 metrů do 15 km (v celé taktické hloubce).

arr