Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Česká zbrojovka investuje na Slovensku

Datum přidání 03.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 28 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník E15. Investiční aktivity ČZ na Slovensku jdou v ruku v ruce se zprávami o možném prodeji produktů ČZ slovenské armádě.

CZ 805 BREN

Foto: CZ 805 BREN pro slovenskou armádu? / Česká zbrojoka

 

Česká zbrojovka před časem oznámila záměr vyrábět společně se svým slovenským partnerem MSN Martin ve slovenském Vojenském opravarenském podniku Nováky součástky pro pistole. Z počátku půjde především o díly pro model CZ 75 P-07, později pak pro další modely.


Díly ČZ následně převeze do svého výrobního závodu v Uherském Brodě, kde je zkompletuje. Podle ředitele zbrojovky Lubomíra Kovaříka je Slovensko atraktivní zejména díky kvalifikované pracovní síle. Na škodu jistě nejsou ani nulové jazykové a kulturní bariéry.


„Naším partnerem bude společnost MSM Martin, která má pro výrobu našich dílů dobré technické předpoklady. Výhodou je i geografická blízkost od České zbrojovky. Nebudeme mít logistické problémy,“ říká Kovařík.

 

Uherský Brod je od slovenských Nováku autem vzdálen pouze 93 km. Práci v Novákách najde postupně až 300 lidí.

 

Před několika dny ČZ oznámila také přesun částí svých vývojových a výzkumných kapacit na Slovensko. Podle Kovaříka změna nijak negativně neovlivní zaměstnanost na Zlínsku.

 

Přesouváme část technologií proto, abychom v Uherském Brodě navýšili výrobní kapacity. Proto nebude mít přesun na počty pracovníků v mateřském závodu vliv,“ uklidňuje české zaměstance Kovařík.

 

Vedle zvýšení produkce je důvodem otevření pobočky na Slovensku i optimalizace výroby. „V regionu Nováky se nachází dostatek kvalifikovaných pracovníků a že partnerem bude společnost MSM Martin, která má pro výrobu komponentů z Uherského Brodu dobré technické předpoklady,“ dodal šéf zbrojovky.

 

ČZ je na Slovensku v posledních měsících a letech velmi aktivní. Do médii opakovaně prosakují zprávy o možném prodeji zbraní ČZ slovenské armádě. Jde především o útočné pušky CZ 805 BREN, samopaly CZ SCORPION EVO 3 a pistole CZ 75 Phantom. 

 

Zdroj: E15

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 08.07.2014 Čas: 14:28

Věci je vždy třeba posuzovat ve všech podstatných souvislostech, tedy i v reálném čase. Zatímco CZ 805 i CZ 75 SP-01 Phantom byly v době výběru do MO ČR resp. AČR (Phantom na základě usnesení vlády, CZ 805 ve zcela zmanipulovaném řízení), evidentně podřadné produkty, CZ 805 navíc i produkt naprosto předražený.

Po mnohaletém dovývoji je stávající modernizovaná verze CZ 805 již použitelná, byť s nemalými výhradami. Pistoli CZ 75 SP-01 Phantom, vzhledem k jejím problémům i obchodnímu neúspěchu, v portfoliu CZUB v podstatě nahrazuje podstatně dokonalejší pistole CZ P-09.

Pozitivní je tedy skutečnost, že se CZUB o poznání posunula, tradičně však až po velmi silné, ale většinou naprosto oprávněné kritice vojáků A ČR.

Negativní na běhu této věci je, že nás to všechny stálo obrovské prostředky, a to v grantech na vývoj útočné pušky (desítky mil. Kč), předražený nákup pro A ČR (až o 500 mil. Kč) a přitom naši vojáci doposud nedostávali zbraně stejné kvality, jaké dnes CZUB nabízí třetímu světu. Tedy exportní verze jsou lepší než dosavadní pro A ČR. A to jistě nikoho ze zdejší patriotů neuspokojí.

avatar
jendach Datum: 08.07.2014 Čas: 10:08

Nebo třeba ty zbraně nejsou zas tak hrozné ...

avatar
Zbrojir Datum: 08.07.2014 Čas: 10:07

Moje odpověď je již vlastně k tématu "Poláci nabízejí Francii své útočné pušky".

1. Mexiko a její státní složky nejsou důvěryhodné. Takže o regulérní výběrové řízení jistě nešlo. O tom, jak se puška v Mexiku vybírala, hodně nasvědčuje tato věta:
"Mexická policie si vzala české zbraně na zkoušku, a pak Českou zbrojovku přímo oslovila, řekl deníku generální ředitel firmy Lubomír Kovařík."

2. V článku se píše o puškách Bren, takže není jisté, zda tam prodali CZ 805, nebo již její podstatně zdokonalenou variantu (docela bych to již očekával). Jinak v případě pistolí se jedná o CZ P-09, což je podstatně dokonalejší pistole než CZ SP-01 Phantom.

3. Ze základních, zde uveřejněných, parametrů kontraktu vyplývá, že zbraně prodali mexické federální policii výrazně levněji než A ČR!

avatar
KOLT Datum: 08.07.2014 Čas: 09:08

Nebo si myslí, že budou tak dobré, jako byly Kosy. A čeká je nemilé překvapení...

avatar
Jura99 Datum: 08.07.2014 Čas: 07:59

Zbrojir:

Chudáci Mexičani, podle HN si objednali 2600 Brenů a 5000 Phantomů :-). Buď jsou hloupí nebo ne tak kritičtí nebo jsou obě zbraně dobré.

avatar
Zbrojir Datum: 07.07.2014 Čas: 11:06

Zkoušel jsem mj. Glocky, P-07 DUTY i SP-01 Phantom.

U testované P-07 DUTY v obvyklých nízkých teplotách, cca -10 °C, již smrštěný polymerový rám výrazně brzdil závěr, a to takovým způsobem, že při střelbě nedobíhal do zadní pozice!!!

U Phantoma byl největší problém, že smrštěný plast blokoval odpružený záchyt zásobníku tak, že se nevracel do výchozí pozice a zasunutý zásobník tak ve zbrani držel jen zdánlivě, tj. pouze sevřením smrštěné rukojeti. Zásobník prostě vrazíte do zbraně, spustíte závěr a nic, popřípadě dáte jednu ránu a pak už nic. To CZUB snad dodatečně řešila zvětšením jeho lůžka.

Mj. CZ mod. 75 SP-01 Phantom má dle metodiky a deklarací CZUB vyhovět do
- 30 °C.

Obvyklé požadavky jsou do - 40 °C, ale - 30 °C si CZUB vyhádala, tuším již v roce 2000, pro policejní Compact.

Takové boty mít služební zbraně prostě nemohou, vždyť pistole je pro vojáka „zbraň poslední záchrany“.

avatar
fenri Datum: 07.07.2014 Čas: 10:42

Připojím se jen ke Zbrojířově poznámce: dali jsme s kolegou jeho P-07 Duty a můj G19 na cca 24 hodin do lednice (-12°C) a z Duty se zásobníkům moc nechtělo. někdy vypadly samy, jindy (většinou) bylo nutno s kvérem zašermovat či rázně zarotovat (jako při ICS) aby šel ven. Nekdy se muselo i klepnou. G19 padaly spolehlivě. Jestli to dělá i Phantom (tuším stejný plast) tak to není moc dobré...

avatar
Zbrojir Datum: 07.07.2014 Čas: 09:56

k Jura99

Pomluva je prosím šíření nepravdivých skutečností... Věcná a oprávněná kritika nemá s nenávistí opravdu nic společného, i když nikterak neskrývám, že praktiky CZUB jsou mi odporné. Ale oni si mohou dovolit jen tolik, co jim umožní stát.

Za dodávané zbraně dostala CZUB velmi dobře zaplaceno, přičemž platba z našich daní byla činěna s vírou, že se pořizují bezvadné produkty.

Pokud nevěříte, tak si to vyzkoušejte. Stejného Phantoma seženete i v civilu, teplotu však doporučuji nastavit na poněkud více záporné hodnoty.

Já se na rozdíl od Vás domnívám, že ozbrojené síly musí být schopny nasazení za všech povětrnostních podmínek, tedy i v teplotách pod nulou. Pokud MO ČR pořídí zbraně, které v běžných zimních teplotách vykazují pro služební zbraň opravdu nepřijatelné vady, je logické, že to kritizuji. Mj. kritizují to i jejich uživatelé. Alespoň ti, co s nimi střílí, jezdí do misí a o zbraních něco vědí.

Chyba se stát může, ale v případě MO a CZUB jsou takové vady již nedílnou součástí dlouholeté tradice. Pokud se na ni však přijde, měla by být standardním způsobem a co nejrychleji odstraněna, a nikoli podepsán formální dodatek o prodloužení záruky. To vojákovi v boji opravdu nepomůže.

Nejde vždy o nákup TOP produktů, ale aby dodávané zbraně splňovaly alespoň základní požadavky kladené na moderní služební zbraň a samozřejmě i výrobcem v příslušné technické dokumentaci deklarované parametry a vlastnosti.

Nákup kvalitní výzbroje jde řešit např. způsobem, kdy je ztráta domácímu průmyslu kompenzována offsety, popř. tlakem na domácí zbrojovky, když nemají konkurenceschopný produkt, aby spolupracovaly se zahraničím. Nekritická podpora neschopných je neefektivní, neperspektivní a stojí státní pokladu nemalé prostředky.

Pokud Vám nevadí nic na způsobu podpory CZUB, která nás, daňové poplatníky, již stála opravdu nemálo zbytečných finančních prostředků a lidi z ozbrojených složek i nemálo sil, času a nervů, aby vyhádali alespoň to použitelné minimum, máte na to samozřejmě plné právo. A jistě patříte do nemalé skupiny zdejšího obyvatelstva. Jen pak nesmíte hořekovat, že ČR, přes poměrně solidní výkony velké části ekonomicky aktivních lidí, patrně nikdy nedosáhne na úrovně vyspělého západu.

Já osobně bych v případě podpory domácího zbrojního průmyslu souhlasil s referendem. Předložme občanům objektivně zformulované klady a zápory a nechme je svobodně rozhodnout. Vydají-li se cestou protekcionismu, pak nesouhlasím, ale bude to většinová volba.

Závěrem mohu jen dodat, že praktiky CZUB a MO kritizuji z pohledu platné legislativy, ke které se ČR dobrovolně přihlásila a nyní ji však naprosto porušuje. To mj. mnohé říká o naší národní povaze.

avatar
Jura99 Datum: 07.07.2014 Čas: 08:48

Zbrojir:

dát Phantom do "ledničky" (+4°C) a tvrdíte, že z ní pak nevypadne zásobník ? To by byla poměrně velká závada, tato teplota je v roční době běžná a dost pochybuju, že by s takovou závadou byla pistole uvolněna na trh. Jen aby jste skrz nenávist k produkci CZUB vůbec viděl věci objektivně. Vaše řešení jsou sice možná, tedy koupit vždy top produkt na světovém trhu, ale to by ČR musela být ropné království, aby si mohla dovolit nic nevyrábět. Pokud nakonec připouštíte, že CZ805 byla vývojem přivedena k použitelné zbrani, tak já za sebe, jako jeden z daňových poplatníků, jsem spokojen a okolnosti výběru této zbraně mě dále nezajímají.

avatar
Zbrojir Datum: 06.07.2014 Čas: 19:46

k veterán

Asi Vás nepotěším, pistole CZ 75 SP-01 Phantom je tradiční CZUB produkt, tedy zbraň s vadami.

Pistole byla do výzbroje MO ČR zavedena, samozřejmě bez výběrového řízení, a to na základě usnesení vlády č. 1443/2009.

CZUB své pistole po trpkých zkušenostech a nemalou ostudou s přezbrojováním Policie ČR již podstatně zdokonalila, Phantom však naprosto deklasuje aplikovaný polymerový rám, který je z materiálu zcela nevhodných vlastností. Dejte např. Phantoma a Glocka cca na 30-60 min. do ledničky, vyjměte, a vyzkoušejte výměnu zásobníku a funkci všech mechanismů – velmi rychle pochopíte. Opětovně Vás napadne zde tak často v ČR užívaná věta: „Kdo zavinil, že se zbraň s takovými vadami dostala do výzbroje ozbrojených sil?“

Použitý polymer totiž poměrně silně reaguje na vnější teplotu, v mrazu se smršťuje, v horku měkne. To ovlivňuje funkci a chod některých mechanismů. Pokud např. pevně (správně) držíte rukojeť zbraně, zásobník Vám po stačení záchytu volně nevypadne. K tomu je zbraň obzvláště náchylná především s menším dílem vyměnitelného hřbetu. Obdobné problémy nastávají v zimě, tedy již při teplotách lehce pod nulou.

CZUB v ozbrojených silách nejpalčivější problém se zablokováním záchytu zásobníku (zásobníky ve zbrani zdánlivě držely, ale v nejnevhodnější chvíli se vysunuly či vypadly) údajně řešila úpravou jeho lůžka, přijaté řešení lze však považovat za nouzové a dočasné, na ostatní problémy s rámem evidentně nemá žádný pozitivní dopad.

Zodpovědný dodavatel by v takové situaci zdarma vyměnil vadné rámy u všech dodaných pistolí, a to za bezvadné, vyrobené z polymerů odpovídajících vlastností. To samé by jistě požadoval i zástupce státu - řádný hospodář. CZUB i vedení MO ČR však k zodpovědným a řádným subjektům evidentně nepatří.

Pokud budete pistoli používat jen při výcviku, tak se s tím nějak srovnáte, v boji Vás však mohou vrtochy nevhodného polymeru i zabít, jelikož voják pistoli většinou používá jako zbraň "poslední záchrany".

Mj. MO nakupuje CZ 75 SP-01 Phantom v tisícových sériích v podstatě dráže, než speciální jednotky dle přání nakonfigurované Glocky 17 s tritiovými mířidly v řádu max. stovek kusů....

Doufám, že další, mj. již nasmlouvané dodávky Phantomů (usnesení vlády č. 908/2012), budou mít rámy z podstatně vhodnějšího polymeru.

Nákupy pro A ČR se neřídí potřebami vojska, ale především zájmy lobbistů. Kdyby Sellier a Bellot mazal politická soukolí tak, jako CZUB, nemusel by do soutěží přes NSPA (NAMSA) a armádě by munice vskutku nechyběla. Sellier a Bellot má dostatečný odbyt v zahraničí (většinou plně vytížené kapacity) a k jednání, typickému pro CZUB, se jeho management patrně nechce snižovat.

avatar
KOLT Datum: 06.07.2014 Čas: 18:02

Jak píše Zbrojíř, ohledně důvodu, proč generál Opata prosadil poměrně záhy po zavedení CZ 805 její nasazení v Afghánistánu, můžeme jen spekulovat. Z jistých indicií mám ale dojem, že to nebylo tím, že by se mu líbila či že byl nějak pozitivně ovlivněn v její prospěch, a že byl kvůli tomu ochoten riskovat životy svých vojáků. Mám podezření, že to bylo proto, aby byla nasazena ještě v době, kdy byl u 4. brigády v dostatečných množstvích k dispozici modernizovaný Sa. 58 a vojáci byli v jeho používání zběhlí. To mu umožnilo vzít na misi obě zbraně v potřebném množství (právě s argumentem, že je 805 nově zavedená, tudíž je potřeba mít pro jistotu s sebou i staré kosy), takže pokud by se ukázalo, že 805 je skutečně absolutně nespolehlivá, nebyl problém ji vyřadit z používání. To se sice nestalo, ale i tak se ukázaly některé její problémy, dokonce o nich informovala ČT, bylo možno alespoň trochu zatlačit na CZUB atd... Tohle by po několika letech zavedení 805 už těžko bylo prosaditelné, navíc by pravděpodobně nedošlo k pořízení nových zbraní se STANAGovou šachtou, nedošlo by možná ani k jiným úpravám...

Pokud nejsem daleko od pravdy, jednalo by se sice možná o ohrožení života vojáků, považoval bych je ovšem za odůvodněné. Ale třeba jsem úplně mimo.

avatar
KOLT Datum: 06.07.2014 Čas: 17:44

Jelikož se proti výsledkům "tendru" nebránila ani MPI Group (nabízela FN SCAR), tak si nedělám iluze, že existuje reálná možnost, jak někoho popohnat k zodpovědnosti. Samotná MPI je totiž hodně dobře zaháčkovaná...

avatar
mattea Datum: 06.07.2014 Čas: 17:35

Zbrojir: Děkuji.

avatar
Zbrojir Datum: 06.07.2014 Čas: 16:14

k Takeda

To bychom museli žít v právním státě a nikoli ve shnilokracii ČR. Nákup CZ 805 je jednoznačně politický posvěceným kontraktem, kdy někteří politici a rozhodující politické strany, a to napříč politickým spektrem, jsou na takových obchodech osobně zainteresováni.

Při obrovském vlivu politiků na státní správu, není žádná naděje, že by byl takový případ řešen a posuzován ve vazbě na požadavky platné legislativy (především zákon o majetku ČR, o finanční kontrole ..., tj. účelnost, efektivnost a hospodárnost). Z pohledu zákona o veřejných zakázkách být tato zakázka posuzována nemůže, jelikož tehdy ještě mohlo MO ČR tento kontrakt z režimu zákona vyjmout, a samozřejmě to také udělalo. Výrazně tak snížilo šanci diskriminovaných a jinak poškozených zájemců a uchazečů úspěšně podat námitku. Poškozený si mohl prakticky stěžovat právě jen MO ČR, jelikož jinam podané podněty by byly opět, vzhledem k věcné příslušnosti, postoupeny na MO ČR. ÚOHS (úřad pro ochranu hospodářské soutěže) nebyl k tomuto nákupu zbraní věcně příslušný.

Popravdě řečeno ani ÚOHS zde není garantem objektivity a profesionality. Pokud vím, tak redakce AN podala podněty na evidentní lumpárny MO ČR (nákup CZ 750 pro HS, nákup pušek pro přesnou střelbu 7,62x51). V prvním případě, kdy zadavatel (Národní úřad pro vyzbrojování MO) jednoznačně opsal obchodní názvy výrobků, počínaje Opu CZ 750, přímo z produktového katalogu CZUB, aniž by připustil obdobná řešení, požadoval nadstandardní záruční podmínky, které může poskytnout pouze výrobce CZ 750 atd. Do "výběrového" řízení se mu přihlásila pouze CZUB a její slovenský obchodní zástupce, tj. Vývoj Martin, tedy evidentně účelové plnění zákonem stanoveného minimálního počtu uchazečů! ÚOHS prý nezjistil porušení pravidel !!!

Je to stejné, jako když vyhlásím výběrové řízení na osobní automobily a tyto pak specifikuji např. jako Škoda Octavia III., navíc s nadstandardní zárukou, kterou nelze bez souhlasu výrobce vozu poskytnout, a ostatním automobilkám odvětím, že je vše v pořádku, že si mohou Škodovky pořídit např. v maloobchodní síti. Když se mi pak do "tendru" přihlásí Škoda a některý z jejích dealerů, řeknu, podívejte, vše je v pořádku, mám dvě konkurenční nabídky..... Otázkou je, zda po takovém výsledku šetření ÚOHS má zde, v ČR, ještě zákon o veřejných zakázkách nějaký smysl, když se základní pravidla trhají doslova na cáry.... Ale má, na ty malé a slabé přece musí být přísný metr a pořádný klacek.

Z dobře informovaného zdroje např. vím, že když chtělo samotné PP podat trestní oznámení směřující k CZUB, pro podezření z podvodu za dodávku vadných pistolí CZ mod. 75 D Compact, kdy z interního šetření jasně vyplynulo, že CZUB uvedla Policii ČR vědomě a úmyslně v omyl, čímž státu vznikla nemalá škoda, stejný útvar, co zadržel středočeského hejtmana, vyvinul obrovské úsilí, aby se věc vyšetřovat nikdy nezačala... Problém je mj. popsán na http://www.strelectvi.cz/forum/cz-pro-policii-a-armadu-cr-t146-20.html ("připojovací rozhraní").

Stejný zdroj mi vyprávěl, že když za pár let přišel na kontrolu resortu MV NKÚ, bylo jim úředníky nejvyššího kontrolního orgánu v ČR, tedy NKÚ, již na počátku komplexní kontroly řečeno, že mají jasný pokyn "shora" při kontrole se vyhnout nákupu pistolí CZ mod. 75 D Compact na základě usnesení vlády č. 338/2000.

U kontraktů, ve kterých jsou zainteresováni významní politici a rozhodující politické strany, nelze v ČR zákonnými prostředky dosáhnout stavu, aby byly objektivně a profesionálně prošetřeny. Již samotní policisté a státní zástupci mají pro takové případy vyvinuty velmi silné sklony k "autocenzuře".

Ačkoli byla zpočátku ze strany vojáků kritika CZ 805 doslova drtivá, u velmi "ostrého" jednání k výsledkům vojskových zkoušek byl mj. i generál Picek, a informace měli i mnozí novináři, nikdo kvalifikovaně problém přezbrojení v tisku neotevřel, a to ani neobvykle vysokou prodejní cenu CZ 805. Prostě "nezávislá" média vědí co a jak a servírují nám jen "schválené" kauzy, jako např. nákup letounů CASA. O tom, že škoda v případě nákupu útočných pušek CZ 805 se přiblíží té medializované u kauzy letounů CASA, ani slovo. Z tohoto kontextu na chvíli vypadl redaktor ČT Rožánek, když informoval po problémech v Afganistanu. CZUB zatlačila, MO ČR všem pohrozilo, aby se k věci nevyjadřovali, jinak budou z armády vyhozeni, a nakonec za problémy, alespoň dle oficiálního stanoviska MO ČR a CZUB, vlastně mohli samotní vojáci.....

k mattea

Oficiálně byla zatím představena pouze CZ 805, tuším v roce 2007, kdy byla vystavena, zakrytá ještě hadrem, na IDETU. Prohlédnout si ji tedy mohla veřejnost, rovněž na IDETU, a to až v roce 2009. Koncem téhož roku již byla sebevědomě nabídnuta jako puška s ukončeným vývojem MO ČR a světe div se, "výběrové řízení" vyhrála. CZ 805 ve vojskových zkouškách nevyhověla a proto byl urychlen její další dovývoj, a to do akceptovatelné podoby, kdy vývojové práce a změny byly zaměřeny především na odstranění zjištěných vad a nedostatků kritizovaných vojáky A ČR, ale samozřejmě jen v rámci možností dané koncepce, základního konstrukčního uspořádání a především ochoty CZUB takové změny vůbec realizovat.

Příkladem budiž např. MC šachta, kdy ji vojáci ve zprávě požadovali již po skončení zmiňovaných vojskových zkoušek. CZUB však přes veškeré deklarace o modularitě CZ 805 MC šachtu odladěnou neměla a spoléhala výhradně na své originální zásobníky, takže tuto změnu MO ČR na CZUB tehdy ještě neprosadilo. Poté, co se originální CZUB zásobníky neosvědčily a i pro CZUB, pomýšlející již na export, se CZ 805 s MC šachtou stala dostatečně přitažlivou, nic nebránilo vzniku oficiální modernizace útočné pušky CZ 805 Bren A1/A2 MC, která bude MO ČR dodávána ve druhé etapě "přezbrojení resortu MO ručními palnými zbraněmi", a to na základě usnesení vlády č. 908/2012.

Naproti tomu např. sklopnou a délkově stavitelnou ramenní opěru MO ČR na CZUB vyhádalo, a to ještě před zahájením hromadných dodávek. Tento požadavek vojáků a další byl mj. "šikovně" využit k odůvodnění značného z prodlení dodávek útočných pušek CZ 805 oproti původnímu termínu stanovenému v zadávací dokumentaci, které podle oficiálních míst MO ČR nebylo zaviněno CZUB.

Takže, CZ 805 je zbraň modernizovaná a zdokonalovaná především na základě kritiky vojáků A ČR, ale pouze v mezích možností koncepce a především původního konstrukčního uspořádání CZ 805. Zatímco nově připravované a doposud oficiálně nepředstavené útočné pušky (neoficiální označení CZ 806, CZ 807, ale kdo ví) jsou prý zbraně, které sice vychází z CZ 805, ale rozsah zdokonalení a vylepšení je mnohem rozsáhlejší, tzn., aby bylo dosaženo lepších užitných vlastností a především větší uživatelské vstřícnosti, bylo zasaženo i do základů původního konstrukčního uspořádání CZ 805.

avatar
veterán Datum: 06.07.2014 Čas: 13:56

Dnes se budu snažit být pozitivní, takže nebudu mluvit o Brenu. Co se týče armádní pistole tak Phantom na mě dělá dobrý dojem a po vz. 82 se mi tolik nestýská, i když si pamatuji jak jsme z ní, při jejím zavádění byli unešení. Vždyť to byla přeci devítka a tolik nábojů v zásobníku. Museli jsme jí nosit do služeb i když náboje k ní na útvar ještě nedorazily. Pistole vz. 52 "Pařeznice" ke kterým byla munice byly vyřazeny. Z této zbraně jsem tehdy jako rotmistr střílel 3 náboje ročně, to je na zvládnutí zbraně na 7,62 Tokarev zatraceně málo. Takže střílet z pistole jsem se naučil až po odchodu z armády. No a nyní mám na cvičení pistoli, která má zase ještě větší kapacitu zásobníku než ta předchozí. Jen do toho zásobníku není co napáskovat, takže jí vláčíme jako talisman pro štěstí. Tak a teď mi někdo zkuste bez použití vulgárních výrazu vysvětlit, kam jsme se vlastně posunuli.

arr