Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Datum přidání 08.04.2018    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 169 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Foto: CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

 

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.


Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.


Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.


Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.


Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.


Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

Video: Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům. / YouTube

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Video: Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2. / YouTube

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní.

 

Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp. transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 25.08.2018 Čas: 08:19

Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany:
http://www.kozlonyok.hu/kozlonyok/Kozlonyok/13/PDF/2018/4.pdf
(str. 398 - v pdf 6. strana)

avatar
Rase Datum: 15.07.2018 Čas: 21:14

PavolR:
pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka někde úplně jinde.

avatar
kisam Datum: 15.07.2018 Čas: 20:16

Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

avatar
PavolR Datum: 15.07.2018 Čas: 19:12

Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 (z dvoch). na cvičenia chodí iba 4-5 húfnic, hoci by malo všetkých 12, čo majú. A s útočnou vozbou sú na tom údajne podobne.
Vojakov majú momentálne asi tak na jednu úplnú brigádu a nejakých špeciálov.

Len tak pre zaujímavosť - v polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39/07300/07300-0001.pdf
V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho roka vraj zhruba 5000 (vtedy sa už začalo so zahmlievaním presných údajov). Odvtedy odišlo asi 2000 vojakov a bolo prijatých okolo 3500, avšak bol zároveň tabuľkový stav zvýšený na 29700, čiže do tohoto stavu, ktorý má byť dosiahnutý do roka 2026 chýba zhruba 10500-11000 vojakov.
Z tých asi 19-19,5k, čo by malo byť v službe pripadá asi 8k na generálny štáb (údajne aj mnohí, čo sú papierovo na útvaroch, slúžia reálne na štábe) a asi 3,5k na letectvo a PVO. Zvyšok je rozdelený do dvoch bojových brigád, pluku špeciálneho určenia a podporných a logistických jednotiek.

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 18:01

Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - tamto. Modernizácia je spôsob ako obísť súťaž a zadať zákazku vopred vybranej firme - obzvlášť ak je ruská. K tomu argumentácia, že to dávajú robiť výrobcovi.Tak to spravili aj s vrtuľníkmi.
A potom je tu ešte otázka ceny. Peniaze na BVP ešte vyčlenené nie sú, na dôvažok každý forint vynaložený na armádu (zdravotníctvo, školstvo) nemožno ukradnúť inde. Čiže sa podľa mňa pokúsia urobiť čo najväčší poprask za najmenej peňazí - nakoniec do toho aj tak nebudú mať koho posadiť ...

avatar
Jara Datum: 24.06.2018 Čas: 17:53

No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

avatar
Rase Datum: 24.06.2018 Čas: 17:28

Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby nová BVP pro AČR měla mít věž RCWS-30. Předpokládám že taky budou chtít něco lepšího. Spíš jsem zajímavý, jakou budou chtít používat ráži, zda se vydají slovenskou cestou nebo českou. Bylo by zajímavé, pokud by jim Zetor nabídl Wolfdoga, přeci jen mohli by si ho kompletně vyrábět sami doma. Pomalinku si zbrojní průmysl oživují (viz obrněné vozidlo Komondor), tak čekám že budou mít ambice výš než jen modernizace

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 17:04

Majú ešte zakonzervované nejaké BMP-1 a nový minister vlastibrany je kritikom ich vyradenia. Preto ma aj pri článku o tej novej ruskej koncepcii modernizácie BMP-1 napadlo, či nie je mierená na Maďarsko, vzhľadom na totožnú vežu, akú Maďari používajú na BTR-80A.

avatar
Rase Datum: 24.06.2018 Čas: 16:55

Maďaři chtějí do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu. Jelikož my máme v plánu na tuto dobu zmodernizovat mechanizovanou brigádu novými BVP, tak bude zajímavé co mají v plánu oni. Přeci jen času na to moc nemají. Jelikož nemají co modernizovat, tak připadá v úvahu pořízení ojetých vozidel (Marder, Bradley), nebo nový stroj. Pak by ale měli vypsat tendr ve stejný čas jako my. Předpokládám že by si taky chtěli vyrábět vozidlo sami, stejně jako dnes všichni

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 16:54

Ale inak vážne - v 90. rokoch (hlavne za Mečiara) mali Maďari zo slovenskej armády strach. Vidno to na internetových komentároch z tých čias. Obávali sa, že sa môžeme kedykoľvek dať do pohybu, zabrať im kus územia a oni nám v tom nebudú mať dosť síl zabrániť. :-) Keď sa potom začali zverejňovať stavy armády a uvideli, aká je realita, upokojili sa.

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 16:37

Keby len pozemná technika, ale končí aj "dominancia" ich zatiaľ najmodernejšej techniky - Gripenov - na ktorú boli aj patrične hrdí. :-) Chorváti nakupujú F-16, Slováci idú nakupovať F-16V, Rumuni majú už teraz 12 ks F-16 a ďalšie dokúpia, Srbi budú mať slušný počet modernizovaných Mig-29 ... tých 14 maďarských Gripenov bude čo nevidieť podpriemer. Takto sa ako regionálny hegemón prezentovať nemožno. ;-p

Novú kolesovú techniku okrem Slovákov priebežne nakúpili/nakupujú Slovinci, Chorváti, Rumuni a čiastočne aj Srbi a k tomu sa takou odolnosťou a výzbrojou, že 2/3 maďarských BTR-80 môže iba čumieť.

avatar
Rase Datum: 24.06.2018 Čas: 15:43

Tak rozhodně mají co dohánět, bojové (hlavňové) techniky opravdu moc nemají.
ps. byla by sranda, kdyby to zdůvodnili zbrojením Slovenska :-D Ten pán je na to vtipný dost

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 14:41

Skôr do zemiakových lupienkov a chrumkajúc sledovať, ako sa Maďari pokúšajú pretekať v zbrojení s Rumunmi ...
... na čo by ale potrebovali aspoň 4% HDP a desiatky tisíc ochotných regrútov (už teraz však majú asi 6-tisícový deficit). Jedine, že by predsa len obnovili povinnú vojenčinu, no to by razom utrpeli také populačné straty, ako po prehratej vojne a to veľmi dobre vedia. :-D

Každopádne by to mohla byť slušná zámienka na vytvorenie nového tunela, kadiaľ by mohli nechať odtekať verejné prostriedky a kadiaľ by mohli skúsiť nakupovať dobrú vôľu rôznych krajín, ako to robia Arabi: Rusmi by si nechali zmodernizovať vyradené Mig-29 a BMP-1 (ako to už urobili v Mi-24), od Američanov by kúpili Patrioty a MLRS, od Nemcov, či Francúzov by objednali tanky a kanóny ...

avatar
Takeda Datum: 24.06.2018 Čas: 14:05

Do zbraně bratři slováci :-D

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 11:03

Iba taká zaujímavosť - maďarský režim začína komunikovať smerom k domácej verejnosti, že cieľom je navýšiť výdavky na obranu hoci aj na 3% HDP, aby malo Maďarsko najsilnejšiu armádu v regióne:
http://hvg.hu/itthon/20180618_nemeth_szilard_honvedseg_magyar_hirlap
-------------------------------
(poznámka pod čiarou: o tom tajomníkovi je treba vedieť, že jeho kariéra je založená na tom, že zásadne hovorí iba zhora vopred dané komunikačné bloky alebo kecá úplne mimo tému ...).

arr