Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Česká firma vyvíjí uniformu z nanovláken

Datum přidání 06.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 16 komentářů    autor autor: Redakce AN

Společnost NANOPROTEX je jediným výrobcem nanovlákenných membrán na světě. Navíc se jedná o českou společnost, a tudíž i samotná výroba probíhá v České republice v okolí Liberce. Vždyť Liberec má velkou historickou tradici, co se textilu týče, a navíc společnost NANOPROTEX velmi úzce spolupracuje s Fakultou textilní.

Nano uniforma

Foto: Společnost SVITAP J.H.J. jako první na světě aplikovala unikátní membránu NANOPROTEX v oblečení určeném pro armádní využití./ SVITAP J.H.J.

Unikátní nanovlákená membrána z České republiky

Nanovlákenná membrána NANOPROTEX má oproti konkurenci extrémně vysokou paropropustnost, tedy schopnost velmi dobrého odvodu tělesných výparů a velmi dobré regulaci tělesné teploty. Schopnosti české membrány jsou dány unikátní nanovlákennou strukturou, průměrem nanovláken, který je pouhých 150 nm (500x tenčí než vlas). Jedná se o nejjemnější vlákna, která kdy byla použitá v oděvním průmyslu.

 

Díky této struktuře a průměru nanovláken mají české nanomembrány více pórů na danou plochu oproti mikroporézním membránám (viz. tabulka). Výsledkem je paropropustnost Ret pod 1,5 Pa.m2.W-1 dvouvrstvého laminátu (vrchní tkanina + nanovlákenná membrána). Samotná paropropustnost nanovlákenné membrány je Ret 0,0 Pa. m2.W-1. I při extrémní fyzické námaze je tedy materiál schopný velmi dobře odvádět tělesné výpary.

 

 

Gore-tex

NANOPROTEX

Počet pórů na cm2

65 689 234

87 658 037

Plošný podíl

0,221036

0,167905

Ekvivalentní průměr

0,556025

0,452853


Díky unikátním technologiím, které se využívají při výrobě nanovlákenných membrán NANOPROTEX a jejich laminaci, se hydrostatická odolnost pohybuje od základních 5 000 mm až po 20 000 mm při zachování extrémně vysoké paropropustnosti, tedy pod Ret 1,5 Pa.m2.W-1 u dvouvrstvých laminátů. V případě 20 000mm vodního sloupce jde již prakticky o nepromokavou látku.

 

nanovláknoFoto: Nanovlákenná membrána z PA6 / NANOPROTEX


Nanovlákenná membrána je vyrobena z polyamidu 6. Společnost NANOPROTEX stává jediným výrobcem na světě, který používá polyamid 6 na výrobu membrán. Výhoda polyamidu 6 spočívá v jeho tepelné stálosti, jak při vysokých, ale tak i při extrémně nízkých teplotách, ve snadné údržbě při praní a mechanickém namáhání. Navíc je membrána opatřena speciálním flourkarbonovým filmem, který zabraňuje ucpávání unikátních nanopórů tukem, který je obsažen v potu.

 

Obrovskou výhodou nanovlákenné membrány NANOPROTEX je možnost laminace („lepení“) nejen na syntetické materiály jako je např. polyester či polyamid, ale též na bavlnu, vlnu a další materiály. Teoreticky lze tak pomocí nanovláken vylepšit jakoukoliv dnešní uniformu.

 

Nyní společnost NANOPROTEX intenzivně spolupracuje se společností Svitap, Silk a Progress. Výsledkem spolupráce je nanovlákenná membrána s bavlněnou tkaninou. Výhoda spočívá v tom, že bavlněná tkanina oproti syntetické nevydává šustivý zvuk, což je velmi důležité například pro vojáky či lovce zvěře. Například právě Gore-tex má pro vojenské použití své omezení, neboť při pohybu vydává šustivý zvuk.

 

bavlna nanovlákno

Foto: Nanovlákená membrána a bavlněná tkanina. / NANOPROTEX

 

NANOPROTEX 3 – budoucnost vojenských uniforem

Další velmi zajímavým produktem je NANOPROTEX 3, který je chloubou společnosti. Hydrostatická odolnost NANOPROTEXU 3 je vyšší jak 50 000mm při zachování vynikající paropropustnosti. Na obrázku je znázorněna funkce NANOPROTEXU 3.

 

Mezi dvě nanovlákenné membrány se vloží speciální úplet, a ten vytvoří v laminátu vzduchovou mezivrstvu. Nejen, že vzduch je nejlepší a zároveň nejlehčí izolant, ale při vytváření tepla naším organizmem je toto přebytečné teplo zachytáváno právě v této vzduchové mezivrstvě, a tím dojde k zahřátí lidského organizmu i ve velmi nízkých teplotách při možné absenci tepelné vložky v oblečení.

 

ParopropustnostFoto: Tkanina NANOPROTEX má vynikajíci paropropustnost. / NANOPROTEX

 

Pokud dojde k proniknutí vlhkosti v extrémních klimatických podmínkách nebo při extrémním tlaku (jako je plížení vojáka ve sněhu či mokré trávě) přes vrchní látku spolu s nanovlákennou membránou do vzduchové mezivrstvy, kde je i speciální úplet, nebude v této mezeře již žádný tlak k proniknutí vlhkosti přes membránu s podšívkou k člověku.

 

Speciální úplet zaručí, že i v nejextrémnějších podmínkách nedojde ke spojení dvou membrán, a to umožňuje vytvoření extrémního vodního sloupce, který jak už bylo uvedeno, je vyšší jak 50 000 mm. Zároveň konstrukce laminátu zaručí rozklad sil tak, že i při tlaku vyšším jak 50 000 mm nedojde k prasknutí či poškození laminátu.

 

Vysoký vodní sloupec zaručuje, že i při tlaku na uniformu vyrobenou z membrány NANOPROTEX 3 nedojde k proniknutí vody skrze oblečení. Rizikovými místy jsou především popruhy těžkých batohů nebo plížení a ležení v mokrém prostředí.

 

Uniforma vybavená českou membránou NANOPROTEX 3 je zatím hudbou vzdálenější budoucnosti. Je přesto potěšující, že podobný produkt vyvíjí v čistě české režii česká firma. Uvidíme, kdy a zda se mohou z těchto unikátních vlastností těšit i čeští vojáci.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Takeda Datum: 28.01.2014 Čas: 08:24

Myslím, že když jde společný projekt obou zemí, tak se ani výběrové řízení vypisovat nemusí. Tohle jsem jen někde postřehl, snad to tady některý odborník bude moci potvrdit nebo vyvrátit.

avatar
Sharkey1 Datum: 28.01.2014 Čas: 00:12

Ta diskuze a haštěření mě pobavilo, bratři Slováci bohužel nemají pravdu, kdyby jste znali poměry a zákulisí Slovenského a České trhu tak by jste věděli, že jde o stejný materiál, firma Svitap působí na SK trhu a dodává do SK armády maskáče, jen pod jinou firmou než v ČR, TAKŽE to co se tady píše, se opravdu vyvinulo v ČR a na Slovensku se dělali dříve testy a dříve se to snad uveřejnilo...jinak jde skutečně o totožný materiál, tady na tom je vidět tak globalizace a to proč se to dělá, došlo vůbec někomu, že si tady někdo připravuje monopolní dodávky uniforem do obou armád ?
To zase bude transparentní výběrové řízení do obou armád...prostě to dodá jen jeden dodavatele a to za pěkně kulantní sumičku....ovšem nejvíce mě dorazilo to šustění které vydává Goretex...to je zase jeden špičkový argument...protože to naše nešustí bude to stát 5 x tolik co ten goráč...to je krásný důvod....

avatar
Radek Gelnar Datum: 06.01.2014 Čas: 20:00

Hezké, jen jestli se výsledky výzkumu budou používat pro českou armádu , nebo jako obvykle tenhle úspěch pár vyčůraných politiků zpeněží mimo republiku, jak je v česku zvykem a my si pak budeme kupovat ¨naši technologii ¨ za valuty ze zahraničí! Vůbec by mne to nepřekvapilo!

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.11.2013 Čas: 20:05

Pánové, JÁ, MY, VY, TY, ONI a podobné iracionální česko-slovenské hašteření si nechte na soutěž v přečurávaní.
mm1m: Nevím, jak vaše slovenská národnost přispěla k vývoji nanovlákené membrány. Opatrně s tím VY, MY...
Diskuzi prosím veďte jiným směrem. Děkuji.

avatar
hurvo Datum: 12.11.2013 Čas: 11:57

jura ty pises ako demagog, mm napisal ze tie vlastnosti spojili v jednej latke nie ze ich vymysleli ffs. Ani nenapisal ze ju vymysleli. Videa z testov tej latky su na nete staci pohladat NANO-MULTI-TEX.

avatar
Jura99 Datum: 12.11.2013 Čas: 09:49

mm1m: V tomto článku je mnoho technických a technologických údajů. V článku dle tvého odkazu není ani jediný. Vlastnosti, které popisuješ, že jste "vynalezli" jako "první na světě", jsou základními vlastnostmi textilie z nanovláken. Pokud vím, nanovláknovou textilii jste nevynalezli.

avatar
mm1m Datum: 11.11.2013 Čas: 22:17

Ako prví na svete sme my spojili vodeodpudivosť, zvýšená priedušnosť, anti-bakteriálna úprava, zmenšená horľavosť, možnosť špeciálneho maskovania, ďalej o náš produkt majú záujem Rusi, Američania, a nakoniec aj Vy, ďalej, ohľadom toho že by ste už kupovali od nás, tak neviem čo? keďže bolo jasne povedané že testy majú byť dokončené tohto roku, ďalej, neviem ako u vás ale u nás nie je výskum podporovaný takže je to vyvinuté v skromných podmienkach.

avatar
Ultramarinus Datum: 11.11.2013 Čas: 12:42

Take ze clanku nikde nectu, ze by byla lepsi. Co se "zavisti" tyka, ta predstava mi prijde jako zarlit na vlastni nohu, byt amputovanou. Vzhledem k tomu, ze spletani nanovlaken je "ceska" (cte se CESKOSLOVENSKA) technologie a ze 40 - 60 % dnesni slovenske inteligence studuje, nebo studovalo v Cechach, nevidim duvod to tvrzeni hned vyvratit. Na druhou stranu, kdyby to bylo tak super, nakupovali bychom to touhle dobou od bratu taky.

avatar
mm1m Datum: 07.11.2013 Čas: 20:50

len kľud, ste bratia takže tu vašu závisť si nechcem pripustiť

avatar
Adanedhel Datum: 07.11.2013 Čas: 13:43

A proběhlo něco jako ostré zkoušky anebo je to jen teorie ? A cena kompletu ? Pokud by to bylo tak jak se píše, toto oblečení by bylo velmi žádané.

avatar
Laci Datum: 07.11.2013 Čas: 10:38

Jura99: To je v pořádku, to neřeš ;) Slováci mají určitě i lepší tanky než němci a lepší špióny než britové ;)

avatar
Jura99 Datum: 07.11.2013 Čas: 09:49

mm1m: No, čtu článek dle tvého odkazu popředu, pozadu, ale nikde jsem nezaznamenal, že "majú lepšie". Možná ano, možná ne, ale pravděpodobně to nevíš ani ty sám.

avatar
mm1m Datum: 06.11.2013 Čas: 22:35

Slováci majú lepšie http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/222676-unikatni-textilie-ze-slovenska-dycha-odpuzuje-vodu-nespini-se-a-spatne-hori/

avatar
kubo4747 Datum: 06.11.2013 Čas: 18:13

Aj Slovenská armáda vyvíja už dhšiu dobu takéto uniformy a neviem, či už tento alebo budúci rok by mala nahradiť terajší maskáč Digital vz. 2007

avatar
Jan Grohmann Datum: 06.11.2013 Čas: 14:27

Zkuste kontaktovat přímo výrobce.

arr