Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Datum přidání 16.05.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Za dvanáctiletý pronájem Češi zaplatí 20,4 miliardy Kč. K ceně je však nutno připočítat ještě 1 miliardu Kč za modernizaci Gripenů.

Český JAS-39 Gripen

Foto: Český JAS-39 Gripen. / Michal Voska

 

Českým stíhačkám JAS-39 Gripen chybí některé důležité hardwarové a softwarové vybavení. Chybí slučitelný datalink umožňující datovou komunikaci (např. sdílení radarových informací) s dalšími letouny NATO. Chybějící softwarové vybavení také neumožňuje českým Gripenům provádět útoky na pozemní cíle.

 

Mezery v kapacitách řeší schválený modernizační balíček. České JAS-39 Gripen dostanou nově například nové kódovací zařízení pro komunikaci, kompatibilní NATO datalink nebo pilotní brýle pro noční vidění. Součástí modernizačního kontraktu je také další školení leteckého a pozemního personálu na nové systémy.

 

 „Jde o cenu celého programu (21,4 miliardy Kč - pozn. redakce), tedy nikoli jen samotného pronájmu čtrnácti stíhaček. K původnímu desetiletému pronájmu za 19,6 miliardy je také třeba připočítat náklady na výcvik personálu nad rámec smlouvy či nákup munice,“ Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/gripeny-spolknou-o-miliardu-vice-nez-tvrdila-obrana-1084130#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink říká tiskový mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

Video: České Gripeny při nácviku tankování. Slovenské MiGy-29 nacvičují eskortu. / YouTube

 

Jaké jsou modernizační náklady? Schopnost útoků na pozemní cíle pro JAS-39 Gripen přijde české daňové poplatníky na 300 milionů Kč. Speciální průzkumné kontejnery na 220 milionů Kč a kompatibilní datalinky na 100 milionů Kč. Pro výcvik pilotů a pozemního personálu je vyhrazeno 170 milionů Kč a pro munici do palubních kanónů a řízené střely 100 milionů Kč.

 

Zajímavá je zmínka o průzkumném kontejneru. Jelikož je smlouva uzavřená se švédskou firmou Saab, půjde pravděpodobně o průzkumný kontejner Saab MRPS (Modular Reconnaissance Pod System).

 

Foto: Gripen z průzkumným kontejnerem MPRS. / SaabFoto: Gripen s průzkumným kontejnerem MRPS. / Saab

 

Švédský průzkumný kontejner MRPS má hmotnost 730 kg a je zavěšen pod trupem. Senzory kontejneru dokáží pořizovat kvalitní záběry zájmové oblasti ve viditelném i infračerveném spektru.

 

Modernizace posune schopnosti českých JAS-39 Gripen na novou úroveň. Kromě ochrany vzdušného prostoru tak Gripeny získají schopnost provádět průzkumné mise za dne v noci a také útočit na pozemní cíle.

 

Zdroj: E15

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
nevertemediam Datum: 17.05.2014 Čas: 01:17

No, tak sklady plne municie ako za komunistov uz nikdy nebudu. Ani neviem aka je vlastne rozumna zasoba streliva pre pripad vojny. Vystrelaju vsetky riadene strely a potom mozu akurat praskovat...
Ake palivo pre gripeny? Ja ze tam ide klasicke letecke palivo... ked uz niektore ruske stroje vedia aj na naftu lietat :D napr su 39

avatar
Adanedhel Datum: 16.05.2014 Čas: 21:59

No vždyť o tom mluvím ! Za sto mega to je tak výzbroj pro ta letadla co jsou neustále v pohotovosti a když by všechny rakety a náboje vystřílely, tak ani nebudou moci doplnit na 100 procent. A může mi někdo říct, zda se tady vyrábí palivo pro Gripeny a zda je nějaká rozumná válečná zásoba ? Děkuji .

avatar
liberal shark Datum: 16.05.2014 Čas: 21:43

1 střela AMRAAM stála před lety 400 tisíc USD - tj. 8 milionů Kč. Za těch 100 milionů moc parády nepořídíme :-(.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 16.05.2014 Čas: 16:35

Takže na zaměřovací kontejnery, po kterých letectvo volá už řadu let, zase nedojde?

avatar
Adanedhel Datum: 16.05.2014 Čas: 16:21

No, za těch 100 milionů by asi opravdu moc raket Sparrow nebo Sidewinder moc nebylo... Teď nevím, jestli vůbec můžeme používat Sidewindery ????

avatar
flanker.jirka Datum: 16.05.2014 Čas: 15:36

Konečně bude mít AČR Gripen opravdu jako JAS-39, a ne jako prvních deset let ve verzi J-39. Samotná modernizace a dobudování kompability bude ještě nutné předělávat závěsníky pro nesení pum (pro které je postavena Alca) ...pomalu se tak ukazuje jak nekompatibilní stroj se před deseti lety pořizoval.

avatar
Jan Grohmann Datum: 16.05.2014 Čas: 13:49

Originální zdroj mluví o "řízených raketách", ale nedivil bych se, kdyby šlo ve skutečnosti o nějaké levnější řízené pumy. Brzy uvidíme.

avatar
Adanedhel Datum: 16.05.2014 Čas: 13:39

100 000 000 za munici a řízené střely je výsměch. To stačí tak akorát na chabé cvičení. Rozhodně to není zásoba na ostrou akci.

arr