Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Cerberus: Digitální oči a uši pro bojové psy

Datum přidání 14.10.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká společnost Visual Engineering představila taktickou výstroj Cerberus pro bojové psy. Cerberus tvoří psí postroj, na který lze umístit nejrůznější senzory - především kameru a mikrofon. Psovod tak vidí a slyší vše, co jeho pes. Cerberus je další z řady taktických doplňků pro bojové psy.

Foto: Cerberus umístěný na zádech německého vlčáka; větší foto / Visual Engineering

Foto: Cerberus umístěný na zádech německého ovčáka; větší foto / Visual Engineering

 

Psi se pro vojenské účely používají podle ověřených pramenů již od 7. století před naším letopočtem. V současnosti slouží vojenští psi MWS (Military Working Dog) i v nejelitnějších jednotkách světa. Americká speciální jednotka Navy SEAL použila psa (Malinois, belgický ovčák) při operaci Operation Neptune Spear, při které byl zabit Osama bin-Ladin.


V současnosti se psi používají především k patrolování, strážním úkolům nebo pátraní. Armáda využívá psy díky jejich vynikajícímu čichu k hledání bomb, drog nebo lidí uvězněných pod sutinami. Vojenští psi využívá ve velkém vojenská policie, např. při vyhledávání a zajištění podezřelé osoby.


Někteří psi jsou cvičení pro odhalování skrytých pozic protivníka, například odstřelovačů.

 

Foto: Bojoví psi jednotky SDAT v Afghánistánu. / SDATFoto: Bojoví psi jednotky SDAT v Afghánistánu. / SDAT


V Iráku a Afghánistánu sloužilo v řadách americké armády (U.S. Army) více než 600 psů. Americké letectvo (US Air Force) pro střežení svých základen využívá na 530 psů. Armáda České republiky chová přibližně 140 psů, další slouží u Hradní stráže a Vojenské policie.

 

V Afghánistánu Armáda České republiky nasadila jednotku SDAT (Special Dog and Tactical), která se soustředila na používání psů v bojových zónách. Pes je v muslimském světě silnou psychologickou zbraní (vzbuzuje respekt), protože se jej muslimové bojí a považují jej za nečisté zvíře.

 

Jednotka SDAT využívala psy mimo jiné k vyřazení protivníka. Například do směru palby (zákop, budova) se vyslal pes s cílem pacifikovat protivníka. Pes šel první do budovy, nebo přes nebezpečné úseky.

 

Video: Výcvik psů u americké námořní pěchoty. / YouTube


Několik posledních let se objevují taktické doplňky pro bojové psy. Zmiňovaná jednotka Navy SEAL v roce 2010 nakoupila čtyři neprůstřelné psí vesty Intruder od kanadské firmy K9 Srorm.


Součásti vesty je denní, noční nebo termovizní kamera. Cena čtyř vest dosáhla 86 457 dolarů (necelých 1,8 milionu korun). Vesta dokonce obsahuje směrové reproduktory, které slyší jen pes. Psovod tak svému psu na dálku dokáže předávat povely.


Psovod umí přijímat signál z vesty Intruder na vzdálenost 1000 m v otevřeném terénu, nebo zhruba 200 m uprostřed městské zástavby.

 

Nejnovějším přírůstkem je taktický postroj Cerberus (trojhlavý pes z řecké mytologie). Hmotnost postroje s kamerou je pouze dva kilogramy. Psovod dokáže přijímat vysoce kvalitní video a audio signál v městské zástavbě na vzdálenost 300 až 500 m.

 

Video: Dobře poslouží i klasická GoPro kamera. / YouTube


Zobrazovací modul si psovod umísťuje na zápěstí nebo na hruď. Přijímaná data pak psovod dokáže přes internetový protokol posílat na vyšší stupně velení. Záznam z akce se navíc nahrává na SD disk umístěný v postroji Cerberus.


Cerberus obsahuje denní a infračervenou kameru a také bílou přisvětlovací a infračervenou LED diodu. V případě přání zákazníka lze umístit na záda psa také termokameru.


Pes ještě mnoho let zůstane nepostradatelným pomocníkem vojáků. Svou rychlostí, chytrostí, schopností orientace a vytrvalostí překonává jakékoliv současné nejlepší průzkumné pozemní roboty. Ostatně dokazuje to i neutuchající zájem americké speciální jednotky Navy SEAL o nové psy a psovody.


Zdroj: Visual Engineering

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gloton Datum: 16.10.2015 Čas: 01:01

RiMr71: Neuvěříš.....já si z nostalgie nedávno celej seriál stáhnul :)) Jako kluky nás to fakt bavilo,byla to jedna z mála věcí v TV kde byla nějaké vojenská technika.....a pro děti to byly i napínavé příběhy. Kolik dní jsme strávili hrami "na vojáky" ani nejde spočítat....
I dnes se mi tam líbí ty "Téčka" a tý Marusje to sluší pořád, ale jinak člověk žasne, na co kdysi se zaujetím vydržel koukat.

avatar
RiMr71 Datum: 14.10.2015 Čas: 23:02

No jo... Hezká sebevědomá usměvavá holka v upnuté sukni se Špaginem ladně přes rameno... kdo by odolal! :)

avatar
Deadog Datum: 14.10.2015 Čas: 17:14

neco pro tebe :)

https://www.youtube.com/watch?v=BgCKAJ3j8NY

avatar
RiMr71 Datum: 14.10.2015 Čas: 15:16

...dodnes vzpomínám jak jsem jako dítě bulil jak chudák postřelený Šarik vlekl v plátěném pytli palivové čerpadlo či co do obklíčeného "téčka" (kdo ví ten ví, možná už se mi to po těch letech plete s jinou zápletkou se Šarikem a tankem Ogoňok, Marusju jsem jako prcek prostě miloval :) )

Co jsem slyšel od účastníků misí, tak "kozom*di" (cituji jejich výrazivo) jsou ze psů úplně podělaní...

arr