Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Datum přidání 02.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu převezme afghánská armáda a policie, ale v zemi zůstanou tisíce zahraničních vojáků, kteří budou afghánské vládní síly podporovat. Svou další účast v misi přislíbila i Česká republika.

Afghánistán

Foto: Ta nejtěžší mise v Afghánistánu právě začíná… / Flickr AČR, Autor: četař Radek Venglář

 

Rozhodnutí o setrvání v Afghánistánu potvrdila Vláda České republiky v usnesení z 1. června 2012. Česká republika již podruhé schválila dvouletý plán na působení Ozbrojených sil AČR v zahraničních operacích, a to na roky 2013 a 2014. Kromě potvrzení další účasti ČR v afghánské kampani schválila vláda i pokračování mírové mise na Balkánu nebo účast českých letců při ochraně Islandu na konci roku 2014.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu, přes pokrok dosažený v některých oblastech, zůstává nestabilní. Navzdory nepříznivému bezpečnostnímu prostředí však mezinárodní společenství zastoupené řadou mezinárodních, vládních a nevládních organizací usiluje o zlepšení životních podmínek afghánského obyvatelstva tím, že podporuje afghánskou vládu při rozšiřování a upevňování její autority na celém území Afghánistánu. Vláda České republiky, 2012

Podle přijatého usnesení bude v silách ISAF působit v letošním roce maximálně 539 českých vojáků a v klíčovém roce 2014 340 osob. Po roce 2014 pak má v Afghánistánu zůstat kontingent do počtu 150 osob. Kromě toho bude po oba roky chránit český zastupitelský úřad v Kábulu 20 příslušníků 601. skupiny speciálních sil.

 

Změní se však zásadně charakter mise v návaznosti na změnu bezpečnostní prostředí v Afghánistánu. V současné době končí mise PRT Lógar. Během února dojde k redukci kontingentu na 100 osob, které budou dohlížet na odsun materiálu a likvidaci zázemí českého PRT.

 

Video: Život v Afghánistánu z pohledu vojáků / YouTube

 

Konec PRT však nebude znamenat konec české přítomnosti v Lógaru. Po konci PRT vznikne v Lógaru český vojenský poradní MAT (Military Advisory Team) do počtu 60 osob, který bude mít na starost výcvik a mentorování afghánských vojáků. Stejně tak bude rovněž transformován OMLT „omeleta“ tým ve Wardaku na jednotku MAT (60 osob)

 

V letech 2013 a 2014 bude v rámci IPTC pokračovat výcvik příslušníků afghánské národní policie (ANP). Výcvik bude mít na starost 12 českých vojenských policistů. Kromě MAT týmu bude ve Wardaku působit i smíšená desetičlenná jednotka vojenské police a 43. výsadkového mechanizovaného praporu - cílem bude výcvik členů speciálních jednotek ANP.

 

V roce 2013 bude na základně KAIA působit i 14-ti členná jednotka chemické a biologické ochrany AČR. Ta bude pokračovat v chemickém průzkumu po celém území Afghánistánu a ve školení afghánských specialistů.

 

Speciální úlohu bude hrát i 50 operátorů 601. skupiny speciálních sil. Ta bude od druhé poloviny roku 2014 do poloviny 2015 působit ve prospěch afghánské vlády. Úkolem bude výcvik speciálních jednotek ANA a provádění průzkumných a úderných akcí v nedostupných a problematických oblastech Afghánistánu.

 

Nesmíme zapomenout ani na vrtulníkovou jednotku z Přerova. Ta od poloviny roku 2013 do poloviny 2014 bude opět působit v Afghánistánu (3x Mi-171Š a 65 osob). Bude působit ve prospěch vojáků ISAF a sehraje také důležitou roli v odsunu techniky z Afghánistánu.

 

Kromě toho bude působit ještě v letech 2013 a 2014 zhruba stovka osob ve velitelských, řídicích a zpravodajských strukturách ISAF (především na základně KAIA) a v práci bude také pokračovat na základně KAIA podpůrný chirurgický tým v počtu 11 osob.

 

Zdroj: Vládní návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2013 a 2014 s výhledem na rok 2015

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.02.2013 Čas: 19:05

Děkuji za všímavost. Upraveno.

avatar
Uwe Datum: 04.02.2013 Čas: 18:17

Docela me zarazila unformace o 42. mpr a vycviku ANP ve Wardaku 2013-14... Nejedna se o 42. mpr, ale 43. vpr. 42. mpr ve Wardaku bude az ve 2014 jako soucast MAT.

arr