Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bývalý guvernér Tokia - Japonsko musí získat jaderné zbraně

Datum přidání 24.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny vyvolal poprask bývalý guvernér Tokia, známý buřič a možný budoucí nastolitel králů Shintaro Ishihara. Na tiskové konferenci před zahraničními novináři prohlásil, že pokud má být Japonsko bráno vážně, musí zahájit vývoj jaderných zbraní nebo minimálně prozkoumat možnosti, jaké jsou nezbytné ke členství v oficiálním klubu jaderných mocností.

jaderné exploze

Foto: Bude Japonsko usilovat o získání jaderných zbraní? / US DEO

 

Prohlášení přichází na pozadí japonsko-čínských sporů, kde ekonomicky a vojensky sílící Čína začíná důrazně prosazovat své národní zájmy.  Nejnovějším příkladem je například japonsko-čínská pře o malé souostroví Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) ve Východočínském moři, mimochodem velmi bohatém na ryby a ropu.

 

"Myslím si, že Japonsko musí provést analýzy toho, jak se stát jadernou mocností," říká Ishihara. Zaroveň dodal, že: "Diplomatický hlas zemí bez jaderných zbraní je ohromně slabý."

 

Shitaro Ishira není ani přes svůj vysoký věk (80) vyčpělým politikem, právě naopak. Jeho prohlášení přišlo jen den poté, co byl zvolen předsedou své populistické strany Japonské strany obnovy (Japan Restoration Party, JRP). Ishira se svou stranou se jasně vymezuje proti dvěma nejvýznamnějším japonským politickým silám - Demokratické strany Japonska současného premiéra Yoshihiko Nody a Liberální demokratické strany.

 

Navíc již 16. prosince proběhnou v Japonsku celostátní volby a jak političtí komentátoři předpovídají, bez naděje na jasný výsledek. Je tak pravděpodobné, že vítězná politická strana bude po volbách jednat s Ishirovou Japonskou strany obnovy, jakožto s třetí největší politickou sílou v zemi. Tedy za předpokladu, že obě dvě hlavní strany neuzavřou velkou koalici, což je podle politických komentátorů krajně nepravděpodobné.

 

Ishira ale dodal, že jeho názory jsou „spíše osobní než názorem jeho strany.“ Navíc současné japonské mínění, po loňské katastrofě jaderné elektrárny Fukušima, je silně nakloněné proti jaderné energii.  Na druhou stranu, jeho názory můžou mít úspěch u té části japonské veřejnosti, která je frustrována z rostoucí síly Číny a z neschopnosti japonské vlády tomuto růstu účinně čelit.

 

Ishira před novináři také řekl, že „Teoreticky by bylo dobré, kdyby Čína a Japonsko uzavřelo přátelství, ale čínská politika je hegemonní.“  Zároveň ale dodal, že Japonsko se nesmí stát druhým Tibetem a musí uzavírat partnerství se zeměmi, které mají s Čínou územní spory, jako jsou Filipíny nebo Vietnam.

 

Že tento osmdesátiletý politik nejen mluví, ale také koná, dokázala právě nejnovější pře o zmiňované souostroví. Byl to právě nápad Ishiry, odkoupit souostroví od soukromého vlastníka a porušit tak status quo panující v této otázce mezi Čínou a Japonskem

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 27.11.2012 Čas: 11:29

Japonsko je velmoc a atomovky nemá, protože je lidi nechtěli a zůstali z nich zkoprnělí po WW2. Mít by je ale mělo, jestli bude Čína pořád hrát svou notu (a to BUDE).

Nemyslím, že by Japonsko (které nevykřikuje že je použije, ani nevykřikuje o žádném okolním státě že ho vyhladí) bylo ve stejné izolaci jako Irán, nebo Severní Korea. Nějáká reakce OSN by se ale čekat dala.

avatar
liberal shark Datum: 25.11.2012 Čas: 22:20

NPT existuje ve dvou režimech - pro státy s vojenským jaderným programem a bez něj. Japonsko by muselo vypovědět svoji "mírovou" smlouvu a uzavřít se všemi signatáři smlouvu "zbraňovou", jakou mají USA, RF, GB, F a Čína. Sankce za porušení NPT jsou přerušení spolupráce v oblasti jaderného a zbrojního průmyslu a de fakto mezinárodní izolace. Příkladem je Irán, zatímco Izrael není signatářem smlouvy a sankce se na něj tedy nevztahují. Znění NPT najdete na www.iaea.org.

avatar
Deadog Datum: 25.11.2012 Čas: 09:20

Myšlenkou této smlouvy je, že se státy, které vlastní jaderné zbraně, zaváží k jadernému odzbrojení, zatímco státy, které nevlastní jaderné zbraně, se vzdají práva je vyrábět nebo je jinak získávat.[1] Na oplátku, že se státy, které nedisponují jadernými zbraněmi vzdají jejich výroby, jim byl přislíben rovnoprávný přístup k jaderným technologiím

wikipedie

avatar
Ondřej Lacina Datum: 25.11.2012 Čas: 06:24

A co takový USA? Ty podepsaly smlouvu o nešíření jaderných zbraní? A jaká je realita?
Jen se ptám, protože o týhle oblasti moc nevim..

avatar
Deadog Datum: 25.11.2012 Čas: 00:12

Sankce uvaluje OSN , nevim co presne zakazuje ale zrejme nejake ekonomicke sankce ,urcite i zbranove embargo ,viz Iran

avatar
Jindřich Datum: 24.11.2012 Čas: 23:49

Zasvěcení stejně ví, že japonské JZ nemají být určeny Číně, ale úplně jiné hrozbě:)
http://img.photobucket.com/albums/v496/Crimson_Raptor/Godzilla/G89Fearful.jpg

avatar
palo Datum: 24.11.2012 Čas: 21:57

ake su sankcie pri poruseni zmluvy o nesireni jadrovych zbrani?

avatar
Deadog Datum: 24.11.2012 Čas: 17:11

Japonsko podepsalo smlouvu o nesireni jadernych zbrani ,a od roku 1971 ,tsi odsouhlasili ze na svem uzemi nebudou mit JZ ani je vyvijet ,cili na to pravo nema.
Jsou to pouze populisticke zvasty jednoho senilniho dedka ,ktery si mysli ze zahranicni politika se dela za pomoci vyhrozovani ,ale tak to neni , nejak bych se kvuli tomu nevzrusoval.
V dnesni dobe si nikdo na svete nemuze dovolit pouzit JZ ,sou k nicemu ,sou bezcenne.
Pouze u Islamskych radikalu ,jako je Iran (vlada), kteri sou nevypocitatelni je to riziko realne ,resp. neodhadnutelne ...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 24.11.2012 Čas: 13:41

Proč ne..? Mají na to právo.

avatar
Dip Datum: 24.11.2012 Čas: 13:03

Tak především neznám žádné "populistické" strany. Ani nedokážu pochopit co to slovo přesně v tomto spojení má značit.
Jinak úvahy pana Ishihary plně chápu, má-li Japonsko vedle Číny a Ruska zůstat nezavíslým, suverením a sebevědomím státem. A na USA s trendem "Obama" se nedá spoléhat.

arr